Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeciążenie sieci UPC przez jedną osobę
Autor Wiadomość
Pagnite 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lis 2020
Posty: 30
Skąd: Katowice
Wysłany: 12-12-2022, 18:31   Przeciążenie sieci UPC przez jedną osobę

Hej. Od dawna posiadam internet UPC, aktualnie 750 Mbps. Prędkości u mnie nigdy nie były stabilne, spadki częste, ale poniżej 300 raczej nie spadało i z tym żyłem, bo walczyć próbowałem ale bezskutecznie. Znajomemu który mieszka trochę ponad kilometr ode mnie zamontowali dzisiaj 1 Gbps. Wyobraźcie sobie że kiedy on odpala pobieranie, to u mnie prędkość spada do 5 Mbps, a u niego leci full 1 Gbps. Dokładnie mogę co do sekundy powiedzieć kiedy rozpoczął pobieranie i kiedy zakończył. On pobiera zwykłe rzeczy, żadne odpalanie 30 sesji TCP, torrenty itd. Jest to sytuacja co najmniej śmieszna. Gdyby jeszcze nam obu jakoś to się rozdzielało po równo to bym zrozumiał, ale jakim cudem on ma zero spadków? Czy to jest kwestia lepszego modemu? Ja mam tego standardowego białego Connect Boxa, on wiadomo, tego nowego czarnego. No i przecież nie tylko my dwoje mamy internet UPC w okolicy, ciekawe co u wszystkich innych ludzi? Mieszkam w domu jednorodzinnym, internet mam po RFoG -- światłowód do domu wchodzi i jest konwerter na koncentryk. Dodam że to nie jest jakaś wieś, a między naszymi domami jest dobre kilka ulic. Co polecacie zrobić? A nawet jeżeli nie ma na to rozwiązania, to może ktoś mi chociaż powie jaki jest tego powód, żebyśmy się mogli ze znajomym pośmiać ;)
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1650
Wysłany: 12-12-2022, 20:03   

Pagnite, zrób najpierw skuteczną reklamację a później się posmiejemy. Jeżeli tak jest jak piszesz to raczej nie będzie problemu z tym
_________________
  ogromny
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-12-2022, 20:07   

Pierwszy raz słyszę o takim przypadku, ktoś się musiał napracować żeby zbudować sieć w takiej „architekturze” :P
W zgłoszeniu trzeba to dokładnie opisać żeby nie zostało zignorowane bo brzmi dość nieprawdopodobnie wiec ktoś techniczny będzie musiał to zweryfikować chyba że to jakiś oczywisty błąd konfiguracyjny usługi…tylko pytanie u kogo, u Ciebie czy u kolegi, bardzo dziwne
 
 
Pagnite 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lis 2020
Posty: 30
Skąd: Katowice
Wysłany: 12-12-2022, 20:26   

Na infolinii nawet nie pytał nic więcej tylko od razu zaplanował że przyjedzie w czwartek technik i zobaczy. Jeżeli to błąd konfiguracji to mam nadzieję że u mnie :roll:
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1650
Wysłany: 12-12-2022, 20:52   

Pagnite, infolinia rzadko kiedy się dopytuje
_________________
  ogromny
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-12-2022, 00:14   

Obydwaj użytkownicy wiszą na tym samym CMTS i karty/sloty się zapychają nic z tym nie zrobią.
To są ograniczenia pojemności technologii Docsis. Sieć zapchana.
 
 
Pagnite 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lis 2020
Posty: 30
Skąd: Katowice
Wysłany: 13-12-2022, 01:13   

@Orion mimo wszystko nie jest dziwne że mi prędkość spada do jednocyfrowych wartości, podczas gdy on ma pełną moc?
 
 
swiezy 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 31
Skąd: Złotopolice
Wysłany: 13-12-2022, 09:09   

Sasiad majac lacze 1gb, ma wpisany w pliku konfiguracyjnym wyzszy priorytet.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-12-2022, 09:34   

Pagnite napisał/a:
@Orion mimo wszystko nie jest dziwne że mi prędkość spada do jednocyfrowych wartości, podczas gdy on ma pełną moc?

Wszystko zależy od konfiguracji sieci w danym segmencie. Możliwe, że ten obszar ma tylko 1 Gb/s do dyspozycji jak uplink do wyższej warstwy sieci więc jak sąsiad wysyca łącze podczas testu zmyka rurkę w całości.
To nie dzieje się zbyt często ponieważ przy normalnym użytkowniku internetu mało który serwer daje pasmo większe niż 100 Mb/s więc nawet dwóch trzech ssaczy nie jest problemem.
Natomiast serwery testowe jak widać dają znacznie więcej. Generalnie podniecacie się tym 1 Gb/s, a w rzeczywistości to tylko cyferki. UPC już dawno przekroczyła pojemność sieci, która gwarantuje jakość usług. Zaczynają działać tylko jak ktoś reklamuje, a większości klientów wystarczy tylko speedtest. Każdy w umowie ma podane parametry usługi.
Polecam uwadze https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pomiar-predkosci-internetu/aplikacje-mobilne-i-aplikacja-web/
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-12-2022, 10:11   

To tak nie działa z priorytetem, inaczej doszłoby do zagłodzenia łączy innych użytkowników, generalnie wszyscy powinni mieć „best effort” i jeden użytkownik nie powinien być w stanie wysycić łącza w taki sposób, zakładam że to jakiś błąd konfiguracyjny, nie ma żadnego technicznego uzasadnienia żeby użytkownik z 1gbps miał być w innej klasie usług chyba że miałby wykupione jakieś łącze biznesowe z innym SLA, w innej klasie usług są zazwyczaj telefony i IPTV ale nie transmisja danych
 
 
Pagnite 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lis 2020
Posty: 30
Skąd: Katowice
Wysłany: 28-12-2022, 22:36   

Ostatecznie technik nie przyjechał, bo zupełnie przypadkiem okazało się że kończy mi się umowa za 2 tygodnie, więc w międzyczasie podniosłem sobie pakiet do 1 Gbit, dostałem nowego Connect Boxa i problem się rozwiązał. Teraz kiedy oboje na raz coś pobieramy każdy dostaje po równo ~530 Mbps, a na to nie będę narzekał. Temat do zamknięcia.
 
 
ralf 
ultra master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Cze 2005
Posty: 911
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 29-12-2022, 08:51   

Pagnite napisał/a:
Ostatecznie technik nie przyjechał, bo zupełnie przypadkiem okazało się że kończy mi się umowa za 2 tygodnie, więc w międzyczasie podniosłem sobie pakiet do 1 Gbit, dostałem nowego Connect Boxa i problem się rozwiązał. Teraz kiedy oboje na raz coś pobieramy każdy dostaje po równo ~530 Mbps, a na to nie będę narzekał. Temat do zamknięcia.


Jak UPC ma być lepsze, skoro jego klienci są zadowoleni, że płacą pełną kwotę za połowę usługi.....
_________________
  ralf
 
darek5650 
Klikacz

Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 9
Wysłany: 29-12-2022, 16:58   

zrób testy, twoje łącze nie spełnia warunków umowy. Ja już rok nie płacę za internet, bo mam 500MB, a powinno być conajmniej 525.
 
 
Pagnite 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lis 2020
Posty: 30
Skąd: Katowice
Wysłany: 29-12-2022, 17:40   

Doprecyzuję że te ~530 Mbps mamy tylko kiedy ja i znajomy pobieramy coś w tym samym momencie. W każdym innym momencie co sprawdzałem przez ostatnie 2 dni to leci full 1 Gbps. Mógłbym narzekać że to jakaś wada, ale realnie taka "kolizja" jest na tyle rzadka, że nie przeszkadza mi to, tym bardziej że mając w takiej sytuacji "tylko" 530 Mbps to i tak można bezproblemowo używać internetu, a nie tak jak wtedy było, że 5 Mbps, przez co nawet filmik na youtube potrafił się zatrzymać. Oczywiście świadczy to o brakach w infrastrukturze, ale problemem to pewnie będzie za 2 lata jak podłączą więcej osób i więcej klientów przejdzie na większe prędkości. Przynajmniej nie jest to problemem dla mnie, bo nie wiem jak mają teraz inni użytkownicy na mojej ulicy którzy mają wykupione niższe prędkości niż ja. Czy spada im do 5 Mbps kiedy ja coś pobieram? Tego nie wiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 15
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: