Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z opóźnieniami w modemach na chipsetach Puma6.
Autor Wiadomość
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 11-02-2020, 20:13   

pawelb napisał/a:
@zuzia
Ok, nie przyjrzalem sie temu ze to bylo w trybie bridge bo jechalem metrem :P
Patrze na te Twoje wczesniejsze zrzuty z testu Ubee w trybie routera i wydaje mi sie ze na pierwszym hopie ma duze straty pakietow?
Ja robie test TCP i interfejs ip-bundle (interfejs logiczny) mi odpowiada adresem IP z pod PingPlottera...nie wiem dlaczego u Ciebie jest inaczej...pewnie taka uroda mtr pod linuxem
Raczej taka uroda konfiguracji tej bramy, a jest nią jakieś urządzenie Casa Systems (chyba CMTS).

Natomiast 192.168.01. to jest adres modemu w trybie router (Ubee i Compal) i to co jest widoczne jako straty jest efektem ubocznym aktywnego natowania (samo wyłączenie firewalla nic nie wnosi). Dlatego polecam wszystkim testy w bridge, tutaj wyjątkowo robiłam w trybie router, żeby zasymulować wykorzystanie modemu przez przeciętnych użytkowników.

[ Dodano: 11-02-2020, 20:25 ]
PS. IP 192.168.1.1 widoczne na niektórych zrzutach dotyczy konfiguracji testowej: modem w trybie router plus dodatkowy mój router z aktywnym firewallem i wieloma innymi usługami.
Ostatnio zmieniony przez Zuzia 11-02-2020, 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-02-2020, 20:26   

@zuzia @antyjupisi @zylx
Ok, chyba się nie zrozumieliśmy kiedy powoływaliście się na moje wcześniejsze słowa :)
Ja mówiłem wcześniej o pierwszym hopie czyli o urządzeniu abonenckim a nie o następnych...widzę ze na następnych praktycznie nie macie strat, ja ustawiając interwal 0.3 dla TCP tez nie mam strat pakietów na następnych hopach za modemem z Puma 6 ale ja mam modemy Arrisa a nie Compale
Jak widać Hitron też sobie radzi...mówiłem juz kiedyś ze nie każde urządzenie z Puma 6 ma problemy takie jak Compal....tu niestety firmware ma duże znaczenie a i inne podzespoły w modemie mogą wpływać na ogólne działanie systemu
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-02-2020, 23:40   

Gdyby to był faktyczne straty na routerze, to by utrzymywały się do końca.
 
 
projupisi 
plus master


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 12 Lut 2016
Posty: 576
Skąd: Śląsk
Wysłany: 11-02-2020, 23:50   

pawelb napisał/a:
@zuzia @antyjupisi @zylx
Ok, chyba się nie zrozumieliśmy kiedy powoływaliście się na moje wcześniejsze słowa :)
Ja mówiłem wcześniej o pierwszym hopie czyli o urządzeniu abonenckim a nie o następnych...widzę ze na następnych praktycznie nie macie strat, ja ustawiając interwal 0.3 dla TCP tez nie mam strat pakietów na następnych hopach za modemem z Puma 6 ale ja mam modemy Arrisa a nie Compale
Jak widać Hitron też sobie radzi...mówiłem juz kiedyś ze nie każde urządzenie z Puma 6 ma problemy takie jak Compal....tu niestety firmware ma duże znaczenie a i inne podzespoły w modemie mogą wpływać na ogólne działanie systemu
Zrozumialem prawidlowo, tak jak bylo napisane.

Tak sie sklada, ze tak zwane >modemoroutery< radza sobie dobrze z ruchem tego typu. Nawet modele mocno leciwe. Wymienie tylko stosowane w jupisi. Thomson, Technicolor, Cisco, Ubee, Horizon. Czyli wszystkie poza Compalem. Zeby Compal oprocz skokow opoznien zaczal rowniez gubic pakiety wystarczy nawiazac duzo rownoczesnych polaczen. Wazna jest tez ilosc bondowanych kanalow downstreamowych, problem zostal zauwazony, kiedy norma zaczlo byc logowanie sie na kilkanascie i wiecej kanalow. Byla seria poprawek, ale nie sa w stanie tego rozwiazac programowo. Hitrony to polka biznesowa, niedostepna dla zwyklych klientow. Temat z Puma6 w sumie przebrzmialy, ale w jupisi nadal mocno aktualny. Bo Compali jest juz ponad 700k i nadal je daja.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-02-2020, 23:56   

brtk napisał/a:
Gdyby to był faktyczne straty na routerze, to by utrzymywały się do końca.


no dokładnie!
przy części pomiarów te straty występują kiedy pakiety są skierowane do routera (adresem docelowym jest router) a nie trasowane przez router dalej do netu, te dwie sprawy należy rozróżniać
dlatego nie zawsze łatwo rozpoznać gdzie występują dropy pakietów, jak zalejesz router pakietami które są do niego skierowane to zacznie dropować ten ruch ale jeśli to będzie nawet wiele sesji trasowanych przez router to nie powinno być problemu, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego narzędzia do pomiaru i interpretacja jego wyniku
to dobrze zauważyła Zuzia na podstawie swojego testu i Hasurim, z którego wynika że Compal kompletnie nie daje rady a Hitron bez problemu przy tym samym interwale a mają przecież ten sam chipset Puma 6, moje modemy Arrisa zachowują się tak samo jak Hitron, ustawienie interwału 0.1 nie dropuje pakietów za modemem tylko te skierowane do modemu
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 12-02-2020, 00:29   

Pytałam kiedyś, czy zechcą mi dać Hitrona do upgrade pakietu, ale odmówili. Jakby nie robić testów Compal zalicza losowe skoki opóźnień powyżej 100 ms, gdzie Ubee ma maks. 25-35 ms na hoście docelowym. Compal zalogowany na 16-tu kanałach. Kilka kolejnych próbek, wykonane w bridge.

[ Dodano: 12-02-2020, 00:52 ]
Jako ciekawostkę zamieszczam test z Compala w trybie router na jego interfejs 192.168.0.1, ładnie widać jak zabija go dopiero interwał 0,1 sek, a przy 0,3 sek. w zasadzie nie dzieje się nic nadzwyczajnego.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2020, 01:05   

@zuzia

dlatego wielu użytkowników w ogóle nie dostrzega problemu w działaniu Compala, te problemy pojawiają się w przypadku gier sieciowych typu strzelanki kiedy ten ruch sieciowy wymaga bardzo szybkiego trasowania pakietów, przy normalnym przeglądaniu netu czy też oglądaniu vod ten problem nie jest odczuwalny
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 12-02-2020, 01:47   

pawelb, gry jak najbardziej, ale też VoIP, streaming, torrenty itp.

[ Dodano: 12-02-2020, 01:54 ]
Test z Ubee w trybie router na jego interfejs 192.168.0.1, interwał 0,1 sek. który zabija Compala nie robi na Ubee wrażenia, 0,01 sek. również znosi spokojnie.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2020, 02:12   

@zuzia

mam kilkoro znajomych, którzy mają Compale ale nie grają w gry sieciowe to w ogóle nie zauważają problemu, teraz net to portale www, media społecznościowe i vod...i tu nie ma odczuwalnych problemów, a z telefonii VoIP nikt praktycznie nie korzysta...może starsze osoby ale one zwykle nie zauważają takich niuansów, myślę że w przypadku Compala to już się wiele nie poprawi bo tego softu nikt nie napisze od zera a być może problem jest w jakimś innym chipsecie w tym modemie choć osobiście skłaniam się do tego że to jednak problem przede wszystkim z softem, myślę że trzeba sobie dać spokój z tym urządzeniem i raczej już czekać na poprawki w GCB bo z Compalem już się żarówki nie wymyśli
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 12-02-2020, 02:38   

Korzystam z VoIP, mam nawet taką mini centralkę na kilka numerów. Wiem, że Compal nie rokuje, nie ma szans na fixa na Puma 6. Nierealne jest, żeby UPC wymieniło te setki tys. Compali, tym bardziej, że większość użytkowników nie zauważa problemu. Jedyne zastosowanie Compala widzę jako AP WiFi (oczywiście niewpięty do sieci UPC) - akurat w tym jest świetny i czasami tak z niego korzystam.

Zastanawiałam się jaka jest wartość graniczna interwału dla Ubee i w bridge plus mój router znosi aż 0,02 sek.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2020, 09:07   

@zuzia
Niestety nie mogę się zgodzić z Twoją opinią odnośnie zastosowania Compala, i nie dlatego że zamierzam bronić UPC, znakomitej większości użytkownikom Compal dobrze działa nie licząc problemu ze współpracą z siecią wifi 5ghz dla niektórych chipsetów ale tu podobno jest jakiś progres, na forum UPC jakiś użytkownik napisał o kompletnie nowej wersji softu jaką ma i już ten problem nie występuje, nie wszyscy grają w gry sieciowe żeby poczuć utratę pakietów, o fixie na Compala można zapomnieć, inne firmy to zrobiły dla Puma 6 ale Compal z jakiś nieznanych powodów nie zrobił, i pewnie już nie zrobi...widocznie też ten problem nie jest aż tak bolesny dla UPC :P
 
 
projupisi 
plus master


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 12 Lut 2016
Posty: 576
Skąd: Śląsk
Wysłany: 12-02-2020, 12:52   

pawelb napisał/a:
to jest bzdura z tym interwałem 0.3...nikt nie uzna takiej reklamacji kiedy ustawisz taki interwał
to jest za mały interwał, większość routerów abonenckich nie poradzi sobie z takim interwałem ;)
Palnales sam bzdure, widac na testach kolezanki to o czym juz pisalem, ze kazdy modemorouter z jupisi wytrzymuje test z 0.3. Podwazyles procedure testowa guru z dslreports, ktory przewyzsza cie o kilka lat swietlnych. Dalej odkrecanie kota ogonem i mamy final.

[ Dodano: 12-02-2020, 12:54 ]
pawelb napisał/a:
znakomitej większości użytkownikom Compal dobrze działa
Jakbym czytal GDA vel Pan_Abonent. Wiekszosc abonentow nie jest w stanie tego ocenic. Podobnie jak ty jedzac bulke nie wiesz, czy normy konserwantow nie zostaly przekroczone, dzieki niektorym dodatkom smakowac moze nawet rakotworcza breja. Skale problemu zna tylko operator i nie sa to dane jawne. Brutalna prawda jest taka, ze jupisi wciska niepelnowartosciowy modem liczac, ze klienci sie nie zorientuja albo nie beda umieli tego wykazac. Robia to z czystej checi zysku. Oczywiscie ciebie to nie oburza, bo stoisz w jednym rzedzie z ISP wiec macie konsumentow w przyslowiowej rzopie.

[ Dodano: 12-02-2020, 13:08 ]
pawelb napisał/a:
na forum UPC jakiś użytkownik napisał o kompletnie nowej wersji softu jaką ma i już ten problem nie występuje
Inny napisal, ze jest wrecz przeciwnie: https://forum.upc.eu/t5/connectbox/problem-z-polaczeniem-5-ghz-dalszy-ciag/m-p/38046#M7109
Ktos jeszcze zapytal jaki jest najnowszy soft i nie dostal odpowiedzi. Tyle o wifi, bo temat jest o Puma6.
Ostatnio zmieniony przez projupisi 12-02-2020, 13:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
romek.romek 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Gru 2016
Posty: 82
Wysłany: 12-02-2020, 13:28   

Bez gier można żyć choć mój syn jest innego zdania. Na Connect Box nie działał mi prawidłowo VPN, prywatny i pracowniczy. Sesje z VPS też rwało. Dopiero wymiana na Ubee pomogła. UPC do końca udawało, że nie widzi problemu. Poziom samozadowolenia u nich wysoki, ale jestem sceptyczny, że pokrywa się z zadowoleniem klientów. Internet to nie tylko przeglądanie stron. Choć na samo przeglądanie też może mieć wpływ, bo DNS nie lubi zbyt wysokich czasów odpowiedzi.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2020, 13:58   

@antyjupisi

zastanawiałem się czy w ogóle Ci odpisywać na te zaczepki ale doszedłem do wniosku, że jednak poradzę Ci żebyś poszedł się przewietrzyć albo napić kompociku :twisted:
jak widać kompletnie nie zrozumiałeś o czym pisałem, wyjaśniłem że miałem na myśli bezsens testowania routera abonenckiego z ustawionym interwałem 0.3 w przypadku pakietów skierowanych do routera co potwierdzają wyniki choćby Zuzi czy innych użytkowników ale chyba nadal nie rozumiesz....widzisz zdropowane pakiety na testach Zuzi na Ubee czy nie? pożyczyć okularki? :evil:
napisałem wyraźnie że większość routerów zdropuje pakiety skierowane do nich z takim interwałem ale o tym czy dropuje ruch świadczą wyniki na następnych hopach za routerem!
podzieliłem się że wcześniej mój router Asusa na Broadcomie lepiej sobie radził z pakietami skierowanymi do niego ale po którejś aktualizacji softu to się zmieniło
umiesz odróżnić pakiety trasowane przez router a skierowane do routera? :P
przyjąłem zasadę nie mondralowania się na forach i tłumaczenia działania tych mechanizmów językiem zrozumiałym dla większości ale spoko, mogę dla Ciebie zrobić wyjątek :lol:
Generalnie jak czytam takie posty to odechciewa mi się już pisać, żyj w złudzeniu że wiesz lepiej jak Te mechanizmy działają, pewnie też masz odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które Cie do tego upoważnia, z mojej strony na razie koniec dyskusji z Tobą, wylewaj żale do innych ale czytaj ze zrozumieniem!
Gdybym miał "konsumentow w przysłowiowej rzopie" jak to ująłeś to bym się tu w ogóle nie wypowiadał na forum...od początku Wam pisałem żeby nie wrzucać wszystkich modemów na Puma 6 do jednego wora...czego najlepszym przykładem są modemy Hitron CGNV4 czy Arris TG2492...to że chpiset ma swoje ograniczenia to jedno ale softem można było bardzo dużo poprawić...choć jak widać nie w przypadku Compala
 
 
projupisi 
plus master


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 12 Lut 2016
Posty: 576
Skąd: Śląsk
Wysłany: 12-02-2020, 15:15   

Jakie zale, jakie zaczepki. Litosci. Wpadles i narobiles zamieszania z przejrzystego tematu swoim dzieleniem wlosa na czworo. Zeby tylko to, ale twoja przemycona "puenta" "znakomitej większości użytkownikom Compal dobrze działa" to jest dokladnie ten sam poziom co tytanow ze "spolecznosci". Napisalbym odwrotnie, wszystkim dziala zle tylko nie kazdy to zauwaza co wykorzystuje jupisi. Podobno nie pracujesz w jupisi, ani nawet nie abonujesz uslug. Compala nie uzywasz. Tak sobie piszesz teoretycznie dla sportu. No niby kazdy moze, ale to jest forum i bedzie komentowane. I jest, ale do rzeczy.

[ Dodano: 12-02-2020, 15:18 ]
Jupisi ma od dawna modemoroutery, ktorych nie da sie przelaczyc do bridge (one sa na broadcomie) i testy z interwalem 0.3 wykonywalem kilka lat temu zgodnie z wytycznym ze dslreports/badmodems i dawaly rade w trybie z natowaniem. Skad pomysl, ze teraz wiekszosc sobie nie moze poradzic? Bo twoj Asus nie daje rady? Kolejna rzecz to transmisja w necie odbywa sie tez z nizszymi czasami niz 1 sekunda i modemorouter musi byc na to przygotowany, zwlaszcza, ze znakomita wiekszosc userow nie opuszcza trybu >router<. Twoj pomysl, ze operator odrzuci reklamacje ze wzgledu na interwal 0.3 po tcp jest NIEDORZECZNY.

[ Dodano: 12-02-2020, 15:25 ]
Zreszta Compalowi nie pomoze bridge, ani 1 sekunda interwalu i tak bedzie szarpac opoznienia. To jest przypadek beznadziejny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: