Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Automatyczne przedłużanie umowy
Autor Wiadomość
slavko80 
light master

Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 113
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-01-2011, 00:38   Automatyczne przedłużanie umowy

Od pewnego czasu przeglądając forum Media Świat zauważyłem, że często poruszanym tematem jest problem z interpretacją zapisów w umowach podpisywanych z UPC. Część osób, pomimo zapoznania się z dokumentami załączonymi do umowy w trakcie jej podpisywania, ma wątpliwości dotyczące niektórych zapisów. Do tej grupy osób należę także ja i z tego powodu chciałbym prosić Was o pomoc w odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Zdaję sobie sprawę, że w wielu wątkach na forum można odnaleźć część z odpowiedzi jednak są one porozrzucane po wielu tematach, ciężko je odnaleźć, scalić i dostosować do swoich potrzeb.

Pierwszą kwestią, która "mnie gryzie" jest mechanika działania automatycznego przedłużenia umowy promocyjnej. Opiszę ją na podstawie mojej umowy linkując w miarę możliwości do źródłowych dokumentów które znajdują w zasobach serwisu www.upc.pl.

W październiku zamówiłem paczkę 2 usług w promocji "Mistrzowska – 1". Niestety monter przyniósł inną umowę – Utrzymaj Mega Paczkę IV (ten wątek omawiałem już w tym temacie).
Na pierwszej stronie umowy (która wygląda jak ta umieszczona na stronie http://www.upc.pl/pdf/upc...nikacyjnych.pdf ) znajduje się m.in. taki zapis:
Cytat:
1.Umowa Abonencka zawarta jest na czas nieokreslony, chyba ze strony postanowiły inaczej.

Dodatkowo na tej samej pierwszej stronie w polu NAZWA PROMOCJI widnieje nazwa promocji do której przystępowałem (czyli Utrzymaj Mega Paczkę IV).
Na drugiej stronie umowy znajdują się Ogólne Warunki Umowy Abonenckiej. Kwestie, które są wg mnie ważne pod kątem omawianych tu wątpliwości są opisane w poniższych paragrafach:
Cytat:
Paragraf 2
3. W przypadku jednostronnego rozwiązania Umowy Abonenckiej, zawartej na czas określony przez Abonenta lub przez Dostawcę usług z winy Abonenta przed upływem okresu obowiązywania Umowy Abonenckiej zawartej na czas określony, Abonent będzie zobowiązany do zapłaty kwoty w wysokości ulgi przyznanej Abonentowi w związku z zawarciem Umowy Abonenckiej na czas określony, pomniejszonej o proporcjonalną
jej wartość za okres od dnia zawarcia Umowy Abonenckiej do dnia jej rozwiązania.

Cytat:
Paragraf 9
1.Umowa Abonencka zawarta na czas określony ulega przedłużeniu na kolejny taki sam czas określony, zgodnie z warunkami przewidzianymi dla danej Usługi zamawianej na czas określony w Cenniku doręczonym Abonentowi przy zawarciu Umowy Abonenckiej, o ile Abonent nie złoży na piśmie przeciwnego oświadczenia woli w terminie 30 dni, przed upływem terminu obowiązywania Umowy Abonenckiej na czas określony. W takim przypadku Umowa Abonencka ulega przedłużeniu na kolejny, taki sam czas określony na jaki została zawarta przedłużana Umowa Abonencka, liczony od dnia upływu poprzedniego okresu obowiązywania Umowy Abonenckiej zawartej na czas określony. W przypadku przedłużenia Umowy Abonenckiej na czas określony zasadę określoną w ust. 2 poniżej stosuje się odpowiednio.
2. Umowa Abonencka zawarta na czas określony nie ulega przedłużeniu albo może ulec przedłużeniu na czas nieokreślony, o ile Abonent złoży stosowne oświadczenie woli w terminie 30 dni przed upływem terminu obowiązywania Umowy Abonenckiej.
Z chwilą przedłużenia Umowy Abonenckiej na czas nieokreślony Abonent będzie zobowiązany do uiszczania opłaty abonamentowej w wysokości określonej w aktualnie obowiązującym Cenniku Dostawcy usług w części


Do umowy abonenckiej był przypięty "Regulamin Promocji Utrzymaj Mega Paczkę – IV" wraz załącznikiem określającym wysokość przyznanej ulgi w ciągu 12 m-cy. W moim przypadku "przyznano" mi ulgę w wysokości 50% na usługe Fiber Power 50 Mb/s – 600 zł
Z interesujących mnie zapisów w regulaminie wyszczególnie następujące:
Cytat:
Paragraf 9
1. Warunkiem przyznania profitów wskazanych: a) w paragrafie 4 ust. 1 i 2 litera a) niniejszego Regulaminu Promocji jest zawarcie przez Uczestnika Promocji z Organizatorem Promocji Umowy Abonenckiej dla dwóch wybranych usług oferowanych w Promocji ze zobowiązaniem przez 12 miesięcy następujących po Przystąpieniu do Promocji.

…(tu był jeszcze pkt. b ale dotyczył pakietu 3 usług)

2. W przypadku rozwiązania Umowy Abonenckiej zawartej w Promocji przez Uczestnika Promocji lub przez Organizatora Promocji z przyczyn leżących po stronie Uczestnika Promocji, przed upływem okresu zobowiązania określonego w ust. 1 niniejszego paragrafu, Uczestnik Promocji zobowiązany będzie, w terminie 30 dni od dnia jej rozwiązania, bez uprzedniego wezwania, do uiszczenia kwoty stanowiącej łącznie równowartość ulgi przyznanej mu w związku z Promocją, pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia Umowy abonenckiej do dnia jej rozwiązania. Powyższe ma zastosowanie w przypadku rozwiązania umowy w zakresie którejkolwiek z usług świadczonych na warunkach określonych w Promocji.


Na koniec dodam że do tych wszystkich dokumentów był jeszcze dodany Regulamin Świadczenia Usług Telekomunikacyjnych ( http://www.upc.pl/pdf/upc...od_01_01_10.pdf ). Przeczytanie tego dokumentu ze zrozumieniem za jednym podejście graniczy z cudem. Dla człowieka, który na co dzień nie pracuje z tego typu tekstami jest to istna mordęga. Dodatkowo „wyjustowanie”, podzielenie tekstu na 3 kolumny i bardzo mała czcionka dodatkowo utrudnia to zadanie. W regulaminie tym nie znalazłem dodatkowych punktów, które znacząco zmieniłyby moje zrozumienie tematu. Paragrafy kluczowe znajdowały się w OWUA.

Po zapoznaniu się z wszystkimi informacjami z w/w dokumentów nie jestem pewien czy wiem więcej niż przez zapoznaniem się z nimi. Poniżej opisze jak ja to rozumiem oraz umieszczę także dodatkowe pytania:

1) Umowa abonencka jest podpisana na czas nieokreślony – czyli w każdym momencie mogę złożyć wniosek o jej rozwiązanie (z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia)

2) Podpisując umowę zobowiązałem się (zgodnie z regulaminem promocji) że pozostanę Abonentem UPC przez 12 miesięcy. Dzięki temu uzyskałem upust określony w załączniku.

3) Zapis o automatycznym przedłużeniu umowy abonenckiej na taki sam okres czasu dotyczy regulaminu promocji a nie samej umowy abonenckiej.
4) Jeżeli chcę po 12 miesiącach zrezygnować z usług UPC to muszę 30 dni przed okresem kończącym promocję złożyć wypowiedzenie.

5) Jeśli chciałbym rozwiązać umowę z UPC np. po kilku miesiącach to wartość ulgi którą muszę zwrócić UPC wyliczę wg wzoru:

Wysokość roszczenia = równowartość przyznanej ulgi * liczba pełnych miesięcy pozostałych do końca umowy / liczba miesięcy, na którą zawarta została umowa

Czyli przykładowo jeśli chcę zrezygnować po 4 miesiącach (pozostało 8 miesięcy promocji), przyznana ulga to 600 zł, umowa na 12 miesięcy, to trzeba zwrócić:
zwrot = 600 * 8 / 12 = 400 zł

Czy dobrze rozumuje że na początku kara jest największa a na końcu promocji najmniejsza?

6) Czy w przypadku automatycznego przedłużenia promocji nadal obowiązują „kary” umowne tak jak dla pierwszych 12 miesięcy? Wydaje mi się, że w jednym z ostatnich postów moderator Marek wspominał że „kary” przy automatycznych przedłużeniach nie obowiązują ale za bardzo nie potrafię w w/w dokumentów wyczytać że tak właśnie jest. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?

7) Na koniec scenariusz, który czeka mnie w przyszłości. Na forum polecacie metodę składania rezygnacji z usług UPC aby otrzymać lepszą ofertę. Mój problem polega na tym, że promocyjny okres zobowiązania na TV + NET kończy mi się w miesiącu październiku. Pod koniec grudnia zobowiązałem się jednak kolejną umową na usługę Premium Canal+ także na 12 miesięcy. Czy przy takiej konfiguracji mogę złożyć wypowiedzenie z usług UPC przy aktywnej umowie na C+?

Bardzo proszę zorientowane osoby o informację czy mój tok rozumowania jest odpowiedni, odpowiedź na pytania i ewentualne komentarze.
  slavko80
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 11-01-2011, 13:22   

Cytat:
Czy dobrze rozumuje że na początku kara jest największa a na końcu promocji najmniejsza?

Tak.
A UPC liczy to dokładnie według wzoru który podałeś.

Chociaż nie jest do końca pewne czy tak powinno być.

Na przykład mój znajomy prawnik uważa, że oni robią to niewłaściwie bo nie mogą twierdzić że przyznali ulgę w momencie gdy dopiero deklarują że zamierzają ją przynać a dopiero w momencie gdy faktycznie wystawiają fakturę z rabatem za dany miesiąc.

600zł rocznie to 50zł miesięcznie. Przez 4 miesiące to 200zł (zamierzali przyznać 600zł zniżki ale faktycznie przyznali tylko 200zł) więc do wzoru wstawiasz to 200zł a nie 600zł co oznacza że do zwrotu będzie 133zł a nie 400zł

Cytat:

6) Czy w przypadku automatycznego przedłużenia promocji nadal obowiązują „kary” umowne tak jak dla pierwszych 12 miesięcy? Wydaje mi się, że w jednym z ostatnich postów moderator Marek wspominał że „kary” przy automatycznych przedłużeniach nie obowiązują ale za bardzo nie potrafię w w/w dokumentów wyczytać że tak właśnie jest.


Zauważ jedną rzecz nigdzie nie masz napisane, że zawierasz umowę na czas określony.
Wszędzie jest tylko: jeśli była zawarta na czas określnony to cośtam.
Masz jeden punkt na temat zobowiązania.
Jest to więc umowa na czas nieokreślony z jednostronnym zobowiązaniem.

Nigdzie nie ma słowa na temat tego, że okres zobowiązania mógł by ulec przedłużeniu.
  marekd@jabberpl.org
 
Precelos 
ultra master


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 1433
Skąd: K-K
Wysłany: 11-01-2011, 14:44   

slavko80, ogolnie namieszales przeplatasz OWU z regulaminem promocji i robi sie z tego burdel

masz obecnie umowe terminowa ktora sie konczy (lub ulega przedluzeniu na czas nieokreslony jesli nie zglosisz rezygnacji przed min 30 dniami przed uplywem terminu obowiazywania umowowy) w pazdzierniku br.

Po rozwiazaniu z umowy z dniem xx pazdziernika lub po przejsciu na czas nieokreslony kary nie ma, gdyz wywiazales sie z tego, iz przez okres 12 msc bedziesz abonentem upc wzamian za rabat.


co do zapisu
Kod:
1.Umowa Abonencka zawarta jest na czas nieokreslony, chyba ze strony postanowiły inaczej.

ty wybierajac promocje postanawiasz inaczej (zawierasz umowe terminowa wzamian za ulge na tansza usluge w wysokosci 50%)
_________________
  precel@wtw.im
 
slavko80 
light master

Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 113
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-01-2011, 20:21   

Precelos napisał/a:
slavko80, ogolnie namieszales przeplatasz OWU z regulaminem promocji i robi sie z tego burdel

masz obecnie umowe terminowa ktora sie konczy (lub ulega przedluzeniu na czas nieokreslony jesli nie zglosisz rezygnacji przed min 30 dniami przed uplywem terminu obowiazywania umowowy) w pazdzierniku br.

Po rozwiazaniu z umowy z dniem xx pazdziernika lub po przejsciu na czas nieokreslony kary nie ma, gdyz wywiazales sie z tego, iz przez okres 12 msc bedziesz abonentem upc wzamian za rabat.


co do zapisu
Kod:
1.Umowa Abonencka zawarta jest na czas nieokreslony, chyba ze strony postanowiły inaczej.

ty wybierajac promocje postanawiasz inaczej (zawierasz umowe terminowa wzamian za ulge na tansza usluge w wysokosci 50%)


Precelos , czyli twierdzisz że nie obowiązuje mnie Paragraf 9 OWU dotyczący automatyczego przedłużeniu promocji na kolejny taki sam czas?

Jesli tak to zgodnie z tym co napisałeś po 12 miesiącach (jeśli minimum 30 dni wcześniej nie złożę wypowiedzenia):
- przestanie mnie obowiązywać umowa terminowa (Utrzymaj Mega Paczkę - IV)
- przejdę na umowę czas nieokreślony, czyli w każdym momencie np. w 14 czy też w 15 miesiącu będę mógł złożyć wypowiedzenie nie ponosząc żadnych opłat "karnych".

Dobrze to rozumiem?

Zastanawiam się jeszcze ile będzie wynosił wtedy mój abonament (gdy będę na umowie na czas nieokreślony) . Dziś jeszcze w paragrafie 5 regulaminu mojej promocji (profity) odnalazłem informację , że po upływie 12 promocyjnych miesięcy upust od miesięcznej opłaty abonamentowej za usługe tańszą będzie wynosił 50% przy zachowaniu 2 usług, tak długo jak Abonent korzysta z podwójnej Paczki usług wybranych w ramach niniejszej promocji.

Czy to oznacza że będę miała nadal upust 50% na jedną z usług?
  slavko80
 
Precelos 
ultra master


Pomógł: 42 razy
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 1433
Skąd: K-K
Wysłany: 11-01-2011, 20:36   

slavko80 napisał/a:
Precelos , czyli twierdzisz że nie obowiązuje mnie Paragraf 9 OWU dotyczący automatyczego przedłużeniu promocji na kolejny taki sam czas?

obowiazuje cie zapis z regulaminu promocji, jesli w promocji nie ma zapisu na ten temat wtedy obowazuje zasada z OWU

slavko80 napisał/a:
esli tak to zgodnie z tym co napisałeś po 12 miesiącach (jeśli minimum 30 dni wcześniej nie złożę wypowiedzenia):
- przestanie mnie obowiązywać umowa terminowa (Utrzymaj Mega Paczkę - IV)
- przejdę na umowę czas nieokreślony, czyli w każdym momencie np. w 14 czy też w 15 miesiącu będę mógł złożyć wypowiedzenie nie ponosząc żadnych opłat "karnych".

standardowo po uplywie terminu promocji praci sie zgodnie z cennikiem (zero upustu).

natomiast u ciebie po uplywie tych 12 miesiecy
bedzies placil za tansza usluge 50% kwoty z cennika, a za drozsza cala kwote wg aktualnego na tez czas cennika, czyli de fakto cena bedzie prawie taka sama jak dzis

jesli po 12 miesiacach rezygnujesz z umowy nie placisz kary
_________________
  precel@wtw.im
 
NoLife 
light master

Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 64
Wysłany: 13-01-2011, 11:23   

UPC-BĘDZIESZ MIAŁ WYDATKI ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
maraf 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 54
Wysłany: 13-01-2011, 14:20   Re: Automatyczne przedłużanie umowy

slavko80 napisał/a:

4) Jeżeli chcę po 12 miesiącach zrezygnować z usług UPC to muszę 30 dni przed okresem kończącym promocję złożyć wypowiedzenie.


Lub przejść na umowę na czas nieokreślony, bez rabatów.

Cytat:

5) Jeśli chciałbym rozwiązać umowę z UPC np. po kilku miesiącach to wartość ulgi którą muszę zwrócić UPC wyliczę wg wzoru:

Wysokość roszczenia = równowartość przyznanej ulgi * liczba pełnych miesięcy pozostałych do końca umowy / liczba miesięcy, na którą zawarta została umowa


Tak.

Cytat:

Czyli przykładowo jeśli chcę zrezygnować po 4 miesiącach (pozostało 8 miesięcy promocji), przyznana ulga to 600 zł, umowa na 12 miesięcy, to trzeba zwrócić:
zwrot = 600 * 8 / 12 = 400 zł


Tak. Zwróć jednak uwagę na określenie "przyznana ulga". Jeśli ta ulga była np. na instalację, to wykorzystałeś ją na samym początku i to wyliczenie jest poprawne.
Jeśli ulga jest rozpisana na 12 miesięcy, po 50 zł na miesiąc, to faktycznie jest przyznawana dopiero w momencie świadczenie usługi, czyli co miesiąc po 50 zł.
Po 4 miesiącach wysokość przyznanej ulgi to 200 zł, i do zwrotu jest 200*8/12=133 zł.
Wartość 600 zł to rabat jaki zostanie Ci przyznany w ciągu roku, w umowie tylko się umawiałeś na sposób przyznawania ulgi.
UPC może twierdzić inaczej, nie wiem jednak jak mogliby uzasadnić, że można fizycznie przyznać ulgę na usługę, która nie została wykonana ?

Gdyby 600 zł było przyznane w umowie od razu, to miałbyś prawo od razu do odliczenia tej kwoty od faktur, co spowodowałoby, że przez pierwsze 6 miesięcy nie płaciłbyś żadnych rachunków !

Polecam tę sytuację analizować w sposób skrajny: przyjąć, że rozwiązujesz umowy po 1 miesiącu.
W przypadku umowy na czas nieokreślony płacisz normalną cenę i za 1 miesiąc wychodzi 100 zł.
W przypadku umowy na 12 miesięcy z rabatem 50% płacisz 50 zł + zwrot rabatu.
Wg Twojego wzoru do zwrotu jest 600*11/12=550 zł. Czyli za 1 miesiąc chcesz UPC zapłacić 600 zł, gdy przy tej samej usłudze na 1 miesiąc na umowę na czas nieokreślony UPC zadowala się 100 zł. Czy to ma sens ?

Ta sama usługa na ten sam okres nie może kosztować 6 razy więcej przy umowie na czas określony ! Być może UPC ponosi dodatkowe koszty, ale czy wynoszą one 500 zł i są w jakiś sposób dokumentowane.

Wg mojego wzoru dopłacasz 50*11/12=48.83 zł. W sumie 98.83 i do daje prawie to 100 zł którymi się UPC zadowala przy umowie na czas nieokreślony. Róznica 1.17 to premia za wytrwanie 1 miesiąca, UPC nie daje jej bo tak chce, to wymusza ustawa (kiedyś tego nie było).

Cytat:

Czy dobrze rozumuje że na początku kara jest największa a na końcu promocji najmniejsza?


Źle. To nie jest kara, ale zwrot przyznanych opustów, pomniejszony odpowiednio. To reguluje ustawa.

Cytat:

6) Czy w przypadku automatycznego przedłużenia promocji nadal obowiązują „kary” umowne tak jak dla pierwszych 12 miesięcy? Wydaje mi się, że w jednym z ostatnich postów moderator Marek wspominał że „kary” przy automatycznych przedłużeniach nie obowiązują ale za bardzo nie potrafię w w/w dokumentów wyczytać że tak właśnie jest. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?


Ustawa w ogóle nie przewiduje kar w takim przypadku. Jeśli gdzies pojawia się "kara" to możesz to zignorować - nie obowiązuje. Pewnie jest tam jednak sformułowanie o zwrocie rabatów/opustów.

Cytat:

7) Na koniec scenariusz, który czeka mnie w przyszłości. Na forum polecacie metodę składania rezygnacji z usług UPC aby otrzymać lepszą ofertę. Mój problem polega na tym, że promocyjny okres zobowiązania na TV + NET kończy mi się w miesiącu październiku. Pod koniec grudnia zobowiązałem się jednak kolejną umową na usługę Premium Canal+ także na 12 miesięcy. Czy przy takiej konfiguracji mogę złożyć wypowiedzenie z usług UPC przy aktywnej umowie na C+?


Sprawdź, czy w umowie na C+ nie ma zapisu, że rezygnacja z TV powoduje też rozwiązanie tej umowy. Jeśli takiego zapisu nie ma, to możesz umowy rozwiązywać niezależnie.

MN.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: