Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Netia vs Inea vs Orange vs Tmobile
Autor Wiadomość
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 20-12-2023, 11:33   Netia vs Inea vs Orange vs Tmobile

Witam, jeżeli mój temat jest w złym dziale proszę o przeniesienie.
Natomiast jak wyżej w temacie chce założyć światłowód do domku jednorodzinnego w miejscowości Parczew woj. Lubelskie. Z tego co się dowiedziałem linie kładł Fiberhost. I tutaj chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia z jakiego operatora najlepiej skorzystać. Zależy mi na stabilności sieci i dobrych routingach. Internet będzie głównie wykorzystywany do netflixa grania w gry typu cs, więc niskie pingi to też atut i ogólnie do internetu w telefonie. Wymieniłem 4 firmy, którym chyba najbardziej ufam. Ale jeżeli jest jakaś lepsza propozycja to chętnie się dowiem. Dzięki za wszelkie opinie, cenne rady. Pozdrawiam :)
 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 20-12-2023, 22:06   

Jest ktoś z Lubelskiego i może pomóc ogólnie ktoś kto wie, gdzie są najlepsze routingi? I czy warto iść w symetryk?
 
 
Camis 
easy master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 39
Wysłany: 21-12-2023, 08:34   

IMHO w takiej kolejności jak wymieniłeś w temacie. Tydzień temu założyli mi Netie na kablach Światłowód Inwestycje i trasy do grania są świetne, ping też super. Aha i Plus to to samo co Netia a mają chyba trochę taniej.
 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 21-12-2023, 09:16   

Dzięki za odpowiedź. Głównie zastanawiam się właśnie Netia/inea. Oczywiście czytałem forum, ale nie ma konkretów co do wyższości jednego operatora nad drugim jeśli chodzi o routing, pingi itd. Jedyne co przemawia za inea nie wgłębiając się w nic innego to fakt, że oni kładli kable i mają symetryka. Tylko szczerze mówiąc nie wiem czy wykorzystam aż tak możliwości 300 mb/s wysyłania. Dlatego staram się dowiedzieć kto ma lepsze trasy z tych dwóch. Może jeszcze ktoś się może wypowiedzieć i pomóc bo jak wiadomo to decyzja na dłuższy okres czasu.
 
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-12-2023, 10:59   

Darecki88 napisał/a:
Dzięki za odpowiedź. Głównie zastanawiam się właśnie Netia/inea. Oczywiście czytałem forum, ale nie ma konkretów co do wyższości jednego operatora nad drugim jeśli chodzi o routing, pingi itd. Jedyne co przemawia za inea nie wgłębiając się w nic innego to fakt, że oni kładli kable i mają symetryka. Tylko szczerze mówiąc nie wiem czy wykorzystam aż tak możliwości 300 mb/s wysyłania. Dlatego staram się dowiedzieć kto ma lepsze trasy z tych dwóch. Może jeszcze ktoś się może wypowiedzieć i pomóc bo jak wiadomo to decyzja na dłuższy okres czasu.


Z umów BSA wynika że wszyscy operatorzy na fiberhost mają symetryczne łącza, ale najlepiej jakby w tym temacie wypowiedział się ktoś kto ma innego operatora niż INEA na łączach fiberhost.
_________________
  WiZaR5789
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 21-12-2023, 13:46   

Dzwoniłem do netii i nie świadczą usługi symetrycznej na łączach fiberhost. Przynajmniej tak twierdzą konsultanci. W Plusie konsultant powiedział to samo symetryk tylko inea. Chyba że wszyscy są niedoinformowani. A jeśli chodzi o trasy i inne szczegóły, gdzie potencjalnie jest lepiej ? Bo duże grono osób obstawia tu Netie, ale na speedtest średnia z pomiarów pingi wychodzi lepiej w Inei. Ważne są też takie szczegóły jak router, gdzie jest lepszy możliwość ont i inne takie. Dlatego jeszcze raz proszę o pomoc jak ktoś miał do czynienia z tymi firmami osobiście czy wśród znajomych. Pozdrawiam
 
 
Camis 
easy master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 39
Wysłany: 21-12-2023, 14:36   

Podaj adresy IP to Ci sprawdzę na Netti.
 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 21-12-2023, 14:51   

Wiesz co nie mam konkretnych adresów IP. Głównie chodzi o łączenie się z serwerami w grach typu cs, gdzie serwery są w Wiedniu, Sztokholmie, Frankfurcie. Jeśli chodzi o pingi to głównie to mnie interesuje.
 
 
Camis 
easy master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 39
Wysłany: 21-12-2023, 15:14   

Jak podasz konkretny serwer to sprawdzę, ale z tego co wiem to Netia ma najlepsze trasy i małe opóźnienia.

 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 21-12-2023, 17:32   

Lepsze ma trasy niż inea ? Czy w miarę takie same? Bo trochę kusi ten symetryk nie będę ukrywał. Tylko nie wiem czy warto się pchać w 600/600 czy lepiej wziąć już te 600/100 w netii powiedzmy
 
 
gabrychu 
classic master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 196
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 22-12-2023, 09:09   

Sam musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważniejsze.

Ja na Netię narzekać nie mogę, ale nie mam porównania do Inea.
Nie widać żeby ktoś narzekał na Inea, ale nie wiem ile osób z forum korzysta z tego dostawcy.

Sprawdź i daj znać czy jesteś zadowolony, na pewno innym się przyda taka informacja.
_________________
 
 
Camis 
easy master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 39
Wysłany: 22-12-2023, 09:18   

Też nie mam porównania do INEA, ale sporo czytałem z miesiąc temu o tych dwóch operatorach opinii.
Sam się zastanawiałem nad INEA. I z opinii na różnych forach to porównywalni operatorzy. Jedynie co znalazłem "przeciw" INEA to że ukrywają jakie mają łączą na świat podobno jako jedyni z większych operatorów a to może świadczyć że na tym oszczędzają i dlatego się nie chwalą, ale to była opinia tylko kilku osób.

Jednak zdecydowałem się na Netia 1Gb bo akurat była promocja za 90zł, gdzie na ich stronie nadal widnieje cena 115zł za to samo.
 
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 22-12-2023, 09:59   

To cóż na tym etapie muszę podziękować za pomoc. Chociaż gdyby ktoś się znalazł z Inei i miał porównanie z jakimś kolegą znajomym co ma Netie byłoby super. Narazie grubo się zastanawiam decyzja nie jest prosta. Co do ukrywania łącz na świat też przeczytałem o tym, ale jak możesz mi wyjaśnić trochę tą kwestię, kiedy ma to znaczenie ? W jakich przypadkach można zauważyć gorsza jakość ? Co do Neti to dość popularna na tym forum każdy ją poleca mi jedynie pozostaje małe rozczarowanie plusem, który to właśnie ma Netie może przy światłowodzie sprawa wygląda inaczej, ale jakość sieci komórkowej pozostawia wiele do życzenia jakoś bardzo chyba nie rozwijają się jak pozostałe telekomy.
 
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-12-2023, 10:38   

OK, widzę że ciężko podjąć decyzję a więc tłumaczę. Inea wcale nie ukrywa swojego routingu jest on dostępny tak jak każdy operator który identyfikuje się numerem AS chociażby tu: https://bgp.he.net/AS13110. Druga sprawa jeżeli chodzi o Inee to kwestia twojego miejsca zamieszkania ten operator pochodzi z wielkopolski i tam ma swoją całą infrastrukturę dlatego nawet jeżeli serwer stoi w warszawie to twój ruch przejdzie w większości przypadków przez poznań. Inea wymienia się w małej ilości punktów wymiany ruchu (IX) mianowicie w 3 w tym samym czasie Netia w 14. To w jaki sposób jest skonfigurowany routing zagraniczny wpływa w ogromnym stopniu na jakość korzystania z internetu - prosty przykład masz łącze 600/600 wszystko super do speedtesta idzie 600/600 jednakże zaczynasz ciągnąć coś z serwera z UK i nagle prędkość spada do 50mbps dlaczego, a no właśnie dlatego że przepustowość połączeń międzynarodowych jest zbyt niska. Kończąc zależy Ci na szybkim uploadzie bierzesz Inee, zależy Ci na najlepszej sieci masowej w Polsce w rozumieniu wymiany ruchu, stabilności pingu i poprawności konfiguracji bierzesz Netie. Miałem wielu dostawców internetu: tp, orange, atmana, exatela, t-mobile firmowe (GTS), upc, vectre, virtuaoperator z całej tej listy naturalnie najlepiej wypadają operatorzy biznesowi czyli GTS, atman, exatel i virtuaoperator routingu jaki jest u nich nie znajdziesz w żadnej masówce ale z rozwiązań klienckich czyli orange, upc, vectra to netia wypada zdecydowanie najbliżej rozwiązań biznesowych. Odpowiadając jeszcze co do prędkości uploadu w sieci fiberhost to nie wiem nie miałem ale z ich strony gdzie są umowy BSA wynika że jednak dają łącza symetryczne i ktoś się chwalił że upc dało symetrka na fiberhoscie.
_________________
  WiZaR5789
 
Darecki88 
easy master

Dołączył: 05 Lis 2022
Posty: 24
Wysłany: 22-12-2023, 11:30   

WiZaR5789 napisał/a:
OK, widzę że ciężko podjąć decyzję a więc tłumaczę. Inea wcale nie ukrywa swojego routingu jest on dostępny tak jak każdy operator który identyfikuje się numerem AS chociażby tu: https://bgp.he.net/AS13110. Druga sprawa jeżeli chodzi o Inee to kwestia twojego miejsca zamieszkania ten operator pochodzi z wielkopolski i tam ma swoją całą infrastrukturę dlatego nawet jeżeli serwer stoi w warszawie to twój ruch przejdzie w większości przypadków przez poznań. Inea wymienia się w małej ilości punktów wymiany ruchu (IX) mianowicie w 3 w tym samym czasie Netia w 14. To w jaki sposób jest skonfigurowany routing zagraniczny wpływa w ogromnym stopniu na jakość korzystania z internetu - prosty przykład masz łącze 600/600 wszystko super do speedtesta idzie 600/600 jednakże zaczynasz ciągnąć coś z serwera z UK i nagle prędkość spada do 50mbps dlaczego, a no właśnie dlatego że przepustowość połączeń międzynarodowych jest zbyt niska. Kończąc zależy Ci na szybkim uploadzie bierzesz Inee, zależy Ci na najlepszej sieci masowej w Polsce w rozumieniu wymiany ruchu, stabilności pingu i poprawności konfiguracji bierzesz Netie. Miałem wielu dostawców internetu: tp, orange, atmana, exatela, t-mobile firmowe (GTS), upc, vectre, virtuaoperator z całej tej listy naturalnie najlepiej wypadają operatorzy biznesowi czyli GTS, atman, exatel i virtuaoperator routingu jaki jest u nich nie znajdziesz w żadnej masówce ale z rozwiązań klienckich czyli orange, upc, vectra to netia wypada zdecydowanie najbliżej rozwiązań biznesowych. Odpowiadając jeszcze co do prędkości uploadu w sieci fiberhost to nie wiem nie miałem ale z ich strony gdzie są umowy BSA wynika że jednak dają łącza symetryczne i ktoś się chwalił że upc dało symetrka na fiberhoscie.


Nawet nie masz pojęcia jak tym wpisem dużo wyjaśniłeś i pomogłeś. Oczywiście dziękuję wszystkim, którzy się tutaj wypowiadają i mają chęć o pomocy. Ale i szczególnie w imieniu swoim i potomnych, którzy się na to natkną dziękuję Tobie. Bo zrozumienie tej całej machiny, gdzie walczy się tylko o kasę, a jakość czy dbałość o klienta schodzi na drugi plan. Tutaj w jednym poście zostało bardzo dużo wyjaśnione, więc decyzja staje się mega prosta w zależności od potrzeb. Słowem ostatnim dla potomnych, żeby mieli wszystko w 1 miejscu to natknąłem się na słabe opinie o Inei na stronie gazeta głównie z 2014 roku ale jest i kilka z 2023 czy tam 2022, gdzie ludzie narzekają na obsługę szczególnie i problemy z cesją naliczaniem opłat. Ale wiadomo, że u każdego operatora jest różnie przede wszystkim należy czytać umowy.

Teraz ostatnie chyba już pytanie jakie mam. Bo piszesz o braniu czegoś np. z serwera w Uk, kiedy takie ciągnięcie może wystąpić, które obniża jakość sieci ? Czy ma to miejsce podczas grania w grę, która np łączy się z serwerem w Londynie ? Bo jeśli chodzi o jakieś pliki torrenty to u mnie odpada. Głównie to internet w telefonie, tv i w lodówce może przyda się kiedyś też do kamer no i komputer do pracy plus do gier, gdzie liczy się niski ping z racji łączenia się z różnymi serwerami, które znajdują się w Sztokholmie, Frankfurcie itd. Czasami może wpadnie rodzinka czy znajomi to max może być 6 telefonów 2/3 komputery po WiFi. Ale to sporadycznie dlatego tak zastanawiałem się nad tym symetrykiem chociaż podejrzewam, że może i te 100 Mb/s wysyłania to obsłuży a jak mają lepsze trasy to tylko na plus. Także proszę o jeszcze wyjaśnienie tej kwestii, która już rozwieje wszystkie wątpliwości. Jeszcze raz dzięki, że można skorzystać z doświadczenia jakie masz. Pozdawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: