Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Play światłowód - czy to naprawdę taka padaka
Autor Wiadomość
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2024, 11:08   

Sprzęt Play to złom. Jeśli światłowód od Play/UPC to tylko na sprzęcie po UPC.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2024, 11:30   

Problemy wydajnościowe w sieci Play mogą wynikać z ograniczeń infrastruktury, w UPC takich spadków prędkości nie było, widać że problem w Play to nie tylko architektura samej usługi, błędy w oprogramowaniu ale też niewłaściwe przygotowanie infrastruktury dla usługi Docsis, nie dziwi mnie to bo Play nie miał żadnego doświadczenia w usługach realizowanych po HFC, niestety zmiany i poprawa działania usługi nie nastąpią od ręki, to proces który będzie trwał
 
 
dragonek 
light master

Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 63
Wysłany: 06-01-2024, 16:09   

Orion napisał/a:
Sprzęt Play to złom. Jeśli światłowód od Play/UPC to tylko na sprzęcie po UPC.

Mógłbym prosić o szersze wyjaśnienie dlaczego sprzęt Play to złom? Mam światłowód od UPC na sprzęcie UPC (Compal+ONT) i ciekawy jestem, dlaczego wiecznie zrywający neta po wifi Compal jest lepszym wyborem niż sprzęt Playa.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2024, 18:11   

Sprzęt Play to nie jest złom, problemem jest firmware do Kaon./SMDC w usłudze Docsis, te firmy nigdy nie specjalizowały się w rozwiązaniach z wykorzystaniem HFC i efekty widać, zobaczymy ile czasu będzie trwało wdrożenie poprawek na tych urządzeniach
 
 
milosz4 
Klikacz

Dołączył: 22 Gru 2023
Posty: 14
Wysłany: 06-01-2024, 21:12   

ja mam Play 300 Mb od równo miesiąca z routerem po koncentryku (ponoć do budynku doprowadzony jest światłowód). I generalnie nie mogę narzekać. Pracuje z domu 4 dni w tygodniu i póki co nie było problemów. Szkoda tylko że ten super-nowoczesny router ma zablokowane porty USB i nie można na nich skonfigurować drukarki.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2024, 21:16   

Sprzęt to całość software i hardware, jak nie dział to złom. Jak można klientom sprzedawać usługi ze sprzętem, którego stan oprogramowani kwalifikuje się do ogólnie przyjętego w tworzeniu i integracji oprogramowania jako faza alpha, czyli do testów wewnętrznych. Firmy ostatnio aby ograniczyć koszty i zredukować czas potrzebny na integrację i stabilizację oprogramowania wydają sprzęt z wersjami oprogramowania "aby jakoś działało", a potem zobaczymy, co użytkownikom przeszkadza i to poprawimy. Nie liczcie, że Play poprawi jakiekolwiek fajerwerki w tych routerach, prędzej ukryje te opcje, aby router realizował tylko te funkcje, których wymaga usługa i nie generował kosztów serwisowych. Najlepszym przykładem pazerności Play i golenia klientów jest płatna wymiana routera przy zmianie usług z UPC na Play. UPC mogło wprowadzić samoinstalacje, a tu można "golić frajerów"
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2024, 21:19   

milosz4 napisał/a:
ja mam Play 300 Mb od równo miesiąca z routerem po koncentryku (ponoć do budynku doprowadzony jest światłowód). I generalnie nie mogę narzekać. Pracuje z domu 4 dni w tygodniu i póki co nie było problemów. Szkoda tylko że ten super-nowoczesny router ma zablokowane porty USB i nie można na nich skonfigurować drukarki.


Masz najniższą opcje prędkości łacza i czym się zachwycasz, że działa. Tak powinno być, ale przy bardziej wymagających usługach już nie jest tak rewelacyjnie.
Zobaczymy , czy za pół roku też będziesz dalej zadowolony.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-01-2024, 21:32   

dragonek napisał/a:
Orion napisał/a:
Sprzęt Play to złom. Jeśli światłowód od Play/UPC to tylko na sprzęcie po UPC.

Mógłbym prosić o szersze wyjaśnienie dlaczego sprzęt Play to złom? Mam światłowód od UPC na sprzęcie UPC (Compal+ONT) i ciekawy jestem, dlaczego wiecznie zrywający neta po wifi Compal jest lepszym wyborem niż sprzęt Playa.


Aby dyskutować o jakości usługi najpierw trzeba zidentyfikować źródło problemu.

Bardzo często problemy zrywania połączeń wifi lub niskie prędkości są spowodowane przez:

1. Słaby zasięg/pokrycie wifi wynikające z nieoptymalnego umiejscowienia routera w stosunku do architektury nieruchomości.
2. Źle wybrany kanał (z interferencjami), szczególnie w blokowiskach i na osiedlach mieszkaniowych.
Najczęściej problemy występują w paśmie 2.4 GHz. Rozwiązaniem jest rozdzielenie pasm 2.4 i 5GHz przez nadanie im różnych nazw oraz wybranie najmniej konfliktowego kanału dla każdej sieci na podstawie analizy widma wifi w wifi analizatorze.
3. Sprawdzenie czy stabilnie działa usługa po kablu.

Nikt nie będzie ciebie na siłę przekonywał, że aktualny stan usług w Play to wersja alpha.
Zmieniaj i bierz Play, ale to droga w jedną stronę.

PS.
Jak masz Compala i ONT, można Compala zastąpić własnym wydajnym routerem. Router musi obsługiwać na WAN, vlany, klonowanie mac oraz posiadać zaawansowaną konfigurację dla klienta DHCP. Polecam Mikrotika lub Asusa.
Na pewno będzie lepiej działać niż zamiana sprzętu UPC na Play.
Jedyne co musisz zrobić przed zmianą na własny router to poprosić na infolinii o zmianę adresacja publicznej z IP v6 na IP v4.
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1656
Wysłany: 07-01-2024, 14:33   

Orion, co nie zmienia faktu że Connecticut box to pasmo nieszczęść.
_________________
  ogromny
 
milosz4 
Klikacz

Dołączył: 22 Gru 2023
Posty: 14
Wysłany: 07-01-2024, 14:48   

Orion napisał/a:
milosz4 napisał/a:
ja mam Play 300 Mb od równo miesiąca z routerem po koncentryku (ponoć do budynku doprowadzony jest światłowód). I generalnie nie mogę narzekać. Pracuje z domu 4 dni w tygodniu i póki co nie było problemów. Szkoda tylko że ten super-nowoczesny router ma zablokowane porty USB i nie można na nich skonfigurować drukarki.


Masz najniższą opcje prędkości łacza i czym się zachwycasz, że działa. Tak powinno być, ale przy bardziej wymagających usługach już nie jest tak rewelacyjnie.
Zobaczymy , czy za pół roku też będziesz dalej zadowolony.


Cóż, no każdy dobiera usługi odpowiednio do swoich potrzeb. Ja podpisałem umowę na tą prędkość w jakiejś tam ofercie na black friday za 25zł/mc. Przeskoczyłem na playa z jakiegoś osiedlowego operatora.
300 Mb do pracy biurowej, oglądania netflixa i zwykłego korzystania z internetu wystarczy. Stosunek jakości do ceny moim zdaniem wypada bardzo dobrze :)
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-01-2024, 14:52   

@ogromny
Compal nigdy nie zrobił w pełni stabilnego oprogramowania na ConnectBox, wiele firm które też wyprodukowało modemy na chpsecie Puma 6 zrobiło dużo lepszy soft jak choćby Arris czy Hitron
Zobaczymy jak sobie poradzi z tym Kaon i SDMC :P
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1656
Wysłany: 07-01-2024, 15:28   

pawelb, tyle to wiem
_________________
  ogromny
 
wirt 
Klikacz

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Sty 2024
Posty: 16
Wysłany: 07-01-2024, 20:22   

Orion napisał/a:
milosz4 napisał/a:
ja mam Play 300 Mb od równo miesiąca z routerem po koncentryku (ponoć do budynku doprowadzony jest światłowód). I generalnie nie mogę narzekać. Pracuje z domu 4 dni w tygodniu i póki co nie było problemów. Szkoda tylko że ten super-nowoczesny router ma zablokowane porty USB i nie można na nich skonfigurować drukarki.


Masz najniższą opcje prędkości łacza i czym się zachwycasz, że działa. Tak powinno być, ale przy bardziej wymagających usługach już nie jest tak rewelacyjnie.
Zobaczymy , czy za pół roku też będziesz dalej zadowolony.

Sprawdzałeś iperf3 jak wygląda przepustowość tego łącza? Prędkość ci nie spada w dół (overbooking)? Raczej wątpie wnioskując ze stylu wypowiedzi ale tak pytam.
 
 
milosz4 
Klikacz

Dołączył: 22 Gru 2023
Posty: 14
Wysłany: 07-01-2024, 21:30   

wirt napisał/a:
Orion napisał/a:
milosz4 napisał/a:
ja mam Play 300 Mb od równo miesiąca z routerem po koncentryku (ponoć do budynku doprowadzony jest światłowód). I generalnie nie mogę narzekać. Pracuje z domu 4 dni w tygodniu i póki co nie było problemów. Szkoda tylko że ten super-nowoczesny router ma zablokowane porty USB i nie można na nich skonfigurować drukarki.


Masz najniższą opcje prędkości łacza i czym się zachwycasz, że działa. Tak powinno być, ale przy bardziej wymagających usługach już nie jest tak rewelacyjnie.
Zobaczymy , czy za pół roku też będziesz dalej zadowolony.

Sprawdzałeś iperf3 jak wygląda przepustowość tego łącza? Prędkość ci nie spada w dół (overbooking)? Raczej wątpie wnioskując ze stylu wypowiedzi ale tak pytam.


masz rację, nie sprawdzałem. Jak mi powiesz jak to sprawdzić to sprawdzę!
 
 
dragonek 
light master

Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 63
Wysłany: 08-01-2024, 10:54   

Orion napisał/a:
dragonek napisał/a:
Orion napisał/a:
Sprzęt Play to złom. Jeśli światłowód od Play/UPC to tylko na sprzęcie po UPC.

Mógłbym prosić o szersze wyjaśnienie dlaczego sprzęt Play to złom? Mam światłowód od UPC na sprzęcie UPC (Compal+ONT) i ciekawy jestem, dlaczego wiecznie zrywający neta po wifi Compal jest lepszym wyborem niż sprzęt Playa.


Aby dyskutować o jakości usługi najpierw trzeba zidentyfikować źródło problemu.

Bardzo często problemy zrywania połączeń wifi lub niskie prędkości są spowodowane przez:

1. Słaby zasięg/pokrycie wifi wynikające z nieoptymalnego umiejscowienia routera w stosunku do architektury nieruchomości.
2. Źle wybrany kanał (z interferencjami), szczególnie w blokowiskach i na osiedlach mieszkaniowych.
Najczęściej problemy występują w paśmie 2.4 GHz. Rozwiązaniem jest rozdzielenie pasm 2.4 i 5GHz przez nadanie im różnych nazw oraz wybranie najmniej konfliktowego kanału dla każdej sieci na podstawie analizy widma wifi w wifi analizatorze.
3. Sprawdzenie czy stabilnie działa usługa po kablu.

Nikt nie będzie ciebie na siłę przekonywał, że aktualny stan usług w Play to wersja alpha.
Zmieniaj i bierz Play, ale to droga w jedną stronę.

PS.
Jak masz Compala i ONT, można Compala zastąpić własnym wydajnym routerem. Router musi obsługiwać na WAN, vlany, klonowanie mac oraz posiadać zaawansowaną konfigurację dla klienta DHCP. Polecam Mikrotika lub Asusa.
Na pewno będzie lepiej działać niż zamiana sprzętu UPC na Play.
Jedyne co musisz zrobić przed zmianą na własny router to poprosić na infolinii o zmianę adresacja publicznej z IP v6 na IP v4.

Dzięki za rozwinięcie. Nie mam zamiaru przechodzić do Playa, nie wiem skąd taka interpretacja mojego pytania - po prostu chciałem merytorycznie się dowiedzieć co jest z nowym routerem nie tak bo sam takiej wiedzy nie posiadam. Ponadto z tego co mi się wydaje router FTTH Playa nie wymaga ONT, a więc lokalizacyjne u mnie odpada bo musiałbym mieć go zainstalowanego w przedpokoju (choć chyba można poprosić o ONT na infolinii).
Mój Compal na światłowodzie czyli GW7557CE po kablu działa ok, wifi 2.4 i 5 mają różne nazwy, od roku regularnie bawię się w zmianę kanałów i po wymianie modemu (1 compal na 2) jest w miarę znośnie. Zrywa, ale na szczęście przerwy są krótkie (kilkusekundowe a w poprzednim modelu były 1-2 minutowe i np. pracować zdalnie się nie dało) i jest w miarę ok. Jak się pogorszy to wtedy faktycznie pozostanie mi zmiana na własny router (dzięki za cynk odnośnie modeli).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: