Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Światłowód z POPC na łączach Nexery - Play
Autor Wiadomość
dieandrise77 
Klikacz

Dołączył: 12 Lut 2015
Posty: 3
Wysłany: 27-11-2023, 15:51   Światłowód z POPC na łączach Nexery - Play

Dzień dobry,
pojawiła się u mnie opcja podłączenia światłowodu w ramach programu POPC gdzie wykonawcą jest Nexera i mam dostępnych kilku operatorów, ale w zasadzie skłaniam się obecnie ku jednemu - Play w zasadzie tylko dlatego, że jako jedyni mają opcję krótszej umowy niż 24 miesiące (mają 12 miesięcy i bezterminową - w taką celuję).

Chciałbym poznać opinie posiadaczy na ile to możliwe na temat tego Internetu na infrastrukturze Nexery tj. kwestia pingów w grach np. CoD, League of Legends, ogólnej stabilności.
Router jaki oferują to Huawei K562.

Z tego co czytałem to ostatnio są bardzo negatywne opinie odnośnie Play po przejęciu UPC jednak w moim przypadku nie będzie to połączenie HFC.
Podobno też routing mają niezbyt w tranzycie i z tego mogą wynikać gorsze RTT?

Ogólnie kwestia pieniędzy nie jest dla mnie najważniejsza, ale po prostu boje się wpakować w umowę na 2 lata gdzie po jakimś czasie pojawią się problemy i nic nie będzie można z tym zrobić bo tak są skonstruowane umowy, a dodatkowo kwota w domkach jednorodzinnych też jest wyższa o około 25zł od pozostałych.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2023, 20:27   

Mam Netię na światłowodzie Nexery i jest ok. Instalacja przebiegła sprawnie. Zaletą jest publiczny IP i możliwość wymiany na własny router, ponieważ łącze Nexera kończy na ONT. Sprawdź sobie czy jest u Ciebie dostępna Netia https://www.netia.pl/pl
Światłowód Play/UPC na tym etapie należy omijać szerokim łukiem. Problem goni problem, a obsługa klienta fatalna i do tego jeszcze więcej problemów przy instalacji na infrastrukturze innego operatora. Polecam prawie każdego innego operatora: Netia, Plus, Orange tylko nie Play i T-Mobile.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2023, 22:49   

Orion napisał/a:
Mam Netię na światłowodzie Nexery i jest ok. Instalacja przebiegła sprawnie. Zaletą jest publiczny IP i możliwość wymiany na własny router, ponieważ łącze Nexera kończy na ONT. Sprawdź sobie czy jest u Ciebie dostępna Netia https://www.netia.pl/pl
Światłowód Play/UPC na tym etapie należy omijać szerokim łukiem. Problem goni problem, a obsługa klienta fatalna i do tego jeszcze więcej problemów przy instalacji na infrastrukturze innego operatora. Polecam prawie każdego innego operatora: Netia, Plus, Orange tylko nie Play i T-Mobile.

Dlaczego wykluczyleś TMobile?
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2023, 23:08   

1. Brak publicznego IP.
2. CGNAT.
3. Router z bardzo ograniczonymi możliwościami konfiguracji przez klienta, praktycznie tylko nazwa sieci wifi (w ograniczonym zakresie) i hasło do sieci.
4. Zarządzanie routerem tylko za pośrednictwem portalu klienta T-Mobile podobnie do Vectry.
5. Słabe wsparcie infolinii praktycznie jakość porównywalna z Play po przejęciu UPC.
6. Na sieci Orange router tyko z wbudowanym ONT Sagemcom.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1263
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2023, 23:23   

Orion napisał/a:
1. Brak publicznego IP.
2. CGNAT.
3. Router z bardzo ograniczonymi możliwościami konfiguracji przez klienta, praktycznie tylko nazwa sieci wifi (w ograniczonym zakresie) i hasło do sieci.
4. Zarządzanie routerem tylko za pośrednictwem portalu klienta T-Mobile podobnie do Vectry.
5. Słabe wsparcie infolinii praktycznie jakość porównywalna z Play po przejęciu UPC.
6. Na sieci Orange router tyko z wbudowanym ONT Sagemcom.

Czyli nadal nie ma publicznego IP dla klientów indywidualnych? pamiętam że publiczny był na firmę czyli nic się nie zmieniło do tej pory?
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2023, 23:52   

W T-Mobile nie ma publicznego IP i nie będzie. Taki model usługi sprzedaje t-mobile u siebie i taki jest i będzie u nas. Publiczny ipv4 tylko dla usługi na firmę i to od razu z wyższym abonamentem ;)
 
 
claudis 
Klikacz

Dołączył: 18 Lis 2023
Posty: 18
Wysłany: 28-11-2023, 04:56   

pawelb napisał/a:
Orion napisał/a:
1. Brak publicznego IP.
2. CGNAT.
3. Router z bardzo ograniczonymi możliwościami konfiguracji przez klienta, praktycznie tylko nazwa sieci wifi (w ograniczonym zakresie) i hasło do sieci.
4. Zarządzanie routerem tylko za pośrednictwem portalu klienta T-Mobile podobnie do Vectry.
5. Słabe wsparcie infolinii praktycznie jakość porównywalna z Play po przejęciu UPC.
6. Na sieci Orange router tyko z wbudowanym ONT Sagemcom.

Czyli nadal nie ma publicznego IP dla klientów indywidualnych? pamiętam że publiczny był na firmę czyli nic się nie zmieniło do tej pory?

Tmobile na infrastrukturze orange daje ONT - Huawei HG8010Hv3 warto o nim poczytać tutaj z tym że o tym decyduje technik orange po tym jak do ciebie zadzwoni to mu o tym powiedz, nie powinno być problemu z dostaniem.
Co do stałego publicznego adresu IPv4 bez CG-NAT to może kiedyś była taka usługa, nie wiem jak jest teraz zobacz tutaj
Te bzdury co piszę Orion można w pewien sposób rozwiązać, podłączając się pod ONT ze stałym publicznym adresem IPv4 bez CG-NAT (jeśli jest bo czytałem że tego obecnie nie oferują.)
Po za tym ten ich śmietnik czyli router który dają to jestem prawie pewien ze można im to oddać tzw. wcisnąć na siłę tak jak oni wciskają jakieś idiotyczne usługi.
 
 
dieandrise77 
Klikacz

Dołączył: 12 Lut 2015
Posty: 3
Wysłany: 28-11-2023, 12:52   

A czy routing w Plusie wygląda tak samo jak w Netii? Bo oferta Plusa jest o 15zł/mc niższa, a chyba Plus przejął Netię.
Ewentualnie czy są jakieś dodatkowe przesłanki techniczne które by różniły Plusa od Netii.

Dzwoniłem do Netii, ale powiedzieli mi, że w POPC umowa tylko 24 miesiące chociaż szkoda bo taki Play czy Orange (z tym, że w Orange max 600Mbps) oferuje bezterminową.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2023, 01:15   

claudis napisał/a:

Tmobile na infrastrukturze orange daje ONT - Huawei HG8010Hv3 warto o nim poczytać tutaj z tym że o tym decyduje technik orange po tym jak do ciebie zadzwoni to mu o tym powiedz, nie powinno być problemu z dostaniem.
Co do stałego publicznego adresu IPv4 bez CG-NAT to może kiedyś była taka usługa, nie wiem jak jest teraz zobacz tutaj
Te bzdury co piszę Orion można w pewien sposób rozwiązać, podłączając się pod ONT ze stałym publicznym adresem IPv4 bez CG-NAT (jeśli jest bo czytałem że tego obecnie nie oferują.)
Po za tym ten ich śmietnik czyli router który dają to jestem prawie pewien ze można im to oddać tzw. wcisnąć na siłę tak jak oni wciskają jakieś idiotyczne usługi.


Nie masz własnego doświadczenia z usługami t-mobile i jak wielu podobnych "ekspertów" piszesz podobno, ktoś mówił, nie pamiętam, jestem prawie pewien itp. Powtarzasz niesprawdzony bełkot osób, które coś wiedzą z wpisów na forach, a sami nigdy nie mieli żadnych doświadczeń z t-mobile. Router nie montuje technik z Orange tylko z t-mobile. Orange instaluje wyłącznie łącze światłowodowe na zlecenie t-mobile zakończone ONT lub tylko złączem sc/apc
Publicznego IP w t-mobile na światłowodzie dla użytkowników prywatnych nie ma i nie będzie to samo jest i będzie w Play.
Ostatnio zmieniony przez Orion 29-11-2023, 01:28, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2023, 01:19   

dieandrise77 napisał/a:
A czy routing w Plusie wygląda tak samo jak w Netii? Bo oferta Plusa jest o 15zł/mc niższa, a chyba Plus przejął Netię.
Ewentualnie czy są jakieś dodatkowe przesłanki techniczne które by różniły Plusa od Netii.

Dzwoniłem do Netii, ale powiedzieli mi, że w POPC umowa tylko 24 miesiące chociaż szkoda bo taki Play czy Orange (z tym, że w Orange max 600Mbps) oferuje bezterminową.


Światłowód w Plusie to praktycznie Netia, która dla Plusa świadczy usługę.
Ruting jest ten sam co w Netii czyli bardzo ok w stosunku do np. Orange, który nawet krajowy routing wypycha na punkty wymiany ruchu w innych krajach.
 
 
claudis 
Klikacz

Dołączył: 18 Lis 2023
Posty: 18
Wysłany: 29-11-2023, 07:47   

Orion napisał/a:
Nie masz własnego doświadczenia z usługami t-mobile i jak wielu podobnych "ekspertów" piszesz podobno, ktoś mówił, nie pamiętam, jestem prawie pewien itp. Powtarzasz niesprawdzony bełkot osób, które coś wiedzą z wpisów na forach, a sami nigdy nie mieli żadnych doświadczeń z t-mobile. Router nie montuje technik z Orange tylko z t-mobile. Orange instaluje wyłącznie łącze światłowodowe na zlecenie t-mobile zakończone ONT lub tylko złączem sc/apc
Publicznego IP w t-mobile na światłowodzie dla użytkowników prywatnych nie ma i nie będzie to samo jest i będzie w Play.

Jakbym nie miał doświadczenia to bym o tym nie pisał, nie wiem czy wiesz ale tmobile zmusza i wciska do posiadania karty SIM aby zawrzeć umowę na światłowód:
Dodatkowa Karta Internetowa. Nie używasz - nie płacisz. Opcja Na próbę.
Karta SIM od której można pisać jedynie wypowiedzenie, bo bez tego podobno (haha) nie można zawrzeć umowy (ta jasne, jakoś wcześniej udało się zawrzeć bez tego mimo informacji w umowie) a żeby było śmieszniej zapomnij że jak złożysz wypowiedzenie od tej karty to że ona "zniknie" u nich w systemie, wiem bo widziałem.
Pracownicy tmobile za takie wciskanie karty SIM otrzymują oczywiście premię ale podobno i też "karę" jak ci jej nie wcisnął na siłę. Z tego co też wiem i widziałem to pracownicy potrafią wyrzucić taką kartę do śmietnika jak klient jej nie będzie chciał.
Do mnie przyszedł technik z orange bo jest to realizowane na infrastrukturze orange, trzeba było mu konkretnie powiedzieć o tym żeby przyniósł ONT z samochodu. I oczywiście o ONT mówiłem też jak do mnie zadzwonił telefonicznie.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2023, 09:44   

Przy braku publicznego ipv4, ONT można sobie wsadzić w ... Chyba, że ktoś chce bardzo mieć pełnię władzy nad własnym routerem i nieco lepszy zasięg wifi. ;)
 
 
claudis 
Klikacz

Dołączył: 18 Lis 2023
Posty: 18
Wysłany: 29-11-2023, 10:12   

Orion napisał/a:
Przy braku publicznego ipv4, ONT można sobie wsadzić w ...

Jakim routerem, napisałem do ciebie wiadomość - nie dostałem odpowiedzi.
Każdy ISP daje publiczny adres IPv4 z tym że tutaj mamy CG-NAT, jest to nawet napisane wprost nat.*. w revDNS, przecież bez publicznych adresów IPv4 nie połączysz się z Internetem.
ONT możesz sobie używać po Ethernecie jak chcesz, zawsze to jest krótsza trasa. Konfigurujesz sobie vlan i PPPoE.
Zbyt długo używam systemów Unix-like i ogólnie bawie się sieciami żeby używać ich śmietnika to znaczy "routera homebox" od tmobile.
Ich śmietnik zawiera takie pakiety jak np. tcpdump czy stary kernel i ja mam temu ufać i może jeszcze używać bez source code? Haha, smiechu warte.
Masz jakieś źródło co do dostępności stałych publicznych adresów IP bez CG-NAT z revDNS *.static.t-mobile.pl? Bo napisałeś od razu że "nie da się". Co to za odpowiedź jak pewnie musiałbym się zapytać na boa@t-mobile.pl o bezpłatną usługę niestandardową.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2023, 11:29   

Skończmy bicie piany, ponieważ nie to było tematem wątku.
Mam dwie usługi światłowodu Netii na infrastrukturze Orange i Nexery oraz Orange światłowód 1 Gb na ich infrastrukturze plus backup w UPC na Docsis.
Porównując elastyczność konfiguracji i dostępność, oraz routing zdecydowanie w tym zestawieniu polecam Netię o ile jest dostępna.
W Netii nie ma problemu z własnym routerem ponieważ zawsze na łączu POPC stawiają ONT.
Router dostarczany przez Netię ma dostęp do wszystkich parametrów jakie można skonfigurować. Nie ma problemu z podmianą na własny router. Musi tylko obsługiwać pppoe i vlan na WAN. Zresztą na Orange też nie ma problemu o ile monter zainstaluje ONT.
 
 
jacaxx1 
Klikacz

Dołączył: 24 Gru 2023
Posty: 3
Wysłany: 24-12-2023, 15:46   

Hej mam też na łączach nexera z UPC światłowód,ont noki później wpięty ten gigabox, chciałbym go wywalić i wstawić swój ruter podpięty do ont ,proszę pomóżcie to ogarnąć
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: