Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ont vs ont-combo - Netia
Autor Wiadomość
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-09-2023, 19:18   

Rumcaj5 napisał/a:

Tylko jedyne co, to nie wiem co ile się zmienne IP resetuje w Netii, może ktoś z was się orientuje? Bo w Orange to jest co 11 dni, kolega mi mówił, że musi sobie router resetować co 10 dni żeby mu neta nie wywaliło. Jak masz stałe IP to nie ma tego problemu.

byłem w Orange 2 lata i tam co 10-11dni sie resetowalo, obecnie w Netia i tu sie nie resetuje zmienne IP.
_________________
  RobZon
 
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-09-2023, 19:22   

darknes napisał/a:

ad 1. Tak, tu nawet nie jestem pewien czy trzeba w ogóle wklepywać ten SN ich sprzętu. Ich technik twierdzi, że nie trzeba. Ale tego nie sprawdzałem. Po prostu w Netii cała weryfikacja to login i hasło do protokołu PPPoE. Rzecz jasna tu trzeba brać pod uwagę lokalizację abonenta i infrastrukturę na której działa światłowód. U mnie jest infrastruktura po Dialogu jeszcze czyli dzisiaj właścicielem jest Netia. U ciebie może to być na infrastrukturze innego operatora który np. dzierżawi łacze Netii. Stąd mogą wynikać różnice, ze u jednych trzeba wklepywać SN sprzetu operatora a w innym miejscu w kraju nie trzeba. Wszystko zależy od tego jak ma ustawioną weryfikację na OLT miejscowy operator.

U mnie Swiatlowod Inwestycje kładł swiatlowod, to 50% Orange ma w tej spolce.
Obserwowalem instalacje u mnie ONT, to monter podlaczal kabelkiem do laptopa, wklepywal nr z ONT, i to wszystko, router podlaczal do ONT i do kompa, i sam sie aktywował i nic dalej nie musiał robic. Takze masz racje zalezy kto wlascicieleem swiatła, u Ciebie netia to pewnie nic nie musisz wklepywac. Ja bym musiał.
Udało mi sie podlaczyc ONT bezposrednio do Komputera bez routera. opisałem jak to robilem w innym wątku.
Przy okazji jaki router byś polecał?
_________________
  RobZon
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 07-09-2023, 23:09   

Cytat:
Przy okazji jaki router byś polecał?


Do światła i dużych transferów bierz coś na 4-rdzeniowym procku. Tak aby router miał moc przerobić taki transfer. Już w standardzie wiifii AX. Nawet jak dzisiaj nie amsz urządzeń w domu w standardzie AX to za chwile bedziesz je miał. Ja bazuje na Asusach. Jeden to TUF-AX3000v2 i drugi to RT-AX56U. Ten drugi robi jako AP i przedłużenie lokalnej sieci.
_________________
  darknes
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 08-09-2023, 12:58   

@darknes
Taki ruter na razie wystarczy do 1Gbit, potem zostaniesz z kagańcem z portami LAN do 1Gbit
Netia na pewno kiedyś da coś szybszego, wysycić szybsza rurkę to żaden problem :)

Dlatego jeśli planujesz zostać na Netii i lubisz szybkie "rury" i cię stać na lepszy ruter, to lepiej kupić coś z portem 2.5Gbit, np. ASUS GT-AX6000

Oczywiście nie jest to żaden mus, nie każdy chce wydać 1000zł na ruter i nie każdy potrzebuje łącze 1Gbit
Zawsze potem można sprzedać i kupić coś lepszego/taniej jak Netia zrobi upgrade ;)

Na taki Orange 2000/600 to już bym się nie zastanawiał.
ONT + ASUS GT-AX6000 -> PC 2.5Gbit by od razu wjechał.
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 08-09-2023, 13:37   

No przecież mam na wan-ie, na tym TUF-AX3000v2 te 2,5 gbit przepustowości. I to zupełnie wystarcza mi na najbliższe 5-6 lat. A potem wejdą już nowe standardy. I tak trzeba będzie myśleć nad zmiana sprzętu. :)
_________________
  darknes
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 08-09-2023, 16:05   

Przeczytaj mój post jeszcze raz ze zrozumieniem ;)
Po co mi ruter z portem WAN 2.5Gbit, skoro po LANie i tak masz 1Gbit
PC ma port 2.5Gbit i chce go wysycić, a nie mieć kagańca 1Gbit po stronie rutera
Taki sam numer odwaliła oranżada w usłudze 2000/600
Może tobie wystarczy taki port WAN do podziału, mnie nie.
Nie po to mam szybkie łącze, PC z sieciówką 2.5Gbit bym go podłączał do portu z kagańcem 1Gbit :P
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 08-09-2023, 18:12   

SuperGod napisał/a:
Przeczytaj mój post jeszcze raz ze zrozumieniem ;)
Po co mi ruter z portem WAN 2.5Gbit, skoro po LANie i tak masz 1Gbit
PC ma port 2.5Gbit i chce go wysycić, a nie mieć kagańca 1Gbit po stronie rutera
Taki sam numer odwaliła oranżada w usłudze 2000/600
Może tobie wystarczy taki port WAN do podziału, mnie nie.
Nie po to mam szybkie łącze, PC z sieciówką 2.5Gbit bym go podłączał do portu z kagańcem 1Gbit :P


Przecież to jest kwestia tego co kto potrzebuje. Mam ONT z 2,5 Gbit portem, mam router z 2,5 Gbit wan. Czyli na świat mam te 2,5 Gbit. Łącze mam aktualnie 1 Gbit. I to mi w zupełności starcza. Ile masz serwerów które obsługują powyżej 1 Gbit ? Co z tego, że ty będziesz miał w domu całą infrastrukturę na 2,5 Gbit skoro na zewnątrz mało kto spełnia te standardy. W zasadzie mnie bardziej interesuje upolad niż download. I tu bym szukał wąskiego gardła.
_________________
  darknes
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 09-09-2023, 01:20   

Wysycenie łącza 2.5Gbit przy ściąganiu kilku plików na raz z serwerów, to naprawdę żaden problem. :)
Owszem, upload dla mnie ma jeszcze większe znaczenie.
Na świat może i masz 2.5, ale nigdy go nie wysycisz na pojedynczym porcie 1Gbit w Twoim wypadku.
Po prostu gdy zajdzie potrzeba mocnego ściągania, to nie przeskoczysz 1Gbit na jednym PC i tylko o to mi chodzi.
Preferencje owszem, dlatego napisałem wcześniej, że nie każdy to potrzebuje, ale jak cię stać i bierzesz szybką rure, to taki ruter ma sens.
To i tak jestem umiarkowanym świrem, kolega @jookra https://forum.mediaswiat.pl/viewtopic.php?p=238666#238666 ma chyba na SFP+ ;)
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 04-10-2023, 17:51   

Zna ktoś jakiś sposób na logowanie się do panelu administracyjnego ONT-ka który jest podłączony do portu wan routera i ma na sztywno przypisana inną podsieć ?

Wiem, że można ONT podłączyć poprzez lan bezpośrednio do kompa i zalogować się do niego. Ale mnie interesuje czy jest sposób aby można się logować do ONT podczas jego normalnej pracy, tak aby domownicy nie tracili internetu ?
_________________
  darknes
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-10-2023, 11:53   

darknes napisał/a:
Zna ktoś jakiś sposób na logowanie się do panelu administracyjnego ONT-ka który jest podłączony do portu wan routera i ma na sztywno przypisana inną podsieć ?

Wiem, że można ONT podłączyć poprzez lan bezpośrednio do kompa i zalogować się do niego. Ale mnie interesuje czy jest sposób aby można się logować do ONT podczas jego normalnej pracy, tak aby domownicy nie tracili internetu ?


Ja na openwrt mam zrobione bezpośrednie podpięcie do ont po statycznym adresie, w firewall mam utworzoną drugą grupę obok wanu która wymienia się ruchem z lanem i w taki sposób mam dostęp do pppoe i do ont.
_________________
  WiZaR5789
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 05-10-2023, 16:11   

WiZaR5789 napisał/a:
darknes napisał/a:
Zna ktoś jakiś sposób na logowanie się do panelu administracyjnego ONT-ka który jest podłączony do portu wan routera i ma na sztywno przypisana inną podsieć ?

Wiem, że można ONT podłączyć poprzez lan bezpośrednio do kompa i zalogować się do niego. Ale mnie interesuje czy jest sposób aby można się logować do ONT podczas jego normalnej pracy, tak aby domownicy nie tracili internetu ?


Ja na openwrt mam zrobione bezpośrednie podpięcie do ont po statycznym adresie, w firewall mam utworzoną drugą grupę obok wanu która wymienia się ruchem z lanem i w taki sposób mam dostęp do pppoe i do ont.


Czyli jak to rozumieć ? Ręcznie przypisałeś login, hasło, IP, bramę i dns-y Netii po protokole PPPoE ? Masz ONT podłączony pod wan routera ?

Ja na swoim Asusie takich cudów nie osiągnę. :D

A szkoda bo denerwuje mnie jak nie mogę zajrzeć do ONT-ka.
_________________
  darknes
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-10-2023, 16:04   

darknes napisał/a:
WiZaR5789 napisał/a:
darknes napisał/a:
Zna ktoś jakiś sposób na logowanie się do panelu administracyjnego ONT-ka który jest podłączony do portu wan routera i ma na sztywno przypisana inną podsieć ?

Wiem, że można ONT podłączyć poprzez lan bezpośrednio do kompa i zalogować się do niego. Ale mnie interesuje czy jest sposób aby można się logować do ONT podczas jego normalnej pracy, tak aby domownicy nie tracili internetu ?


Ja na openwrt mam zrobione bezpośrednie podpięcie do ont po statycznym adresie, w firewall mam utworzoną drugą grupę obok wanu która wymienia się ruchem z lanem i w taki sposób mam dostęp do pppoe i do ont.


Czyli jak to rozumieć ? Ręcznie przypisałeś login, hasło, IP, bramę i dns-y Netii po protokole PPPoE ? Masz ONT podłączony pod wan routera ?

Ja na swoim Asusie takich cudów nie osiągnę. :D

A szkoda bo denerwuje mnie jak nie mogę zajrzeć do ONT-ka.


Ciężko mi się wypowiedzieć jak to powinno wyglądać w przypadku Asusa bo od dawna nie używam domowych routerów. Ale generalnie ja sobie utworzyłem drugi interfejs(na jednym porcie) gdzie na bramę dałem statyczne 192.168.4.254 (w przypadku HG8010Hv6) ip klienta przypisałem jakieś z tego samego zakresu powiedzmy 192.168.4.200. Potem ten ruch musisz jakoś przepchnąć z tego interfejsu do lanu czyli musisz zrobić jakąś regułę w firewallu która pozwoli Ci się łączyć bezpośrednio z tym urządzeniem. Musisz pokombinować popatrzeć po panelu pewnie jakiś sposób jest tylko trzeba poklikać po GUI.
_________________
  WiZaR5789
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: