Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Play BOX NET UPC/Play
Autor Wiadomość
CaLee 
Klikacz

Dołączył: 10 Lis 2011
Posty: 10
Wysłany: 22-05-2023, 22:32   

Wystarczy wpisać hasło do gogle "do sfp modules have mac addresses" i poczytać wyniki.

żeby moduł miał mac adress musiał by działać w 3 warstwie sieci (network layer) a z tego co wiem działa w drugiej (data link layer) wiec mac adresu nie posiadają. Za mac adres odpowiada NIC (network interface card czyli interfejs sieciowy) który jest wbudowany w router .
Port sfp to nie pcie czy usb i wymyślony został żeby przy zmianie medium transmisyjnego nie trzeba było inwestować w nowe routery (mówię o profesjonalnych routerach które trochę kosztują) i miał być transparentny dla warstwy sieciowej i działać hotplug (czyli NIC zostaje stary a wymieniasz tylko "przyłącze")

Więc idea że moduł SPF to samo co ONT to bzdura, większość profesjonalnych ont ma wymienne moduły, i po wymianie na nowy bezproblemowo działają i identyfikowane są po tym samym mac adresie (bo tak jak pisałem wyżej mac jest w routerze a nie w module sfp). Oczywiście moduły mają swoje numery seryjne które można zdalnie odczytywać, ale nie są to mac adresy i po tych numerach router (OLT) może identyfikować i autoryzować wkładki. Ale dodatkowo dostawca może przyznawać adresację IP po mac adresie.

Oczywiście w każdym porcie sfp w routerze masz inne mac adresy ale one są przypisane do portu a nie do wkładki i to może niektórych mylić.
Ostatnio zmieniony przez CaLee 22-05-2023, 23:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1261
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-05-2023, 22:58   

tomi127 napisał/a:
CaLee napisał/a:
Tylko że moduły HFC SPF nie obsłużą docsis, takie wkładki mogą służyć tylko wtedy kiedy na klatce masz światłowód a do mieszkania chcesz pójść Koncentrykiem żeby nie pruć ścian. Ale nie będzie do docsis tylko gpon over hfc.

Wydaje mi się, że aktualnie tak jest w wielu blokach, przynajmniej z wielkiej płyty. Do piwnicy wchodzi światło, a potem już koncentryki po klatce lub nawet przez mieszkania lecą w górę.
W takiej sytuacji wydaje mi się, że modernizacja będzie stosunkowo tania i nie będzie zależna od właścicieli mieszkań. Ot po prostu wkładka w piwnicy, wkładka w mieszkaniu i ostatnie kilkadziesiąt metrów po koncentryku, ale już bez ograniczeń DOCSIS, wieć można będzie zaproponować jakiś ludzki upload.

Ciekawe czy będzie oferta bez ich routera, tylko z samą wkładką. Można by się w końcu pozbyć dodatkowego urządzenia robiącego tylko i wyłącznie za most.



HFC SFP ? Gpon over HFC….i co jeszcze ? :lol:
To że światło wchodzi do budynku nie oznacza automatycznie że wchodzi gpon czy xgs-pon !
Światło wchodzi bo większość wzmacniaczy pracuje na optyce a wkładka to zwykły wdm a nie gpon czy xgs-pon :P
Nie ma też czegoś takiego jak konwersja gpon na hfc, usługa światłowodowa gpon czy xgs-pon świadczona jest od koncentratora do lokalu, moze być jeszcze rfog w przypadku koncentryka w lokalu ale wówczas jest to docsis, btw. i tak do lokalu trzeba wejść po optyce żeby zrealizować gpon czy xgs-pon,
Zaczynacie w tym wątku jakieś herezje pisać, o ONT podobnie :(
 
 
Michaelred 
classic master


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 257
Wysłany: 23-05-2023, 00:06   

Ogolnie to sa niezle jaja dla mnie. Klikasz dodaj do koszyka i w zasadzie nie wiadomo co czlowiek zamawia i z jakim modemem. Brak parametrow uslug, wczesniej byly :P Z regulaminow to tez nie wiadomo co jest co.

2222.png
Plik ściągnięto 394 raz(y) 111,69 KB

 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-05-2023, 00:59   

CaLee napisał/a:
Wystarczy wpisać hasło do gogle "do sfp modules have mac addresses" i poczytać wyniki.


No to może przesadziłem z tym MAC addresem - a przynajmniej użyłem skrótu myślowego. Wystarczy, że ma S/N i OLT Vendor ID i po tym sie autoryzuje i wpuszcza, a potem można trzepnąć MAC Address do autoryzacji...

Jak wsadzisz taką wkładkę do portu SFP+ np. w Mikrotiku to możesz jej nadać dowolny MAC address jaki Ci się podoba. Bo MAC adres nadajesz konkretnemu portowi a nie wkładce i tu tak masz rację, a ja źle to wytłumaczyłem.

Tak może być?

CaLee napisał/a:

Więc idea że moduł SPF to samo co ONT to bzdura...


Bzdurą jest to co piszesz. Mam lokalnego operatora co może mi wymienić ONT na wkładkę SFP+ ale warunek jest taki sam. Musi to preautoryzować na OLCie po S/N i dodać MAC portu aby przydzielić odpowiednie opłacone pasmo. A MAC to mogę ustawić sobie co chce w Mikrotiku, a jak masz programowalną wkładkę GPON to też mogę ustawic dowolny S/N czy Vendor OLT ID logując się do niej przez telnet tak samo jak np. do programowalnego ONTa i w teorii wziąć S/N z ONTa zaprogramować wkładkę SFP wgrywając jej S/N z ONTa i ... magia będzie działać (o ile operator nie komplikuje układu za mocno).

Większość operatorów FTTH robi to tak :
- Autoryzuje ONTa lub wkładkę SFP po S/N i Vendor ID
- Dodaje MAC address finalnego portu aby przydzielić pasmo, albo robi to jak Orange sesja PPPoE i ma MAC address głęboko w poważaniu.

Jak widzisz czy masz ONT, czy SFP nie ma ŻADNEJ różnicy, bo i tak zazwyczaj trzeba a to VLAN ustawić (czy to ONT czy SFP), a czasami priorytet jeszcze, to różnie w zależności od dostawcy.

Reasumując : ONT czy GPON SFP wpuszcza Cię do sieci i robi to zazwyczaj tylko po S/N i Vendor ID, ale NIE AUTORYZUJE do korzystania z niej. Do autoryzacji służy np. : MAC portu w routerze albo PPPoE

Zatem ponownie różnicy między ONTem a wkładką GPON/XGS-PON SFP nie ma żadnej z punktu widzenia funkcjonalnego.
Ostatnio zmieniony przez F1le 23-05-2023, 01:28, w całości zmieniany 1 raz  
  F1le
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 23-05-2023, 01:26   

Michaelred napisał/a:
No dobra a jaka jest zaleta wkladki wzgledem zwyklego ont. Do ont podepniemy byle jaki router a sfp to juz wymaga drozszego sprzetu. Jakie to ma zalety dla przecietnego uzytkownika?

ONT wymaga zasilania zewnętrznego, wkładka nie. Mniej kabli, mniej prądu, więcej miejsca w tsm. Dla mnie duży plus.
_________________
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1261
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-05-2023, 01:59   

@F1le
Kolego, niestety widać że nie wiesz w szczegółach jak Twój operator to robi :P
Sama wkładki GPON nic Ci nie da ponieważ ona zawsze wymaga ONT, nie tylko zasilania a autoryzacja zazwyczaj robiona jest przez SN + GPON password, to raz
A wkładkę SFP+ zapewne możesz dostać od swojego operatora bo prawdopodobnie daje on również dostęp po Ethernecie i wtedy autoryzuje wkładkę po MAC adresie, to dwa
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-05-2023, 10:04   

pawelb napisał/a:
@F1le
Kolego, niestety widać że nie wiesz w szczegółach jak Twój operator to robi :P
Sama wkładki GPON nic Ci nie da ponieważ ona zawsze wymaga ONT, nie tylko zasilania a autoryzacja zazwyczaj robiona jest przez SN + GPON password, to raz
A wkładkę SFP+ zapewne możesz dostać od swojego operatora bo prawdopodobnie daje on również dostęp po Ethernecie i wtedy autoryzuje wkładkę po MAC adresie, to dwa


Słucham? Pierwsze słyszę, że wkładka SFP+ GPON wymaga ONT ... Jak się dobrze zorientujesz w temacie to taką wkładką (BEZ ONT) omija się FUNBOX'a od Orange klonując na niej numer seryjny i vendor ID code Funbox'a... Potem tylko VLAN=35 ustawiasz na routerze + sesje PPPoE i wszystko działa bez żadnego ont/funboxa z samą wkładką SFP+.

Chyba kolega nie wie jak to się obecnie odbywa... i to chyba kolega musi odrobić pracę domową :P

Zgadza się czasami robią operatorzy dodatkowo autoryzację po GPON password, ale u mojego operatora lokalnego każą sobie podać MAC adres portu w routerze, a w Orange robią to samym PPPoE.
  F1le
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1261
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-05-2023, 10:18   

F1le napisał/a:
pawelb napisał/a:
@F1le
Kolego, niestety widać że nie wiesz w szczegółach jak Twój operator to robi :P
Sama wkładki GPON nic Ci nie da ponieważ ona zawsze wymaga ONT, nie tylko zasilania a autoryzacja zazwyczaj robiona jest przez SN + GPON password, to raz
A wkładkę SFP+ zapewne możesz dostać od swojego operatora bo prawdopodobnie daje on :P również dostęp po Ethernecie i wtedy autoryzuje wkładkę po MAC adresie, to dwa


Słucham? Pierwsze słyszę, że wkładka SFP+ GPON wymaga ONT ... Jak się dobrze zorientujesz w temacie to taką wkładką (BEZ ONT) omija się FUNBOX'a od Orange klonując na niej numer seryjny i vendor ID code Funbox'a... Potem tylko VLAN=35 ustawiasz na routerze + sesje PPPoE i wszystko działa bez żadnego ont/funboxa z samą wkładką SFP+.

Chyba kolega nie wie jak to się obecnie odbywa... i to chyba kolega musi odrobić pracę domową :P

Zgadza się czasami robią operatorzy dodatkowo autoryzację po GPON password, ale u mojego operatora lokalnego każą sobie podać MAC adres portu w routerze, a w Orange robią to samym PPPoE.

Bez komentarza, dałem Ci szansę ale nie skorzystałeś
Co prawda na codzień zajmuję się zawodowo Docsisem ale bawiłem się też konfiguracją GPON więc myślę że delikatnie mówiąc mam trochę większą wiedzę praktyczną ale coż, na siłę nie będę cie przekonywał :P
 
 
Damil 
Klikacz

Dołączył: 07 Sty 2023
Posty: 6
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 24-05-2023, 00:29   

Michaelred napisał/a:
Ogolnie to sa niezle jaja dla mnie. Klikasz dodaj do koszyka i w zasadzie nie wiadomo co czlowiek zamawia i z jakim modemem. Brak parametrow uslug, wczesniej byly :P Z regulaminow to tez nie wiadomo co jest co.


"Witamy" w Play. To jest ich standard tworzenia ofert bazując na jak najprostszym przekazie. Oferty Play zawsze pomijają "zaawansowanego" użytkownika i skupiają się na masowym odbiorcy. Wg nich, klienta interesuje prędkość pobierania i kropka.

Oczywiście to nic, że w dobie popularności "chmur", upload ma znaczenie. Ale tu znowu, wracamy do klienta "idioty". Który uploaduje co najwyżej krótkie nagrania z telefonu i swoje zdjęcia więc sprzedawcy Play zapewnią go, że upload jest wystarczający.

Swoją drogą jak to wygląda 5Gbit/150Mbit... :lol:
Siedzę teraz na umowie na czas nieokreślony i nawet jeśli mam wyższe opłaty względem obecnych ofert, to w życiu nie podpiszę z Play umowy na czas określony. Ostatecznie pomyślę o Orange, ale również z umową bez lojalki.

Edit
Na klienta "debila" robi się teraz moda. Wchodzę na stronę T-Mobile i w ofercie światła bezpośrednio też nic nie ma o uploadzie. Na szczęście w regulaminach informacja już jest.
Play jest na tyle bezczelną firmą, że nawet w regulaminach pomijają tak istotną kwestię.
 
 
Aloof 
light master

Dołączył: 16 Paź 2022
Posty: 143
Wysłany: 24-05-2023, 07:14   

Nie pomijają uploadu, trzeba tylko umieć go znaleźć. Po wyborze oferty na stronie i wyłączeniu rabatów dla obecnego klienta można dodać pakiet do koszyka. Po przekierowaniu i kliknięciu na regulaminy, nazwa pierwszego z nich wskazuje numer oferty (Internet Światłowodowy X). Wystarczy tylko potem otworzyć cennik, znaleźć numer i już zobaczysz upload dla danej oferty. Owszem, jest to ukryte, ale nie aż tak, że jest nie do znalezienia.
 
 
Damil 
Klikacz

Dołączył: 07 Sty 2023
Posty: 6
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 24-05-2023, 11:09   

Aloof napisał/a:
Nie pomijają uploadu, trzeba tylko umieć go znaleźć. Po wyborze oferty na stronie i wyłączeniu rabatów dla obecnego klienta można dodać pakiet do koszyka. Po przekierowaniu i kliknięciu na regulaminy, nazwa pierwszego z nich wskazuje numer oferty (Internet Światłowodowy X). Wystarczy tylko potem otworzyć cennik, znaleźć numer i już zobaczysz upload dla danej oferty. Owszem, jest to ukryte, ale nie aż tak, że jest nie do znalezienia.


Piszesz poważnie? Bo to bardziej wygląda na sarkazm.
"Info o uploadzie jest tylko przejdź przez drzwi na lewo, skręć w prawo, idź prosto, znowu na lewo, teraz schodami na dół a na dole jest wentylacja, wejdź do niej i na końcu będzie regulamin".

Jak można coś takiego jeszcze tłumaczyć? Pracujesz w Play? Ja pracowałem 3 lata. Robienie z klienta debila to codzienność w technikach sprzedaży.
 
 
Aloof 
light master

Dołączył: 16 Paź 2022
Posty: 143
Wysłany: 24-05-2023, 11:46   

Nie no trochę jednak sarkazm. Sam zanim to znalazłem zdążyłem sobie zrobić nadzieję że podnieśli upload dla HFC :P to się prędko nie wydarzy (o ile w ogóle kiedykolwiek)
 
 
trew 
classic master

Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 214
Wysłany: 24-05-2023, 13:52   

UPC ukrywa upload 150 Mbit bo to jest po prostu kpina.
Netia za 70zł daje upload 300 Mbit
Orange Światłowód Pro 2.0 daje 600 Mbit upload za 120 zł ale po 5 minutowej rozmowie obniżą do 100 zł/mc.
 
 
Sigmund 
classic master

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Paź 2016
Posty: 196
Wysłany: 24-05-2023, 15:55   

Orange w sumie dało ciała z tym, ze nie dali portu 2,5G w Funbox 6 w ofercie2Gbps/600Mbps (tak, ponoć można obejść, ktos tu nawet na forum pisał). No ale to korporacja, tam logika jest inna, jak i choćby z tymi ich małymi w skali ogólnej działaności oszczędnościami na routingu.

Jak już ich przytoczono, to wypada przypomnieć, ze od listopada "testują" 10/10Gbps, urządzenia są wystawione w kilku punktach w Polsce (realnie 8/8Gbps)m gdzie można je sobie sprawdzić. Kiedy z tego będzie jakaś oferta, to czas pokaże i oczywiście, to już są absurdalne prędkości do domowych zastosowań, ale z drugiej strony nie zdziwiłbym się jakby powstały kolejne oferty właśnie z wysokim uploadem, lub symetryczne, żeby tym bardziej pokazać jak słabo Play tu wygląda.

https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-pokazuje-swiatlowod-o-przepustowosci-10-gb-s/
https://www.speedtest.pl/...szej-aplikacji/
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 25-05-2023, 00:39   

Chciałem dzisiaj zamówić to 5gbs od Playa, ale jest dupa, bo nie dla psa kiełbasa (nie dla klienta upc). Mogę co najwyżej zrezygnować, poczekać miesiąc i wtedy podpisać nową umowę. Chyba tam komuś sufit mocno na głowę się oparł.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 16
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: