Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Powstrzymanie codziennej zmiany publicznego IP (GCB6)?
Autor Wiadomość
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 07-02-2023, 12:32   Powstrzymanie codziennej zmiany publicznego IP (GCB6)?

Cześć,

czy jest jakiś sposób, aby powstrzymać niemal CODZIENNĄ zmianę publicznego IP (region Wrocław) na GCB6?

Przez rodzaj wykonywanej pracy jeden ze współpracowników potrzebuje mieć whitelistowane publiczne IP, aby mieć dostęp do niektórych usług zdalnych, a zmieniające się u niego niemal codziennie (!) publiczne IP skutecznie utrudnia pracę...

Oczywiście opcją jest jakiś VPN o w miarę stałym IP, ale czy da się coś zrobić, aby powstrzymać zmiany i nie korzystać z VPN?
Kiedyś (może się mylę?) trzeba było zgłaszać do UPC chęć wyłączenia IPv6 i pozostawienia tylko IPv4, albo przełączać modemorouter w tryb mostka (i inwestować w router, co też nie jest fajną opcją - lepiej już tego VPNa pewnie skonfigurować), ale nie wiem czy to wciąż działa (i nie mam tego jak sprawdzić na moim żywym organizmie ;) ).

Podpowiedzcie coś, jeśli wiecie co z tym fantem zrobić... :)
Dzięki z góry!
_________________
 
 
aDamo 
easy master

Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-02-2023, 12:42   Re: Powstrzymanie codziennej zmiany publicznego IP (GCB6)?

Rozwiązanie sprawdzone którego sam używam to GCB6 w trybie mostu i własny router... IP zmienia się w tej konfiguracji tylko w przypadku jeżeli zrestartuje swój router (i to nie zawsze) albo w przypadku gdy UPC robi jakieś "prace planowe" i zrestartują coś po swojej stronie... Realnie zmiany IP w tej konfiguracji to raz na 3-y ew. 4-y miesiące...
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 07-02-2023, 19:55   

u mnie IP w ogóle się nie zmienia, nie mam nawet bridge. Ale może te adresy IP są w puli, jak tak no to pule wystarczy dodać.
 
 
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 08-02-2023, 09:46   

grzech1991 napisał/a:
u mnie IP w ogóle się nie zmienia, nie mam nawet bridge. Ale może te adresy IP są w puli, jak tak no to pule wystarczy dodać.


Hmmm, ciekawe. A resetujesz może prądowo modemorouter (np. wyłączasz listwę na noc)? Adresy niestety nie są w puli, żeby je można było wrzucić na whitelistę (a i narzędzie w usłudze zewnętrznej pozwala tylko na bodajże zakres 24 adresów z puli.
_________________
 
 
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 08-02-2023, 09:47   Re: Powstrzymanie codziennej zmiany publicznego IP (GCB6)?

aDamo napisał/a:
Rozwiązanie sprawdzone którego sam używam to GCB6 w trybie mostu i własny router... IP zmienia się w tej konfiguracji tylko w przypadku jeżeli zrestartuje swój router (i to nie zawsze) albo w przypadku gdy UPC robi jakieś "prace planowe" i zrestartują coś po swojej stronie... Realnie zmiany IP w tej konfiguracji to raz na 3-y ew. 4-y miesiące...


Dzięki wielkie za odpowiedź. Tak czułem, że opcją będzie przestawienie sprzętu w tryb bridge i swój routing po mieszkaniu współpracownika.
_________________
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 08-02-2023, 17:12   

Maciej napisał/a:
wyłączasz listwę na noc)


Po co? Pomijając to, że serwer nie będzie miał dostępu do internetu to router jest przystosowany do pracy 24/7.
 
 
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 10-02-2023, 10:23   

grzech1991 napisał/a:
Maciej napisał/a:
wyłączasz listwę na noc)


Po co? Pomijając to, że serwer nie będzie miał dostępu do internetu to router jest przystosowany do pracy 24/7.


Również nie wiem po co ludzie wyłączają sprzęt sieciowy na noc (oszczędność? :) ), ale jest to faktem, i próbuję namierzyć ew. przyczynę zmian tego IP. Możliwe, że logowanie sprzętu do sieci wymusza nowy IP, ale wiem, że współpracownik jednak nie wyłącza prądowo modemoroutera.

Zatem albo losowość i złośliwość rzeczy martwych (skoro u Ciebie rotacji IP nie ma), albo kwestia lokalizacji...?
_________________
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 10-02-2023, 18:34   

U innych też nie ma, więc to pytanie do UPC albo do niego. Albo korzysta z ipv6
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2023, 17:30   

Nie mam GCB6 ale mam ten wazon Arrisa to chyba GCB się zowie bez "6" na końcu i od wielu lat IP mi się nie zmieniło a ponoć jest dynamiczne. Musiałbym MAC adres portu w routerze zmienić przy trybie BRIGE aby mi się IP zmieniło.
  F1le
 
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 13-02-2023, 08:33   

grzech1991 napisał/a:
Albo korzysta z ipv6


Jak to sprawdzić?
_________________
 
 
aDamo 
easy master

Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-02-2023, 10:27   

Maciej napisał/a:


Jak to sprawdzić?


Niech otworzy w dowolnej przeglądarce: https://www.whatismyip.com/

Wynikiem będzie np.:

My Public IPv4 is:
8x.1xx.1xx.2xx
My Public IPv6 is:
Not Detected

Kluczowe jest IPv6 Nor Detected...
 
 
gabrychu 
classic master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 196
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 13-02-2023, 10:29   

test-ipv6.com/ lub ipv6-test.com
_________________
 
 
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 13-02-2023, 11:40   

Dzięki!

Jak rozumiem w przypadku wykrywania u współpracownika IPv6 można wnioskować do UPC o jego wyłączenie i sprawdzić, czy to zmieni stan rzeczy dla szybko zmieniającego się IPv4?
_________________
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 13-02-2023, 12:03   

Maciej, a co w ogole stoi na przeszkodzie uzycia VPNa od pracodawcy zeby przestac sie martwic czy to zadziala czy nie?
 
 
Maciej 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 241
Wysłany: 13-02-2023, 12:10   

januszmk napisał/a:
Maciej, a co w ogole stoi na przeszkodzie uzycia VPNa od pracodawcy zeby przestac sie martwic czy to zadziala czy nie?


Chociażby prędkość transferu, bezpieczeństwo (+ duża upierdliwość usługodawcy w tym względzie, który niezbyt przychylnie patrzy na VPNy) + ew. jakieś tam koszty.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: