Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Play internet światłowodowy na kablach Orange
Autor Wiadomość
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-11-2022, 23:07   

[quote="Sigmund"]
seal napisał/a:

Z czasem pojawią się przecież oferty 2Gbps/900 choćby w Orange i koncentrykiem będzie trudno na to odpowiedzieć bez 4.0. Wtedy zapadnie decyzja co jest bardziej racjonalne ekonomicznie.


Dokładnie Orange we Francji właśnie takowe świadczy 2Gbps/800Mbit chyba i dają do tego wkładkę SFP+. Myślę, że jak FTTH zaraz wprowadzi łącza po 2Gbps+ to może coś się bujnie w tych koncentrykach. Ja wysyłam spore pliki i do tego chmura, a ten 1Gbps w UPC wziąłem tylko dlatego, żeby mieć jak największy upload, ale 40Mbit/s dupy nie urywa dla mnie i coraz mocniej nie urywa.

Zostaje czekać i tak umowa mi się kończy w maju 2023, więc może do tego czasu coś się zmieni. Oczekuje niestety po przejęciu przez PLAY coraz większego staczania się tej sieci i z czasem powiedzenia, że Orange od PLAYa nie różni się niczym w kwestii routingu czy jakości sieci. PLAY to nie Liberty Global z własną siecią i to w/g mnie bardzo dobrą siecią.
  F1le
 
kiram 
classic master

Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 172
Wysłany: 05-11-2022, 10:31   

Fajne jest to wypisywanie o uploadzie czy wymianie calej sieci miedzianej na swiatlowodowa (gdy swiatlowod masz tylko nie do budynku czy operatorzy nawet nie chca/nie sa w stanie dociagnac swiatlowodow do wszystkich nadajnikow komorkowych) czy o niskim uploadzie ktory sprawial problemy z trakcie pracy zdalnej, gdy problemem ewentualnie mogla byc natura sieci dla osob prywatnych, co z tego, ze bedziecie mieli teoretycznie wyzszy upload skoro łącze w góre sieci ( o ktorym jakos nie myslicie) w waszej okolicy wcale nie bedzie szybsze.

Do tego jakos niewiele sie zmienilo w tym, ze wiekszosc osob nie potrzebuje duzego uploadu nawet pomimo pandemii.
 
 
kiram 
classic master

Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 172
Wysłany: 05-11-2022, 10:31   

Fajne jest to wypisywanie o uploadzie czy wymianie calej sieci miedzianej na swiatlowodowa (gdy swiatlowod masz tylko nie do budynku czy operatorzy nawet nie chca/nie sa w stanie dociagnac swiatlowodow do wszystkich nadajnikow komorkowych) czy o niskim uploadzie ktory sprawial problemy z trakcie pracy zdalnej, gdy problemem ewentualnie mogla byc natura sieci dla osob prywatnych, co z tego, ze bedziecie mieli teoretycznie wyzszy upload skoro łącze w góre sieci ( o ktorym jakos nie myslicie) w waszej okolicy wcale nie bedzie szybsze.

Do tego jakos niewiele sie zmienilo w tym, ze wiekszosc osob nie potrzebuje duzego uploadu nawet pomimo pandemii.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-11-2022, 10:34   

Nie zgodziłbym się z tym że Play ma podobny routing do Orange, owszem, nie ma jak widać bezpośredniego styku z Orange i nie ma go w PLIX (Equinix) ale jest w Thinx i Pozix a nawet w TPIX i tam wymienia się ruchem z pozostałymi polskimi operatorami więc jeśli chodzi o wymianę ruchu w Polsce nie jest źle gdyby nie ten Orange ;)
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 05-11-2022, 12:59   

kiram napisał/a:
teoretycznie wyzszy upload skoro łącze w góre sieci ( o ktorym jakos nie myslicie) w waszej okolicy wcale nie bedzie szybsze.


ta w firmie mam 150mbps, a do domu jestem w stanie spiąć max 75mbps
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-11-2022, 15:21   

pawelb napisał/a:
Nie zgodziłbym się z tym że Play ma podobny routing do Orange, owszem, nie ma jak widać bezpośredniego styku z Orange i nie ma go w PLIX (Equinix) ale jest w Thinx i Pozix a nawet w TPIX i tam wymienia się ruchem z pozostałymi polskimi operatorami więc jeśli chodzi o wymianę ruchu w Polsce nie jest źle gdyby nie ten Orange ;)


Sądze, że jak przyjdzie 2025 i PLAY zostanie odcięty od Liberty Global to wtedy zobaczymy. Na razie i tak wszystko to telia w moim przypadku i serio czuje tą zmianę...

Natomiast w chałupie u moich rodziców pod W-wą jest lokalny FTTH SkyNet...

Tam to jest dopiero routing... po prostu WOW, wszystko idzie albo przez jakiegoś carrier'a RETN, albo GTT a pingi do Europy mam 10-15ms większe na UPC a do USA 30-40ms większe. Do tego są wpięci w TPIX EPIX THINX i Equinix. No po prostu bajka. Serio czuć jak się pracuje i ogląda nawet skomplikowane strony jak to wszystko działa...

Do tego idę do nich (bo umowa na mnie) i mówie, że router to mi się nie podoba, a oni to może taki ONT, a może chce Pan SFP+ a może to a może tamto... To proszę zadzwonić i podać MAC portu w routerze to autoryzujemy... No po prostu INNA LIGA... Zszedł do mnie administrator sieci, bo babka stwierdziła, że za kumaty jestem, dał do siebie numer, żeby zadzwonić gdyby problemy były ... No kurde ... tak to powinno działać. Fakt 1Gb/300M kosztuje 139PLN, znacznie drożej niż Orange, ale za tą jakość i routing chce tyle zapłacić.

Nigdy nie myślałem, że totalne "zadupie" pod Warszawą gdzie niedawno psy dupami szczekały dzięki EU (bo to dofinansowane przez EU było, tablica o tym ulicę obok stoi na kwotę 5MLN PLN) zrobią sieć światłowodową aż taką, no ale...
Ostatnio zmieniony przez F1le 05-11-2022, 16:07, w całości zmieniany 1 raz  
  F1le
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-11-2022, 15:50   

Skynet jest w EPIX, PLIX (Equinix), Thinx i TPIX wiec peering krajowy musi mieć dobry ale co ma na zagranicę to nie wiem...RETN to ruski kapitał o ile wiem :twisted:
choć o ile pamiętam odcięli się od Putina ...
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-11-2022, 16:08   

pawelb napisał/a:
Skynet jest w EPIX, PLIX (Equinix), Thinx i TPIX wiec peering krajowy musi mieć dobry ale co ma na zagranicę to nie wiem...RETN to ruski kapitał o ile wiem :twisted:
choć o ile pamiętam odcięli się od Putina ...


Właśnie poprawiłem bo sprawdziłem... RETN może i ruski, ale ich tranzyt działa świetnie :)

Zagranica to RETN i GTT.
  F1le
 
ubinoob 
Klikacz

Dołączył: 06 Lis 2022
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2022, 21:05   

Generalnie gdybym miał wybierać, to wolałbym routing P4 niż UPC (Liberty). Pierwszą i podstawową sprawą jest to, że Liberty od jakiegoś czasu peeruje się selektywnie, to znaczy nie uczestniczy w OpenPeeringu. Zatem znacznie im bliżej do Orange niż Playowi, który rozgłasza się normalnie do route-serwerów. UPC jest w IXach, ale wybiera sobie selektywnie peerów. A Telia (teraz Arelion) to bardzo dobry Tier1, więc nie wiem czemu miałoby to być minusem. Teraz Play trzyma sztamę z Vectrą i zaczyna coraz więcej ruchu pchać przez nich (notabene też dobra sieć, też otwarcie peerująca i posiadająca w tranzytach Level3).

Ze skynetem nie ma co porównywać, bo tutaj nie ma korpo standardów i nie jest wszystko pod szablonik jak w dużych molochach. FTTH + uczestnictwo w większości znaczących IXów na otwartych zasadach robi swoje.

pawelb napisał/a:
Nie zgodziłbym się z tym że Play ma podobny routing do Orange, owszem, nie ma jak widać bezpośredniego styku z Orange i nie ma go w PLIX (Equinix) ale jest w Thinx i Pozix a nawet w TPIX i tam wymienia się ruchem z pozostałymi polskimi operatorami więc jeśli chodzi o wymianę ruchu w Polsce nie jest źle gdyby nie ten Orange ;)


PLAY na swoim głównym ASN jest też w Equinixie (PLIX) w openpeeringu. Przed chwilą sprawdziłem i ich prefixy są normalnie rozgłaszane, oprócz 89.108.192.0/18.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2022, 21:30   

ubinoob napisał/a:
Generalnie gdybym miał wybierać, to wolałbym routing P4 niż UPC (Liberty). Pierwszą i podstawową sprawą jest to, że Liberty od jakiegoś czasu peeruje się selektywnie, to znaczy nie uczestniczy w OpenPeeringu. Zatem znacznie im bliżej do Orange niż Playowi, który rozgłasza się normalnie do route-serwerów. UPC jest w IXach, ale wybiera sobie selektywnie peerów. A Telia (teraz Arelion) to bardzo dobry Tier1, więc nie wiem czemu miałoby to być minusem. Teraz Play trzyma sztamę z Vectrą i zaczyna coraz więcej ruchu pchać przez nich (notabene też dobra sieć, też otwarcie peerująca i posiadająca w tranzytach Level3).

Ze skynetem nie ma co porównywać, bo tutaj nie ma korpo standardów i nie jest wszystko pod szablonik jak w dużych molochach. FTTH + uczestnictwo w większości znaczących IXów na otwartych zasadach robi swoje.

pawelb napisał/a:
Nie zgodziłbym się z tym że Play ma podobny routing do Orange, owszem, nie ma jak widać bezpośredniego styku z Orange i nie ma go w PLIX (Equinix) ale jest w Thinx i Pozix a nawet w TPIX i tam wymienia się ruchem z pozostałymi polskimi operatorami więc jeśli chodzi o wymianę ruchu w Polsce nie jest źle gdyby nie ten Orange ;)


PLAY na swoim głównym ASN jest też w Equinixie (PLIX) w openpeeringu. Przed chwilą sprawdziłem i ich prefixy są normalnie rozgłaszane, oprócz 89.108.192.0/18.

Sorry, rzeczywiście jest w Equinix (PLIX) ale peering ma selective a nie open…czyli jest szansa żeby lepiej pograć w CS:GO :P
 
 
ubinoob 
Klikacz

Dołączył: 06 Lis 2022
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2022, 21:38   

Nie wiem jaką oni mają tą selektywność, ale ja odbieram ich rozgłoszenia z RSów Equinixa bez żadnego proszenia się, więc możemy założyć że pewnie odfiltrowali niektórych, a resztę zostawili w spokoju. A takie UPC tymczasem nie jest widoczne (trzeba spełnić ich warunki, żeby mieć sesję, albo kupić tranzyt).
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2022, 22:54   

ubinoob napisał/a:
Generalnie gdybym miał wybierać, to wolałbym routing P4 niż UPC (Liberty). Pierwszą i podstawową sprawą jest to, że Liberty od jakiegoś czasu peeruje się selektywnie, to znaczy nie uczestniczy w OpenPeeringu. Zatem znacznie im bliżej do Orange niż Playowi, który rozgłasza się normalnie do route-serwerów. UPC jest w IXach, ale wybiera sobie selektywnie peerów. A Telia (teraz Arelion) to bardzo dobry Tier1, więc nie wiem czemu miałoby to być minusem. Teraz Play trzyma sztamę z Vectrą i zaczyna coraz więcej ruchu pchać przez nich (notabene też dobra sieć, też otwarcie peerująca i posiadająca w tranzytach Level3).


Dobrze sobie zdaje sprawę, że Liberty Global nigdy nie miało open peeringu tylko zawsze selective, natomiast pytanie co jest komu potrzebne. Czy open peering czy dobre łącza przez cały świat. Mnie opcja #2 interesowała, bo mnie akurat peering w PL to nie jest do niczego potrzebny, więc może ja jestem specyficznym klientem.

Poczekamy zobaczymy. PLAY ma jeszcze 9 miesięcy do końca mojej umowy. Swoją drogą nie wiedziałem o tym, że z Vectrą coś kombinują... Vectra wygląda na ciekawą opcje, nawet AMS-IX mają i są chyba we wszystkich IXach.

Czym oni latają w świat? Level3 czy coś jeszcze?
  F1le
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1258
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2022, 23:34   

Vectra ma Telie, Level3 i Retn
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-2022, 23:43   

Szkoda, że Vectry nie mam u siebie ... w szczególności, że nawet dają xgs-pon i 10Gbit/s symetryczne za 299PLN ...
  F1le
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 10-11-2022, 23:47   

RETN faktycznie jest szybki, a od roku nawet szybszy jak masa firm wypowiedziała im umowy.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: