Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Play internet światłowodowy na kablach Orange
Autor Wiadomość
Kebap12 
plus master

Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 621
Wysłany: 25-10-2022, 12:22   Play internet światłowodowy na kablach Orange

https://www.telepolis.pl/...y-orange-polska

Jak myślicie, będzie ta oferta też w upc dostępna?
 
 
seal 
easy master

Dołączył: 16 Lip 2014
Posty: 36
Wysłany: 26-10-2022, 18:46   

Tzn o co pytasz? Czy będzie UPC na łączach Orange?

Poniekąd już się to powoli dzieje - UPC będzie dostępne w ramach swiatlowodinwestycje.pl
 
 
aDamo 
easy master

Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-10-2022, 19:31   

UPC na światłowodzie na pewno nie szybko będzie w dużych miastach (bloki). Ostatnio zbadałem dogłębnie dla W-wy. Tylko Orange i T-mobile FTTH, reszta tj. UPC, Netia, Plus Play tylko HFC... i noway żeby to na ten moment obejść...
 
 
seal 
easy master

Dołączył: 16 Lip 2014
Posty: 36
Wysłany: 27-10-2022, 14:02   

Tam gdzie mają sieć HFC bez sensu było by to zmieniać. Technologia dobrze się sprawdza.
 
 
aDamo 
easy master

Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-10-2022, 19:22   

"...technologia dobrze się sprawdza..." taa, masz na myśli niski upload i podatność na szumy w kanale zwrotnym, itd. Jedyne zalety to tylko dla operatorów bo jak już jest koncentryk pociągnięty to nie muszą nic inwestować - przepijają w "skrzynce" i gotowe...
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-10-2022, 20:32   

Powiem tak, gbyby było tak źle to kablówki dawno nie miałyby klientów a ja na klatce mam czterech operatorów, lokalną kablówke, Vectre, UPC i Orange, wszyscy oferują łącza do 1gbps...a większość sąsiadów podłączona do kablówek....ciekawe czemu nie wyrywają się żeby przejść na swiatlowod? ;) może po prostu nie jarają się samym światłowodem ale na tyle dobrze działa że nie chcą eksperymentować? :)
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1650
Wysłany: 28-10-2022, 23:12   

aDamo napisał/a:
"...technologia dobrze się sprawdza..." taa, masz na myśli niski upload i podatność na szumy w kanale zwrotnym, itd. Jedyne zalety to tylko dla operatorów bo jak już jest koncentryk pociągnięty to nie muszą nic inwestować - przepijają w "skrzynce" i gotowe...

Też mam takie zdanie, może w światłowód nie wchodzą z przyzwyczajenia i wygody? Jak mają ładnie kable pochowane pod tynk to nie będą z nowym się rozkladali
_________________
  ogromny
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-10-2022, 20:41   

Ja mam UPC ale w domu mam też Orange. O ile z 1-2 lata temu ten żałosny upload 40Mbit/s mnie nie przeszkadzał o tyle ostatnio zaczyna mnie irytować. Umowa z UPC mi się kończy w maju 2023. Grać nie gram, sprawdzać trasy do serwerów Counter Strike'a nie będę, a 300Mbit/s uploadu bym przytulił. Problem jest tylko taki, że muszę mieć ONT, a zaczynam obserwować, że Play zaczyna już grzebać w routingu po przejęciu UPC i znikają połączenia przez AORTE i pojawiają się przez Telię, więc wybór chyba będzie dość szybki i pokuszę się o Orange.
  F1le
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-10-2022, 11:00   

F1le napisał/a:
Ja mam UPC ale w domu mam też Orange. O ile z 1-2 lata temu ten żałosny upload 40Mbit/s mnie nie przeszkadzał o tyle ostatnio zaczyna mnie irytować. Umowa z UPC mi się kończy w maju 2023. Grać nie gram, sprawdzać trasy do serwerów Counter Strike'a nie będę, a 300Mbit/s uploadu bym przytulił. Problem jest tylko taki, że muszę mieć ONT, a zaczynam obserwować, że Play zaczyna już grzebać w routingu po przejęciu UPC i znikają połączenia przez AORTE i pojawiają się przez Telię, więc wybór chyba będzie dość szybki i pokuszę się o Orange.

Z ciekawości, coś się zmieniło w routingu pomiędzy UPC (Play) a Orange? Którędy się odbywa?
To że z Aorty schodzą można było się spodziewać bo to sieć Liberty Global a UPC jest już Play
Zmienia Wam się adresacja IP po przejęciu przez Play czy bez zmian?
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-10-2022, 17:06   

Adresacja sie nie zmienia (na razie), ale routing juz tak. Co się zmieniło w Orange - to nie wiem, ale mam wrażenie, że poszło na lepsze jak czytam różne fora. Co do UPC/Play wszystko pchane jest przez telie. Ja - osoba, ktora zawsze chwalila UPC, siedzac z nimi jakies 10-12lat, ostaniego czasu coraz czesciej przez Mikrotika robie traceroute i pamietam jak bylo i jak jest. Robie go bo czuję, ze jakosc polaczen po prostu spadla i tak jest.

Mam Orange i T-Mobile jeszcze u siebie dostępne (to mój potencjalny wybór). Zamawiam IPTV i po woli wynoszę się do samego internetu, bo UPC przegina w moim przypadku z rżnięciem na kasę za nic. Za nic mają dlugoletniego klienta i tylko szukają jak tu wcisnąć pakiet i przy przedłużaniu umowy jak tu dodać, pomimo tego, że nowi klienci mam wrażenie, że mają lepiej.

O ile dobrze pamiętam umowa z Liberty Global była taka, że do końca 2025 zejdą z AORTY.

UPC do Orange idzie przez AORTE przez Frankfurt. Coraz bardziej rzadki widok... Nie zdziwie się jak zaraz pójdzie przez Telie.
  F1le
 
seal 
easy master

Dołączył: 16 Lip 2014
Posty: 36
Wysłany: 02-11-2022, 20:32   

aDamo napisał/a:
"...technologia dobrze się sprawdza..." taa, masz na myśli niski upload i podatność na szumy w kanale zwrotnym, itd. Jedyne zalety to tylko dla operatorów bo jak już jest koncentryk pociągnięty to nie muszą nic inwestować - przepijają w "skrzynce" i gotowe...


Oczywiście że w nowych inwestycjach idą w GPON - to widzę po budynkach na moim osiedlu - te oddawane 2-3 lata temu miały UPC po HFC a teraz nowe budynki mają UPC po GPON.

Technologia HFC jest od lat, jest sprawdzona, niski upload jest mankamentem wąskiego grona osób, nie wydaje mi się aby operator sam z siebie inwestował w wymianę czegoś co już ma więc będą utrzymywać obie technologie w zależności od czasu kiedy poczynili inwestycję.

BTW nie można przenieść usługi - cesja albo zmiana adresu z lokalizacji gdzie jest HFC na GPON i odwrotnie, wymagają rozwiązania umowy i podpisania nowej (niestety gorszej) - mam internet 150mbit/s za 29,99 na czas nieokreślony i chciałem go odstąpić rodzicom a u nich GPON - nie da się.
 
 
aDamo 
easy master

Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 20
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-11-2022, 12:43   

seal napisał/a:
"...niski upload jest mankamentem wąskiego grona osób...


Chyba coraz szerszego grona... w dobie powszechnej pracy zdalnej... A co do samego HFC to od strony technologi nic nie stoi tak naprawdę na przeszkodzie żeby oferować usługę o parametrach 1000/100 (a nie śmieszne 1000/40 jak np. w przypadku UPC)...
 
 
Sigmund 
classic master

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Paź 2016
Posty: 196
Wysłany: 04-11-2022, 06:28   

seal napisał/a:

Technologia HFC jest od lat, jest sprawdzona, niski upload jest mankamentem wąskiego grona osób, nie wydaje mi się aby operator sam z siebie inwestował w wymianę czegoś co już ma więc będą utrzymywać obie technologie w zależności od czasu kiedy poczynili inwestycję.


Nie stawiałbym tak pewnych tez, bo są operatorzy, chociażby Virgin w UK, którzy wymieniają CAŁĄ sieć miedzianą na światło. Zdecydowali się porzucić koncentryk w także istniejących lokalizacjach. Oczywiście Polska to nie UK, zupełnie inny poziom marż i zyskowności operatorów, ale i u nas taki ruch jest w jakiejś perspektywie nieuchronny. Musi być po prostu wystarczająco duża presja rynkowa, oraz wystarczająco duże nasycenie światłem konkurencji w lokalizacjach gdzie jest koncentryk UPC. Z czasem pojawią się przecież oferty 2Gbps/900 choćby w Orange i koncentrykiem b ędzie trudno na to odpowiedzieć bez 4.0. Wtedy zapadnie decyzja co jest bardziej racjonalne ekonomicznie.

Miedź ma szereg minusów. Poza żenującym uploadem który tak, jest problemem dla coraz większej liczby osób pracujących z domu (nawet w trybie hybrydowym), czy nawet dla wysyłających wideo, albo robiących backupy w chmurze, to mamy też większą podatność na zakłócenia, większy początkowy narzut opóźnień (zakładając te same trasy) i większy wzrost opóźnień gdy kilka osób korzysta z łącza, albo gdy ono jest zapchane pobieraniem i nie można wtedy nic robić co wymaga niskich opóźnień (tak, wiem, można QoS to rozwiązać, ale ile osób to robi...)

Nie bez powodu UPC ściemnia, że sprzedaje światłowód w lokalizacjach gdzie ma koncentryki. Już kilka lat temu Orange się oburzało na taki marketing i mieli rację. Ten ich "internet światłowodowy" jest tak światłowodowy jak każdy inny, nawet mobilny, bo wedle ich definicji jak gdzieś tam na trasie ruch wpada w sieć światłowodową, to można tak ją nazwać :D
A prawdziwy światłowód to światło do domu, nie do bloku / osiedla i przesiadka na miedź.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-11-2022, 10:04   

Trzeba odróżnić kilka kwestii a nie wrzucać wszystko do jednego worka ;)
Po pierwsze należy zacząć od sprawy podstawowej że operatorzy xDSL nie mieli wyjścia, musieli zmienić technologię ponieważ para miedziana ma duże ograniczenia i stąd przede wszystkim był przeskok z miedzi na światłowód, operatorzy xdsl długi czas nie inwestowali w modernizację infrastruktury w takim stopniu jak operatorzy sieci Docsis, druga sprawa to porównywanie rynku polskiego do UK, sorry ale opłaty za usługi telekomunikacyjne w Polsce są jednymi z najniższych w Europe, płacicie grosze a oczekujecie że operator ma niegraniczone fundusze na inwestycje, niestety tak nie jest, każda inwestycja musi się zwrócić i zarobić na kolejną i póki Docsis sprawdza się w znakomitej większości przypadków żaden operator przy zdrowych zmysłach nie będzie wyrzucał pieniędzy ze względu na bardzo wąską grupę użytkowników którzy potrzebują większego uploadu, mówię z doświadczenia i obserwacji, ilość osób która pyta o większy upload lub szuka oferty z większym uploadem jest znikoma w porównaniu do zapytań o prędkość downloadu i cenę usługi, na forum wiadomo że są użytkownicy którzy w większym stopniu wykorzystują usługi chmurowe czy zdalną pracę ale niestety trzeba patrzeć globalnie, koszty modernizacji infrastruktury na ostatniej mili są ogromne i zwróćcie uwagę że żaden operator nie zdecydował się na zmianę okablowania abonenckiego ponieważ 90% abonentów (albo i więcej) nie życzy sobie żadnej wymiany okablowania w lokalu, mają położone kable, wyremontowane mieszkania i często nie można się doprosić o dostęp do rozgałęźnika w domu a wy mówicie o wymianie okablowania na światłowód ;)
Na marginesie dodam, że wielkość uploadu wynika z kilku kwestii,raz z pasma jakie jest przeznaczone na upload czyli do 65 albo do 85mhz (w zależności od urządzeń), dwa od użytej modulacji i szerokości pasma w upstreamie, trzy od topologii i podziału sieci na nody i ilości dostępnych kanałów upstream w konfiguracji kontrolerów kablowych, większy upload to często konieczność głębszej segmentacji sieci a więc kolejne koszty w sytuacji mniejszego zainteresowania uplloadem niż downloadem i ceną więc operator musi dokonywać oczywistych wyborów, docsis na lata pozostanie znaczącą technologią bo jest zbudowana pod niego infrastruktura i dzięki temu operatorzy mogą uruchamiać inne usługi jak np. równoległy dostęp dla abonenta do kanałów tv z aplikacji czy usługi telefoniczne, pieniądze nie spadają z drzewa ;)
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 04-11-2022, 19:01   

pawelb napisał/a:
xDSL nie mieli wyjścia, musieli zmienić technologię ponieważ para miedziana ma duże ograniczenia


Nie wiem na jakiej podstawie tak uważasz, na telko.in mają często informacje, że operator inwestuje w ETTH.

FTTH jest wybierane przez kilka powodów
- zapewnia duże odległości
- obecnie dla dużych prędkości FTTH jest tańsze, niż ETTH
- w GPON są splittery
- lepiej wygląda marketingowo

Ograniczeń wielkich nie widzę, chyba, że mówisz o konieczności posiadania terminalu w domu, no to tak - ethernet wepniesz bez pośrednio do routera

pawelb napisał/a:
doprosić o dostęp do rozgałęźnika w domu a wy mówicie o wymianie okablowania na światłowód


jakoś bez problemu ludzie zmieniają operatora i nie narzekają...

Sigmund napisał/a:
ale i u nas taki ruch jest w jakiejś perspektywie nieuchronny


jest cały felieton o tym na telko.in. Ogólnie zalecają aby nowe sieci były na FTTH, ale stare można spokojnie modernizować. Chociaż zalecają aby operator zastanowił się, co mu bardziej się opłaca. Więc nie jest nieuchronny.


Sigmund napisał/a:
Poza żenującym uploadem który tak, jest problemem dla coraz większej liczby osób pracujących z domu (nawet w trybie hybrydowym), czy nawet dla wysyłających wideo, albo robiących backupy w chmurze, to mamy też większą podatność na zakłócenia, większy początkowy narzut opóźnień (zakładając te same trasy) i większy wzrost opóźnień gdy kilka osób korzysta z łącza, albo gdy ono jest zapchane pobieraniem i nie można wtedy nic robić co wymaga niskich opóźnień (tak, wiem, można QoS to rozwiązać, ale ile osób to robi...)


No nie wiem, u mnie stosunek downloadu do uploadu jest 1:1. Mam najwolniejszą opcje z UPC i jakoś nie odczułem aby to było za mało. Jak się pytam znajomych o internet, nawet tych co pracują z domu mówią "mam 100mbps", na pytanie jaki masz router "tp-gówno" i tyle w temacie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: