Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Internet UPC 1GB versus Światłowód Orange 1GB
Autor Wiadomość
kiram 
classic master

Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 172
Wysłany: 24-06-2022, 16:52   

Czyli nie wiesz o co pytasz tylko podniecasz sie speedtestami, gratulacje.
 
 
Egojanek 
Klikacz

Dołączył: 16 Paź 2020
Posty: 11
Wysłany: 24-06-2022, 18:38   

Prędkość jest jednym z ważniejszych elementów usługi dostępu do internetu.Chcesz mi wmówić że wolniejszy dostęp jest lepszy lub porównywalny do szybszego ?.Upload 40 Mb/s w stosunku ponad 300 Mb/s to przepaść choć byś cuda wymyślał.
_________________
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1650
Wysłany: 24-06-2022, 18:55   

Egojanek, a kolega robi kopię internetu? Upload ok dramat te 40, ale download 300 to ok
_________________
  ogromny
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 24-06-2022, 19:48   

Egojanek napisał/a:
Prędkość jest jednym z ważniejszych elementów usługi dostępu do internetu.Chcesz mi wmówić że wolniejszy dostęp jest lepszy lub porównywalny do szybszego ?.Upload 40 Mb/s w stosunku ponad 300 Mb/s to przepaść choć byś cuda wymyślał.


zależy do czego używasz internetu, np. dla mnie prędkość jest najmniej ważna. Pcham wszystko po nocy serwerem, włączone dodatkowo dwa kompy 24/7. Nie widzę sensu dużej prędkości, jak wszystko mogę sobie zakolejkować.

Reszta to niskie pingi, routing, packet loss, stabilność. Co mi np. po tym, że w firmie mam 100/100, jak w niedziele wieczóro osiągam max 50mbps i któreś z łącz leży...


ogromny napisał/a:
Egojanek, a kolega robi kopię internetu? Upload ok dramat te 40, ale download 300 to ok


To zależy w firmie gdzie liczy się upload i w mieszkaniu mam średnio wysłane 1/5 tego co pobrałem. Nie widzę sensu ładowania nie wiadomo ile uploadu, 25 przy 150 to bardzo dobry wynik.
 
 
kiram 
classic master

Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 172
Wysłany: 24-06-2022, 22:24   

Predkosci na speedtescie nadaje sie do mentalnej masturbacji skoro wybiera serwer operatora albo jakis stosunkowo blisko. Odpal speedtest cloudflare czy wybierz jakichs inny kraj i porownaj wyniki, a powiedz jaka roznica odczuwasz miedzy 300 a 900mbs na codzien, czy miedzy 900mbs Orange czy UPC w sciaganiu.
 
 
Egojanek 
Klikacz

Dołączył: 16 Paź 2020
Posty: 11
Wysłany: 27-06-2022, 17:45   

Wszędzie parametry od Orange są lepsze.Na codzień nie odczuwam różnicy,ale lepiej mieć nawet teoretycznie szybciej niż wolniej.To tak samo jakbyś po mieście jeżdził maluchem 50km/h i miał do dyspozycji Mercedesa AMG i też byś jeżił 50km/h.Pewnie wybrał byś Malucha.
_________________
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-10-2022, 00:19   

Ja właśnie stoję teraz przed takim dylematem... Po ~12 latach spędzonych w UPC widzę czarno na białym, że :

- Po przejęciu przez PLAY zaczyna się równia pochyła w/g mnie
- Routingi czy to Orange czy za chwilę PLAY za dużo różnić się nie będą (Telia tu i Telia tam). PLAY ma czas to wyjścia z AORTY do końca 2025 - choć jak patrzę dzisiaj to już teraz chyba tylko węzeł we Frankfurcie przy dobrych wiatrach routuje przy PLAY'u przez AORTE - czuć tą zmianę - wszystko pchane przez TELIE.
- Upload 40Mbit/s zaczyna mi nie wystarczać i mnie irytować
- Nie lubię PLAY znacznie bardziej niż Orange

Generalnie byłem bardzo zadowolony z usług UPC. A przez 12 lat to może złapałem 2 awarie - z czego jedną pamiętam bo strasznie lało i cośtam zalało, ale ze 2 dni neta nie było i tyle. Nigdy też nie miałem problemów z prędkościami czy pingami. Miało być 500 było 500 ma być 1000 jest 1000 itp. Może na palcach jednej ręki przypomnę sobie momenty gdzie w święta gdzie wszyscy siedzieli w necie zamiast 500 miałem 350 w godzinach wieczornych.

Ktoś podziela mój punkt widzenia, że od ok. 1 roku po przejęciu przez PLAY'a zaczyna się równia pochyła?
  F1le
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 31-10-2022, 10:03   

Nie widzę różnicy na ten moment, wg. mnie działa tak samo, jedynie ceny na stronie wyższe.

Co do routingu, nie zauważyłem różnic, ale to nie znaczy, że się z Tobą nie zgadzam - brzmi to mega słabo. Sentymentu do UPC nie mam, u mnie była masa problemów z działaniem internetu, wysokie pingi, HFC leży. Ale w cenie 25 zł / 150mbps to chyba nikt mi nie zaproponuje.
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-10-2022, 11:42   

Jest ogromna różnica w routingu. Właśnie dlatego się kapnąłem, że coś jest nie tak bo wręcz czuje, że to nie jest ta sama jakość na to co potrzebuję i do czego byłem przyzwyczajony.

Nie należę do osób, które codziennie odpalają WinMTR, czy robią traceroute, ale powiedzmy, że trzymam rękę na pulsie. Wiem jak to latało nawet do USA po AORCIE a widze jak to teraz lata, ogólnie to dramat się robi. Więc skoro i tak mam do wyboru UPC czy Orange - a stałe IP mi i tak nie jest potrzebne - i oba latają jak latają po Telii to wole mieć 300Mbit/s uploadu, tylko ONT'a muszę sobie załatwić i tu zamierzam wykorzystać sąsiada, który jest bardzo wysoko postawionym dyrektorem w Orange...
  F1le
 
Sigmund 
classic master

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Paź 2016
Posty: 196
Wysłany: 31-10-2022, 11:51   

F1le napisał/a:
Jest ogromna różnica w routingu. Właśnie dlatego się kapnąłem, że coś jest nie tak bo wręcz czuje, że to nie jest ta sama jakość na to co potrzebuję i do czego byłem przyzwyczajony.

Nie należę do osób, które codziennie odpalają WinMTR, czy robią traceroute, ale powiedzmy, że trzymam rękę na pulsie. Wiem jak to latało nawet do USA po AORCIE a widze jak to teraz lata, ogólnie to dramat się robi. Więc skoro i tak mam do wyboru UPC czy Orange - a stałe IP mi i tak nie jest potrzebne - i oba latają jak latają po Telii to wole mieć 300Mbit/s uploadu, tylko ONT'a muszę sobie załatwić i tu zamierzam wykorzystać sąsiada, który jest bardzo wysoko postawionym dyrektorem w Orange...


Daj proszę jakieś przykładowe adresy to ocenimy czy faktycznie nie leci aortą i czy faktycznie jest dramatycznie źle. Ja różnic nie zauważyłem, ale może nie sprawdzam takich adresów jak ty.

A że z Play będzie gorzej to oczywiste, tylko po prostu nie widzę na razie, zeby coś w trasach zmieniali. Jak dla mnie mogą te swoje trasy ostatecznie wprowadzić, o ile dadzą bezpośrednią wymianę ruchu z Orange w Warszawie, bo trasy przez Frankfurt są słabe, ale w sumie od zawsze były i trzeba dwojga chętnych do zmian.
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-10-2022, 14:29   

No nie będę podawał miliona adresów bo mówię, że nie leci AORTA i tyle, no przecież nie wymyśliłem sobie tego z niczego...

Do USA -> Telia -> Twelve99 ... Kiedyś to wszystko szło AORTA...


  F1le
 
dexter80 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sty 2012
Posty: 28
Skąd: Szczecin
Wysłany: 04-01-2023, 09:15   

F1le napisał/a:
Ktoś podziela mój punkt widzenia, że od ok. 1 roku po przejęciu przez PLAY'a zaczyna się równia pochyła?


Klientem UPC jetem od 15lat, jakoś tak będzie. Generalnie było dobrze, awarie zdarzały się, ale szybko były usuwane. Obecnie mam w domu biznesowe 1000/60 (strasznie mnie szybkość tego uploadu denerwuje) - nie wiem czy można liczyć na to, że PLAY szybko zacznie upgradować sprzęt by podnieść upload...

Odbieram/wysyłam dużo do Gdrive'a (Pliki od paru MB do nawet 100GB [dzielone na mniejsze paczki), i wy przypadku UPC ściągam się ok. 100MB/s i wysyła także z maksymalną prędkością (wczoraj ok. 7,5MB).

Natomiast miałem okazję parokrotnie wykonywać podobna czynność (operacje na Gdrive) na łączu 1000/300 światło Orange i co zauważyłem. Upload ok. 4MB/s zwykle, download jak sinusoida (w czasie gdy w sieci lokalnej, tylko jeden komputer był aktywny) od 20MB-70MB/s.
 
 
Damil 
Klikacz

Dołączył: 07 Sty 2023
Posty: 6
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 07-01-2023, 03:43   

Rok od przejęcia przez Play kilka gorszych zmian też dostrzegam.

-obsługa klienta dużo gorzej pracuje, nawet nie chodzi o to, że wymagam gwiazdki z nieba jednak ich sposób komunikacji stał się jakiś... dziwny. Może to śmieszne, ale mam wrażenie, że są bardziej agresywni w komunikacji z klientem i bez znaczenia czy to dział techniczny/sprzedażowy.

-upload w UPC zawsze był słaby i taki pozostał bez zmian. Korzystanie z Google One jest mało komfortowe. Gdyby wyższe pakiety miały wyraźnie lepszy upload to bym poważnie rozważał przejście z pakietu 300 na szybszy. A tak 25Mbit vs maks 40 to marna różnica.

-pingi, w grach typu Call of Duty mam wrażenie, że są o te ~20ms wyższe niż kiedyś.

-w ostatnim roku miałem więcej awarii sieci niż miało to miejsce za czasów UPC.

Będę mocno zaskoczony jak Play w 2023r odświeży istotnie ofertę internetu. Nie widzę ku temu jakiś ruchów, szczególnie jeśli chodzi o już istniejące instalacje. Wg mnie w 2023 skupią się na rozszerzaniu zasięgu internetu poprzez inwestycje w światłowód w rejony dotknięte "wykluczeniem", albo tam gdzie z koncentrykiem UPC nie dotarło.
Natomiast instalacje oparte na kablach koncentrycznych w tym roku raczej nie czeka rewolucja.
 
 
Sigmund 
classic master

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Paź 2016
Posty: 196
Wysłany: 13-01-2023, 19:11   

F1le napisał/a:
przecież nie wymyśliłem sobie tego z niczego...


Faktycznie. Zacząłem na to zwiększać większą uwagę i widzę też tę zmianę. Ostatnio mnie zaskoczyło Allegro xD. Odkąd pamiętam wymiana była bezpośrednio z UPC w Poznaniu, a teraz cyk do Warszawy i powrót Telią do Poznania. A to jak mówisz, jeden z wielu przykładów.

Kod:
|------------------------------------------------------------------------------------------|
|                                      WinMTR statistics                                   |
|                       Host              -   %  | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |
|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|
|                             192.168.0.1 -    0 |    1 |    1 |    7 |    7 |    7 |    7 |
|                 pl-poz02a-rt1.aorta.net -    0 |    1 |    1 |   13 |   13 |   13 |   13 |
|                      Request timed out. -  100 |    1 |    0 |    0 |    0 |    0 |    0 |
|         pl-waw26b-rc1-ae-63-0.aorta.net -    0 |    1 |    1 |   19 |   19 |   19 |   19 |
|         pl-waw26b-ri1-ae-24-0.aorta.net -    0 |    1 |    1 |   18 |   18 |   18 |   18 |
|                   war-b2-link.telia.net -    0 |    1 |    1 |   19 |   19 |   19 |   19 |
|             war-b3-link.ip.twelve99.net -    0 |    1 |    1 |   20 |   20 |   20 |   20 |
|             pzn-b2-link.ip.twelve99.net -    0 |    1 |    1 |   24 |   24 |   24 |   24 |
|grupaallegro-ic310328-pzn-b1.ip.twelve99-cust.net -    0 |    1 |    1 |   22 |   22 |   22 |   22 |
|                          178.21.155.148 -    0 |    1 |    1 |   24 |   24 |   24 |   24 |
|                            5.134.208.16 -    0 |    1 |    1 |   32 |   32 |   32 |   32 |
|                           5.134.208.165 -    0 |    1 |    1 |   33 |   33 |   33 |   33 |
|                            5.134.213.80 -    0 |    1 |    1 |   33 |   33 |   33 |   33 |
|________________________________________________|______|______|______|______|______|______|
   WinMTR v1.00 GPLv2 (original by Appnor MSP - Fully Managed Hosting & Cloud Provider)
 
 
pabloskrak 
classic master

Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 234
Wysłany: 14-01-2023, 16:24   

Co śmieszniejsze trasa z UPC z KRK do stałych adresów IP dla klientów biznesowych z kilkoma punktami styku KRK też leci przez aorta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: