Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Blad DNS w CH7465LG
Autor Wiadomość
indianin 
Klikacz

Dołączył: 17 Maj 2022
Posty: 4
Wysłany: 17-05-2022, 13:29   Blad DNS w CH7465LG

Czesc.

Mojemu modemu szwankuje DNS, mianowicie - nie przepuszcza rekordow z adresami z pul lokalnych.

Kod:

$ dig @192.168.0.1 epwk . adsb-servers . net
;; QUESTION SECTION:
;epwk . adsb-servers . net .        IN    A


Pierwsza mysl - pewnie UPC cos odstawia na swoich DNSach, wiec to samo sprawdzenie na ich zabawkach:

Kod:

$ dig @62.179.1.60 epwk . adsb-servers . net
;; QUESTION SECTION:
;epwk . adsb-servers . net .        IN    A

;; ANSWER SECTION:
epwk . adsb-servers . net .    60    IN    A    192.168.0.20


Jest ok, ewidentnie modem bawi sie w cenzora.
Moze ktos potwierdzic u siebie?

UPC mowi, ze:
- moze wymienic modem na inny, o ile zmienie umowe na wyzsza,
- moge przestawic modem w tryb mostka, a za nim wstawic wlasny router,
- upgrade firmware wg nich jest niemozliwy.
Zawsze zostaje mi zmiana dostawcy, ale srednio mi sie chce z tym bujac teraz...

PS. Spacje w adresach, bo forum nie puszcza domen w normalnej postaci
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-05-2022, 12:01   

Masz lokalny DNS więc po co pytasz o adres lokalny na publicznym DNS?
Zrób test dla rekordów z adresacją spoza lan np. 192.168.20.20.
Ze względów bezpieczeństwa na zewnętrznych (publicznych) dns nie trzyma się wpisów z zakresu lan ip.
 
 
indianin 
Klikacz

Dołączył: 17 Maj 2022
Posty: 4
Wysłany: 19-05-2022, 18:56   

Super, ale zagadnienie jest w innym miejscu - na podstawie czego ich modem wycina mi IPki?
Lub inaczej - w ktorym RFC jest napisane, aby implementowac takie zachowanie?
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-05-2022, 22:37   

Żadne RFC nie odnosi się do urządzeń konsumenckich jeśłi chodzi o ich funkcjonalność. Mogę również zapytać, które RFC mówi że tak nie może być ? Odpytujesz serwer DNS o IP które są w klasach nierutowalnych (bogon), czyli można założyć, że takie IP nie powinny występować na publicznych DNS. Zastosowana logika jest poprawna. Urządzenie (router) ma wbudowany serwer DNS, który rozwiązuje nazwy z zakresu IP sieci lokalnej. Czepisz się i tyle. Masz wymagania profesjonalisty, a korzystasz ze sprzętu dla zwykłych użytkowników. Przełącz Compal w tryb bridge, postaw profesjonalny router i będziesz się mógł wykazać w całości.
 
 
indianin 
Klikacz

Dołączył: 17 Maj 2022
Posty: 4
Wysłany: 20-05-2022, 02:35   

Orion napisał/a:
Żadne RFC nie odnosi się do urządzeń konsumenckich jeśłi chodzi o ich funkcjonalność. Mogę również zapytać, które RFC mówi że tak nie może być ?


To tak nie dziala. Jesli RFC nie zabrania, to znaczy ze jest to dozwolone.

Orion napisał/a:
Odpytujesz serwer DNS o IP które są w klasach nierutowalnych (bogon),


Te adresy jak najbardziej sa rutowalne, tyle ze nie sa rutowane w publicznym internecie.

Orion napisał/a:
czyli można założyć, że takie IP nie powinny występować na publicznych DNS.


Na podstawie rutingu IP wnioskujesz co jest prawidlowa informacja w DNS? A co jedno z drugim ma wspolnego? Masz moze spis adresow IP ktorych nie mozna publikowac w DNS? Z checia bym w niego rzucil okiem.

Orion napisał/a:
Zastosowana logika jest poprawna. Urządzenie (router) ma wbudowany serwer DNS, który rozwiązuje nazwy z zakresu IP sieci lokalnej. Czepisz się i tyle.


Jesli dla Ciebie ta "logika" jest poprawna, to super, ale ja nadal nie wiem na jakiej podstawie wbudowany DNS cenzuruje mi arbitralnie wybrane pakiety DNS. Jak modem zacznie wycinac rekordy TXT z napisem "abc" to tez napiszesz, ze takich rzeczy nie powinno sie publikowac w DNS? Jakas podstawa do takiej "logiki" poza tym, ze tak Ci sie tylko wydaje?
UPC nie ma wplywu na dzialanie tego wbudowanego w modem DNSa, a na wlasnych DNSach (62.179.1.60, 62.179.1.61) tego bledu nie maja i prawidlowo rozwiazuja nazwy. Wg Twojej "logiki" wyglada na to, ze modem jest ok, a DNS UPC jest skonfigurowany zle, czyli wszystko na opak.

Orion napisał/a:
Masz wymagania profesjonalisty, a korzystasz ze sprzętu dla zwykłych użytkowników.


Te wymagania nie wziely sie z powietrza. Nie wchodzac w dalsze szczegoly - moim podstawowym wymaganiem jest firmware wolny od bledow. Chce jedynie poprawnej obslugi ruchu, nic wiecej. Im mniej ingeruje w przesylane dane, tym lepiej. Tutaj ewidentnie robi za duzo.

Orion napisał/a:
Przełącz Compal w tryb bridge, postaw profesjonalny router i będziesz się mógł wykazać w całości.


Wolalbym upgrade softu, a tym samym rozwiazanie problemu, a nie workaround o ktorym piszesz. Nie mam ochoty rozwiazywac problemow UPC z ktorym oni sami sobie nie radza na wlasny koszt.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-05-2022, 09:49   

Od razu zacznij od złożenia oficjalnej reklamacji na infolinii UPC i dalej UOKiK i UKE.
Powodzenia ;)
 
 
indianin 
Klikacz

Dołączył: 17 Maj 2022
Posty: 4
Wysłany: 25-05-2022, 17:02   

Finalnie zrezygnowalem z uslug UPC i zmienilem operatora na Orange.
Temat do zamkniecia na wieki wiekow.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: