Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak UPC oszczędza pasmo w sieci i naciąga klientów.
Autor Wiadomość
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-04-2022, 16:37   Jak UPC oszczędza pasmo w sieci i naciąga klientów.

Właśnie jestem świeżo po zmianie usługi Internet UPC w kolejnej lokalizacji z 250 Mb/s na 750 Mb/s.
Niestety wraz ze zamianą usługi poszła wymiana modemu Cisco EPC 3212 na Connect Box (Compal CH7465LG).
Przy tej okazji sprawdziłem jak to jest z jakością Internetu od UPC. Dla porównania mam drugie łącze w tej lokalizacji 1 Gb/s od Orange Światłowód.
UPC to tylko backup.
Ale skoro się płaci to testuję i tu pierwsze problemy.
Zarówno w trybie modem lub router podłączony przewodowo na łączu 750 Mb/s w dowolnych testach na speedtest.pl lub http://app.upc.pl/asystent-predkosci-lacza osiągam maksymalną prędkość zawsze zbliżoną do 500 Mb/s w kierunku download. Upload jest zgodny z umową 40 Mb/s.
Wszystkie testy niezależnie od miejsca testowania wykazują ograniczenie pobierania na poziomie sieci dla usługi 750 Mb/s do 500 Mb/s.
Ok w takim razie zaglądam do konfiguracji compala:

Plik konfiguracyjny: CH7465LG_fiberpower008_v4.cfg

Podstawowy kanał downstream

SFID 7795
Max Traffic Rate 53000000 bps
Max Traffic Burst 16320 bytes
Min Traffic Rate 0 bps
SFID 7579
Max Traffic Rate 768000000 bps
Max Traffic Burst 42600 bytes
Min Traffic Rate 0 bps

Podstawowy kanał upstream
SFID 7801
Max Traffic Rate 5300000 bps
Max Traffic Burst 16320 bytes
Min Traffic Rate 0 bps
Max Concatenated Burst 16320 bytes
Typ kolejkowania Best Effort
SFID 4446
Max Traffic Rate 40960000 bps
Max Traffic Burst 42600 bytes
Min Traffic Rate 0 bps
Max Concatenated Burst 42600 bytes
Typ kolejkowania Best Effort

Według infolinii technicznej UPC konfiguracja modemu i parametry techniczne sygnału są ok dla usługi 750 Mb/s

W takim razie bierzemy dokumenty czyli Parametry techniczne usług internetowych ważne od 4 listopada 2021 r.

W nim są zdefiniowane takie pojęcia jak:

Prędkość deklarowana – jest to prędkość transmisji danych Pakietów Taryfowych Usług Internetowych stosowana w materiałach marketingowych
Dostawcy usług. Prędkość deklarowana może także wynikać z nazwy pakietu (np. Internet światłowodowy do 1000Mb/s 1).

Prędkość maksymalna – jest to prędkość transmisji danych możliwa do osiągnięcia przynajmniej raz w ciągu doby, wyznaczająca górną granicę
prędkości osiąganej w wybranym Pakiecie Taryfowym Usługi Internetowej.

Prędkość zwykle dostępna – to prędkość transmisji danych Pakietów Taryfowych Usług Internetowych możliwa do uzyskania przez co najmniej 80% czasu trwania doby.

Prędkość minimalna – najniższa prędkość transmisji danych w ramach Pakietów Taryfowych Usług Internetowych, jaką Dostawca usług podejmuje
się dostarczyć Abonentowi zgodnie z umową.

W związku z tym dla usługi Internet światłowodowy do 750 Mb/s.

    Maksymalna prędkość pobierania danych z sieci internet: 750 Mb/s

    Prędkość minimalna pobierania danych z sieci internet: 300 Mb/s

    Prędkość zwykle dostępna pobierania danych z sieci internet: 525 Mb/s


Co w takim razie zrobiło UPC ?
Już powinniście widzieć na podstawie definicji oraz podanych w dokumencie parametrów usług.
UPC balansując na granicy prawa w celu oszczędzania pasma wewnątrz sieci ogranicza przepływność pobierania w usługach do parametrów
zdefiniowanych jako "Prędkość zwykle dostępna " zakładając, że nikt nie będzie testował usług tak gorliwie aby chociaż raz na dobę
zbliżyć lub osiągać prędkość pobierania zdefiniowaną jako "Prędkość maksymalna".

Ponadto UPC zawsze może odpowiedzieć, że akurat w trakcie naszego testu nie mogliśmy osiągać tej prędkości ale już kilka minut później byłoby to możliwe.

Prawda jest taka, kupując 750 Mb/s kupujecie realnie 500 Mb/s, a kupując 500 Mb/s kupujecie 350 Mb/s.
Najciekawiej jest przy 1 Gb/s bo dostajecie 658 Mb/s.

Niestety instytucje konsumenckie jak zwykle dają się wodzić z nos operatorom, a ci skutecznie naciągają klientów.
 
 
splinter 
light master

Dołączył: 03 Lut 2017
Posty: 111
Skąd: internet
Wysłany: 02-04-2022, 17:22   

dobrze wiedzieć żeby omijać upc internet
 
 
ratatam 
easy master

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Mar 2021
Posty: 39
Wysłany: 02-04-2022, 17:26   

ale przeciez masz prawidłowo na modemie, Przelicz zera ;)
masz po dwa SFID dla download i upload, mniejszy to jest najprawdopodobniej wifi free.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 123
Wysłany: 02-04-2022, 17:32   



Na forum jest pełno ludzi z podobnymi wynikami.
Ja sam nigdy nie miałem problemu z wysyceniem łącza.
Chcesz sobie dobrze przetestować, to zacznij od iPerfa.
Jeśli chodzi o kablówki... lokalizacja lokalizacji nierówna, pamiętaj o tym.
Wywal to UPC Wi-Free.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-04-2022, 17:35   

Według UPC wif free jest wyłączone i rzeczywiście w trybie modemu nie ma SSID UPC free w eterze ani ukrytego sygnału WIFI. W konfiguracji modemu rzeczywiście widać pasmo dla Wifi.
Zobaczymy, na ten moment reklamacja została złożona.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 123
Wysłany: 02-04-2022, 17:41   

//EDIT
Kosz.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-04-2022, 17:54   

SuperGod napisał/a:
Obrazek

Na forum jest pełno ludzi z podobnymi wynikami.
Ja sam nigdy nie miałem problemu z wysyceniem łącza.
Chcesz sobie dobrze przetestować, to zacznij od iPerfa.
Jeśli chodzi o kablówki... lokalizacja lokalizacji nierówna, pamiętaj o tym.
Wywal to UPC Wi-Free.


Oczywiście, ale ja nie muszę wynajdować koła. Mając 1 Gb/s w UPC korzystasz z zupełnie innego sprzętu GCB.
Speedtest.pl to usługa, która współpracuje z UKE i przygotowała wraz z UKE i operatorami środowisko do testów kwalifikowanych na podstawie których można wnosić skargi do UKE na niewywiązywania się operatora z umowy.
Testy są wykonywane do serwerów postawionych w sieci operatorów a będące pod kontrolą UKE.
iprefem możesz sobie testować do woli, ale takie testy nie mają żadnej wartości jeśli chodzi o dochodzeni swoich praw wynikających z umów.
Mnie jako użytkownika końcowego nie interesuje nic poza tym, że mam regulamin i warunki świadczenia usługi oraz, że co miesiąc dostaje fakturę. Skąd wezmę na nią pieniądze, nikogo nie interesuje. Mimo swojej atencji dla różnych spraw mało mnie interesują problemy technologiczne UPC tym bardziej, że mam obok drugie łącze naprawdę swiatłowdowe i wiem jak powinien działać internet.
UPC komunikuje usługę jako "Internet światłowodowy do 750 Mb/s". To już jest kłamstwo.
Użyta technologia DOCSIS nie ma nic wspólnego z możliwościami które daje światłowód.
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 123
Wysłany: 02-04-2022, 18:09   

Zanim miałem 1Gbit, to zaczynałem od Cisco przez Compale, itd.
Powtarzam, nie miałem nigdy problemów z wysyceniem łącza.

Mam szczęście tu gdzie jestem i się im to po prostu wyrabia.
Złożyłeś reklamację? Dobrze, to teraz czekaj.
Jak na razie to wrzuciłeś na forum żale, regulamin i kawałek konfiguracji.

Gdzieś jest problem, OK, ale przesadzasz z tym oszczędzaniem pasma.
Gdyby byli złośliwi, to na dobrą sprawę mogą Cię olać, bo to jest DO, a i minimalne widełki spełniają. :P
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 02-04-2022, 19:21   

Nie wiem czy to była kwestia zapchania, ale u mnie wyniki w dzień podłączenia arrisa wyglądały tak:



Na drugi dzień już miałem pełny 1gbps. Będę testował dalej, czy to była kwestia pierwszego dnia czy ogólnie wysycenia.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-04-2022, 22:19   

SuperGod napisał/a:

Gdyby byli złośliwi, to na dobrą sprawę mogą Cię olać, bo to jest DO, a i minimalne widełki spełniają. :P

Nie jest powiedziane, że nie oleją, a sprawa trafi do UKE.
Nie mam z tym problemu aby płacić za 500 Mb/s skoro nie mogą w moim rejonie zapewnić 750 Mb/s, ale na pewno nie będę płacić za to co mam skoro nie mogąc się zbliżyć z pobieraniem do 750 Mb/s.
UPC przespało budowę sieci światłowodowej, a sprzedaż do Play była najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów zanim wartość firmy zaczęłaby spadać.
Przy takim braku inwestowania w sieć długo to nie pociągnie.
Do 10 lat maksimum i kablówki praktycznie znikną.
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 03-04-2022, 09:48   

Orion napisał/a:
Do 10 lat maksimum i kablówki praktycznie znikną.


tymczasem orange, które ma największą sieć FTTH w Polsce, chociaż pewien nie jestem - obniża ceny bo nie wytrzymuje konkurencji ze strony kablówek :)
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-04-2022, 10:21   

Wchodząc ze światłowodem do budynku gdzie są już kablówki naturalnym procesem jest obniżenie cen.
Trzeba budować bazę nowych klientów. Około 70% klientów nie zmienia raz już wybranego operatora bez wyraźnego powodu (cena, jakość problemy).
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 03-04-2022, 10:36   

Orion napisał/a:
Wchodząc ze światłowodem do budynku gdzie są już kablówki naturalnym procesem jest obniżenie cen.


Opinia vs fakty, lubię to. Współczynnik przyłączeń mają na poziomie 10%, standardowy to 30% z tego co pamiętam. Nice try.
 
 
Orion 
plus master

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 470
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-04-2022, 19:53   

Mam u siebie do dyspozycji: UPC, Vectrę, Orange Światłowód i Netię.
Orange Światłowód wchodząc na osiedle na start (trzy lata temu) dawał w każdej ofercie co najmniej o 10 zł mniej niż kablówki.
Nie wiem kto z nas ma większe doświadczenie ale na pewno mam więcej ofert dostępu do Internetu -:)
Jak każdy, bronisz swojego słusznego wyboru OK. Natomiast u mnie na start 50% osób z kablówek przesiadło się na Orange.
Dla mnie UPC to tylko backup. Podstawą jest Orange światłowód 1 Gb/s za jedyne 69,99 zł/mieś z 300 Mb/s upload.
Do tego nie mam żadnych problemów z osiąganiem pełnych parametrów łącza, co w kablowce jest zawsze problemem.
Ratunkiem dla takich firma jak UPC jest Nexera ale to głównie prowincja więc w mieście będzie odpływ z kablówek ze względu permanentny brak inwestycji w sieć.
Stare sieci kablowe są praktycznie w agonii. Łatane od przypadku do wypadku czyli awarii.
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 03-04-2022, 20:22   

Orion, W nowych budynkach już też wykorzystując, światłowód. Budynki które powstały w ostatnich latach i maja instalację światłowodową też majabyc sukcesywnie przełączane wraz z podpisaniem aneksu. UPC długo spało, ale teraz nadrabia....
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: