Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
GPON w UPC
Autor Wiadomość
dameq 
Klikacz

Dołączył: 14 Lis 2022
Posty: 3
Wysłany: 31-01-2023, 09:35   

Nie ma opcji w tym sprzęcie aby po prostu otagować vlanem zwykłego WANa? Bo te wszystkie ustawienia z dual wan to trochę na około się wydaje.
 
 
TKNW 
Klikacz

Dołączył: 31 Sty 2023
Posty: 6
Wysłany: 31-01-2023, 10:00   

Niestety, wydaje mi się, że nie. Znalazłem online na stronie Asusa instrukcję do innego ich routera, ale one wszystkie oparte są na podobnym sofcie i GUI i tam właśnie kieruje do ustawiania Dual WAN, przestawienia WANu po Ethernecie jako primary i konfiguracji VLAN ID przez IPTV (które w ogóle zakopane jest w zakładce ustawieniach LAN ;) ).
 
 
TKNW 
Klikacz

Dołączył: 31 Sty 2023
Posty: 6
Wysłany: 31-01-2023, 11:22   

Jeszcze jedna ciekawostka. Zalogowałem się na Moje UPC i tam ewidentnie jest jakiś babol w sprzęcie.

Podpinam screenshot. Nazwa odpowiada Compalowi, ale ja dostałem Kaona ;) Numer seryjny się zgadza. Po rozwinięciu pojawiają się dwa adresy MAC. Ten oznaczony jako vopMac odpowiada temu co mam na Kaonie. na intMac końcówka różni się o 1. Anteny WiFi na tym routerze mają oznaczenia MAC kolejno z końcówką 2 i 3.

Teraz nie mogę tego poprzepinać, bo domownicy korzystają z sieci do pracy, ale wieczorem spróbuję jeszcze w Asusie podać MAC nie z naklejki z Kaona (z końcówką 0) tylko z końcówką 1.

Żeby było śmieszniej, urządzenie jest oznaczone 'do zwrotu'. Wrzuciłem zgłoszenie do UPC z prośbą o wyjaśnienie ;)

panel upc.jpg
Plik ściągnięto 55 raz(y) 34,08 KB

 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-01-2023, 21:34   

TKNW napisał/a:
pawelb napisał/a:
A musisz ustawiać LAN5/LAN6 ? możesz ustawić bez agregacji?


Niestety, mogę wybrać tylko agregację LAN1/LAN2 albo LAN5/LAN6. Ten model ma opcję agregacji dowolnego połączenia na 5&6 oraz jakieś 'gaming' porty na 1&2. Ot, taki przepłacony GaMiNgOwY router od asusa ;)

Natomiast w opcjach Dual WAN już wybiera się po którym porcie ma to lecieć, zaleznie od ustawień można wybrać osobno 5 lub 6 albo 1 lub 2.


a dlaczego po prostu nie nie wyłączysz Dual WAN?
 
 
TKNW 
Klikacz

Dołączył: 31 Sty 2023
Posty: 6
Wysłany: 31-01-2023, 23:28   

pawelb napisał/a:

a dlaczego po prostu nie nie wyłączysz Dual WAN?


Na porcie WAN nie mam możliwości skonfigurować VLAN ID taga. Ponoć niektóre routery Asusa mają to już dodane w jakichś alfa/beta aktualizacjach, ale ten mój nie wiadomo kiedy to dostanie. O ile w ogóle.

Muszę sobie jakiś inny router zorganizować i przetestować chyba :/

EDIT:
Mea culpa! Działa!


Może się komuś przyda, więc podaję co zrobiłem:

WAN Settings:
Tak jak na moich screenshotach (czyli auto/default), ale MAC address podałem o 1 wyższy niż to co jest na naklejce/w opisie routera, czyli to co w panelu Moje UPC występuje pod "intMac" w opisie routera UPC.

Dual WAN:
OFF, primary WAN ustawiłem na WAN port.

LAN->IPTV:
No i tutaj po prostu w "Internet" wpisałem VLAN ID: 40. Z jakiegoś powodu ubzdurałem sobie, że te ustawienia nie działają bez uruchomienia Dual WAN i przepięcia na port Ethernet (w zasadzie taka instrukcja jest od Asusa).
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2023, 00:13   

Mówiłem że trzeba wyłączyć Dual WAN :P
 
 
TKNW 
Klikacz

Dołączył: 31 Sty 2023
Posty: 6
Wysłany: 01-02-2023, 00:23   

pawelb napisał/a:
Mówiłem że trzeba wyłączyć Dual WAN :P


Jak najbardziej miałeś rację ;)
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2023, 00:42   

Ale brawo bo to się przyda też innym użytkownikom! :)
 
 
picia89 
Klikacz

Dołączył: 22 Lut 2023
Posty: 3
Wysłany: 22-02-2023, 15:49   

Cześć!
U mnie ten sam problem, co u kolegi, z tym, że chciałbym zastąpić router UPC TP-Link Deco M4.
Niestety ten Deco nie jest zbyt zaawansowaną maszyną i gdy ustawiam Internet Connection Type na DS-Lite, to każe mi ręcznie wpisywać AFTR Name.
Podłączyłem się bezpośrednio do ONT Nokia i włączyłem nawet Wiresharka, żeby zobaczyć co piszczy w trawie ale trzeba wiedzieć jeszcze czego szukać. Domyślam się, że nie jest to takie proste.
 
 
picia89 
Klikacz

Dołączył: 22 Lut 2023
Posty: 3
Wysłany: 22-02-2023, 16:43   

Dobra, kombinuję.
Dla potomnych. Wszystko działa na Auto! Deco podłączony bezpośrednio do ONT.
Jedyna zmiana: VLan 40 p0
Adres MAc: o 1 większy niż na naklejce.
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 06-03-2023, 11:21   

Polecam zrobić też sobie konfigurację pod IPv6, wystarczy ustawić Prefix Delegation Size /57
_________________
 
 
izok 
easy master

Dołączył: 21 Lis 2021
Posty: 47
Wysłany: 31-03-2023, 18:48   

XGS-PON Play tworzy największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową w otwartym modelu...
czy teoretycznie nie jest najłatwiej zmodernizować RFoGi (światłowód do domu jest, po stronie klienta to kwestia wymiany boostrala na ont lub router z wbudowanym ont)?
 
 
szyhownica 
Klikacz

Dołączył: 01 Maj 2023
Posty: 2
Wysłany: 01-05-2023, 16:37   

Witam. Piszę na tym temacie, ponieważ mam światłowód FTTH od UPC. Czy ktoś ma lub miał problemy z IPv4? U mnie w różnych godzinach jest dużo większy ping (z tak ok. 10/15 pingu robi się ponad 60/70), czasami niektóre strony bardzo długo się ładują, a czasami internet działa bez problemu. Większe problemy są na weekendzie wieczorem, wtedy internet działa tak z 3 razy gorzej. Takie problemy nie występują u mnie na IPv6. Co ciekawe kiedy włączę dowolnego VPNa internet działa bez problemu, jest również normalny ping. Oczywiście zgłosiłem się do UPC, by to naprawili. Dostałem SMSa, by wysłać speedtesty, certyfikowany speedtest, traceroute, pingi oraz 10-minutowy test na WinMTR na maila, a mimo wszystko dostałem odpowiedź, cytuje: "nie obserwujemy nieprawidłowości w działaniu Państwa sieci i zainstalowanych urządzeń na lokalu co m.in. potwierdzają wyniki przez Państwa testów WinMTR". Odpowiedź mnie lekko poirytowała, bo m.in. w jednym certyfikowanym speedtestcie miałem prędkość na poziomie 0,04 Mb/s, choć mam nadzieje, że zostanie problem rozwiązany. Będę na bieżąco informować, bo chyba jestem pierwszą osobą, co ma problem z IPv4 w UPC.

Przykładowy speedtest: speedtest . net/result/14680827144
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 537
Wysłany: 01-05-2023, 17:04   

szyhownica, wyglada jak poprostu zatkana trasa, jak sie laczysz przez vpna masz inna trase i jak sie laczysz z ipv6 to upc pewnie ci daje inna trase
 
 
szyhownica 
Klikacz

Dołączył: 01 Maj 2023
Posty: 2
Wysłany: 01-05-2023, 17:26   

januszmk napisał/a:
szyhownica, wyglada jak poprostu zatkana trasa, jak sie laczysz przez vpna masz inna trase i jak sie laczysz z ipv6 to upc pewnie ci daje inna trase


Rozumiem. Czyli trzeba czekać i używać internetu na vpnie. Rozumiem, że UPC naprawia takie problemy, czy mają je gdzieś? Można by było za taki problem złożyć reklamację? Przepatrze sam regulamin, ale wolę się spytać kogoś bardziej obeznanego.

EDIT: Zapytałem konsultanta na czacie czy zlecenie zostało anulowane lub jest w trakcie prac. Otrzymałem odpowiedź, cytuje: "Z tego co widzę zlecenie jest zamknięte jednak z komentarzem, że obserwujemy zakłócenia w lokalizacji i będziemy pracować nad usunięciem problemu". Zostało tylko czekać na rozwiązanie problemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 16
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: