Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki router do Business 1000/60 ze stałym IP na Hitron Chita
Autor Wiadomość
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 27-01-2021, 21:15   Jaki router do Business 1000/60 ze stałym IP na Hitron Chita

Witam,

Rozglądam się za sugestiami wyboru routera/FW do nowo zainstalowanego łącza Business UPC 1000/60 z modemem Hitron CHITA, ze stałym IP. Zależy mi na niskiej latencji i niezawodnym skutecznym firewallu. Na tym wszystkim będzie pracowało kilku użytkowników i nieduży Lab (do wirtualizacji i hybrid cloud), ale żadnych serwisów produkcyjnych - tylko ten lab do nauki i kilku użytkowników SOHO.

Teraz Speedtest pokazuje mi ping na poziomie 7-8 ms no i prędkość rzędu 950/60. Ten Hitron póki co jest w trybie routera i z WiFi ale po dostawieniu osobnego routera będzie przełączony w tryb bridge. Docelowo też sieć Wi-Fi będzie na osobnych pudełkach a router ma być tylko łączem do WAN, ewentualnie z przyłączonym drugim portem WAN (Ethernet) na łącze zapasowe.

Widziałem sugestie użycia jakiegoś niedużego Appliance z Intel Core I5 8265U do postawienia na tym pfSense czy opnsense. Gdzieś widziałem też sugestie na Mikrotik CCR1009.

Budżetowo to jakoś właśnie chciałbym w tych okolicach zamknąć, dobrze byłoby jakby router miał chłodzone pasywne i nie za duży pobór prądu, więc jakiś złomowy pecet raczej odpada. Co byście zasugerowali czy czego byście sami użyli ?

Dzięki za wszelkie sugestie czy komentarze :-)
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 28-01-2021, 11:00   

DobrySmok, W tym budżecie zmieści się też Dream machine PRO, gdybyś potem chciał stawiać Apeki na UniFi to może to byc całkiem sensowne i proste rozwiązanie. Jak coś lepszego to popatrz na ofertę Junipera.
_________________
 
 
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 28-01-2021, 22:36   

zylx napisał/a:
DobrySmok, W tym budżecie zmieści się też Dream machine PRO, gdybyś potem chciał stawiać Apeki na UniFi to może to byc całkiem sensowne i proste rozwiązanie. Jak coś lepszego to popatrz na ofertę Junipera.


Dzięki! No z tym Unifi to wygląda ciekawie ale nie jestem zbytnio za rozwiązaniami typu all-in-one, wolę osobne pudełka do osobnych celów. No może z wyjątkirm routera/FW w jednym ;-)
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 29-01-2021, 22:57   

DobrySmok napisał/a:
zylx napisał/a:
DobrySmok, W tym budżecie zmieści się też Dream machine PRO, gdybyś potem chciał stawiać Apeki na UniFi to może to byc całkiem sensowne i proste rozwiązanie. Jak coś lepszego to popatrz na ofertę Junipera.


Dzięki! No z tym Unifi to wygląda ciekawie ale nie jestem zbytnio za rozwiązaniami typu all-in-one, wolę osobne pudełka do osobnych celów. No może z wyjątkirm routera/FW w jednym ;-)


On tak nie do końca jest all-in-one. Trzeba dokupić wifi. Masz też zupełnie osobne klocki, jak ktoś ma duży 2p dom to jest to popularna konfiguracja w usa
Jak sam router czy fw to popularne są też linia edge router / mikrotik / pudełka do zainstalowania pfsense
 
 
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 30-01-2021, 16:59   

ra74 napisał/a:
DobrySmok napisał/a:
zylx napisał/a:
DobrySmok, W tym budżecie zmieści się też Dream machine PRO, gdybyś potem chciał stawiać Apeki na UniFi to może to byc całkiem sensowne i proste rozwiązanie. Jak coś lepszego to popatrz na ofertę Junipera.


Dzięki! No z tym Unifi to wygląda ciekawie ale nie jestem zbytnio za rozwiązaniami typu all-in-one, wolę osobne pudełka do osobnych celów. No może z wyjątkirm routera/FW w jednym ;-)


On tak nie do końca jest all-in-one. Trzeba dokupić wifi. Masz też zupełnie osobne klocki, jak ktoś ma duży 2p dom to jest to popularna konfiguracja w usa
Jak sam router czy fw to popularne są też linia edge router / mikrotik / pudełka do zainstalowania pfsense

Dzięki! Nie doczytałem szczegółów ale miałem wrażenie, że Unifi Dream Machine jest/może być też kontrolerem WiFi dla AP Unifi i to miałem na myśli. AP są osobno, to rozumiem.

Póki co używam tego Hitrona CHita jako routera z Wi-Fi i nie jest źle, zasięg i prędkość WiFi całkiem przyzwoita a sam router też OK, póki co nic złego się nie dzieje, SpeedTest po kablu zawsze ponad 900Mbps, po WiFi w tym samym pomieszczeniu ponad 500Mbps i Wi-Fi obejmuje zasięgiem oddalone pomieszczenia. Jakoś bardziej go jeszcze nie katowałem ale też jak pisałem mam zamiar postawić osobny router więc jakby ten Hitron mnie tak bardzo w tym momencie nie nurtuje ;-)
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 31-01-2021, 16:59   

UDM jest all-in-one, ale do UDM Pro trzeba dokupowąć osobno ap. Kupowanie starszych klockówi z osobnym firewallem nie ma raczej sensu.
Ja się przymierzam do tego 1 bo mam nieduże mieszkanie a chciałbym mieć np osobny vlan do odkurzaczy, żarówek itd. W labie do nauki myslę że vlany to też istotna rzecz ale widziałem że niektórzy stawiają sobie pfsense np na esxi
Mi się podoba edge router jest w sumie śmiesznie tani, ma wiarę wszystko za wyjątkiem AP więc niestety odpada
 
 
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 15-03-2021, 12:15   

Coś mi ten Hitron Chita ostatnio zaczął zamulać po kilku dniach i trzeba go restartować, wtedy wszystko znów działa. Ma ktoś doświadczenia czy Chita działa bardziej stabilnie jako modem, z osobnym routerem ?
 
 
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-03-2021, 16:20   

DobrySmok napisał/a:
(...)
Hitron Chita ostatnio zaczął zamulać po kilku dniach i trzeba go restartować, wtedy wszystko znów działa.
(...)

Po kablu, czy wifi ?
 
 
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 15-03-2021, 17:00   

hsurim napisał/a:
DobrySmok napisał/a:
(...)
Hitron Chita ostatnio zaczął zamulać po kilku dniach i trzeba go restartować, wtedy wszystko znów działa.
(...)

Po kablu, czy wifi ?


No po kablu i po Wi-Fi jednocześnie, ogólnie reszta sieci w domu działa OK, wygląda to jakby DNS i/lub DHCP na Hitronie (w trybie routera NAT) zaczynały mieć problemy. Nie robiłem jeszcze jakiegoś większego śledztwa z Wiresharkiem co konkretnie nie działa. Restart Hitrona przywraca wszystko do normy, bez dotykania switchy i hostów w domu. To bardziej pytanie czy to jakiś powszechnie znany problem...
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-03-2021, 19:43   

DobrySmok napisał/a:
hsurim napisał/a:
DobrySmok napisał/a:
(...)
Hitron Chita ostatnio zaczął zamulać po kilku dniach i trzeba go restartować, wtedy wszystko znów działa.
(...)

Po kablu, czy wifi ?


No po kablu i po Wi-Fi jednocześnie, ogólnie reszta sieci w domu działa OK, wygląda to jakby DNS i/lub DHCP na Hitronie (w trybie routera NAT) zaczynały mieć problemy. Nie robiłem jeszcze jakiegoś większego śledztwa z Wiresharkiem co konkretnie nie działa. Restart Hitrona przywraca wszystko do normy, bez dotykania switchy i hostów w domu. To bardziej pytanie czy to jakiś powszechnie znany problem...

miałem podobny problem u kogoś i testowo zmieniłem na Hitron Chita DNS-y na googlowe a nie pobierane z DHCP i skończyły się problemy
 
 
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 19-03-2021, 13:49   

pawelb napisał/a:
DobrySmok napisał/a:
hsurim napisał/a:
DobrySmok napisał/a:
(...)
Hitron Chita ostatnio zaczął zamulać po kilku dniach i trzeba go restartować, wtedy wszystko znów działa.
(...)

Po kablu, czy wifi ?


No po kablu i po Wi-Fi jednocześnie, ogólnie reszta sieci w domu działa OK, wygląda to jakby DNS i/lub DHCP na Hitronie (w trybie routera NAT) zaczynały mieć problemy. Nie robiłem jeszcze jakiegoś większego śledztwa z Wiresharkiem co konkretnie nie działa. Restart Hitrona przywraca wszystko do normy, bez dotykania switchy i hostów w domu. To bardziej pytanie czy to jakiś powszechnie znany problem...

miałem podobny problem u kogoś i testowo zmieniłem na Hitron Chita DNS-y na googlowe a nie pobierane z DHCP i skończyły się problemy


Dzięki @pawelb za sugestię! Wyłączyłem DNS proxy na moim Hitronie Chita więc teraz urządzenia w domu wysyłają zapytania DNS do serwerów UPC i wygląda na to, że to rozwiązało problem z "padaniem" routera co kilka dni. Więc ten DNS proxy w tym Hitronie chyba coś nie tak działa. Skonfigurowanie innych serwerów DNS niż UPC też wyłącza DNS proxy więc podejrzewam że może problem był w tym proxy a nie w serwerach DNS UPC, bo byśmy o tym częściej tu słyszeli ;-) No jeszcze przy okazji wyłączyłem też UPnP, więc w sumie to nie mogę być na 100% pewny czy UPnP jakoś też nie stwarzał problemów. No ale nie zależy mi na jakimś super wiarygodnym zdiagnozowaniu "root cause" tylko żeby ten Hitron jakoś działał zanim dołożę własny router, więc póki co jest OK.
 
 
DobrySmok 
Klikacz

Dołączył: 27 Sty 2021
Posty: 12
Wysłany: 23-03-2021, 20:39   

Wygląda ze jednak dalej coś jest nie tak - po kilku dniach pada serwer DHCP. Podejrzewam, że jakieś pakiety kontrolne z sieci LAN - LLDP, CDP, jakieś BPDU czy coś w tym rodzaju - powodują memory leak na tym Hitronie i po jakimś czasie usługi realizowane w routerze przestają działać. Po restarcie znowu jest cacy.
Czyli muszę jednak postawić jak najszybciej jakiś inny router a Hitrona przestawić z powrotem w tryb modemu - wtedy pakiety rozgłaszane po sieci LAN nie będą do Hitrona docierać no a sensowny inny router nie powinien od nich głupieć. Zgłaszanie tego do UPC to może być strata czasu bo jak rozumiem to oni to pudełko sprzedają do usługi ze stałym IP, więc co się dzieje w trybie routera to może ich nie bardzo obchodzić...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: