Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakość telewizji w UPC
Autor Wiadomość
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-01-2021, 18:44   Jakość telewizji w UPC

Czy kodowane kanały mają słabszą jakość od niektórych niekodowanych? Planowałem zakup pakietu telewizji, ale przeczytałem, że część kanałów jest pobierana światłowodem i ma lepszą jakość niż kanały z satelity. Jednak na 65-calowym telewizorze oled LG CX, w mojej ocenie, jakość niekodowanych kanałów, takich jak np. TVP1, TVP2 czy Polsat jest słaba. Oglądam tv z ok. 2 m i widoczne są duże szumy, szczególnie w ciemnych scenach. Sama jakość obrazu też pozostawia trochę do życzenia. Jeśli kanały pobierane z satelity mają jeszcze niższą jakość to chyba nie ma sensu kupować pakietu. Jest szansa, że monter coś poprawi? Telewizja satelitarna ma wyższą jakość obrazu?
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 10-01-2021, 19:16   

kozakis01, TVP 1 i 2 mają dosyć wysoki bitrate jak na UPC, ale bitrate to nie wszystko. Dużo zależy od jakości materiału źródłowego, czy wykorzystywanego kodera. W UPC generalnie kanały możemy podzielić na 3 kategorie: dosyłane światłowodowo (te mają szansę wyglądać lepiej niż z Satelity, ale niekoniecznie musi tak być), pobierany z sattelity i puszczone 1:1 (te będą wyglądać identycznie jak na satelicie) oraz pobrane z satelity i poddane rekompresji (te będą wyglądać ciut gorzej).

Ogólnie rzecz ujmując TV linearna nie nadąża za rozwojem telewizorów i zarówno z satelity jak i kablówki (poza kanałami 4k) nie będą wyglądać dobrze na odbiorniki 65" 4k.
_________________
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-01-2021, 19:42   

zylx napisał/a:

Ogólnie rzecz ujmując TV linearna nie nadąża za rozwojem telewizorów i zarówno z satelity jak i kablówki (poza kanałami 4k) nie będą wyglądać dobrze na odbiorniki 65" 4k.

Dzięki za odpowiedź. Porównywałeś bezpośrednio z telewizją satelitarną? Jeśli jakość obrazu znacząco się nie różni to chyba nie ma sensu kombinować z montażem talerza. Jest jeszcze jedna kwestia. Podobno w przypadku kablówki duże znaczenie ma jakość instalacji w budynku. Może u mnie po prostu nie jest najlepsza?
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 10-01-2021, 20:42   

kozakis01, Jakoś instalacji nie ma wpływu na sygnał cyfrowy, tak jak to.mialo.miejsce z sygnalem analogowy. Albo działa, albo nie działa. Gdyby był.problem z instalacją to o razu albo wandale by nie było, albo były by widoczne artefakty, braki klatek, etc.
_________________
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-01-2021, 21:00   

zylx napisał/a:
kozakis01, Jakoś instalacji nie ma wpływu na sygnał cyfrowy, tak jak to.mialo.miejsce z sygnalem analogowy. Albo działa, albo nie działa. Gdyby był.problem z instalacją to o razu albo wandale by nie było, albo były by widoczne artefakty, braki klatek, etc.

W takim razie to pewnie kwestia telewizora. Na lcd 40 cali nie miałem zastrzeżeń. Myślisz, że Horizon lepiej mógłby sobie poradzić od LG z modułem CI+?
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 10-01-2021, 21:32   

Tv jest ok, po prostu im większy ekran tym bardziej widać wszelkie niedoskonałości obrazu. Druga rzecz to rozdzielczość w jakiej nadawane są kanały, która nie jest natywna dla TV. Na 1 piksel októrym TV dostaje informacje 3 inne musi zgadnąć.
_________________
 
 
marian_wierzbic 
light master

Dołączył: 18 Cze 2018
Posty: 91
Wysłany: 10-01-2021, 21:40   

Na Twoim telewizorze z dwóch metrów tylko natywny obraz 4K UHD będzie wyglądał bardzo dobrze.
Telewizor jest dobry, ale zwiększyłeś przekątną o 60% to powiększyły się niedoskonałości nadawanego obrazu.
40 cali to był FUL HD?
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-01-2021, 21:44   

zylx napisał/a:
Tv jest ok, po prostu im większy ekran tym bardziej widać wszelkie niedoskonałości obrazu. Druga rzecz to rozdzielczość w jakiej nadawane są kanały, która nie jest natywna dla TV. Na 1 piksel októrym TV dostaje informacje 3 inne musi zgadnąć.

Widziałem kilka opinii, że jednak oledy bardziej uwypuklają niedoskonałości obrazu od lcd. Coś w tym może być, bo miałem tablet z amoledem i przy słabszej jakości materiałach radził sobie gorzej niż tablet z lcd przy podobnej przekątnej. W takim razie chyba dam sobie spokój z telewizją satelitarną, skoro znacznej różnicy nie będzie. Chyba, że ktos porównywał bezpośrednio i ma inne wnioski?
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-01-2021, 21:50   

marian_wierzbic napisał/a:
Na Twoim telewizorze z dwóch metrów tylko natywny obraz 4K UHD będzie wyglądał bardzo dobrze.
Telewizor jest dobry, ale zwiększyłeś przekątną o 60% to powiększyły się niedoskonałości nadawanego obrazu.
40 cali to był FUL HD?

Tak, to był Samsung full hd. Może liczyłem na zbyt wiele, bo filmy w full hd wyglądają bardzo dobrze i czasami ciężko jest zobaczyć różnicę względem 4k (jeśli jest dobry bitrate), a UPC wygląda bardziej jak 720p i to raczej słabe, bo można znaleźć materiały 720p, które mają wyższą jakość.
 
 
marian_wierzbic 
light master

Dołączył: 18 Cze 2018
Posty: 91
Wysłany: 10-01-2021, 22:54   

Mam UPC i na przykład piłkę nożną wolę oglądać na telewizorze ful hd ( 55 cali )
Telewizor 4K skaluje obraz do swojej natywnej rozdzielczości co niestety powoduje pogorszenie odbioru.
Natomiast filmy z Netflix nadawane w 4K oglądam na telewizorze UHD mimo że ma tylko 48 cali.
Jeśli możesz to usiądź dalej od telewizora - z dwóch metrów da się oglądać tylko filmy lub sport nadawany w HEVC z najwyższą jakością 4K
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-01-2021, 23:06   

marian_wierzbic napisał/a:
Mam UPC i na przykład piłkę nożną wolę oglądać na telewizorze ful hd ( 55 cali )
Telewizor 4K skaluje obraz do swojej natywnej rozdzielczości co niestety powoduje pogorszenie odbioru.
Natomiast filmy z Netflix nadawane w 4K oglądam na telewizorze UHD mimo że ma tylko 48 cali.
Jeśli możesz to usiądź dalej od telewizora - z dwóch metrów da się oglądać tylko filmy lub sport nadawany w HEVC z najwyższą jakością 4K

Oglądam teraz więcej materiałów w dobrej jakości i gram, a do takich zastosowań jest to odpowiednia odległość. To mówicie, że tv satelitarna nie ma znacząco lepszej jakości?
 
 
wozaq 
easy master

Dołączył: 02 Sty 2021
Posty: 23
Wysłany: 11-01-2021, 09:40   

2m na 65 i kablówka to nic dziwnego, ja na gx65 patrzę z ponad 3,5m i jest ok, oczywiście 4k to nie jest. BTW, masz moduł cam od UPC - nie gubi ci ten LG przewodnika TV?
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 11-01-2021, 09:51   

wozaq napisał/a:
2m na 65 i kablówka to nic dziwnego, ja na gx65 patrzę z ponad 3,5m i jest ok, oczywiście 4k to nie jest. BTW, masz moduł cam od UPC - nie gubi ci ten LG przewodnika TV?

Na razie sprawdzałem tylko niekodowane kanały. Zastanawiam się, czy kupić pakiet tv w UPC czy jednak sprawdzić najpierw jaką jakość oferuje satelita. Co jakiś czas właśnie gubi, ale z tego co czytałem inni też mają taki problem z LG. M. in. z tego powodu rozważam też Horizona, ale chyba mimo wszystko nie warto pchać się w ten dekoder.
 
 
wozaq 
easy master

Dołączył: 02 Sty 2021
Posty: 23
Wysłany: 11-01-2021, 09:54   

A kanaly wtedy normalnie możesz przełączać, jak już zgubi przewodnik? Mi wtedy przełączanie działa bardzo ślamazarnie. Zobacz w wątku ku o module upc, napisz też do LG, niech czują presję. Według mnie nie ma nic lepszego niż moduł, o ile działa, a na poprzednim Philipsie działał bez problemu.
 
 
kozakis01 
easy master

Dołączył: 09 Sty 2021
Posty: 25
Wysłany: 11-01-2021, 10:31   

wozaq napisał/a:
A kanaly wtedy normalnie możesz przełączać, jak już zgubi przewodnik? Mi wtedy przełączanie działa bardzo ślamazarnie. Zobacz w wątku ku o module upc, napisz też do LG, niech czują presję. Według mnie nie ma nic lepszego niż moduł, o ile działa, a na poprzednim Philipsie działał bez problemu.

Sprawdzę jak następnym razem zgubi. Nie zauważyłem problemu z przełączaniem. Może jest on bardziej widoczny przy większej liczbie kanałów. Często się to zdarza?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: