Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
UPC i VECTRA - porównanie
Autor Wiadomość
-Zuzia 
plus master


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 27 Paź 2020
Posty: 600
Wysłany: 13-07-2022, 18:24   

pawelb napisał/a:
jedyne co mogłaś mieć przepinane na klatce to kabel w skrzynce z klatki do mieszkania, kable pionowe każdy operator kablowy ma własne, nikt nie współdzieli kabla HFC
a czasem zdarza się tak że niektórzy operatorzy nawet kabel z mieszkania do skrzynki na klatce traktują jako własny i jak kończy się usługa to potrafią go przyciąć przy otworze prowadzącym do mieszkania :(
Zgadza się. Miałam usługi UPC i Vectry na tym samym kablu koncentrycznym prowadzącym z lokalu do skrzynki, ale nie w tym samym czasie rzecz jasna. Kable z lokali na danym piętrze dochodziły do jednej skrzynki, wspólnej dla UPC i Vectry, a dalej jak sobie prowadzili kable pionowe, to już osobny temat.

A z tym przycinaniem kabla to coś jest na rzeczy, bo zdarzyło się, że monter UPC przyciął kabel po odłączeniu usługi i monter z Vectry instalując usługę swojej firmy, przedłużał klnąc pod nosem :) Natomiast monterzy Vectry nie obcinali kabli, bo w ogóle nie fatygowali się do skrzynki po rezygnacji z usług.
_________________
  -Zuzia
 
ptrzem 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lip 2021
Posty: 33
Wysłany: 18-07-2022, 00:10   

DisconnecT napisał/a:
Napisz może w czym jest problem, do panelu w ogóle bez wpiętego koncentryka jesteś w stanie się dostać?

Zrobił się już trochę bałagan z tymi modemami powyżej CGA2121 jest już CGA4233 i CGA4236, obydwa wspierają docsis 3.1 ale ten pierwszy ma wifi5 drugi wifi6.
Nie dawno doszedł jeszcze Arris TG6441B też na docsis 3.1 i już z wifi6 wiadomo który jest lepszy w sensie Arris vs CGA4236, na plus ten pierwszy obsługuje ekranowane skrętki FTP/SFTP, na wifi mi nie zależy, mam własny wypasiony sprzęt w tym standardzie, bardziej kusi aby potestować coś z na docsis 3.1.
Nie wiem tylko jak z panelem, najlepiej było by wziąć modem na którym nadal działa sztuczka z kablem, dostęp do panelu nawet w przypadku bridge to przydatna rzecz.


Problem jest taki, że w CGA2121 (Wi-Fi 5) po odpięciu koncentryka, twardym resecie modemu i ponownym podpięciu kabla ustawienia modemu wprowadzone ręcznie były zachowane. Przy CGA4236 (Wi-Fi 6) ta sztuczka już nie działa... Po ponownym podpięciu kabla ustawienia są nadpisywane tymi ściągniętymi z serwera Vectry.
 
 
ptrzem 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Lip 2021
Posty: 33
Wysłany: 18-07-2022, 00:17   

c#Hunter napisał/a:
DisconnecT napisał/a:
-Zuzia napisał/a:
ptrzem napisał/a:
Pytanie do użytkowników - czy ktoś ma już może nowy router Vectry CGA4236 (z Wi-Fi 6) i próbował znanej sztuczki z logowaniem się do panelu konfiguracyjnego (192.168.0.1). Na poprzednim routerze (CGA2121) ten sposób działał, teraz niestety nie chce. Dzięki za info.
Z tego co pisze Kolega obok wynika, że na CGA4236 sposób działa:


Nie wygląda to jak standardowa procedura z odpiętym koncentrykiem, ale być może to kwestia mało zrozumiałego postu.

Zastanawiam czy ktoś już próbował od nich wyciągnąć ten modem, w sensie podmiana z CGA2121 jeszcze w trakcie trwania umowy.
(...)


Ostatnio niestety łąpie się nad tym że pisze mniej starannie ;) Chodziło mi o to, że modem CGA4236 ma w panelu klienta trzy tryby pracy, nie tylko bridge i router, ale też trzeci, open -zaawansowany. Wybierasz więc tryb open i gdy urządzenie się ustabilizuje, resetujesz je do ustawień fabrycznych trzymając reset przez 30s (w sumie to chyba 15s wystarcza ale 30s dla pewności). Po tym restarcie można się dostać na urządzenie danymi na naklejce ze spodu urządzenia. Jest tam nazwa sieci WiFi (te Vectrowe znikają) i login hasło do panelu urządzenia.

Nie trzeba nic kombinować, to działa oficjalnie. Na razie testuje czy te ustawienia się nie resetują itp. i przez 2tyg OK a przeżyło np. kilkugodzinny zanik napięcia. U mnie w Waw przydzieliło też publiczy adres na WAN, nie ma GCNAT.

Co do wymiany na ten model to zapytałem o to przedstawicielkę podczas rozmowy i obecnie te nowe modemy dawane są dla nowych klientów od 600/60 w góre a dla starych tylko jak robisz upgrade i to ponad 600/60. Wyraźnie spytałem i powiedziała że jak chcesz nowy modem do 600/60 jako obecny klient to nie dają.

Edit: Dla CIebie istotna może też być informacje, że przynajmniej u mnie ten modem faktycznie pracuej z DOCIS3.1 bo w menu pokazuje też nośne z modulacją OFDM.


Tryb 'Open' póki co jest 'koślawy'... Niby można się dostać do ustawień modemu, ale pewne opcje nie działają (są 'wyszarzone') a inne z kolei działają inaczej niż przy twardym resecie modemu przy ustawieniach standardowych i odpiętym koncentryku.

Na przykład sieć Wi-Fi można ustawić wyłącznie z jednym SSID na oba pasma (2.4 oraz 5Ghz) i tylko z szyfrowaniem WPA2 (brak WPA3). Poza tym przy ustawieniu trybu 'Open' przestaje mi działać telefon stacjonarny...

Dzwoniłem do działu obsługi Vectry, powiedzieli mi, że tryb 'Open' jest ciągle w fazie testów i pewne funkcje mogą nie działać...
 
 
tormen 
easy master

Dołączył: 12 Sty 2014
Posty: 21
Wysłany: 16-08-2022, 01:42   

Mam prośbę do Vectrowiczów. Jak u Was wygląda DL plików? Wykorzystujecie max łącza? U mnie w speedtestach jest ok, tzn 600/60, ale ściąganie testowych plików (np. ze http://speedtest.tele2.net/) to ok 200-300Mbit/s. Jak to u Was wygląda?
 
 
DisconnecT 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Wrz 2017
Posty: 42
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-09-2022, 13:04   

ptrzem napisał/a:

Problem jest taki, że w CGA2121 (Wi-Fi 5) po odpięciu koncentryka, twardym resecie modemu i ponownym podpięciu kabla ustawienia modemu wprowadzone ręcznie były zachowane. Przy CGA4236 (Wi-Fi 6) ta sztuczka już nie działa... Po ponownym podpięciu kabla ustawienia są nadpisywane tymi ściągniętymi z serwera Vectry.


Być może powodem jest obecność trybu Open stąd ustawienia przy każdej synchronizacji z CMTS'em są nadpisywane. Ciekawe czy ktoś już testował tutaj tego Arrisa który podobno też siedzi na CPU Intela, jak zachowuje się pod kątem dostępu do panelu.

U mnie w przypadku CGA2121 ustawienia w ogóle się nie nadpisują, nie wiem ile czasu minęło od czasu konfiguracji własnego hasła, ale z rok myślę że spokojnie i mimo aktualizacji cały czas dane logowania są nieruszone i ustawione przezemnie.

ptrzem napisał/a:

Tryb 'Open' póki co jest 'koślawy'... Niby można się dostać do ustawień modemu, ale pewne opcje nie działają (są 'wyszarzone') a inne z kolei działają inaczej niż przy twardym resecie modemu przy ustawieniach standardowych i odpiętym koncentryku.

Na przykład sieć Wi-Fi można ustawić wyłącznie z jednym SSID na oba pasma (2.4 oraz 5Ghz) i tylko z szyfrowaniem WPA2 (brak WPA3). Poza tym przy ustawieniu trybu 'Open' przestaje mi działać telefon stacjonarny...

Dzwoniłem do działu obsługi Vectry, powiedzieli mi, że tryb 'Open' jest ciągle w fazie testów i pewne funkcje mogą nie działać...


Oprogramowanie w modemach Technicolora w ogóle jet nadal w fazie "beta", nawet w przypadku CGA2121 jest wiele wpadek i niedoróbek.
Podejżewam że tryb Open w CGA4236 działa w oparciu o filtrowanie dostępu do poszczególnych opcji coś jak konto użytkownika obok konta administratora i ktoś na szybko przypisał listę i rzucił, mnie bardziej interesuje czy ten tryb się utrzyma i do czego realnie jest dostęp, mi głównie zależy na diagnostyce DOCSIS, bo jak mówiłem wcześniej mam swój własny sprzęt z Wifi 6 a teraz jeszcze dodatkowy switch w klasie L2+/L3 Lite, stąd niepotrzebuje nic definiować na sprzęcie operatora.

Dziwi mnie jednak trochę brak telefonu stacjonarnego w trybie open i brak możliwości rozdzielenia SSID dla sieci, przecież to czyste postawy które powinny być zapewnione od momentu kiedy sprzęt wszedł do obiegu.

warepool napisał/a:
tormen napisał/a:
Cytat:
Jutro przychodzi technik, chciałem jeszcze dopytać odnośnie modemoroutera - jest jakaś lista ich dostępnego sprzętu? Na infolinii konsultant nie ogarniał nic poza formułką "najnowszy router z WiFi 6", natomiast mnie interesuje jak wypadają w porównaniu CGA2121, CGA4236 i Arris TG6441B i o który zabiegać.

Podpisujesz nową umowę? Przedłużasz? Ja mam CGA2121, który nie ma WIFI6 i nie mam dostępu do ustawień. Niektórzy polecają CGA4236, ma WIFI6 i z tego co pisali jest dostęp do ustawień.


Niestety okazało się że "instalacja z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury" o której mówili na infolinii Vectry to jednak nie kabel UPC, tylko każdy ISP ma swój i nie obędzie się bez wiercenia, stąd musiałem podziękować bo nie mam jak tych przewodów sensownie przeprowadzić. Niestety będę musiał przeprosić się z UPC, i wezmę ich ofertę połączeniową z Play. Przy okazji podzwoniłem trochę po technicznej i sprzedażowej infolinii czy jakiś inny router planują, pomęczyłem ale nie - dalej Giga CB jest zajebisty i co pan chce w ogóle. Ech, szkoda że nie Vectra - BTW monter miał przy sobie CGA4236.


Trafiłeś na lenia który chciał pójść po najniższej linii oporu, na Twoim miejscu podejmował bym kolejne próby instalacji, aż trafi się ktoś kto zrobi to jak należy.

Technicznie nie ma żadnego powodu dla którego Vectra miała by nie świadczyć usług po Twoim dotychczasowym kocentryku z UPC, wystarczy przepiąć przewód do właściwej wtyczki ewentualnie wymienić go tylko na odcinku klatki schodowej i połączyć z odciętym odcinkiem przy Twoich drzwiach.

U mnie po UPC została cała instalacja łącznie ze spliterami i Vectra tylko przełączyła przewód do swojej skrzynki, nie było żadnego problemu.

tormen napisał/a:
Wymieniłem wlaśnie maila z Vectrą. To nie jest tak, że mam CGA2121 i chciałbym nowszy CGA4236. Napisałem, że zależy mi na WIFI 6, bo średnio z zasięgiem (blok).
Odpowiedź:
Cytat:
Szanowny Kliencie,

uprzejmie informuję, że jest możliwość zmiany modemu na inny, wiąże się to z jednorazową opłatą.


Czyli jednak jest bez większego problemu możliwość przeskoczenia, cena to pewnie standardowe 149zł, ja dla sportu się trochę z nimi poprzepycham reklamacjami i zobaczymy czy wyrwę CGA4236 za darmo. Zwłaszcza że tylko ten modem przy wsparciu nośnych OFDMA jest w stanie zapewnić mi 60 Mb/s uploadu zgodne z umową, bez tego jest max 46-50 przy zwykłych 4 nośnych QAM64 nawet w nocy co sugeruje ciągłe przeciążenie.

Jak mi nie dadzą to w styczniu kończy się umowa, a wtedy realnie się będę zastanawiał, zwłaszcza że w domu kończę budowę 16 portowej sieci LAN na Cat. 6A wraz z podwójną linią światłowodową, więc teraz już mogę wybierać między operatorami jak mi się tylko podoba. Najwyżej zostawię tylko telewizję w vectrze, bo dekodery na graphyne mi odpowiadają a internet wezmę po światełku pakiet 1000/300 od Netii :)
 
 
Aloof 
light master

Dołączył: 16 Paź 2022
Posty: 142
Wysłany: 16-10-2022, 13:37   

DisconnecT napisał/a:
Ciekawe czy ktoś już testował tutaj tego Arrisa który podobno też siedzi na CPU Intela, jak zachowuje się pod kątem dostępu do panelu.

Mam od Vectry Arrisa z WiFi 6. Tryb Open jest słaby – co kilka/kilkanaście godzin modem restartuje się samoczynnie, adresy IP przypisane na stałe usuwają się po każdym restarcie, wydajnościowo też nie jest mistrzostwo.
Używam go w trybie bridge, a na samo łącze nie ma co narzekać – stabilnie osiągam 950 Mbps pobierania i 110 Mbps wysyłania. Próbowałem dogadać z Vectrą wymianę modemu na Arrisa, ale nie chcieli się zgodzić... najwyraźniej im mój pieniądz śmierdzi.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-10-2022, 15:29   

Aloof napisał/a:
DisconnecT napisał/a:
Ciekawe czy ktoś już testował tutaj tego Arrisa który podobno też siedzi na CPU Intela, jak zachowuje się pod kątem dostępu do panelu.

Mam od Vectry Arrisa z WiFi 6. Tryb Open jest słaby – co kilka/kilkanaście godzin modem restartuje się samoczynnie, adresy IP przypisane na stałe usuwają się po każdym restarcie, wydajnościowo też nie jest mistrzostwo.
Używam go w trybie bridge, a na samo łącze nie ma co narzekać – stabilnie osiągam 950 Mbps pobierania i 110 Mbps wysyłania. Próbowałem dogadać z Vectrą wymianę modemu na Arrisa, ale nie chcieli się zgodzić... najwyraźniej im mój pieniądz śmierdzi.

przyczyn restartu modemu może być co najmniej kilka i nie być związane z oprogramowaniem na modemie, może być problem z zasilaczem, może być też problem z chwilowym zanikiem sygnału w RFie i modem się może przewalić z tego powodu, oczywiście może być jakiś bug w sofcie ale w logach modemu szukałbym informacji zwłaszcza jeśli chodzi o problemy z RF
 
 
Aloof 
light master

Dołączył: 16 Paź 2022
Posty: 142
Wysłany: 17-10-2022, 12:32   

Według mnie ciężko mowić o zaniku sygnału, skoro ten sam modem w trybie bridge zarządzanym przez Vectrę działa nienagannie. Swego czasu złożyłem w tej sprawie reklamację i otrzymałem odpowiedź, że nie mogą jej uznać, bo tryb open tak naprawdę nie jest dla klientów tylko techników i te restarty są normalne bo modem sobie musi pobierać config od operatora. Dziwne, że w pozostałych trybach takie coś miejsca nie ma.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-10-2022, 13:53   

Aloof napisał/a:
Według mnie ciężko mowić o zaniku sygnału, skoro ten sam modem w trybie bridge zarządzanym przez Vectrę działa nienagannie. Swego czasu złożyłem w tej sprawie reklamację i otrzymałem odpowiedź, że nie mogą jej uznać, bo tryb open tak naprawdę nie jest dla klientów tylko techników i te restarty są normalne bo modem sobie musi pobierać config od operatora. Dziwne, że w pozostałych trybach takie coś miejsca nie ma.

być może rzeczywiście w trybie Open znalazłeś jakiegoś buga w sofcie, być może restart wynika z faktu że ustawiłeś na modemie jakieś parametry np. dla Wifi które wywołują jakiś crash we współpracy z którym z twoich urządzeń, nie można tego wykluczyć, zresztą nie musi to być związane z Wifi, może być cokolwiek innego co przestawiłeś co zmieniłeś z domyślnej konfiguracji
 
 
Aloof 
light master

Dołączył: 16 Paź 2022
Posty: 142
Wysłany: 17-10-2022, 15:15   

Oczywiście może być tak, że któreś ustawienia crashują modem. Problem jest taki, że po takim restarcie logi są czyszczone i nie jestem w stanie stwierdzić co wymusiło ponowne uruchomienie. Istnieje również prawdopodobieństwo, że błąd leży jednak po stronie Vectry. Cieżko niestety wskazać jednoznacznego winowajcę.
 
 
SlawekR 
Klikacz

Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 10
Wysłany: 07-11-2022, 11:25   

pawelb napisał/a:
Aloof napisał/a:
DisconnecT napisał/a:
Ciekawe czy ktoś już testował tutaj tego Arrisa który podobno też siedzi na CPU Intela, jak zachowuje się pod kątem dostępu do panelu.

Mam od Vectry Arrisa z WiFi 6. Tryb Open jest słaby – co kilka/kilkanaście godzin modem restartuje się samoczynnie, adresy IP przypisane na stałe usuwają się po każdym restarcie, wydajnościowo też nie jest mistrzostwo.
Używam go w trybie bridge, a na samo łącze nie ma co narzekać – stabilnie osiągam 950 Mbps pobierania i 110 Mbps wysyłania. Próbowałem dogadać z Vectrą wymianę modemu na Arrisa, ale nie chcieli się zgodzić... najwyraźniej im mój pieniądz śmierdzi.

przyczyn restartu modemu może być co najmniej kilka i nie być związane z oprogramowaniem na modemie, może być problem z zasilaczem, może być też problem z chwilowym zanikiem sygnału w RFie i modem się może przewalić z tego powodu, oczywiście może być jakiś bug w sofcie ale w logach modemu szukałbym informacji zwłaszcza jeśli chodzi o problemy z RF


Skoro sypie się tylko na trybie Open, a w innych działa, to raczej nie jest to problem sprzętowy w zasilaniu, czy z sygnałem RF. Wygląda na bug w sofcie. Tak by logika podpowiadała. No chyba że tryb open odwołuje się do czegoś w sprzęcie co powoduje crasha, ale to raczej mało prawdopodobne.

EDIT

A tak w ogóle, przepraszam z góry, że nie w temacie, chociaż nie do końca, bo ten sam sprzęt i technologia przesyłu. Przeniosłem się z UPC do Netii, też na HFC i dostałem Technicolora CGA2121. I standardowy problem z logowaniem, tylko user/user co daje możliwość raptem hasło do WifI i SSID zmienić, żadnych zaawansowanych konfiguracji portów. Na Compalu na IPV4 w UPC miałem dostęp bardziej rozbudowany, a tutaj kiszka. Zadzwoniłem do działu technicznego, pożaliłem się. "czy nie dałoby się coś zrobić, bo chciałbym się do swojego NASA móc dostać", a pani do mnie "to ja panu wyślę smsem dane logowania na administratora, to sobie pan sam wszystko poustawia".

Normalnie kopara mi opadła do samej ziemi, jestem w szoku. A już myślałem że będę musiał kombinować z resetem i odpinaniem koncentryka. A tu taka niespodzianka.
 
 
 
Carlos_CK 
Klikacz

Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 2
Skąd: Kielce
Wysłany: 09-11-2022, 09:28   

Witajcie
Mam internet w małej sieci kablowej. Wiąże się to z pełnym dostępem do menu routera. Posiadam obecnie Technicolor-a CGA2121 i mam możliwość wymiany na TECHNICOLOR CGA4236. Ma ktoś porównanie?
Router pracuje w standardowym trybie w małym mieszkaniu, łącze 200Mbit.
Kusi mnie to złącze USB 3.1, oraz przyszłościowe WiFi 6.
Obecnie CGA2121 pracuje bardzo stabilnie (po wymianie kabla z mieszkania do piwnicy).
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-11-2022, 12:35   

Ja bym poczekał gdyby :

1/ Byłoby mi to potrzebne - na 200Mbit/s nie jest
2/ Chyba, że dają za darmo to jasne czemu nie

Na WiFi6 (nie WiFi6E) - przepustowość w kanale 160Mhz to 1Gbit/s - to tak z ciekawości, bo sam mam "6" w domu. 6E pewnie jeszcze więcej bo taki producent jak Unifi daje do tego port nawet 2.5GbE
  F1le
 
Carlos_CK 
Klikacz

Dołączył: 09 Lis 2022
Posty: 2
Skąd: Kielce
Wysłany: 12-11-2022, 01:00   

Czasem odnoszę wrażenie że przy dużej ilości urządzeń CGA2121trochę nie wyrabia jako router.
Z tego co czytałem CGA4236 ma więcej pamięci RAM i ROM.
Nie wiem jak z procesorem.
Routery kupuję sam za śmieszne pieniądze, a dotychczasowe mogę upłynnić.
Zalety małej, lokalnej kablówki, zero blokad :D
 
 
swiezy 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 31
Skąd: Złotopolice
Wysłany: 30-11-2022, 21:30   

Wlasnie zastanawiam sie na przejsciem do Vectry, wiec temat w sam raz dla mnie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: