Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Instalacja internetu Orange w mieszkaniu w starej kamienicy.
Autor Wiadomość
Vendeur 
light master


Dołączył: 21 Sie 2014
Posty: 86
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-02-2022, 00:03   Instalacja internetu Orange w mieszkaniu w starej kamienicy.

Cześć, potrzebuję pilnej porady.

Chcę na dniach zamówić podłączenie sieci w mieszkaniu 85 m2. Mieszkanie w starej kamienicy, dosyć rozciągnięte (na oko 8x11m) grube ściany z cegły. Mieszkanie będzie do remontu, więc obecnie mogę poprowadzić sobie przewody po ścianach jak chcę, a potem je schowam.

Chciałem to zrobić najprostszym i najtańszym sposobem, czyli podstawowa oferta 300 Mb z FunBox (chyba 3.0). Ale czytałem trochę opini i podobno FB 6 jest znacznie lepszy pod względem dostępu Wi-Fi - dopłata za niego to 10 zł/mies, ale przy okazji internet 600 Mb zamiast 300. Tylko, że raczej podstawowa wydajność sieci będzie szła po kablu do salonu i komputera. WiFi głównie dorywczo do telefonów.

Myślę, że FunBoxa bym zainstalował po prostu nad drzwiami wejściowymi do mieszkania, które są mniej więcej w połowie mieszkania i naprzeciw nich jest salon, w którym przebywałoby się najwięcej.

Zastanawiałem się nad połączeniem ONT + FunBox, ale przy takim rozłożeniu mieszkania chyba niewiele by to zmieniło.

Naszkicowałem na szybko mieszkanie, dodaję jako załącznik. W salonie będzie główny komputer PC, w przyszłości może w sypialni lub innym pokoju. Do każdego z pokojów głównych poprowadzę przewód LAN. Na szkic naniosłem 3 czerwone kropki, w których mógłby być FunBox (zakładam, że najlepsze miejsce, to przy suficie). Najbezpieczniejsze miejsce i z najmniejszą ingerencją wizualną w otoczenie to właśnie nad drzwiami wejściowymi. Naprzeciw drzwi jest czerwona kropka wraz z zieloną - tam też mógłby być modem, tam mam wyprowadzone przewody z salonu wstępnie. Dla najlepszego ewentualnego rozkładu sieci WiFi to byłaby pozycja dokładnie na środku przedpokoju, kropka po lewej, ale nie wiem jeszcze co tam będzie kiedyś... Aby było zabawniej, w żadnym z tych miejsc nie mam na wierzchu zasilania, więc na początek FB byłby na przedłużaczu.

Nie chciałbym się chyba bawić w jakieś instalacje z dodatkowymi routerami itp. Czy w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby FunBox 6, czy wystarczy tańsza opcja? Czy kwestia tego, czy byłby nad drzwiami wejściowymi, czy na przeciw nich albo 1 m na lewo by wiele zmieniła w rozłożeniu i jakości zasięgu sieci WiFi?


PS. Czy ktoś słyszał o jakiejś promocji gdzieś za podpisanie umowy z Orange? Na stronie Orange dają 2 mies gratis, nie wiem, czy można zyskać w jakiś sposób coś więcej...



272910228.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 86 KB

 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 09-02-2022, 14:07   

Trochę nie rozumiem, chcesz powiesić FunBoxa na suficie, doprowadzić do niego kable z każdego pomieszczenia a do tego pociągnąć zasilanie i światłowód? Nie będzie Ci przeszkadzać ta plątanina kabli w widocznym miejscu?
Ogólnie miejsce na AP wydaje się ok, ale na coś nierzucającego się w oczy, zasilanego po poe, a nie punkt zbiegu wszystkich kabli z mieszkania.
_________________
 
 
Vendeur 
light master


Dołączył: 21 Sie 2014
Posty: 86
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-02-2022, 17:19   

zylx napisał/a:
Trochę nie rozumiem, chcesz powiesić FunBoxa na suficie, doprowadzić do niego kable z każdego pomieszczenia a do tego pociągnąć zasilanie i światłowód? Nie będzie Ci przeszkadzać ta plątanina kabli w widocznym miejscu?
Ogólnie miejsce na AP wydaje się ok, ale na coś nierzucającego się w oczy, zasilanego po poe, a nie punkt zbiegu wszystkich kabli z mieszkania.


Pisałem, że mieszkanie do remontu, przewody potem zostaną ukryte w ścianach za kilka miesięcy. Obecnie będą w korytkach i to tylko w jednym miejscu, z salonu, do pozostałych pokoi po remoncie.
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 09-02-2022, 17:34   

Vendeur, Tak, ale przy samym routerze będę musiały wyjść z korytek co zrobi mocno nieestetyczny widok. Chyba że masz zamiar caly router gdzieś schować, ale wtedy ucierpi WiFi
_________________
 
 
Vendeur 
light master


Dołączył: 21 Sie 2014
Posty: 86
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-02-2022, 17:42   

Obecnie nie ma znaczenia, że będą lekko widoczne, naprawdę, router będzie po prostu na półce nad drzwiami. W trakcie remontu się to ukryje, pewnie zrobię jakąś "skrzyneczkę" otoczoną siatką lub coś w tym stylu.
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 09-02-2022, 17:54   

Vendeur, Jak i tak masz w planach remont to radzę robić to porządnie, czyli wszystkie kable z mieszkania i do niego prowadzące zakończyć w teletechnicznej skrzynce mieszkaniowej. Do tego wyprowadzić sobie kabel pod AP + ewentualnie drugi awaryjny, gdyby jeden nie był w stanie pokryć zasięgiem całego mieszkania.

Co do pozycji routera/ap najlepiej przetestować. Bardzo pomocna w tym jest apka WiFiMan i funkcja mapowania.
_________________
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 09-02-2022, 20:31   

Warto też wziąć pod uwagę czy będzie dekoder do TV od Orange bo to zawsze dodatkowe połączenie ethernet (zazwyczaj) pomiędzy Funbox a dekoderem….oczywiście teoretycznie można też przez Wifi ale na tym etapie należałoby to przemyśleć
 
 
Vendeur 
light master


Dołączył: 21 Sie 2014
Posty: 86
Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-02-2022, 20:36   

pawelb napisał/a:
Warto też wziąć pod uwagę czy będzie dekoder do TV od Orange bo to zawsze dodatkowe połączenie ethernet (zazwyczaj) pomiędzy Funbox a dekoderem….oczywiście teoretycznie można też przez Wifi ale na tym etapie należałoby to przemyśleć


Dekodera nie będzie, ale przewód do TV jest.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 16
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: