Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
EPC3925 zaprzestał logowania się do sieci
Autor Wiadomość
Robin 
ultra master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 1465
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 18-08-2019, 14:10   

Obawiam się, że mamy do czynienia właśnie z powolną degradacją sprzętu. :sad:
Najpierw Cisco nie zalogował się tylko do jednego kanału upstream (czego nie odczuwałeś), a później (po dłuższym odłączeniu od zasilania) nie zalogował się już aż do 7 kanałów downstream i 3 kanałów upstream.
 
 
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-08-2019, 17:29   

Dla potomnych.
Ponoć EPC3925 jednak są, ale ... dla tych, którzy postawią warunek pozostania w UPC - technik takowe ponoć montuje w takich właśnie sytuacjach.
Ja niestety nie należę jeszcze do tej grupy - mam umowę do wiosny 2021. :/

A teraz ... a teraz mam być zadowolonym z Hitrona CGN4EU ;)
Ostatnio zmieniony przez hsurim 18-08-2019, 18:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 18-08-2019, 17:37   

Hitron lepszy niż Compal, klienci niebiznesowi nie mają wyboru...
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 18-08-2019, 17:43   

Mój Cisco po wprowadzeniu 24 kanalów pokazywał identyczne parametry jak hsurima przed wyjazdem na urlop. Po kilku dniach wszystko wróciło do normy.
_________________
 
 
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-08-2019, 17:56   

He he ... czyżby załatwili mnie na sucho ??
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 18-08-2019, 18:00   

Zabrali Ci Cisco?
 
 
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-08-2019, 18:01   

Tak !
 
 
Robin 
ultra master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 1465
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 18-08-2019, 18:40   

zylx napisał/a:
Mój Cisco po wprowadzeniu 24 kanalów pokazywał identyczne parametry jak hsurima przed wyjazdem na urlop. Po kilku dniach wszystko wróciło do normy.

Ale mówisz o sytuacji, gdy modem nie zalogował się tylko do jednego kanału upstream. A tutaj jednak mieliśmy do czynienia z poważniejszym problemem (sytuacja po powrocie z urlopu).
Można by jeszcze mieć nadzieję, że występuje jakiś chwilowy problem na linii, gdyby nie fakt, że podstawiony (w trakcie serwisu) modem technika bez problemu logował się do sieci (o czym hsurim pisał na 1 stronie). Dlatego problemy sygnałowe bym jednak wykluczył.
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 18-08-2019, 22:50   

Cytat:

He he ... czyżby załatwili mnie na sucho ??
Robin napisał/a:
Ale mówisz o sytuacji, gdy modem nie zalogował się tylko do jednego kanału upstream. A tutaj jednak mieliśmy do czynienia z poważniejszym problemem (sytuacja po powrocie z urlopu).


Na szybko pisałem i chyba niezbyt jasno. Chodziło mi o to, że to co hsurim miał przed urlopem nie musi być związane z finalną awaria Cisco. Biorąc pod uwagę, ze jednocześnie pojawiły się problemy z połączeniem jak i padł zasilacz, problemu szukał bym w sekcji zasilania. Może wystarczyło wymienić kondensatory czy coś innego małego.
_________________
 
 
Robin 
ultra master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 1465
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 18-08-2019, 23:09   

zylx napisał/a:
Może wystarczyło wymienić kondensatory czy coś innego małego.

Całkiem możliwe, tym bardziej jeśli router cały czas był na chodzie (i grzał się). Po kilku latach pracy elektrolity mogły zatem wyschnąć.
W sumie w moim przypadku jest identycznie, rzadko kiedy odłączam go od zasilania. Zobaczymy ile mi jeszcze pochodzi. ;)
 
 
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-08-2019, 09:28   

Cytat:
Zostawiłem tak wszystko włączone na noc i ... skończył się zasilacz.
Jeszcze z samego ranka restartowałem EPC a za kilka minut wszystko zgasło - na wyjściu zasilacza zamiast 15, niecałe 1V.
Oczywiście zaraz podłączyłem - łudząc się, że to może tylko zasilanie - zasilacz laboratoryjny, ale niestety ... objaw ten sam.
Przy podaniu 15V, pobór prądu niecałe pół ampera (0,486A) i nadal migająca dioda ONline.

Powiem Wam, że po tej awarii zasilacza, nie wytrzymałem i rozkręciłem (EPC (tylko 4 śrubki, żadnej plomby) i nic nie było spuchniętego (2 albo 3 elektrolity)- no chyba że wyschły, ale to musiałbym zdemontować płytę główną, aby pomierzyć.
Zatem bez pozostawienia śladów by się nie obeszło.
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 19-08-2019, 11:09   

EPC3925 jest na liście złomowanych więc i tak nikt nie sprawdzałby, czy są w środku jakieś ślady...
 
 
dekiel 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Lip 2012
Posty: 200
Wysłany: 20-08-2019, 17:21   

Z tym, że modem się nie zalogował na jeden kanał zwrotny bym nie robił od razu paniki (owszem zdarzają się paści, ale to nie jest hurtowe zjawisko, że modem wiek np. 6 lat = na pewno na złom). A bajanie o padającym modemu jest jak widzę standardem, bo taki dostali zapewne przykaz, stare = obowiązkowo wymienić. Jak swego czasu u mnie się im sieć sypała (naprawiali ją potem kilka tygodni bólach, czyli więcej zgadywania niż naprawy, nie ma co wymagać gdy ludziom od brudnej, najbardziej kluczowej roboty w tym państwie z dykty mało się płaci (czyli liniowy pion techniczny), to nie ma fachowców i czarujemy, a potem biurkowi filozofują i wymyślają kolejne bajki) to modem potrafił się zestawiać tylko na 1 kanał zwrotny (mimo to nie dławiło wysyłki) - czyli idąc tym tropem był już w 75% niesprawny ;) . A obecnie raz na kilkanaście rozruchów (bo na noc przeważnie wyłączam grzejnik-modem) zdarzy się, że zestawi się na 3 kanały zwrotne, wystarczy wtedy reset modemu i za chwilę już jest zestawiony na 4 kanały i trzyma jak skała.
Zestawienia na mniej kanałów zwrotnych zdarzało mi się obserwować gdy np. kilka bloków hurtowo na mojej gałęzi koncentrycznej wyleciało z synchronizacją.
Przydała by się tu znajomość procedury jaką CMTS zarządza przy zestawianiu połączeń dla kolejnych urządzeń. Może wtedy program tym zarządzający łapie głupawkę (przerażony jest oblężeniem urządzeń, które jednocześnie chcą się wbić z synchronizacją i zaczyna sam się gubić w tym chaosie ;-) ) i potem takie losowo wywalone nośne, z którymi niektóre urządzenia w danej chwili się nie dogadały.
Nie mając stanowiska testowego (oczywiście tradycyjnie się bajeczkę sprzeda ludowi, że takie stanowisko to grube miliony kosztuje i nikt nie będzie się bawił w testy tylko sruuu do śmieci i wstawiamy nowe inne, tym razem badziewie od początku) trudno tu gdybać o sypiącym się już modemie. Bardziej stawiam na kulawe zarządzanie odcinkiem danej gałęzi sieci i stąd potem śliskie zjawiska. Tu by trzeba było znać wytyczne całej procedury krok po kroku jak modem startuje, co się dzieje w czasie X co następuje w chwili Y, jaka jest decyzja gdy dany kanał zwrotny, na który próbuje się wbić modem w chwili Z, synchronizację z takim kanałem coś przykłóciło (bo np. sąsiad w garażu pod blokiem odpalił wtedy śmiecącą po eterze spawarkę i zaczął siać po całej okolicy i podeptał kanały zwrotne) i co wtedy modem robi, czy szuka alternatywnego kanału (nie wiem czy one już odgórnie są zdefiniowane dla danego urządzenia na sztywno czy szuka skacząc po kolejnych kanałach) czy opuszcza próbę synchronizacji i zestawia na tym co mu się udało dogadać.
Wszystko to jest niestety dla zwykłego zjadacza chleba tajne przez poufne i najłatwiej sprzedać tępemu ludowi od razu śpiewkę modem ci się chłopie sypie obowiązkowo będziemy wymieniać (wymieniamy bo góra tak nakazała).
U mnie jak sieć się im sypała w minione lata (wersja oficjalna były taka, że ktoś im śmieci po kanałach zwrotnych i to było ponoć przyczyną wywalania synchronizacji modemu i zaniku neta, bo jak ten ponoć "śmietnik" (lub po prostu brak sygnału) trwał dłużej niż 30 sekund to modem rwał synchro (typowe zachowanie co można potwierdzić odłączając koncentryk od modemu, synchro trzyma wtedy "w powietrzu" do 30 sekund i zrywa synchro), do tego czasu modem utrzymuje "wiszące" połączenie i nie zrzuca synchronizacji mimo braku prawidłowego sygnału) to oczywiście pierwsze hasło jakie padło w moim kierunku z infolinii to na pewno modem mi się już rozsypuje i wyślą technika z nowym urządzeniem (oczywiście już nie Cisco). Na przyszłe takie bajeczki o sypiących się modemach mówiłem, żeby sobie inne MAC-i w moim bloku sprawdzili, że te jednocześnie z moim modemem wyleciały hurtowo i wtedy bajanie o padającym modemie się kończyło, bo widzieli, że gruba hurtowa sprawa, a nie pojedynczy rodzynek się wysypuje.
A po kilku tygodniach jak wymęczyli w końcu temat sieci na osiedlu, okazało się jak było do przypuszczenia, że modem absolutnie nie był winny, chodzi do dziś kolejne lata stabilnie jak skała.
I teraz by się przydał taki stojak testowy (czyli taka wirtualna imitacja drugiego końca linii miedzianej - węzła osiedlowego i końcowego CMTS-a, który gada z modemem, do którego zapinamy na 48h nasz modem w celach wygrzania i potestowania, i byłaby jednoznaczna odpowiedź modem na 100% sprawny, bez żadnych niedomagań lub rzeczywiście padaka. A tak najczęściej jest czarowanie, nikt nie sprawdził ale na pewno modem pada... Skąd ja to znam, u mechaników samochodowych podobnie, wymienią pół auta, bo na pewno pół auta jest niesprawne... A w praktyce okazuje się jedna duperela za 50zł była winna usterce, ale na dzień dobry chcieli pół auta wymienić za 6000zł. W dzisiejszym świecie standardem jest nie da się, i wszystko miliony kosztuje... sprawy proste urastają do lotu załogowego na Marsa, a jak chcesz się przekonać, że prosta sprawa jest niewykonalna to powierz ją skostniałej korporacji lub urzędasowi państwowemu. Dlatego ten chory świat w baranim pędzie, wyścigu szczurów, po trupach do celu, zmierza wprost na pionową betonową ścianą, na której finalnie się rozwali z hukiem.
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 20-08-2019, 19:34   

Modernizują sieć pod 1Gb/s i DOCSIS 3.1 więc wymiana starych modemów jest nieuchronna. Problem w tym, że Cisco nie mają godnych następców. Vectra, Multimedia, Inea, Toya, Netia mają modemy na chipsecie Broadcom, a UPC postawiło na Pumę i nie ma szans na nic innego.
 
 
taggan 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 428
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-08-2019, 21:43   

Zuzia, Nawet Compale nie obsłużą 1Gb/s, więc po co takie ciśnienie na wymianę starszych modemów? Cisco spokojnie obsługują prędkości 150 i 300 Mb/s.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,42 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: