Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyłącze nowego operatora do bloku mieszkalnego
Autor Wiadomość
askel 
easy master

Dołączył: 09 Gru 2020
Posty: 34
Wysłany: 05-04-2024, 09:17   Przyłącze nowego operatora do bloku mieszkalnego

Dzień dobry,
przychodzę aby doedukować się w kwestii instalacji przyłącz nowego operatora internetowego do starego budynku, gdzie aktualnie usługi od wielu lat oferuje po HFC Play, światło do piwnicy i skrętka pionowo do każdego lokalu, w UPC mamy maksymalnie 1000/40, w playu byśmy mieli 1000/60. W związku z tym że, że dużej ilości mieszkańców WM nie chce migrować się do play, z powodu dużej. Jest to Warszawa. Chcemy przejść całkowicie na technologię FTTH i nie korzystać z usług Play. W związku z tym pare pytań.
W netii mielibyśmy z tego co zrozumiałem ich własnościowe przyłącze i pełne FTTH do każdego lokalu.
W orange zaproponowano nam zrobienie to przez jakąś firmę i oni wtedy może się podepną, temat dla mnie trochę obcy.
Z innymi dostawcami jeszcze nie rozmawialiśmy.

Tak wygląda background sytuaji, teraz nadszedł czas na pytania.

Jeżeli ktoś miał jednocześnie styczność z netią FTTH/orangeFTTH, playem FTTH, to czym się one się różnią, wiem, że w playu internet z ipv6 jest enkapsuowany do ipv4 na urządzeniu brzegowym, jest też CGNAT, co uniemożliwia wyjście na świat, podobno są problemy z przekierowywaniem portów. Czym to się różni od netii, czy orange, w domyśle, kiedy porównamy wszystkich tych 3 operatorów z ich abonenckimi modemo-routerami?

Czy dawne upc(aktualnie play) które jak rozumiem jest właścicielem aktualnego przyłącza, czy nie będą robić problemów gdyby drugi operator chciał wejść do budynku, zainstalować przyłącza?

Zauważyłem, że jest też coś takiego jak światłowód inwestycje, tutaj nie rozumiem do końca jak to działa, operatorzy się do nich zgłaszają i proszą o instalacje w danym bloku, wtedy jest BSA (czyli że na postawionym łączu przez ŚI może być wtedy wielu operatorów FTTH a nie tylko ten co zamówił?) W tym kontekście ŚI czym jest GPON, xGPON, czy jest jakaś konkretna nazwa na usługę FTTH w bloku w nomenklaturze operatorów, bo to bardziej przypomina HFC tak czy inaczej.

Czy jeżeli nasza WM przeklepię zgodę na taką umowę z netią, mogą pojawić się jakieś problemy, wiecie może jak takie wdrożenie wygląda w przypadku bloków ile to może zająć, czy papierologia jest jakaś ciężka?

Zrozumiałem też, że trzymanie się jednego łącza własnościowego danego operatora jest mniej na rękę właścicelom lokali, bo inni operatorzy nie mogą się pod to podpiąć. Jak dobrze rozumiem BSA oznacza, że jest jakiś tam operator całopolski i na jego łączu można podpiąć wszystkich czołowych operatorów na raz, to tak działa? Czy to nie byłoby najrozsądniejsze rozwiązanie w takiej sytuacji?

Jaką drogę polecilibyście iść, na jakim łączu, jaki operator dla bloku mieszkalnego?

Wybaczcie niektóre banalne pytania, być może niektóre błędne stwierdzenia ale bardzo kiepsko znam temat a czas nagli.
 
 
Net24 
Klikacz

Dołączył: 22 Gru 2023
Posty: 14
Wysłany: 05-04-2024, 20:37   

U mnie operatorzy są dwa. Orange FTTH i Netia FTTH. Każdy z mieszkańców wybrał sobie ulubione usługi. Netia jeśli chodzi o trasy i cena do jakości to najlepszy wybór. Orange to z kolei najdroższy operator. Jeśli chcecie możecie podłączyć dwóch operatorów, będziecie mieć wybór.

Dawne UPC czyli obecnie Play planuje wymienić swoją sieć miedzianą na światłowody. Robi to powoli ale cały czas się chwali nowymi modernizacjami. Dla mnie pierwszym operatorem powinna być Netia. Natomiast decyzja należy do Was.

Za wprowadzenie Netii do budynku dostałem bardzo dobrą ofertą w ramach "wynagrodzenia". Pamiętaj o tym przy negocjacjach ;)
  
 
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 537
Wysłany: 06-04-2024, 00:02   

askel, swiatlowod inwestycje to jest operator hurtowy i wlasnie jak taki operator hurtowy jest, to na laczach tego operatora rozni operatorzy detaliczni moga swiadczyc uslugi. jest to lepsze jezeli chce sie miec alternatywe. na takim laczu jednak nie wezmiesz najszybszej predkosci orange (ktore raczej 99% ludzi nie obchodzi)
 
 
patryk_85 
easy master

Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 22
Wysłany: 06-04-2024, 16:18   

Przerabiałem ostatnio temat:
Orange chyba już nie podpina, tylko ich spółka Światłowód Inwestycje. (u nas niby podpiął Orange w 2021 ale przekazał to potem do SI). Plus takiego przyłącza jest taki, że możesz wziąć internet od dowolnego operatora mającego umowę z SI, ale doliczają 20zł miesięcznie za dzierżawienie łącza.
Netia może pociągnąć swoje przyłącze, ale też działają na łączach SI (ale jak pisałem wtedy jest drożej).
Zacząłbym jednak od kontaktu z Administracją, bo często to jest trudny temat - to administracja musi się porozumieć z operatorem, aby ci poprowadzili instalacje. Operatorowi musi się też opłacić, więc wszystkie trudności terenowe/techniczne mogą być przeszkodą - np. przewiert pod ulicą.
 
 
Net24 
Klikacz

Dołączył: 22 Gru 2023
Posty: 14
Wysłany: 06-04-2024, 21:45   

Jeśli Netia wybuduje swoje przyłącze na swoich kablach to masz gwarantowaną najlepszą cenę. Przykładowo 50 zł/msc na start. W Orange takiej kwoty nie uzyskasz.

Screenshot 2024-04-06 at 21-44-47 Internet stacjonarny - Netia.png
Plik ściągnięto 7 raz(y) 52,79 KB

Screenshot 2024-04-06 at 21-44-22 Najlepszy internet domowy - światłowód - FTTH Orange Polska.png
Plik ściągnięto 5 raz(y) 30,55 KB

 
 
 
adrjannn 
light master

Dołączył: 27 Lut 2023
Posty: 85
Wysłany: 07-04-2024, 21:52   

Netia wydaje się dobrym rozwiązaniem, w Orange czy nawet SI jest beton - firma tyłem do klienta
_________________
 
 
askel 
easy master

Dołączył: 09 Gru 2020
Posty: 34
Wysłany: 12-04-2024, 15:38   

Chciałbym jeszcze zapytać odnośnie technikaliów samej netii na full FTTH, wybarałbym pewnie opcje 1GB/s (oferta konsumencka nie dla frim) z ich routerem Router WiFi 6. Po pierwsze, czy ten router jest spoko w kwestii bezpieczeństwa? Tworzenie jakiegoś ONT a potem wybieranie jakiegoś najodpowiedniejszego routera, co najważniejsze dobre zabezpieczenie go.
Dowiedziałem się od pracownika netii że ich routery są NATowane, co to oznacza dla byłego UPCowicza w kwestii tego, za co najbardziej lubię UPC. IP widoczne na świat (dynamiczne) ale jednak, możliwość korzystania z protokołu p2p i torrentów.
Mam pewne obawy co do transparentności urządzenia końcowego i tego ich natowania chyba natowanie sprawia, że, nawet jak przekieruję port dajmy na to do torrentów, to nie będzie on publiczny na świat, czy to się zgadza? No bo co z tego, że Pani powiedziała, że ipv4 jest publiczne, skoro jest NATowane?
Bo play to kompletnie nie rozumiem tam się nic nie da, ipv6 enkapsuowane do ipv4, jakieś awarie, cGNAT brak możliwości wypuszczenia usługi na świat.
Wybaczcie za brak ładu i składu, trochę kiepsko ogarniam temat.
 
 
trew 
classic master

Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 214
Wysłany: 12-04-2024, 22:07   

Netia daje teraz router DN8245X6-10
Na tym routerze możesz przekierować porty i mieć prawdziwe wyjście na świat.
Możesz też ustawić swój komputer jako stałe IP w routerze i dać go do strefy DMZ i wtedy wszystkie porty są widoczne.
Krótko mówiąc: Masz wyjście na świat tak jak w trybie bridge w starszych urządzeniach UPC
Co ciekawe możesz też telefonicznie poprosić o przełączenie DN8245X6-10 w tryb bridge ale tu konfiguracja jest dosyć skomplikowana. Dostajesz login i hasło i musisz ustawić swój własny router który traktuje urządzenie Netii jako modem. Jeśli chodzi o tryb bridge to pracownicy Netii poza włączeniem bridge nic nie pomogą bo nie mają o tym pojęcia.
 
 
kxcperrrr 
Klikacz

Dołączył: 21 Lis 2023
Posty: 13
Wysłany: 13-04-2024, 12:03   

trew napisał/a:
Netia daje teraz router DN8245X6-10
Na tym routerze możesz przekierować porty i mieć prawdziwe wyjście na świat.
Możesz też ustawić swój komputer jako stałe IP w routerze i dać go do strefy DMZ i wtedy wszystkie porty są widoczne.
Krótko mówiąc: Masz wyjście na świat tak jak w trybie bridge w starszych urządzeniach UPC
Co ciekawe możesz też telefonicznie poprosić o przełączenie DN8245X6-10 w tryb bridge ale tu konfiguracja jest dosyć skomplikowana. Dostajesz login i hasło i musisz ustawić swój własny router który traktuje urządzenie Netii jako modem. Jeśli chodzi o tryb bridge to pracownicy Netii poza włączeniem bridge nic nie pomogą bo nie mają o tym pojęcia.


DN dają przy ETTH/BSA/osobne ont. Ich ONT Combo to HG8245X6-10 jak coś ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 17
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: