Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
T-Mobile i oferta światłowodowa!
Autor Wiadomość
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2021, 10:25   

Do vie też nie jest kolorowo u pomarańczowych choć trasa się trochę zmieniła.

orange vie.png
Plik ściągnięto 32 raz(y) 12,65 KB

_________________
Ostatnio zmieniony przez WiZaR5789 14-10-2021, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
  WiZaR5789
 
Domin922 
plus master

Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 377
Wysłany: 14-10-2021, 10:26   

Ja do Łodzi mam kawałek. Na Orange do Łodzi miałem 3-4 ms, do Wawy 6-7. Ale biorąc pod uwagę dystans to i tak mam ciut za dużo :P No ale nie będę się kłócił z dostawcami bo to nie ich wina, nawet u lokalniaka dawno temu miałem 6-7 ms do Wawy, więc tak już są położone światłowody. 2 ms w tą czy w tą to musiałbym być terminatorem by to odczuć.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2021, 10:35   

No niestety, to którym łączem operatora są trasowane pakiety zależy od konfiguracji BGP, BGP nie wybiera trasy na podstawie opóźnień w ms…
W BGP trasa jest wybierana na podstawie kilku innych czynników jak lokalna preferencja, ilość AS na ścieżce czy community a biorąc pod uwagę że operatorzy mają często łącza o różnej przepływności dlatego zazwyczaj ręcznie tym sterują, tak ruchem wychodzącym jak i przychodzącym na który operator ma niestety mniejszy wpływ
 
 
Domin922 
plus master

Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 377
Wysłany: 14-10-2021, 10:56   

dlatego zazwyczaj ręcznie tym sterują, tak ruchem wychodzącym jak i przychodzącym na który operator ma niestety mniejszy wpływ

I tak narodziła się legenda że w TM mają ludzi od kierowania ruchem xD Do jednej z najpopularniejszych strzelanek na świecie - Apex Legends idzie Cogentem z 10% lossa i kosmicznymi pingami. Już chociaż by tę trasę zmienili, ale to za duże wyzwanie dla nich, pewnie by stracili aż 0.0001% przychodów. Musieliby anulować premię pracownikom by wyjśc na swoje xD
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2021, 11:14   

Domin922 napisał/a:
dlatego zazwyczaj ręcznie tym sterują, tak ruchem wychodzącym jak i przychodzącym na który operator ma niestety mniejszy wpływ

I tak narodziła się legenda że w TM mają ludzi od kierowania ruchem xD Do jednej z najpopularniejszych strzelanek na świecie - Apex Legends idzie Cogentem z 10% lossa i kosmicznymi pingami. Już chociaż by tę trasę zmienili, ale to za duże wyzwanie dla nich, pewnie by stracili aż 0.0001% przychodów. Musieliby anulować premię pracownikom by wyjśc na swoje xD

Oczywiście że mogliby to zrobić i powinni ale z jakiegoś powodu tego nie robią…problem jest bardzie złożony bo o ile latwiej jest wypchnąć ruch danym łączem, o tyle operator niestety ma mniejszy wpływ na ruch powrotny, o tym bardziej decyduje operator który obsługuje dostawcę treści czyli w tym przypadku serwerów gry, stąd często pojawia się asymetryczny routing, pakiety wchodzą łączem do jednego operatora a wychodzą łączem do innego operatora, to wymaga dogadania się między operatorami i w tym jest największy problem kiedy mówimy o dużym wolumenie ruchu, każdy operator optymalizuje sobie trasy na podstawie swojej polityki
Generalnie widać że TM ma obciążone łącza dla użytkowników usługi FTTH od kiedy zaczął korzystać z tras przez DTAG :evil:
problem jest też w tym jak dotrzeć do ludzi którzy zarządzają tym ruchem, zazwyczaj takie informacje z adresem email można teoretycznie wyczytać z ripe.net i próbować napisać na ten adres email ale to oczywiście niczego nie gwarantuje
wpisujesz w ripe swój adres IP i sprawdzasz do jakiego AS należy i w RIPE znajdziesz informacje o adresie email dotyczącym spraw routingu związanych z Twoim AS...to taka ścieżka którą zawsze warto wypróbować
 
 
Domin922 
plus master

Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 377
Wysłany: 14-10-2021, 11:44   

Po prostu DT jest konfliktowe, chce się jak najwięcej nachapać, nie chce się dogadać z Cogentem, Level3, Telią, ThinX i innymi. Jakoś nie wierzę w to że wszyscy oni są anty DT, sorry. DT, Telia itp to sieci Tier 1, a to oznacza że nie powinni żądać od siebie nie wiadomo jakich kwot, tylko normalnie się dogadać.

Wiele lat temu, przed Orange i TM byłem u lokalniaka 9 lat, który 80% tras na świat puszczał Cogentem, mieli nawet swój bezpośredni styk w Warszawie z nimi i nie miałem żadnych problemów. W cokolwiek bym nie grał to ping niski i stabilny. Jakoś Cogent umiał się dogadać z każdym bez żądania milionów dolarów za styk. Było że mieli problem z Telią i Aortą z UPC ale ogarnęli to po kilku miesiącach. Przypominam, kilku miesiącach, a nie latach. Niestety to są tak zamierzchłe czasy że nie mam screenów z pingami, ale były niższe niż w TM i Orange. I to nie był FTTH.

Teraz nawet jak sprawdzam LG Cogenta to wszędzie ping jest dobry, czy idą przez Telię, czy przez L3, czy przez GTT itp. Patrząc na DT to Cogent ma jakąś magiczną moc, która pozwala im się dogadać z każdym, oczywiście poza DT.

Np do wspomnianego niedawno WoT i World of Warships nasi dostawcy nie mają z Cogentem szans jeśli chodzi o ping: http://prntscr.com/1w3mmc0
A trasa jest krótka, prosta i przejrzysta: http://prntscr.com/1w3n0gt

DT myśli że jest pępkiem świata, aktywuje im się ''wąsacz mode'' i w tym problem.
 
 
Domin922 
plus master

Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 377
Wysłany: 14-10-2021, 12:09   

Jednak znalazłem coś, pogrzebałem w antycznych plikach które mam na swoim dysku google i tada, screen z 2013 roku, jeszcze na Win XP siedziałem :D Ping do Miami, Floryda, bodajże do znajomego stamtąd z którym grałem wtedy... 137 ms u lokalniaka na miedzi 8 lat temu :) Cogent już 8 lat temu miał proste i przejrzyste trasy. Wawa --> Hamburg --> Amsterdam --> Londyn --> przez ocean do NY i potem przez kilka hopów do Miami.

2013-06-23.png
Plik ściągnięto 11 raz(y) 16,25 KB

 
 
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 14-10-2021, 12:28   

Domin922 napisał/a:
Wawa --> Hamburg --> Amsterdam --> Londyn --> przez ocean do NY i potem przez kilka hopów do Miami.

Exatel ma plan polozyc swiatlowod do USA i Kanady bo nie mamy bezposredniego, wiec bedzie szybciej.
https://spidersweb.pl/2021/06/exatel-swiatlowod-wyniki.html
_________________
  RobZon
 
Domin922 
plus master

Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 377
Wysłany: 14-10-2021, 12:42   

RobZon napisał/a:
Domin922 napisał/a:
Wawa --> Hamburg --> Amsterdam --> Londyn --> przez ocean do NY i potem przez kilka hopów do Miami.

Exatel ma plan polozyc swiatlowod do USA i Kanady bo nie mamy bezposredniego, wiec bedzie szybciej.
https://spidersweb.pl/2021/06/exatel-swiatlowod-wyniki.html


No to fajnie, nie będzie pośredników, więc będzie z 10-15 ms mniej ;) Ja zresztą tylko pokazałem jak wyglądała trasa u lokalniaka 8 lat temu, nie ma żadnego krążenia po Europie tak jak ma w zwyczaju Orange, TM i inne masówki, tylko idzie najlepszą trasą jaką można iść z PL do US.

Nie mam więcej screenów z tamtego okresu, ale miałem naprawdę niskie pingi. Holandia 30 ms, Niemcy 20-22, Dania 18, Łotwa 23, Szwecja 31 (serwer EU Warcraft 3 stał wtedy w Szwecji, miałem tam 31 ms), Słowacja 19 ms, Serbia 40 ms itp. Pamiętam dobrze bo wtedy dużo grałem w różne gry z wieloma ludźmi i aż sam się dziwiłem że mam tak niskie pingi. W grach P2P np Killing Floor gdzie hostami serwerów są gracze, byłem lepszym hostem dla Amerykanina niż np Anglik czy Holender, mimo że mieli dużo krótsze trasy, no ale u mnie była stabilność, bo lokalniak wykupił dobry styk z Cogentem i nie miał w dupie swoich klientów ;)

W Polsce jak najbardziej może być dobry internet, a jakość może być lepsza niż u bogatych ludzi z zachodu, ale u nas 98% dostawców wciska nam największy syf i ma na wszystko wywalone.
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2021, 14:25   

WiZaR5789 napisał/a:
Do vie też nie jest kolorowo u pomarańczowych choć trasa się trochę zmieniła.

Ten ping do vie.valve.net jest zapewne przez to, że Valve zwraca trasę do Orange inną, dłuższą trasą, stąd na ostatnim hopie ten podwyższony ping. Wcześniej Orange przez jakiś czas miało 11-12ms do vie.valve.net, jak zapewne przez Telie w Wiedniu również Valve zwracało trasę do Orange. To co widzicie na tracercie nie oznacza winy tylko dostawcy internetu.
 
 
WiZaR5789 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Paź 2021
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-10-2021, 14:48   

Jasne że tak. Dokładnie ten sam problem jest z cloudflarem trasa z orange idealna, a trasa powrotna przez hamburg. Jednakże widzę tu problem po obu stronach czemu akurat do orange owianego taką złą sławą nawet cloudflare ma problem z dotarciem. Mam u rodziców lokalną radiówkę gdzie operator wykupił styk w atmanie tam to dopiero są trasy "światłowód" od orange nie ma co podskakiwać :cry: . Wracając do sedna operatorzy z open peeringiem nie mają problemów z cloudflarem a Ci którzy nie lubią się wymieniać ruchem już tak ot taka smutna prawda.

powrotna 1.1.1.1.png
Plik ściągnięto 8 raz(y) 24,93 KB

orange 1.1.1.1.png
Plik ściągnięto 17 raz(y) 14,14 KB

_________________
  WiZaR5789
 
popc 
light master

Dołączył: 08 Paź 2021
Posty: 54
Skąd: 21-205
Wysłany: 14-10-2021, 15:24   

Test do valve na T-mobile 300/300 na nowej linii INEA POPC. Woj.lubelskie, pow.parczewski, gmina Jabłoń 21-205-ze zmian to ich router premium zamieniłem na XIAOMI AX3600

PING VALVE.png
Plik ściągnięto 26 raz(y) 15,48 KB

 
 
Domin922 
plus master

Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 377
Wysłany: 14-10-2021, 16:35   

popc napisał/a:
Test do valve na T-mobile 300/300 na nowej linii INEA POPC. Woj.lubelskie, pow.parczewski, gmina Jabłoń 21-205-ze zmian to ich router premium zamieniłem na XIAOMI AX3600


18 ms do routera w Warszawie :shock: :shock: stąd zamiast 17-22 ms jest 32 ms.
 
 
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 14-10-2021, 16:38   

Ja mam "troszke gorzej" do 1.1.1.1

Orange google 2021-10-14 163547.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 56,64 KB

Orange 1.1.1.1 2021-10-14 163439.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 54,23 KB

_________________
  RobZon
 
RobZon 
plus master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2021
Posty: 348
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 14-10-2021, 16:41   

Domin922 napisał/a:
18 ms do routera w Warszawie

18-22ms mam w Vectrze do Wawki, takze ten teges ... :D takze jak słysze "lepsze UPC i Vectra niz TM czy Orange" to hmmmmm .. może w okolicy Wawy tak jest.
_________________
  RobZon
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 1,23 sekundy. Zapytań do SQL: 16
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: