Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
T-Mobile i oferta światłowodowa!
Autor Wiadomość
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 29-11-2020, 11:09   

Jurek A. napisał/a:
Nie, Kolego, klient może oczekiwać tylko tego co ma w umowie. Reszta to dobra wola operatora, tu jej zabrakło i wyszło trochę podstępnie, bo każdy zakłada, że przy światłowodzie przekieruje sobie porty. Jeśli odrzucają Wasze reklamacje można przyjąć, że nie chcą albo nie mogą dawać funkcjonalności i nic im nie można zrobić. Chyba, że macie jakieś pomysły, zamieniam się w słuch. Sympatyzuję z Wami, ale trochę bojów z T-Mobile toczyłem jako klient biznesowy, próba wymuszenia czegoś od nich to walenie głową w mur.


Dokładnie, ja przerobiłem trochę na takich reklamacjach, ciekawi mnie próba wywarcia czegoś czego nie ma w umowie.
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2020, 13:55   

W umowie też nie ma, że musi ci działać YT czy Google, a jednak działa i przy awariach do w/w serwisów by działali w celu naprawienia problemu. Do rzeczy, które w tej chwili są powszechne, powinni zrobić coś, by zaczęło działać. Udostępnienie publicznego lP, też nie powinno być problemu, bo je posiadają, wystarczy to wprowadzić do oferty, nawet odpłatnie, jak jest w przypadku mobilnego internetu.
Mnie jako klienta nie interesuje, że przez prywatne IP będę miał problem z np. zalogowaniem się do XBOX Live na konsoli, gdzie nieraz potrzebne jest przekierowanie portu. Tu dostawca ogranicza mi dostęp do serwisu. Reklamują się na stronie jako internet bez lagów i opóźnień, jako dobry do gier, a ograniczają dostęp do gier i serwisów z grami przez prywatne IP. Na razie mi to nie przeszkadza, bo nie mam konsoli i nie potrzebuje mieć dostępu do mojej sieci z zewnątrz, ale sami sobie ograniczają taka postawa zdobycie nowych klientów.
 
 
winforGD 
plus master

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Lut 2011
Posty: 360
Skąd: Gdynia
Wysłany: 29-11-2020, 14:22   

Uważam, że brtk ma rację. W którym punkcie umowy jest napisane, że będzie mi działał Facebook? Nie ma takiego punktu. Skoro nie ma takiego punktu w umowie, to mogą mi dzisiaj zablokować facebooka, a ja nie mogę zgłosić reklamacji? Ja autentycznie mam na w domu serwer Samby i teraz nie mogę się z nim zdalnie połączyć, a ludzie próbują mi wmówić, że to normalne :neutral:
 
 
ayufanpl 
classic master

Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 155
Wysłany: 29-11-2020, 16:55   

To chyba nie do końca tak.

T-Mobile nie gwarantuje działania usługi na urządzeniach, które nie są przez nich dostarczone: ONT+router. W ramach umowy podpisujesz, że zapoznałeś się z warunkami świadczenia usług, a co też za tym idzie z parametrami oraz możliwościami dostarczonych urządzeń:

- https://www.t-mobile.pl/p...alna/swiatlowod
- https://www.t-mobile.pl/r...a-P-1000001.pdf
- https://www.t-mobile.pl/r...007_0005528.pdf
- https://www.t-mobile.pl/r...lu_mojeWiFi.pdf

Z tego jak ja to rozumiem oraz z instrukcji korzystania z urządzeń, to oni nie muszą definiować jaki typ adresu jest przypisany (ale jednak to robią). Natomiast definiują jakie usługi są dostępne. Nigdzie nie widzę usługi przekierowania portów. Taka usługa wymaga publicznego zazwyczaj stałego adresu IP. Nie ma to ostatecznie znaczenia czy dają publiczny czy prywatny IP, bo ich urządzenie (które jest jedynym certyfikowanym przez nich) nie udostępnia takiej funkcji, czyli możesz założyć, że takiej funkcji w każdym scenariuszu nie da się uzyskać.

T-Mobile w ramach umowy dostarcza następujące usługi:

Cytat:

T-Mobile świadczy Abonentowi następujące podstawowe Usługi Telekomunikacyjne:
 stacjonarne usługi transmisji danych w Sieci a w ich ramach lub w związku z nimi:
 przyłączenie do Sieci
 dostęp do Sieci (usługa objęta Abonamentem)
 transmisja danych w ramach Internetu w Sieci (usługa objęta Abonamentem)


Definiuje, że jest używany adres dynamiczny, ale nie określa jego typu oraz nie określa jego widoczności "z Sieci". Jest to trochę nieprecyzyjne, ale adres IP z puli `46.205.*.` nadal jest adresem IP. Praktycznie, jest to prawda, urządzenie zawsze otrzymuje adres dynamiczny. Można porównawczo patrzeć na praktyki innych operatorów, którzy jednoznacznie określają "publiczny adres IP" ( https://www.upc.pl/intern...tart-300-start/ https://proip.pl/Internet#abonament ):

Cytat:

Powyższe usługi świadczone są z dynamicznie przydzielanym adresem IP.


T-Mobile definiuje jakie urządzenia wchodzą w skład umowy i są jej integralną częścią:

Cytat:

Ponadto Operator udostępnia:
 Router WiFi Standard
 Optyczne zakończenie Sieci światłowodowej ONT (udostępnienie objęte Abonamentem)
Wymieniony wyżej sprzęt wraz z okablowaniem i zasilaczem (dalej łącznie „Sprzęt”) zostanie wydany Abonentowi przez
instalatora w trakcie jego wizyty związanej z przyłączeniem do Sieci a jego niepowtarzalne numery i modele zostaną
wskazane w protokole sporządzonym po wykonaniu tej usług


T-Mobile określa, że nie gwarantuje funkcjonalności usługi przy modyfikacji przez abonamenta:

Cytat:

Informacje dotyczące funkcjonalności
urządzeń i usług Telekomunikacyjnych.
§5
3. Ograniczenia w dostępie lub korzystaniu z usług i
aplikacji oraz ograniczenia w korzystaniu z
udostępnionych przez Operatora telekomunikacyjnych
urządzeń końcowych (wynikające z działań Operatora lub
będące rezultatem jego zlecenia) mogą wynikać z
3.1.1. zmianą konfiguracji telekomunikacyjnego urządzenia
końcowego przez Abonenta,
3.1.2. instalacją przez Abonenta oprogramowania, które nie jest
zalecane przez producenta telekomunikacyjnego
urządzenia końcowego lub przez Operatora,


Nie ma opcji abyś nie przyjął urządzeń dostępowych T-Mobile. Jest to część "całego pakietu dostępu do sieci" i jako taka nie może być traktowana oddzielnie.

Inaczej, jeśli taka usługa byłaby dostępna, ale by została usunięta w trakcie trwania umowy. Analogiczna sytuacja jak z redukcją kanałów TV w UPC.

Trochę bronię T-Mobile pod kątem proceduralnym, ale faktycznie lepiej jakby to było napisane czarno na białym, np. w sekcji często zadawanych pytań. Próbować jednak warto.

Cytat:

Udostępnienie publicznego lP, też nie powinno być problemu, bo je posiadają, wystarczy to wprowadzić do oferty, nawet odpłatnie, jak jest w przypadku mobilnego internetu.


Zakładamy to, ale w faktycznie tego nie wiemy czy są w stanie udostępnić w ramach sieci Orange :)
Ostatnio zmieniony przez ayufanpl 29-11-2020, 17:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ayufanpl 
classic master

Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 155
Wysłany: 29-11-2020, 17:05   

Cytat:
Uważam, że brtk ma rację. W którym punkcie umowy jest napisane, że będzie mi działał Facebook? Nie ma takiego punktu. Skoro nie ma takiego punktu w umowie, to mogą mi dzisiaj zablokować facebooka, a ja nie mogę zgłosić reklamacji? Ja autentycznie mam na w domu serwer Samby i teraz nie mogę się z nim zdalnie połączyć, a ludzie próbują mi wmówić, że to normalne :neutral:


Nie, nie mogą. Co może być lub nie blokwane jest opisane w ramach ustawy antyterrorystycznej. Operator może się poruszać tylko w ramach ustawy: https://panoptykon.org/wiadomosc/sady-decyduja-o-blokowaniu-stron-internetowych-takze-dlatego-musza-byc-niezalezne. Operator jako sam w sobie nie jest producentem usługi Facebook, on udostępnią usługę dostępu do Sieci, której jest dystrybutorem. Nie może arbitralnie podejmować jakie indywidualne usługi są dostępne, bo było to ograniczeniem wolności dostępu do informacji.
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2020, 17:11   

Mój znajomy ma publiczne IP, a ma T-Mobile.
94.42.47.61
IP jest zmienne... ;) A też ma na sieci Orange, ale podpisywał umowę w 2019 roku. Ogólnie to wygląda tak, jakby jeszcze w 2019 roku dawali publiczne IP, a od 2020 już prywatne, bo dwie osoby z forum Orange też mają publiczne.
Jedna osoba na elektrodzie też pisała, że jakiś jego znajomy ma internet T-Mobile na sieci INEA i IP dostał stałe na adresacji INEA.
 
 
ayufanpl 
classic master

Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 155
Wysłany: 29-11-2020, 17:17   

brtk napisał/a:
Mój znajomy ma publiczne IP, a ma T-Mobile.
94.42.47.61
IP jest zmienne... ;) A też ma na sieci Orange, ale podpisywał umowę w 2019 roku. Ogólnie to wygląda tak, jakby jeszcze w 2019 roku dawali publiczne IP, a od 2020 już prywatne, bo dwie osoby z forum Orange też mają publiczne.
Jedna osoba na elektrodzie też pisała, że jakiś jego znajomy ma internet T-Mobile na sieci INEA i IP dostał stałe na adresacji INEA.


Ale sprawdził, że to jest IP na jego routerze i przekierowania działają? :)

To pewnie zależy gdzie, i zależy kto i jak udostępnia sieć operatorowi. Pewnie w niektórych lokalizacjach mogą nie mieć dostępnych IP (które są obecnie dość drogie) lub jest to determinowane przez inne ograniczenia. Prawdy się raczej nie dowiemy ;)
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 29-11-2020, 18:04   

ayufanpl, Ale czego Ty oczekujesz jak jeszcze niedawno T Mobile odpisali mi na maila że publiczne IP jest i kosztuje 15zl miesięcznie.
_________________
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2020, 18:16   

Tak, IP WAN ma takie samo jak na stronie, parę dni temu miał te co wkleiłem, jak to sprawdzaliśmy. Ma Asusa RT AC55u.

A tu macie fotę sprzed chwili:
 
 
ayufanpl 
classic master

Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 155
Wysłany: 29-11-2020, 18:59   

brtk napisał/a:
Tak, IP WAN ma takie samo jak na stronie, parę dni temu miał te co wkleiłem, jak to sprawdzaliśmy. Ma Asusa RT AC55u.


Mega! To też trochę tłumaczy dlaczego nie dają tego w standardzie/opcja. To zależy od miejsca świadczenia usługi. Szkoda, bo trochę kupuje się kota w worku. Rezygnacja w trakcie 14 dniowego okresu to koszt 600PLN. Ciekawe, czy UOKiK nie powinien się tym zainteresować.
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-11-2020, 19:26   

A z jakiej racji np. u mnie nie mogą świadczyć IP publicznego, a u znajomego mogą? ;) Dwóch użytkowników z forum Orange, jeden ze Szczecina, drugi z Łodzi, mój znajomy z Konstancina pod Warszawą mają publiczne IP, brali neta na początku 2019 lub pod koniec 2019 roku. Wszyscy mają adresację z multimo. Po 2020 roku jeden użytkownik z wykopu, ja też, mamy adresację z EraNet, za natem, IP prywatne. Myślę, że to nie jest od lokalizacji zależne, tylko sobie w 2020 roku taką politykę ustawili.

edit:
teraz mu powiedziałem jak przekierować porty do COD'a nowego, by miał NAT Open, a nie Moderated, zresetował też router wcześniej i IP dostał kolejne, publiczne:
157.25.184.93
Porty oczywiście otwarte bez problemu, NAT w grze ma Open już ;)
 
 
Jurek A. 
easy master

Dołączył: 28 Mar 2020
Posty: 28
Wysłany: 30-11-2020, 05:41   

brtk napisał/a:
A z jakiej racji np. u mnie nie mogą świadczyć IP publicznego, a u znajomego mogą?
Mają taki kaprys. Na serio, pewnie w różnych lokalizacjach bywa inna konfiguracja. Rozumiem rozgoryczenie, ale nie macie podstaw, żeby czegoś żądać, nie ma takiego przepisu, na który można się powołać.
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-11-2020, 06:51   

Uwierz mi, gdyby mi zależało na tym publicznym IP, to bym chociaż zerwał umowę bez ponoszenia żadnych kosztów, a że przy moim użytkowaniu na razie to nie przeszkadza, to nic nie robię. Próbuje chociaż mailowo wbić im do głowy, że światłowód bez publicznego IP, chociażby w opcji dodatkowo płatnej to kastrat.
Dużo spraw już wygrywałem między innymi z Orange, pomimo że czegoś w umowie nie było. Gdyby każdy był takim pesymistą, to świat by nie szedł do przodu.

Jakby to zależało od lokalizacji, to ktoś że Szczecina, Łodzi i spod Warszawy magicznym trafem by nie mieli publicznego IP z tej samej adresacji. Ja tu widzę powiązanie, o którym pisałem wyżej. Przy pierwszych umowach dawali publiczne IP, teraz piszą w mailach, że dają internet tylko na prywatnym IP, co mija się z prawdą i co udowodniłem.
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 30-11-2020, 17:37   

brtk napisał/a:
W umowie też nie ma, że musi ci działać YT czy Google, a jednak działa i przy awariach do w/w serwisów by działali w celu naprawienia problemu.


W umowie jest zapis o dostępie do sieci, o czym napisał Ci kolega niżej. Ty dalej swoje.

winforGD napisał/a:
Nie ma takiego punktu. Skoro nie ma takiego punktu w umowie, to mogą mi dzisiaj zablokować facebooka, a ja nie mogę zgłosić reklamacji


Mogą chociażby ustawa antyterrorystyczna czy sytuacja nie tak dawno, gdzie zablokowali dostęp do bukmacherki.

brtk napisał/a:
Próbuje chociaż mailowo wbić im do głowy, że światłowód bez publicznego IP, chociażby w opcji dodatkowo płatnej to kastrat.


Znowu odrealnione teksty, najgorszy rodzaj ludzi. Doradca który Ci odpisuje na maila, klepie to co mu każą. Nikogo generalnie nie obchodzisz, tak samo jak ja UPC.
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-11-2020, 18:13   

Weź już skończ.. ;) Brak argumentów, więc dobrze jest osobiście na kogoś najechać " najgorszym rodzajem ludzi". Dostęp do sieci jest szeroko rozumiany i może być interpretowany jak widac, jak się chce według uznania i sprawy.
Przed chwilą udowodniłem, że dają jednak publiczne IP, a Wy dalej swoje, a doradcy piszą, że świadczą usługi na prywatnych IP (bo tak działa ich sieć), zylx dostaje odpowiedź na maila, że za 15zł jest możliwe publiczne stałe IP do światłowodu. Doradcy po prostu sami nie wiedzą co sprzedają. Jeżeli nie weźmie się za odpisanie jakaś kompetenta osoba, to będą sprzeczne informacje co mail.
Mój znajomy potrzebował przekierować port, zadzwonił na infolinię techniczną od FTTH i mu doradca powiedział, że oni przekierować portu nie mogą, ale że może podłączyć swój sprzęt i taki port sobie sam przekierować, gdyż ma publiczne IP. Stąd też dowiedzieliśmy się, że posiada publiczne IP i że jak podłączy swój sprzęt, to przekieruje ten port, co potrzebuje.
Ba, dodam kolejny przypadek, o którym dowiedziałem się wczoraj. 3 miesiące temu, znajomy mojego znajomego też zmienił internet na T-Mobile, bo mój znajomy mu go polecił jako alternatywę dla Orange, bo narzekał na gry online, dostał IP prywatne, a jest uwaga - spod Rzeszowa, więc tutaj nie ma żadnej losowości lokalizacyjnej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: