Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Światłowód Inea 1Gb/Okablowanie po radiowym internecie
Autor Wiadomość
ExEaZ 
Klikacz

Dołączył: 30 Paź 2023
Posty: 6
Wysłany: 17-11-2023, 13:32   Światłowód Inea 1Gb/Okablowanie po radiowym internecie

Witajcie,

We wtorek będę miał podłączany światłowód od Inei i nie wiem za bardzo jak podłączyć wszystkie kable ethernet rozsiane po domu gdzie poprzedni właściciel miał internet radiowy.

Wygląda to tak: antena na dachu -> 1 Router na strychu -> Idą od niego 3 kable ethernet:
- do pokoju na piętrze(tu mój pokój z laptopem, konsolą i drukarką) a w pokoju obok drugi salon z TV
- do parteru w salonie przy TV
- do parteru na środku budynku wewnątrz szafy wpięty w drugi router od którego idzie jeden kabel ethernet na centralkę smart home.

Inea pójdzie piwnicą i wwiercą się do szafy na parterze gdzie najprawdopodobniej dadzą ONT + ich router.

Mój router jak i te dwa które teraz są mają może max 300mb szybkości więc do wymiany.

Ja nie znając się na tym widzę kilka możliwości:
1. ONT+Inea na parterze w szafie -> ethernet do nowego drugiego routera na strychu -> stąd dopiero wraca ethernet na parter pod tv i na piętro pod PC(Więc PC będzie za dwoma routerami a piętro będzie miało WIFI ze strychu).
2. ONT w szafie -> kabel ethernet od niego do routera Inea na strychu -> stąd dopiero wraca ethernet na parter pod tv i na piętro pod PC(więc PC będzie tylko za routerem Inea ale z drugiej strony słaby/brak zasięgu wifi na parterze więc tam wtedy przy TV drugi router).
3. ONT+Inea na parterze w szafie -> ethernet do switcha na strychu -> stąd dopiero wraca ethernet na parter pod tv i na piętro pod PC(wifi na parterze dzięki routerowi Inea, może drugi switch w pokoju z PC gdzie PC podpięty poprzez switche do Inea a dodatkowo drugi router obok dla WIFI na piętrze).

Obawiam się że PC/konsola za dwoma routerami będą miały niepotrzebnie podwójny NAT co spowoduje problemy z niektórymi grami chyba że da się je ustawić tak by nie miało to wpływu?
Czy ilość switchy, ilość wtyczek przez które musi przejść internet by wyjść poza budynek daje jakieś realne negatywne efekty pogarszając Ping/szybkość czy raczej są to nikłe różnice by brać pod uwagę?

Chciałbym by sieć miała zasięg WIFI na parterze jak i na piętrze, mesh/ap oraz jak najlepsze osiągi w grach na PC na piętrze bez podwójnych NAT, zablokowanych portów czy innych magicznych rzeczy.

Jeśli ktoś się zna na temacie i wie jak to sensownie podłączyć to wszelkie rady mile widzane.
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 17-11-2023, 17:55   

Ogólnie to zrezygnowałbym z tych starych kabli. I zastanowił się jak to podłączyć krócej. Jeśli ONT będzie na dole to pierwszy router zaraz przy ONT jako główny. Drugi router stawiasz na piętrze i podłączasz go jako punkt dostępowy. Konfigurujesz to w ten sposób, że wychodzisz z głównego routera z portu lan do drugiego routera na port wan. I masz wtedy jedną lokalną sieć o tej samej adresacji IP i jeden NAT. Ewentualne switche po drodze nie są żadną przeszkodą. Wszystkie urządzenia będą w jednej sieci i będą się bezproblemowo komunikowały. Routery Asusa na oryginalnym sofcie tak właśnie doskonale współpracują. Zapewniając jednocześnie dobre pokrycie wiifii. Twoja broszka jest tylko w tym jak pociągnąć fizycznie te kable.
_________________
  darknes
 
ExEaZ 
Klikacz

Dołączył: 30 Paź 2023
Posty: 6
Wysłany: 18-11-2023, 19:48   

darknes napisał/a:
Ogólnie to zrezygnowałbym z tych starych kabli. I zastanowił się jak to podłączyć krócej. Jeśli ONT będzie na dole to pierwszy router zaraz przy ONT jako główny. Drugi router stawiasz na piętrze i podłączasz go jako punkt dostępowy. Konfigurujesz to w ten sposób, że wychodzisz z głównego routera z portu lan do drugiego routera na port wan. I masz wtedy jedną lokalną sieć o tej samej adresacji IP i jeden NAT. Ewentualne switche po drodze nie są żadną przeszkodą. Wszystkie urządzenia będą w jednej sieci i będą się bezproblemowo komunikowały. Routery Asusa na oryginalnym sofcie tak właśnie doskonale współpracują. Zapewniając jednocześnie dobre pokrycie wiifii. Twoja broszka jest tylko w tym jak pociągnąć fizycznie te kable.


Zrezygnować niestety właśnie zbytnio nie mogę i modlę się by kable były w dobrym stanie i dawały radę przesyłać ten 1Gb internet. Cały dom niedawno został wyremontowany/odświeżony i nie ma zbytnio szans by przeciągnąć kable tak by ich nie było widać.

Czyli jeśli switche nie będą problemem to opcja z ONT+ router Inea na dole, switch na strychu i wtedy router jakiś nowy na piętrze będzie najlepszą opcją.

Proponujesz asusa, lepiej się sprawdzi niż coś z Tp-linka? Switch chyba nie musi być zbyt zaawansowany a wystarczyłby po prostu taki który udźwignie 1Gb internetu?

TP-Link 5p LS1005G ma 5 portów do 1000mbit za 60zł, przystepny cenowo więc może się nada? Niestety linka nie mogę wkleić jako świeżak.
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18-11-2023, 21:32   

ExEaZ napisał/a:
darknes napisał/a:
Ogólnie to zrezygnowałbym z tych starych kabli. I zastanowił się jak to podłączyć krócej. Jeśli ONT będzie na dole to pierwszy router zaraz przy ONT jako główny. Drugi router stawiasz na piętrze i podłączasz go jako punkt dostępowy. Konfigurujesz to w ten sposób, że wychodzisz z głównego routera z portu lan do drugiego routera na port wan. I masz wtedy jedną lokalną sieć o tej samej adresacji IP i jeden NAT. Ewentualne switche po drodze nie są żadną przeszkodą. Wszystkie urządzenia będą w jednej sieci i będą się bezproblemowo komunikowały. Routery Asusa na oryginalnym sofcie tak właśnie doskonale współpracują. Zapewniając jednocześnie dobre pokrycie wiifii. Twoja broszka jest tylko w tym jak pociągnąć fizycznie te kable.


Zrezygnować niestety właśnie zbytnio nie mogę i modlę się by kable były w dobrym stanie i dawały radę przesyłać ten 1Gb internet. Cały dom niedawno został wyremontowany/odświeżony i nie ma zbytnio szans by przeciągnąć kable tak by ich nie było widać.

Czyli jeśli switche nie będą problemem to opcja z ONT+ router Inea na dole, switch na strychu i wtedy router jakiś nowy na piętrze będzie najlepszą opcją.

Proponujesz asusa, lepiej się sprawdzi niż coś z Tp-linka? Switch chyba nie musi być zbyt zaawansowany a wystarczyłby po prostu taki który udźwignie 1Gb internetu?

TP-Link 5p LS1005G ma 5 portów do 1000mbit za 60zł, przystepny cenowo więc może się nada? Niestety linka nie mogę wkleić jako świeżak.


Switch tp będzie OK. Router Asusa proponuje bo znam ten sprzęt. I u mnie w duecie (dwa Asusy) robią idealną robotę. Ja mam podłączony ONT do Asusa AX3000 i dalej kablem lan do Asusa RT-AX56U. Co nie znaczy, że inny sprzęt też się nie nada. Ale tutaj się nie wypowiadam bo innych sprzetów nie testowałem. Chodzi o to, że całą sieć mam jako jedną całość, w jednej adresacji IP w całym mieszkaniu. A mam dwa routery i dwa switche. I w tym układzie wszystkie fony, TV, tunery sat, kompy Synology, drukarka, bez problemu sie komunikują. Niezaleznie czy są podłączone po wiifii czy kablem lan.
_________________
  darknes
 
ExEaZ 
Klikacz

Dołączył: 30 Paź 2023
Posty: 6
Wysłany: 18-11-2023, 22:19   

darknes napisał/a:
Jeśli ONT będzie na dole to pierwszy router zaraz przy ONT jako główny. Drugi router stawiasz na piętrze i podłączasz go jako punkt dostępowy. Konfigurujesz to w ten sposób, że wychodzisz z głównego routera z portu lan do drugiego routera na port wan. I masz wtedy jedną lokalną sieć o tej samej adresacji IP i jeden NAT.


U mnie niestety ONT będzie musiał być podłączony pod ich router gdyż jak to stwierdzili, wycofali już opcję podłączenia innych routerów bezpośrednio pod ONT i musi być ich. Czy w takim przypadku nadal mam szansę na jeden NAT jeśli podepnę PC pod swój drugi router wpięty do ich routera?

darknes napisał/a:
Switch tp będzie OK. Router Asusa proponuje bo znam ten sprzęt. I u mnie w duecie (dwa Asusy) robią idealną robotę. Ja mam podłączony ONT do Asusa AX3000 i dalej kablem lan do Asusa RT-AX56U. Co nie znaczy, że inny sprzęt też się nie nada. Ale tutaj się nie wypowiadam bo innych sprzetów nie testowałem. Chodzi o to, że całą sieć mam jako jedną całość, w jednej adresacji IP w całym mieszkaniu. A mam dwa routery i dwa switche. I w tym układzie wszystkie fony, TV, tunery sat, kompy Synology, drukarka, bez problemu sie komunikują. Niezaleznie czy są podłączone po wiifii czy kablem lan.


Rozumiem, u Ciebie pewnie też działa fajnie wifi mesh skoro obydwa routery to obsługują?
 
 
darknes 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Lut 2014
Posty: 164
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18-11-2023, 22:34   

ExEaZ napisał/a:
darknes napisał/a:
Jeśli ONT będzie na dole to pierwszy router zaraz przy ONT jako główny. Drugi router stawiasz na piętrze i podłączasz go jako punkt dostępowy. Konfigurujesz to w ten sposób, że wychodzisz z głównego routera z portu lan do drugiego routera na port wan. I masz wtedy jedną lokalną sieć o tej samej adresacji IP i jeden NAT.


U mnie niestety ONT będzie musiał być podłączony pod ich router gdyż jak to stwierdzili, wycofali już opcję podłączenia innych routerów bezpośrednio pod ONT i musi być ich. Czy w takim przypadku nadal mam szansę na jeden NAT jeśli podepnę PC pod swój drugi router wpięty do ich routera?

darknes napisał/a:
Switch tp będzie OK. Router Asusa proponuje bo znam ten sprzęt. I u mnie w duecie (dwa Asusy) robią idealną robotę. Ja mam podłączony ONT do Asusa AX3000 i dalej kablem lan do Asusa RT-AX56U. Co nie znaczy, że inny sprzęt też się nie nada. Ale tutaj się nie wypowiadam bo innych sprzetów nie testowałem. Chodzi o to, że całą sieć mam jako jedną całość, w jednej adresacji IP w całym mieszkaniu. A mam dwa routery i dwa switche. I w tym układzie wszystkie fony, TV, tunery sat, kompy Synology, drukarka, bez problemu sie komunikują. Niezaleznie czy są podłączone po wiifii czy kablem lan.


Rozumiem, u Ciebie pewnie też działa fajnie wifi mesh skoro obydwa routery to obsługują?


Tak, jeśli twój router ma opcję punktu dostępowego po kablu lan to owszem. Będziesz miał NAT tylko na routerze głównym. Owszem, z wiifii nie mam żadnych problemów w całym mieszkaniu. Nawet w kibelku mam mocny sygnał. :)

Jak to ONT musi być z ich routerem ? W Netii masz usługę ?
_________________
  darknes
 
ExEaZ 
Klikacz

Dołączył: 30 Paź 2023
Posty: 6
Wysłany: 18-11-2023, 23:46   

darknes napisał/a:
Tak, jeśli twój router ma opcję punktu dostępowego po kablu lan to owszem. Będziesz miał NAT tylko na routerze głównym. Owszem, z wiifii nie mam żadnych problemów w całym mieszkaniu. Nawet w kibelku mam mocny sygnał. :)

Jak to ONT musi być z ich routerem ? W Netii masz usługę ?


Inea. Najpierw miałem wizytę monterów którzy sprawdzili gdzie przy działce mam światłowód, ocenili i sprawdzili jakby tu się do tego zabrać w domu a przy okazji ich wypytałem o to czy będzie osobny ONT + router, czy mogę podpiąć swój router pod ONT i stwierdzili że już nie da się podpiąć własnego routera pod ONT ale mam się "nie martwić" bo aktualne ich routery mają dużo opcji konfiguracyjnych.
W lokalnym biurze Inei przedstawicielka również stwierdziła że ich router jest wymagany.
Podejrzewam że dopiero będę w stanie to sprawdzić jak już wszysto mi podłączą... :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: