Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Modernizacja sieci do FTTH a miedź.
Autor Wiadomość
sebagit 
classic master

Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 172
Wysłany: 23-04-2023, 09:00   

Oj to bardzo słabe. To obecnie, najlepiej działa nagrywarka na Horizon od UPC i... Jeszcze w Orange na dekoderze 4K Samsung. Tam podłączasz dysk USB i można nagrywać 3 kanały i oglądać 4.Ale to tylko na Samsungu. W dekoderze Sagemcom jest tylko PVR sieciowe jak w Netii i też nie na wszystkich kanałach.
 
 
Kebap12 
plus master

Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 621
Wysłany: 23-04-2023, 11:41   

stivi napisał/a:
Czyli należy rozumieć to tak że po całkowitej modernizacji sieci UPC PLAY zrezygnuje z kart Ci i dekoderow a zostanie tylko ta przystawka 4k ??


Ekspertem nie jestem, ale tak na logikę, skoro mając fttb, a potem na koncentryk, tv działała w standardzie dvb-c, nie można by tak samo zrobić przy ftth? Tylko różnica by była, że koncentryk się zaczyna u ciebie w mieszkaniu i tylko dla tv, albo tv zostawić tak jak było i tylko internet na światłowód przełączyć?
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 23-04-2023, 12:21   

Kebap12, Miałem kiedyś pomysł by to sprawdzić. Technicznie nie ma problemu by w jednym światłowodzie zmieścić gpon i rf overlay dla dvb-c. Nie udało mi się jednak potwierdzić że UPC tak robi, a do bloku może dochodzić więcej niż jedno włókno światłowodu.
Innym problemem jest zdobycie urządzenia (np PL200A FTTH)
do tego, są trudno dostępne, drogie i nie ma gwarancji że będą działać. No i UPC nie sprzeda umowy z kartą CI+, trzeba by wziąć umowę na inny adres.
_________________
 
 
izok 
easy master

Dołączył: 21 Lis 2021
Posty: 47
Wysłany: 23-04-2023, 12:54   

Trzeba pamiętać, że ta modernizacja ma na celu również możliwość świadczenia usług przez innych operatorów ( PŚO ) na tej sieci.
Tak jak pisze zylx jest to możliwe, ale chyba wtedy takie urządzenie musieli by dawać klientom PLAY/UPC, a klientom innych operatorów ONT.
Obecnie w sieci są dwa rodzaje FTTH (RFoG i GPON), z tego co pamiętam jest tak z powodu usług. Więc najpierw muszą zrobić wszystkie usługi (int., TV, tel. stacjonarny) po GPON.
TUTAJ można poczytać o podobnej modernizacji na XGS-PON tylko na większą skalę. Sprzęt był ten sam co u nas, ale obecnie na terenach testowych dają jakiś hub 5X z wbudowanym ont.
Dwie zagraniczne sieci z naszej obecnej grupy, francuska i włoska używają różne sprzęty, może któryś z nich trafi do nas?
 
 
Kebap12 
plus master

Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 621
Wysłany: 23-04-2023, 13:17   

zylx napisał/a:
Kebap12, Miałem kiedyś pomysł by to sprawdzić. Technicznie nie ma problemu by w jednym światłowodzie zmieścić gpon i rf overlay dla dvb-c. Nie udało mi się jednak potwierdzić że UPC tak robi, a do bloku może dochodzić więcej niż jedno włókno światłowodu.
Innym problemem jest zdobycie urządzenia (np PL200A FTTH)
do tego, są trudno dostępne, drogie i nie ma gwarancji że będą działać. No i UPC nie sprzeda umowy z kartą CI+, trzeba by wziąć umowę na inny adres.


Kurde, ale to by było wspaniałe gdyby oferowali takie cudo, zamiast tych swoich sprzętów, dać taki ont z ethernet i dvb-c i bajka, żadnych opóźnień, żadnego bicia się z irytującym sprzętem

Ja osobiście bym bardzo chciał światłowód, bo większy upload by się przydał, ale jeśli będzie to kosztem telewizji kablowej, to prawdopodobnie zostanę z samym internetem, a tv wezmę prawdopodobnie satkę z multiroomem od rodzinki, tylko będę musiał ogarnąć jak tunel ustawić żeby to wszystko działało poprawnie
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 23-04-2023, 14:44   

stivi napisał/a:
.Czyli należy rozumieć to tak że po całkowitej modernizacji sieci UPC PLAY zrezygnuje z kart Ci i dekoderow a zostanie tylko ta przystawka 4k ??


Nie, najpierw umowa Ci przejdzie na czas nieokreślony, a potem któregoś dnia wypowiedzą ze swojej strony.
 
 
Woocash 
light master

Dołączył: 14 Sty 2018
Posty: 96
Wysłany: 23-04-2023, 14:50   

Kebap12@ Ja to samo planuje :) Jak będzie TV tylko ip stream, całkowicie z tego rezygnuje i zostawiam sobie tylko sam net od nich. Satelitę mam cały czas (posiadam tam same pakiety tzw. premium)
Na pewno odczują odpływ usług TV w pakietach i przeskakiwanie na sam net.
_________________
  Woocash
 
stivi 
ultra master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 1108
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-04-2023, 17:02   

No tak ale nie każdy ma możliwość satelity a poza tym kto ogląda sport potrzebowałby dwie platformy i co najmniej Viaplay... A osobno to już większe koszty.. Mam nadzieję że kiedyś upc/play może zaoferuje po prostu dekoder ze swobodnym nagrywaniem i odtwarzaniem ale jak widać od 2 lat chyba się na to nie zanosi... Wg mnie pakiety dodatkowo płatne powinny mieć możliwość bezproblemowego nagrania i odtwarzania z przewijaniem... Posat sport premium czy eleven na box4k to umożliwia ale Canal+ nie... To samo powinno być z TVP jeżeli ktoś opłaca abonament rtv powinien mieć możliwość swobodnego przewijania nagrań... Zamiast iść z postępem i mieć lepiej to niestety jest gorzej...
  stivi
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 23-04-2023, 21:30   

stivi, Postęp oznacza koniec telewizji linearnej i zastąpienie jest streamingiem. Operatorzy to wiedzą, i nie są skłonni ponosić kosztów dla garstki dinozarów która powoli będzie wymierać.
Dla dzieci i młodzieży telewizja, w której nie można oglądać czego się chce i kiedy się chce, już jest niezrozumiałym anachronizmem.
Ostatnim bastionem TV jest sport na żywo, ale i tutaj idą wielkie zmiany. I wcale nie będzie to streaming w apkach typu Viaplay. Ligi coraz bardziej zdają sobie sprawę, że lepiej wyjdą na własnej produkcji sygnału i sprzedaży go bezpośrednio do klienta końcowego zamiast dogadywać się z telewizją, która staje się niepotrzebnym pośrednikiem. Nie wspominając już o dostępie do globalnego rynku, możliwości większego zaangażowania widza czy wprowadzenia mikropłatności.
_________________
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1262
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-04-2023, 22:12   

Odwrót od klasycznej telewizji linearnej w dvb-c nie następuje tak szybko jak się to wydawalo kilka lat temu, problemów jest co najmniej kilka np. niewystarczający bitrate w streamingu IPTV różnych dynamicznych treści, często dwa piloty do obsługi, charakter transmisji która w klasycznej telewizji ma charakter broadcastowy a więc dużo bardziej niezawodny niż w przypadku IP (nie wszystkie usługi pracują jako multicast) itd.
Największą słabością telewizji linearnej dvb-c jest ramówka a w zasadzie coraz słabsza jej zawartość, wyjątki potwierdzają regułę :P ale ten proces zmiany technologii będzie długi
Oczywiście część odbiorców nie przykłada wagi do tych problemów, do jakości, bardziej ceni sobie prostotę ale wymagania klientów też się zmieniają, zaczynają dostrzegać słabości nowych technologii co powinno wymusić korzystne zmiany, niestety sporo byle jakości wkroczyło do streamingu IPTV a widz to nie tylko gimbaza
 
 
izok 
easy master

Dołączył: 21 Lis 2021
Posty: 47
Wysłany: 25-04-2023, 17:32   

Grupa Playa ma dwóch dostawców GPON
 
 
Yarecky 
light master

Dołączył: 25 Gru 2017
Posty: 65
Wysłany: 04-07-2023, 20:41   

No to Play nie czeka na rządowe i unijne "srebrniki" i sami znaleźli finansowanie modernizacji sieci z Hfc do ftth, słyszałem od samych techników że kasa jest ale nie myślałem że aż tyle a jako ciekawostkę dodam że nowe środki na budowę sieci ftth w ramach programu FERC za środki UE i państwa nie licząc środków z KPO ( bo ich raczej szybko nie będzie przy obecnej władzy) to niecałe 3 mld zł https://gsmonline.pl/artykuly/sa-miliardy-na-przerobienie-sieci-upc-na-swiatlowody
 
 
SuperGod 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Gru 2021
Posty: 126
Wysłany: 05-07-2023, 00:52   

Mogą sobie okablować cały świat.

Dopóki w Play będzie CGNAT, brak publika, etc, to jest i będzie dla mnie bezużyteczne guano.
Nikt mi nie powie, że Grażynka potrzebuje 5Gbit do domu do przeglądania netu.
Takie łącze raczej biorą ludzie co tego potrzebują (upload, publiczny) i orientują się w temacie.

To Orange już lepiej wypada od tej śmiesznej firemki.
Jedyny plus jaki w tym widzę, to boom na światło i konkurencja.

Oby tylko reszta nie poszła tą drogą, po co komuś dawać np. publiczne IP?
Ważne, że cyferki 5Gbit się zgadzają marketingowo.
 
 
Sigmund 
classic master

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Paź 2016
Posty: 199
Wysłany: 05-07-2023, 14:31   

Tylko, że budować i modernizować sieć będzie Polski Światłowód Otwarty, w połowie należący do Play, a w połowie do inwestora finansowego (stąd kapitał i możliwość zadłużenia się). Operator hurtowy. To, że Play ma dziwną ofertę to nie powinno mieć wpływu na dostęp hurtowy, gdzie będzie można wziąć Orange, Netię, czy opeartorów lokalnych. Tak jak w Światłowód Inwestycje, Nexera, czy Fiberhost.
_________________
 
 
adrjannn 
light master

Dołączył: 27 Lut 2023
Posty: 85
Wysłany: 05-07-2023, 20:15   

SuperGod napisał/a:
Mogą sobie okablować cały świat.

Dopóki w Play będzie CGNAT, brak publika, etc, to jest i będzie dla mnie bezużyteczne guano.

Widocznie pozazdrościli T-Mobile Światłowód, tam też CGNAT :)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: