Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hitron Chita
Autor Wiadomość
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-12-2022, 16:27   

nusch napisał/a:
(...) [*] gdzieś czytałem że (...)

Wszystko znajdziesz na forum.

To chyba pierwszy przypadek, kiedy ktoś woli Conect(TFU)boxa od Hitrona :shock:
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 28-12-2022, 21:36   

hsurim napisał/a:
nusch napisał/a:
(...) [*] gdzieś czytałem że (...)

Wszystko znajdziesz na forum.

To chyba pierwszy przypadek, kiedy ktoś woli Conect(TFU)boxa od Hitrona :shock:


jak dla mnie to cb to nienajgorszy sprzęt jeśli chodzi o parametry. Kupiłem właśnie netgear wax206 z myślą że zainstaluje openwrt żeby mieć vlany i kontrolę. Tj model tzw AX3200 na defaultowych ustawieniach ma gorsze osiągi. Po zmianach jest tak samo, albo prawie bo przy cb przez ścianę na iphone mam ponad 500Mbs a tutaj dochodzę do max 400.
Może przy innych prędkościach czy większych powierzchniach chita sprawuje się lepiej ale w moich zastosowaniach nie sądzę żeby mnie czymś zaskoczyła na plus. Minus to wymuszone stałe ip
 
 
nusch 
Klikacz

Dołączył: 28 Gru 2022
Posty: 4
Wysłany: 29-12-2022, 11:23   

hsurim napisał/a:
nusch napisał/a:
(...) [*] gdzieś czytałem że (...)

Wszystko znajdziesz na forum.



Przekopałem jeszcze więcej wątków ale nie mogę znaleźć konkretów na temat parametrów. Tylko w tym wątku było info że Hitron > Gigaconnectbox . Ale patrząc na wikidevi nie za bardzo:
Tu:
wikidevi.wi-cat ru/Hitron_CHITA
piszą że parametry ma takie same jak tu:
wikidevi.wi-cat ru/Hitron_CODA-4589
vs Gigabox tu:
wikidevi.wi-cat ru/Arris_TG3452

I teraz CPU FHCE2752M > FHCE2712M na korzyść Gigaboxa
RAM oba 1GB

Flash 512 > 128 na korzyść Gigaboxa. Wiem że akurat Flash na wydajność nie wpływa bezpośrednio ale może mieć wpływ na jakość softu - więcej trybów, więcej workaroundów -> pośrednio większa wydajnośc.

Tuner downlink: Maxlinear MXL278 w obu
Tuner upstream: Maxlinear MXL236 w obu
a więc jeżeli ktoś pisze że w jednym mu działa samo RF gorzej niż w drugim to może być tylko kwestią softu
 
 
nusch 
Klikacz

Dołączył: 28 Gru 2022
Posty: 4
Wysłany: 29-12-2022, 11:24   

hsurim napisał/a:
nusch napisał/a:
(...) [*] gdzieś czytałem że (...)

Wszystko znajdziesz na forum.



Przekopałem jeszcze więcej wątków ale nie mogę znaleźć konkretów na temat parametrów. Tylko w tym wątku było info że Hitron > Gigaconnectbox . Ale patrząc na wikidevi nie za bardzo:
Tu :
wikidevi.wi-cat ru/Hitron_CHITA
piszą że parametry ma takie same jak tu:
wikidevi.wi-cat ru/Hitron_CODA-4589
vs Gigabox tu:
wikidevi.wi-cat ru/Arris_TG3452

I teraz CPU FHCE2752M > FHCE2712M na korzyść Gigaboxa
RAM oba 1GB

Flash 512 > 128 na korzyść Gigaboxa. Wiem że akurat Flash na wydajność nie wpływa bezpośrednio ale może mieć wpływ na jakość softu - więcej trybów, więcej workaroundów -> pośrednio większa wydajnośc.

Wifi jak napisałem mnie nie interesuje - miejscem obu tych szkaradztw i tak będzie głęboka piwnica
Tuner downlink: Maxlinear MXL278 w obu
Tuner upstream: Maxlinear MXL236 w obu
a więc jeżeli ktoś pisze że w jednym mu działa samo DOCSIS gorzej niż w drugim to może być tylko kwestią softu
 
 
kasper93 
easy master

Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 22
Wysłany: 03-01-2023, 16:51   

Były jakieś informacje o nowym routerze dla oferty biznesowej? Aktualnie mam Chita, wcześniej GCB, szczerze nie widzę różnicy, a jeżeli jest to na korzyść GCB. Chita ma wyższe pingi i wariację, ale muszę więcej obserwować, bo może to tylko obecna sytuacja, chociaż nigdy nie widziałem takiego zachowania z GCB. Sprzęt poza cpu to prawie to samo, więc nie spodziewałbym się różnicy. Z tego co widzę różnica jest 2.0GHz vs 2.5GHz na korzyść GCB.

Nie przyglądałem się temu wcześniej więc nie naciskałem na GCB6, o ile je w ogóle dają dla klientów biznesowych. Ten port eth 2.5Gb/s brzmi kusząco szczerze mówiąc.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-01-2023, 16:56   

W GCB6 masz chipset Broadcoma i to może dać pewną różnicę dla ortodoksów :P
 
 
snp 
Klikacz

Dołączył: 10 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 10-01-2023, 17:38   

Jako że to mój pierwszy post na tym forum: dzień dobry. :)

A teraz do rzeczy.

UPC mnie namówiło na update umowy 600/60 na czas nieokreślony na umowę 1000/60 na czas określony. Wtedy się okazało, że zmiana prędkości wiąże się z wymianą modemu. No i zaczęły się schody.

Wcześniej było tak: Łącze 600/60 z oferty biznesowej, modem Compal w trybie bridge, router Asus RT-AC66U B1. W okolicy tylko jedna obca sieć 5 GHz więc za dużo zakłóceń nie ma. Najbardziej ogarnięty w temacie wifi komp, zlokalizowany w odległości jakichś 5m od routera, za pojedynczą ścianą, zestawiał połączenie w standardzie 866 Mbps, speedtest raportował 480-520 Mbps. Nie było się do czego przyczepić.

A teraz jest tak:

Wersja 1: Łącze 1000/60 z oferty biznesowej, modem Chita w trybie routera. Laptop po kablu w speedteście elegancko 940-950 Mbps. W/w komp po wifi zestawia połączenie w standardzie 468 Mbps, speedtest raportuje max. 300 Mbps. Być może dlatego, że siła sygnału beznadziejna. O ile komp widzi sygnał Asusa na poziomie -30 dBm, o tyle sygnał Chity jest na poziomie -70 dBm. Oba routery leżą 30 cm od siebie więc odległość do kompa taka sama. Podobnie jak ta sama jest ściana po drodze.

Wersja 2: Łącze 1000/60 z oferty biznesowej, modem Chita w trybie bridge, router Asus RT-AC66U B1. Po wifi (połączenie oczywiście 866 Mbps) speedtest raportuje 260-280 Mbps, po kablu 280-320 Mbps.

No i teraz zgłupiałem. Co może być nie tak? Dlaczego sygnał Chity jest tak słaby? Dlaczego Asus via Chita w trybie bridge ma tak niskie transfery, skoro wcześniej z Compalem nie miał takich problemów?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-01-2023, 21:13   

Rzeczywiście dziwny przypadek, zagadaj czy jest możliwość zmiany Chita na GCB6 choć może być trudno ze względu na te ofertę biznesową tyle że możesz się powołać na problemy w zasięgu Wifi z Chity, no i nie wiem czy GCB6 obsługuje tryb bridge ale jest duża szansa że będziesz mógł się pozbyć swojego starego Asusa ;)
 
 
snp 
Klikacz

Dołączył: 10 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 11-01-2023, 10:00   

Zrobiłem hard reset Asusa i przełączyłem go w tryb accesspoint. W kwestii wydajności nic to nie zmieniło. Podejrzałem więc CPU w czasie speedtesta: obciążenie jednego rdzenia 100%, drugi nudzi się na 3-6%. Wygląda więc, jakby Asus używał tylko jednego rdzenia do obsługi wifi. No i że skończyła się moc obliczeniowa i nie jest w stanie gadać z modemem szybciej. Jak w takim razie był w stanie gadać z Compalem na 500+ Mbps? Nie mam pojęcia.

Plus LAN w Asusie jest 1 Gbps a po wifi teoretycznie umie nawet 1750 Mbps wyciągać, więc takie 300 Mbps nie powinno być dla niego żadnym problemem. No ale jest jak jest.

Wyłączyłem więc Asusa zupełnie, ustawiłem w modemie pasmo 5 GHz na a/n/ac mixed. Siła sygnału nadal badziewna, max. -65 dBm, ale łącze niby się zestawia nominalnie na 866 Mbps, a speedtest wyciąga 450 Mbps.

Poobserwuję jeszcze jak wygląda stabilność, wydajność przy większej liczbie klientów, etc. Jeśli będzie OK, to chyba tak zostawię. Nie wiem czy jest sens napierać na zmianę modemu w takim układzie...

EDIT: Ustawiłem Chitę dokładnie na miejscu Asusa i przepustowość wzrosła do 520 Mbps. Najwidoczniej nawet przesunięcie o 30cm ma znaczenie.
 
 
snp 
Klikacz

Dołączył: 10 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 02-03-2023, 00:50   

Okazało się jednak, że na dłuższą metę urządzenie nie radzi sobie ze zwykłym domowym obciążeniem generowanym przez cztery osoby. Mimo że speedtesty niby dobre, to stabilność do bani. W grach częste skoki pingów z 10-20 ms na 400-600 ms, czasem kompletny zanik wifi na kilka chwil, ciężko obejrzeć coś na YT/VOD bez doczytywania danych co jakiś czas. Doszło nawet do tego, że jak odpaliłem serwer i klienta gry na tym samym kompie, ping PC-Hitron-PC wahał się od 2 ms do... 400 ms. :mrgreen:

Modem wrócił więc do roli bridge'a, a rolę routera przejął Asus AX3000 v2. Nie ma śladu problemów z ograniczeniem transferu do 300 Mbps, z którym walczyłem w poprzednim routerze (najwidoczniej był już on za stary, albo coś się uszkodziło). Różnica w sile sygnału wifi w porównaniu do Hitrona zauważalna, natomiast ogólna responsywność łącza na kompletnie innym poziomie! Nawet zwykłe klikanie w przeglądarce czy odpalanie filmów na YT/VOD jest znacznie sprawniejsze. Do tego stabilność pingów w grach - bez zarzutu.

Mam tylko nadzieję, że chociaż jako modem Hitron nie zawiedzie... :P
 
 
lukasamd 
Klikacz

Dołączył: 27 Mar 2023
Posty: 1
Wysłany: 27-03-2023, 10:30   

Cześć,
mam internet biznes w upc na koncentryku, było 750/60 z gigaboxem, kończyła się umowa i zaproponowali przejście na 1000/60 z wymianą modemu na nowy. Informowałem, że już poprzedniego nie jestem w stanie za bardzo wykorzystać, bo ostatnio zmieniłem sprzęt i nowy lap nie ma rj45, po wifi leci natomiast ~500-550 mbit

Powiedzieli, że nowy będzie z wifi6 - dostałem Hitrona Chita no i szybko zorientowałem się, że to bzdurka :) Max. to 802.11ac, nadal wyciągam tyle co poprzednio, więc słabo widzę taki interes - wolę już wrócić do poprzedniej, bezterminowej umowy za odrobinę niższą kwotę (5 zł, ale jednak), w razie potrzeby dokupić sobie router i tyle.

W lapie mam Intela AX210 więc gdyby router oferował 802.11ax, to podejrzewam, że może nie 1 Gbit, ale wyciągnąłby sporo więcej niż obecnie. Pobawiłem się ustawieniami Chita i nie widzę żadnej możliwości, aby wyciągnął więcej niż daje teraz

Co byście doradzili? Gigabox problemów nie robił. Na forum widzę z kolei nieco info o problematycznym przejściu w Hitronie na tryb Bridge, więc wydaje mi się, że taka zamiana ma mało sensu i lepiej wrócić do tego, co miałem
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 27-03-2023, 18:32   

Przejdź na 150mbps, to ja radzę. Działą tak samo jak 1gbps - miałem i zrezygnowałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: