Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki router do sieci domowej pod GCB6 w trybie bridge
Autor Wiadomość
askel 
easy master

Dołączył: 09 Gru 2020
Posty: 32
Wysłany: 01-02-2023, 02:02   Jaki router do sieci domowej pod GCB6 w trybie bridge

Posiadam GCB6, ogólnie jakie polecacie routery żeby to ustrojstwo ustawić w tryb brdige i żeby było z nim kompatybilne. Nadmienie że: nie chce mi się bawić w żadne openwrt, chce router z najlepszym możliwym softem aktualizowanym na bieżąco, nie jestem obeznany w kwestiach zabezpieczenia sieci, zależy mi żeby router był funkcjonalny, żeby był ponadprzeciętnie bezpieczny, żeby miał wbudowany zaawansowany pod względem technologicznym intuicyjny firewall który chroniłby wszystkie urządzenia już z poziomu routera jakies IPS/IDS logi, czy najnowszy synology RT6600ax spełniłby taką funkcję? W jego przypadku bardzo podoba mi się panel, filtry internetowe i ogólnie cały soft jaki tym zarządza, co myślicie? Macie jakieś zastrzeżenia co do routerów synology? Macie jakieś inne propozycje w moim przypadku, zasięg wifi nie jest dla mnie ważny. Priorytetem jest bezpieczeństwo i proste dla laika diagnozowanie potencjalnych włamań i ruchu sieciowego. Router przeznaczony do użytku domowego.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-02-2023, 10:44   

Jak już koniecznie coś osobnego postawić za GCB6 to np. Asus RT-AX88U, ma na sobie TrendMicro a dodatkowo dostajesz VPN serwer o którym w ogóle nie wspomniałeś
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 01-02-2023, 17:52   

czyli w sumie jedyny powód to bezpieczeństwo i diagnoza włamań?
- IMHO IPS/IDS w dobie ruchu po https ma mniejsze znaczenie
- IMHO bardzie operatorowi zależy na bezpieczeństwie niż producentom routerow którzy co roku wypuszczają nowe modele olewając stare
 
 
kranu 
light master

Dołączył: 16 Mar 2016
Posty: 62
Wysłany: 02-02-2023, 19:40   

ra74 napisał/a:

- IMHO bardzie operatorowi zależy na bezpieczeństwie niż producentom routerow którzy co roku wypuszczają nowe modele olewając stare


To prawda, dlatego dobrą opcją są routery oparte na uniwersalnym ciągle rozwijanym i łatanym systemie jak np. RouterOS od Mikrotika. Ale intuicyjny to on nie jest. Funkcjonalny jak najbardziej.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-02-2023, 22:46   

kranu napisał/a:
ra74 napisał/a:

- IMHO bardzie operatorowi zależy na bezpieczeństwie niż producentom routerow którzy co roku wypuszczają nowe modele olewając stare


To prawda, dlatego dobrą opcją są routery oparte na uniwersalnym ciągle rozwijanym i łatanym systemie jak np. RouterOS od Mikrotika. Ale intuicyjny to on nie jest. Funkcjonalny jak najbardziej.


Tia, Mikrotik to pod warunkiem ze ktoś ma jakieś pojecie co konfiguruje….siec jest pełna Mikrotikow na ktorych lludzie sobie powlączali DNS i teraz jest zrodlem odbitych atakow bo Mikrotk nawet nie zadbał o domyslne wyłączenie rekursywnych zapytań :evil:
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 02-02-2023, 23:00   

kranu napisał/a:

To prawda, dlatego dobrą opcją są routery oparte na uniwersalnym ciągle rozwijanym i łatanym systemie jak np. RouterOS od Mikrotika. Ale intuicyjny to on nie jest. Funkcjonalny jak najbardziej.


OP nie chce openwrt a ty my mikrotika polecasz :) już lepszy był UDM ubiquity
 
 
askel 
easy master

Dołączył: 09 Gru 2020
Posty: 32
Wysłany: 07-02-2023, 08:41   

komentarz dodal sie dwa razy prosze o usuniecie
Ostatnio zmieniony przez askel 07-02-2023, 10:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
askel 
easy master

Dołączył: 09 Gru 2020
Posty: 32
Wysłany: 07-02-2023, 10:17   

ra74m bardzo mnie zaciekawiłeś tym UDM, czyli po prostu podpinam go lanem do zbridzowanego GCB6 i śmiga jako router? Czym się różni UDM OD UDR tak po skrócie? Masz może jakąs prezentację jak wygląda panel tego UDM bo nie mogłem się doszukać jedynie jakieś screeny.

Coś jeszcze byście polecili ogólnie? W ogóle czemu nikt nie poleca routerów synology? Aż tak podupały pod względem bezpieczeństwa? Kilka lat temu testowałem ich flagory router na tamte czasy i ten cały ich system działał świetnie. Nie wiem jak jest teraz.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-02-2023, 10:31   

Sorry ale nie ma co porównywać Synology z firmami które specjalizują się w urządzeniach sieciowych, chcesz się w to bawić to ok ;)
Używam z powodzeniem od lat Synology jako NASa ale nawet przez myśl by mi nie przeszło żeby kupować router od Synology…nie w tym ta firma się specjalizuje ale jak chcesz się tym bawić to będziesz naszym beta testerem :)
 
 
gabrychu 
classic master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 196
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 07-02-2023, 15:01   

pawelb napisał/a:
Sorry ale nie ma co porównywać Synology z firmami które specjalizują się w urządzeniach sieciowych, chcesz się w to bawić to ok ;)
Używam z powodzeniem od lat Synology jako NASa ale nawet przez myśl by mi nie przeszło żeby kupować router od Synology…nie w tym ta firma się specjalizuje ale jak chcesz się tym bawić to będziesz naszym beta testerem :)


Używam od dłuższego czasu RT2600ac, jak i MR2200ac i nie narzekam :)
Ustawione filtry pod dzieci, do czego mogą mieć dostęp w sieci.

Kilku NASów tej firmy też używam i też nie narzekam.
_________________
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 08-02-2023, 16:28   

askel napisał/a:
ra74m bardzo mnie zaciekawiłeś tym UDM, czyli po prostu podpinam go lanem do zbridzowanego GCB6 i śmiga jako router? Czym się różni UDM OD UDR tak po skrócie? Masz może jakąs prezentację jak wygląda panel tego UDM bo nie mogłem się doszukać jedynie jakieś screeny.

O UDM wspomniałem tylko w kontekście mikrotika, samo w sobie nie jest jakoś najbardziej polecane, w USA wiele osób ma domy i tam AP kupują osobno
UDR - wifi6 ale dla osób co chcą włączyć i zapomnieć
UDM - wifi5 ale jak widziałem w testach osiąga lepsze transfery niż pozostałe AP, szerokie możliwości konfiguracyjne np vlany. Mnie ostatecznie odrzucił kolor i wiatraczek
Przykład panelu masz np tutaj https://youtu.be/BezoNUflqXo?t=447
 
 
blen_did 
Klikacz

Dołączył: 08 Sty 2015
Posty: 4
Wysłany: 12-02-2023, 12:36   

Mam GCB6 podpietego z Unifi USG-3P i do tego AP Unifi 6 Lite i smiga az milo.
 
 
F1le 
classic master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-02-2023, 17:27   

Zależy jaki poziom wtajemniczenia jest Ci potrzebny...

Ja używam Mikrotika 4011 - konfiguracja nie jest trudna, ale to nie jest router dla zwykłego Kowalskiego. Używam bo mam zestawione 2xWAN w jeden LAN.

Routery Unifi to taki w/g mnie przerost formy nad treścią za te pieniądze, bo wcale od Asusa tego się nie różni funkcjonalnością. Natomiast sa mam WiFi na Unifi te Pro Wifi6 no to jak blisko jesteś to 1Gbit/s to pociągnie. WiFi od Unifi jest OK.

Jak nie potrzebujesz robić mostów IPSeców itp to ten Asus pewnie wystarczy.
  F1le
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 13-02-2023, 18:49   

wszystko to zabawki dla dziecka, bierz UDM-PRO będziesz zadowolony
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: