Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mam Compala i Horizona. Jak zrobic, by Wifi bylo najlepsze?
Autor Wiadomość
lukaszzpytaniem 
Klikacz

Dołączył: 11 Sie 2021
Posty: 5
Wysłany: 11-08-2021, 17:26   Mam Compala i Horizona. Jak zrobic, by Wifi bylo najlepsze?

Czolem,

Kombinuje jak skonfigurowac oba urzadzenia, Compal, ktory mam od dawna, i Horizon, ktory dostalem niedawno, zeby z nich wydobyc jak najlepszy zasieg WiFi na caly dom. Najlepiej by bylo gdyby wszystko bylo w jednej sieci, a jeszcze bardziej najlepiej jakbym nie mial wielu roznych SSID i wszystko ladnie automatycznie sie przelaczalo z jednego AP na drugi w miare potrzeb w ramach sieci o tym samym SSID.

Mam dwa niezle zlokalizowane punkty, gdzie beda staly oba urzadzenia (w jednym z nich obecnie stoja oba). Jeden z tych punktow ma doprowadzony koncentryk z UPC, ale do drugiego moge tez bez problemu doprowadzic koncentryk - rozgalezienie juz jest nawet zrobione. Te 2 punkty sa juz polaczone skretka cat 5.

Widze nastepujace opcje

a) oba urzadzenia podlaczone koncentrykiem i polaczone ze soba skretka, Compal ustawiony jako glowny router, Horizon ustawiony jako "podlaczony do juz istniejacej sieci". Minus taki, ze zostanie niefajny SSID z Horizona, bo chyba tego sie nie da zmienic

b) odlaczyc Compala od koncentryka i ustawic Horizon jako glowny router, a Compala podlaczyc tylko skretka i ustawic go jako AP, bez funkcji routera. W Compalu moglbym skopiowac SSID i haslo z Horizona zeby oba punkty WiFi wygladaly identycznie i nie trzeba by sie bylo recznie przelaczac, ale Horizon wydaje mi sie miec mniejsze mozliwosci konfiguracji i moze strace jakies funkcje w porownaniu z Compalem?

Czy ktorys z tych pomyslow wydaje sie komus wyraznie lepszy niz drugi? A moze jeszcze inaczej to zrobic?

Dzieki wielkie z gory za czas i pomoc
 
 
-Zuzia 
plus master


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 27 Paź 2020
Posty: 600
Wysłany: 11-08-2021, 18:14   

Compal może działać jako AP, bez koncetryka. Ale o ile mi wiadomo nie możesz sam zarejestrować Horizona jako modem internetowy.
_________________
  -Zuzia
 
lukaszzpytaniem 
Klikacz

Dołączył: 11 Sie 2021
Posty: 5
Wysłany: 11-08-2021, 18:45   

Dzieki - obecnie Horizon jest podlaczony koncentrykiem, rozglasza wifi, daje dostep do internetu. Wiec chyba dziala jako modem?
 
 
-Zuzia 
plus master


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 27 Paź 2020
Posty: 600
Wysłany: 11-08-2021, 19:00   

Czyli Horizon jest aktywowany. W takim razie możesz użyć Compala jako AP.
_________________
  -Zuzia
 
js62 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2021
Posty: 35
Wysłany: 11-08-2021, 22:32   

Tak sobie głośno myślę, że jeżeli podłączysz Horizona w trybie „podłącz do istniejącej sieci”, to dostanie on IP na Compalu. Spróbuj wówczas odnaleźć IP Horizona w panelu administracyjnym Compala i otworzyć ten adres w przeglądarce. Powinien być normalnie dostęp do panelu Horizona, na którym zmienisz SSID i inne ustawienia. Jeżeli to sprawdzisz i zadziała, daj proszę znać. Dzięki.
 
 
lukaszzpytaniem 
Klikacz

Dołączył: 11 Sie 2021
Posty: 5
Wysłany: 16-08-2021, 11:55   

Dla tych zainteresowanych kiedys w przyszlosci:

Skonczylo sie na opcji a) - oba urzadzenia podlaczone koncentrykiem i polaczone ze soba skretka, Compal ustawiony jako glowny router, Horizon ustawiony jako "podlaczony do juz istniejacej sieci". Po ustawieniu Horizona, wyswietlil swoje wlasne IP na ktore moge sie zalogowac przez laptopa i zmienic SSID oraz haslo do WiFi.

Jedyny szczegol, ktory mi pozostal to ustawic teraz Horizona na konkretny adres IP, a nie losowy z DHCP Compala. Compal ma 192.168.0.1, wiec pasowaloby zeby Horizon mial 192.168.0.2. Niestety, na panelu Horizona nie widze mozliwosci ustawienia stalego IP, wiec zostaje przypisanie na podstawie adresu MAC. Problem polega na tym, ze nie wiem ktorego uzyc: na naklejce na Horizonie widze STB MAC, CM MAC, i MTA MAC. Dodatkowo na panelu administracyjnym Horizona widze tez HFC MAC. Natomiast
Kod:
arp -a
pokazuje jeszcze inny adres MAC, nie pasujacy do zadnego z czterech powyzszych. Poprobuje, i dam znac co sie uda wymyslic.
 
 
lukaszzpytaniem 
Klikacz

Dołączył: 11 Sie 2021
Posty: 5
Wysłany: 16-08-2021, 11:57   

Jeszcze dodam ze Horizon jest podlaczony koncentrykiem dlatego, ze do niego jest podlaczony telewizor.
 
 
js62 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Mar 2021
Posty: 35
Wysłany: 16-08-2021, 12:12   

Dzięki za odpowiedź.
Co do MAC Horizona - zaloguj się do Compala, wejdź w zakładkę "lista podłączonych urządzeń" - tam znajdziesz Horizona, jego IP i MAC - przypisz po tym adresie MAC stałe IP na Compalu i będzie dobrze. :)
 
 
lukaszzpytaniem 
Klikacz

Dołączył: 11 Sie 2021
Posty: 5
Wysłany: 16-08-2021, 14:53   

No wlasnie tak myslalem ze bedzie najprosciej, ale Horizon nie pojawia sie na liscie polaczonych urzadzen w ogole.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,35 sekundy. Zapytań do SQL: 15
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: