Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa infrastruktury UPC
Autor Wiadomość
DeMare 
Klikacz

Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 3
Wysłany: 02-10-2020, 19:16   Budowa infrastruktury UPC

Witam

Jestem w temacie gniazdek, rozdzielaczy itp. zielony i chciałbym prosić o pomoc. Mam wyłonione w domu jednorodzinnym kable koncentryczne UPC. Swoją drogą chyba niesłusznie oferują internet światłowodowy, on po kablu światłowodowym nie biegnie, przynajmniej od studzienki do chałupy. W dwóch pokojach na różnych poziomach. Kable idą po elewacji domu a potem po wpuszczone są do dwóch pomieszczeń (jedna ściana), na różnych poziomach. Do pomieszczenia na piętrze został zainstalowany trójnik. Tutaj mam pierwsze pytanie, czy dodatkowy trójnik bardzo ograniczy sygnał? W jednym pokoju chcę mieć jeszcze jedno wejście, pierwsze pod tv a drugie trzy metry dalej, na tej samej ścianie, przy komputerze stacjonarnym. Wiem że mógłbym postawić router obok tv i puścić kabel ethernet po listwie czy podłodze ale jednak wolę tego uniknąć. Czy pierwsze lepsze gniazdko z liroya z wejściem beczkowym będzie dobre? Monterzy UPC swoich gniazd nie mają, z kolei Orange je montuje. Jeśli nie to jakie konkretnie gniazdo z wejściem F mam kupić i czy mogę taką modernizacje robić sobie sam, tzn przez montera którego sobie sam zorganizuję?

Druga sprawa to wifi, sprzęt UPC nie zdaje egzaminu. Chcę kupić dodatkowy router który poradzi sobie z pokonaniem ścian i stropu, obecny zapewnia jedynie max 15 mb po wifi na innym piętrze. Czy adaptery Wi-fi są warte rozważenia czy standardowe routery z kilkoma antenami to najlepsze rozwiązanie?
 
 
JANUARY 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 303
Skąd: IIImiasto
Wysłany: 02-10-2020, 19:39   

Wifi na 15 metrów bieżących to sporo.
_________________
  Yar13
 
DeMare 
Klikacz

Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 3
Wysłany: 02-10-2020, 19:44   

Miałem na myśli 15 mb/s. Mimo pracy na częstotliwości 2,4 GHZ to trochę mało. Zresztą nie jest ona zatłoczona. Dom ma 150 m2. Najlepiej żeby w każdym pokoju był poprowadzony kabel z routera czy switcha ale za dużo kucia
 
 
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 03-10-2020, 10:57   

Raczej sam nic nie rób. Po pierwsze każdy dodatkowy trójnik to co najmniej 3,5dB dodatkowego tłumienia. Po drugie modem kablowy nadaje sygnały w kanale zwrotnym, wobec czego wszystkie dodatkowe rozgałęzienia na kablu pomiędzy modemem kablowym a wejściem kabla do budynku powinny zawierać filtry blokujące kanały zwrotne (jest to pasmo do 90MHz) po to aby dołączone dodatkowo urządzenia np. telewizory nie tłumiły sygnałów wysyłanych przez modem w górę sieci. Ponadto sugeruję zabezpieczenie kabli przychodzących z zewnątrz (po ścianie budynku) separatorami galwanicznymi po to, żeby pobliskie wyładowania atmosferyczne nie uszkodziły telewizorów i komputera (za modem odpowiada dostawca i to jego problem). Sądząc z Twojego opisu to długość kabli może wynosić ponad dwadzieścia metrów - nie wiem gdzie jest skrzynka z której wychodzi kabel - więc poziom sygnałów będzie na pewno w dolnych granicach - każdy dodatkowy element będzie tylko pogarszał. Ponadto każdy dodatkowy telewizor będzie odbierał tylko kanały podstawowe (te same co z powietrza) chyba, że wyposażysz telewizory w karty dekodujące.
Jeśli chodzi o WiFi to to wyłączenie WiFi w modemie kablowym UPC i postawienie obok modemu własnego rutera WiFi, połączonego kablem Ethernetowym niewątpliwie poprawi zasięg, a zastosowanie urządzeń z WiFi Mesh umożliwi rozprowadzenie WiFi po całym budynku
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1261
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-10-2020, 12:16   

@KrzysiekF
nie dodać nic ująć, dokładnie tak :)
na marginesie to jeśli już ktoś chce przerabiać sobie instalacje hfc w domu to powinien poprosić o to operatora żeby mu dopasował rozgałęźniki, zawsze istnieje możliwość zdjęcia tłumienia wcześniej i dodanie rozgałęźnika w domu żeby modem pracował z optymalnym sygnałem
a jeśli chodzi o mesh to lepsze rozwiązanie niż modem nawet w centralnym miejscu, mesh lepiej pokryje sygnał chyba że ktoś chce poeksperymentować z PLC, w domku to ma większy sens niż w bloku gdzie jest dużo zakłóceń w kablu 230V ale jest kwestia ewentualnych różnych faz i spadku prędkości między fazami w związku z tym, ja używam PLC w bloku i u mnie pracuje stabilnie ale różnie to bywa
no i trzeba pamiętać że Wifi czy też PLC wprowadza pewne opóźnienia więc jak ktoś gra intensywnie w strzelanki to nic nie zastąpi kabla Ethernet :P
 
 
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 03-10-2020, 12:44   

Dla wyjaśnienia. Ja mam w domu Horizona. Ponieważ miałem dość częste restarty części Internetowej modemu (zawiesz ało łączność po Eternecie na pojedyncze minuty bez wpływu na odbiór telewizji przez modem - restarty potwierdzane informacją w modemie o czasie pracy od ostatniego restartu) oraz duże wahania transferów, szczególnie po WiFi. Zgłaszałem problemy, wymieniano mi Horizona, po wymianach traciłem nagrania. Znudziły mi się bezsensowne działania serwisu, opinie o nowszych modemach UPC czytałem na forach - jeszcze jest gorzej niż z Horizonem. Wobec tego całkowicie wyłączyłem WiFi w Horizonie. Postawiłem TpLinka Archer C7 i wymieniłem w nim oprogramowanie na OpenWrt (oryginalne ograniczało zakres 5GHz do kanało niskich (poniżej 48). Mam większy zasięg i lepszy sygnał WiFi, brak restartów, przepływność w tym samym pokoju co ruter identyczna jak po Ethernecie kablowym. W odległym pokoju, gdzie 5GHz było mocno stłumione postawiłem po kablu ETH drugi ruter Wifi. Teraz w bloku w którym widzę ponad 20 sieci na 2,4 GHz mam wszędzie zasięg po 5GHz i dużą przepływność.
Z moich obserwacji wynika, że moduły WiFi w modemach są bardzo proste. Ponadto kuleje komunikacja pomiędzy procesorem modemu i modułąmi WiFi wbudowanymi w modem.
 
 
DeMare 
Klikacz

Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 3
Wysłany: 03-10-2020, 23:44   

@KrzysiekF

@pawelb

Kabel prowadzi ze studzienki 10 metrów od budynku. Potem jest ok 10 metrów do pokoju na parterze i ok 3 do pokoju na piętrze (trójnik). W sumie ponad 20 metrów

Co do filtrów na rozgałęźnikach to nie wiem, nie pytałem, być może są. Zrobię zdjęcie jutro.



Cytat:
Ponadto każdy dodatkowy telewizor będzie odbierał tylko kanały podstawowe (te same co z powietrza) chyba, że wyposażysz telewizory w karty dekodujące.


Aha no to super bo jeden tv nie spełnia wymogów UPC i nie będzie mi działała karta CI+ (8 letnia plazma)

Technicy którzy sami kasy do ręki nie dostaną nie kwapią się z pomocą. Aby kabel przez dziurę w ścianie puścić i na razie. Będę musiał złapać innego montera UPC prywatnie żeby mi to ogarnął jak trzeba.

Trochę teraz żałuję ale człowiek się uczy na swoich niepowodzeniach. Będę musiał w takim razie przedłużać umowę z Cyfrą+ a z UPC będę korzystał tylko z internetu a po wygaśnięciu umowy przejść tylko na sam net, trochę dopłacę do interesu. Tylko w takim razie po cholerę tyle kabli rozprowadziłem...
 
 
grzech1991 
plus master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2017
Posty: 393
Wysłany: 04-10-2020, 10:01   

U mnie telewizor też jest z 8 letni i karta bez problemu działa.

Co do horizona, to nie wiem kto opowiada bajki, że router od UPC jest gorszy. Jest 100x lepszy od tego dekodera.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1261
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-10-2020, 12:13   

@DeMare
Na pewno zrobiłeś błąd prowadząc kable hfc po elewacji jak zauważył @KrzysiekF, koncentryk to nie swiatłowód, powinien być poprowadzony od środka budynku
Najlepszym rozwiązaniem dogadać się z technikiem UPC, będzie wiedział jak i gdzie dopasować trójnik, z dużym prawdopodobieństwem lepiej sobie poradzi niż Ty samodzielnie
Ja mam TV prawie 10letni, to był topowy model Sony i nie mam problemów z działaniem karty CI+, ale nie korzystam z UPC ;)
Wymuś na nich kartę, oni lubią kombinować żeby nie dać karty ale na pewno trzeba sprawdzić!
Najlepiej podaj im typ telewizora zbliżony do Twojego a spełniający wymagania , żeby nie mieli podstaw żeby ci odmówić, w końcu to Ty im podajesz typ sprzętu ;)
Chyba że po prostu wiesz i czytałeś że na 100% karta CI+ nie będzie działała z Twoim TV a nie że jej nie ma na liście kompatybilnych TV
 
 
radkor 
light master

Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Wysłany: 04-10-2020, 15:03   

KrzysiekF napisał/a:
wszystkie dodatkowe rozgałęzienia na kablu pomiędzy modemem kablowym a wejściem kabla do budynku powinny zawierać filtry blokujące kanały zwrotne (jest to pasmo do 90MHz) po to aby dołączone dodatkowo urządzenia np. telewizory nie tłumiły sygnałów wysyłanych przez modem w górę sieci.

UPC już od dawna tego nie stosuje. Nie montują już zwrotnic (np. Tris od Trateca) i filtrów a jedynie najprostsze rozgałęźniki. Niedawno instalator UPC wywalił mi zwrotnicę i "opieprzył", że nie wolno tego już stosować (sam montowałem).
 
 
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 04-10-2020, 15:22   

Aha no to super bo jeden tv nie spełnia wymogów UPC i nie będzie mi działała karta CI+ (8 letnia plazma)

Jeśli ten telewizor posiada wejście HDMI to połącz go z modemem kablem HDMI. Wtedy odbiornikiem będzie modem więc nie będzie problemu. Jeśli kupisz dodatkową kartę CI do drugiego telewizora to możesz wypróbować jej działanie z telewizorem nie wspieranym. Może poprawnie działać. W końcu UPC testowało karty tylko z niewielką liczbą modeli telewizorów. Przyjrzyj się uważnie uruchamianiu karty CI w telewizorze, abyś wiedział co wpisywać w czasie uruchamiania jej na innym...
 
 
adamus31 
easy master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2019
Posty: 32
Skąd: Gdynia
Wysłany: 04-10-2020, 16:50   

radkor napisał/a:
KrzysiekF napisał/a:
wszystkie dodatkowe rozgałęzienia na kablu pomiędzy modemem kablowym a wejściem kabla do budynku powinny zawierać filtry blokujące kanały zwrotne (jest to pasmo do 90MHz) po to aby dołączone dodatkowo urządzenia np. telewizory nie tłumiły sygnałów wysyłanych przez modem w górę sieci.

UPC już od dawna tego nie stosuje. Nie montują już zwrotnic (np. Tris od Trateca) i filtrów a jedynie najprostsze rozgałęźniki. Niedawno instalator UPC wywalił mi zwrotnicę i "opieprzył", że nie wolno tego już stosować (sam montowałem).


A u mnie na osiedlu na odwrót. Powymieniali zwykłe rozgałęźniki na takie zwrotnice jak ludziom zaczęło sprzęty w domach palić bo jakimś cudem był prąd w kablu. Po wymianie problemy się skończyły. Długo szukali przyczyny. Nie były uziemione tapy w skrzynkach i same skrzynki. Nie wiem, dlaczego nie zrobili uziemienia. Skrzynki i okablowanie z lat 90. Te zwrotnice mają bardzo fajną funkcję. Działają jak izolatory. W środku znajduje się izolator galwaniczny, co zabezpiecza sprzęty przed spaleniem. Nie mieli problemu tylko ci, którym nie zmieniono zwrotnic na zwykły rozgałęźnik.
  adamus31
 
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 04-10-2020, 19:06   

[i]A u mnie na osiedlu na odwrót. Powymieniali zwykłe rozgałęźniki na takie zwrotnice jak ludziom zaczęło sprzęty w domach palić bo jakimś cudem był prąd w kablu. Po wymianie problemy się skończyły. Długo szukali przyczyny. Nie były uziemione tapy w skrzynkach i same skrzynki. Nie wiem, dlaczego nie zrobili uziemienia. Skrzynki i okablowanie z lat 90.

[/i]
Zawsze można dodatkowo zainstalować zabezpieczenie przepięciowe:
https://www.dipol.com.pl/...gnal_R48602.htm

Lub izolator galwaniczny: https://www.dipol.com.pl/...gnal_R48605.htm
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1656
Wysłany: 04-10-2020, 19:42   

pawelb napisał/a:
@DeMare
Na pewno zrobiłeś błąd prowadząc kable hfc po elewacji jak zauważył @KrzysiekF, koncentryk to nie swiatłowód, powinien być poprowadzony od środka budynku
Najlepszym rozwiązaniem dogadać się z technikiem UPC, będzie wiedział jak i gdzie dopasować trójnik, z dużym prawdopodobieństwem lepiej sobie poradzi niż Ty samodzielnie

Zawsze można puścić na uchwycie np od satki, a nie po elewacji. Tak są podłączone 3 budynki, według UPC Polska jest to zgodne z ich standardami.
https://naforum.zapodaj.net/b42ee10ff6b1.jpg.html
_________________
  ogromny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,99 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: