Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
WiFi na Horizonie
Autor Wiadomość
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 16-01-2020, 19:14   WiFi na Horizonie

Wyłączyłem WiFi na Horizonie całkowicie. Zamiast tego postawiłem dodatkowy ruter TP-Linka z oprogramowaniem OpenWRT (oryginalne źle działało). Oczywiście Horizon nie działa w trybie bridge tylko rutera). Nagle na 5GHz i kanałach w granicach 157 - brak innych urządzeń w okolicy pracujących w tym zakresie mam koło godz.19 wyniki testów z laptopa i telefonu porównywalne: (speedtest.pl) opóźnienia 14ms, jitter 3 ms, około 140 downloadu i 10,5 uploadu. To wszystko po WiFi, podwójnym rutowaniu i nie wyłączaniu innych urządzeń z sieci, działania w Internecie - piszę posta). Moja usługa to Fiber Power 150.
Przy korzystaniu z oryginalnego Access pointa w Horizonie opóźnienie oscylowało w granicach 20 - 25 ms. Oczywiście download poprawił by się przy zalecanych ustawieniach (połączenie kablowe, wszystko wyłączone )- ale tu jest różnica w stosunku do maksymalnej 10 %.
Oczywiście w dolnym zakresie 5GHz, gdzie działają jeszcze dwa access pointy u sąsiadów przepływ spada praktycznie w downloadzie o około 30 -40 % (oczywiście jest to związane z charakterem ruchu u sąsiadów).
Podaje to jako dane informacyjne - ponieważ bardzo często kwestionuje się szybkie pomiary po łączu WiFi - ale jak to się robi z głową i wiedzą o otoczeniu to są one wystarczające do stwierdzenia problemów. Zwracam uwagę na różnice opóźnień bez korzystania z Access pointa w Horizonie - mimo podwójnego rutingu.

[ Dodano: 16-01-2020, 19:26 ]
Oczywiście z rozpędu zrobiłem błąd - nie chodzi o podwójne rutowanie ale o podwójne natowanie raz w TP-Linku, drugie w Horizonie
 
 
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 17-01-2020, 21:31   

Testów szybkości łącza NIGDY nie wykonuje się po WiFi, zawsze po kablu. Przy transmisji bezprzewodowej, nawet w czystym eterze, jest zbyt dużo zmiennych. Inna sprawa, że Horizon nigdy nie słynął z dobrego WiFi i nie rozumiem ludzi, którzy używają go jako modemu...
 
 
Zuzia
[Usunięty]

Wysłany: 17-01-2020, 21:48   

przewaks napisał/a:
Testów szybkości łącza NIGDY nie wykonuje się po WiFi, zawsze po kablu.
Poza wyjątkiem kiedy właśnie chce się przetestować WiFi wraz z działającym natowaniem w routerze.
 
 
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 18-01-2020, 00:04   WiFi na Horizonie

przewaks napisał/a:
Testów szybkości łącza NIGDY nie wykonuje się po WiFi, zawsze po kablu. Przy transmisji bezprzewodowej, nawet w czystym eterze, jest zbyt dużo zmiennych. Inna sprawa, że Horizon nigdy nie słynął z dobrego WiFi i nie rozumiem ludzi, którzy używają go jako modemu...

Każdy ma inne potrzeby. Np. u mnie żona lubi telewizję, dostęp do programów w różnych godzinach, możliwość nagrania programów (szczególnie dla dzieci) i odtwarzania ich w miarę potrzeb. Jak na razie żaden inny modem kablowy tego nie oferuje. Ja cenię prawidłowo działający internet oraz bezpieczeństwo. Każda decyzja jest pewnym kompromisem pomiędzy potrzebami, możliwościami wynikającymi z oferty ojąperatora sieci a kosztami. Dlatego też wydaje mi się, że każde testy pokazujące różne ograniczenia rozwiązań technicznych, możliwosci obejścia niedogodności oraz oferty operatorów pozwalają, bazując na faktach i doświadczeniu innych, innym czytelnikom forum poszerzyć wiedzę oraz podejmować decyzje. Przecież umowy podpisuje się na określony okres i trudno je rozwiązać bez konsekwencji finansowych, chyba, że się udowodni i zarejestruje uchybienia operatora. A w tym celu trzeba się nauczyć co jest ważne i jak testować, oraz przede wszystkim jak zarejestrować wyniki testów, aby nikt tego nie kwestionował.

[ Dodano: 18-01-2020, 00:17 ]
Jeszcze jedno. TP-Link z oprogramowaniem OpenWRT wspiera funkcję PortMirroring. Poprzez odpowiednie ustawienia pozwala między innymi podglądać i rejestrować w dodatkowym komputerze z zainstalowanym Wiresharkiem cały ruch wychodzący/przychodzący na porcie WAN. Co pozwala zarejestrować i wyselekcjonować cały ruch do/z sieci zewnętrznej do sieci domowej. Można się zdziwić gdzie niektóre zainstalowane na urządzeniach domowych lub w smartfonie aplikacje próbują się łączyć.
W moim przypadku cały ruch z sieci domowej przechodzi przez port WAN TpLinka. A pro po zainstalowałem w nowym TP-Linku oprogramowanie OpenWRT ponieważ stwierdziłem, że odpala dwa dodatkowe punkty dostępowe (jeden na 2,4GHz, drugi na 5GHz) z ukrytym SSID, które w ogóle nie były zdefiniowane w menu zarządzania urządzeniem - ciekawy BUG. Ponadto oryginalne oprogramowanie ograniczało zakres 5GHz do kanałó poniżej 48.
 
 
ra74 
classic master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 224
Wysłany: 06-02-2020, 20:27   

przewaks napisał/a:
Testów szybkości łącza NIGDY nie wykonuje się po WiFi, zawsze po kablu. Przy transmisji bezprzewodowej, nawet w czystym eterze, jest zbyt dużo zmiennych. Inna sprawa, że Horizon nigdy nie słynął z dobrego WiFi i nie rozumiem ludzi, którzy używają go jako modemu...

Sorry dla mnie to jest takie pie..nie przez które przez wiele miesięcy miałem prędkości po wifi ok 40Mb i ciągle czytałem że zbyt dużo zmiennych, nie można powiedzieć czy to dobra prędkośc czy nie bo zakłócenia sąsiadów itd itd, że to tylko prędkości teoretyczne w warunkach labolatroryjnym Teraz mam 200Mb po tym jak ktoś wkleił screenshot z prędkością 260
_________________
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 06-02-2020, 20:48   

ra74, To wszystko zależy co chcesz przetestować. Jak chcesz testować łącze operatora, to dużo prościej jest zrobić to kablem, bo łatwiej mieć pewność, że pomiędzy modemem a komputerem nie ma żadnego bottleneck'a. Aczkolwiek nie nic złego w testowaniu prędkości po WiFi jeśli wiesz, że twoja sieć jest dostatecznie szybka.
I w drugą stronę tak samo, gdy chcesz się dowiedzieć jak szybkie masz WiFi nie ma sensu do przeprowadzenia testu korzystać z łącza operatora, a zrobić to lokalnie bo może się okazać, że prędkość WiFi jest znacznie większa.
Ważne by wiedzieć, co jest czynnikiem limitującym w Twoim teście.
_________________
 
 
KrzysiekF 
light master

Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 51
Wysłany: 07-02-2020, 08:49   WiFi na Horizonie

zylx ma rację. Wszystko zależy co chcesz przetestować. Na ogół każdy modem kablowy ma porty Ethernetowe LAN. Jeśli chcesz przetestować wyłącznie działanie WiFi w twojej lokalizacji to wystarczą dwa komputery - jeden podłączony do portu LAN kablem a drugi podłączony po WiFi. Po zainstalowaniu na obu urządzeniach oprogramowania do testowania przepustowości łącza np. IPERF uruchamiasz na jednym komputerze iperf w trybie serwera a na drugim w trybie klienta i wykonujesz testy. Oczywiście możesz to zrobić również z wykorzystaniem smartfonu i komputera.
Ja wykonywałem testy za pomocą dwóch komputerów.
Pierwszy - weryfikacja zestawu testowego (w moim laptopie używałem karty Ethernetowej zewnętrznej po USB) - bezpośrednie połączenie dwóch komputerów i test. Następnie sprawdzałem wydajność swtcha Ethernetowego w modemie - ponieważ modem Horizon miał dwa pory LAN to do nich podłączyłem oba komputery. Kolejny pomiar to jeden komputer w LAN a drugi połączony po WiFi (w tym teście powtarzanym kilkukrotnie w różnych godzinach oddzielnie weryfikowałem przepustowość po 2,4 i 5GHz. Na końcu powtarzałem test z wykorzystaniem Xiaomi Mi9. W wyniku testów podjąłem decyzję o używaniu zewnętrznego rutera WiFi i wyłączenia WiFi w Horizonie. Mnie też interesowały parametry rutingu, który w Horizonie był bardzo ograniczony (chociaż musiał pozostać ale jako bardzo prosty - brak trybu bridge) - całą inteligencję rutingu i fiewalla przeniosłem do oprogramowania zewnętrznego rutera

[ Dodano: 07-02-2020, 09:19 ]
Jeszcze jedno. W sieci UPC jest zainstalowany serwer iperfa. Wobec tego można dla celów porównawczych wykonać również testy z LANu do tego serwera oraz testy poprzez WiFi do tego serwera (oczywiście można wykonać testy przepustowości do innych serwerów iperfa o ile zna się jego adres IP oraz numer portu.
 
 
marian_wierzbic 
light master

Dołączył: 18 Cze 2018
Posty: 91
Wysłany: 19-02-2020, 19:08   

przewaks napisał/a:
Testów szybkości łącza NIGDY nie wykonuje się po WiFi, zawsze po kablu. Przy transmisji bezprzewodowej, nawet w czystym eterze, jest zbyt dużo zmiennych. Inna sprawa, że Horizon nigdy nie słynął z dobrego WiFi i nie rozumiem ludzi, którzy używają go jako modemu...


Nie wiem ile Horizon może osiągnoć po WiFi , u sąsiada przy łączu 300 Mb/s miałem maks 180 Mb/s
Ja mam modem UBE i łącze 300 Mb/s na moim TP-LINK max 255 Mb/s po WiFi
Połączyłem kablem Horizona jako Router z modemem UBE i na kanale 5 GHz przekraczam
290 Mb/s i to na Laptopie, iPadzie i smartfonie Samsunga S 7
WiFi Analyzer pokazuje że radio w Horizonie ma 867 Mb/s
taką samą prędkość 867 Mb/s pokazuje Gigabox na którym u sąsiada przekraczam po WiFi 550 Mb/s ale przecież łącze ma do 1 Gb/s
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 19-02-2020, 19:57   

marian_wierzbic, Ta prędkość o której mówisz, czyli 867mbs to PHY Speed, mierząc na poziomie aplikacji nigdy tyle nie osiągniesz. Wartość ta jest to typowa typowa wartość maksymalna dla łączy (urządzeń) 2x2, 80mhz o modulacji 256-quam 5/6. Większość urządzeń klienckich z WiFi AC będzie miało taką wartość maksymalną. Realna predkość jaką będziesz w stanie uzyskać na tych urządzeniach to 500-550mbs.
Gigabox i CB są w stanie uzyskać większe prędkości. Oba urządzenia obsługują połączenia 3x3 (reszta parametrów bez zmian) co pozwala osiągnąć na kompatybilnych klientach (np niektóre MacBooki też mają radio 3x3) PHY speed 1300 mbs, a realnie w okolicach 800-900 mbs.
marian_wierzbic napisał/a:
Gigabox na którym u sąsiada przekraczam po WiFi 550 Mb/s ale przecież łącze ma do 1 Gb/s

Bo ogranicza Cię klient (który ma radio 2x2) nie AP.

PS: UPC w materiałach reklamowych twierdzi że GCB ma nawet wyższe predkości, boe jest rzekomo urządzeniem Wave 2, ale nei zostało to zaimplementowane w sofcie :mrgreen:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: