Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kancelaria Anny Łuczak
Autor Wiadomość
pugilares 
classic master

Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 286
Wysłany: 18-07-2014, 19:21   

Susane napisał/a:
pugilares napisał/a:
Oczywiście można się zwrócić i potwierdzą to, co jest jasne od początku - dane zostały przekazane zgodnie z prawem, ew. niezgodnie z prawem. Kancelaria posiada dane i przy ich pomocy straszy. Wiadomo, że dane musiało przekazać UPC. Nie ma co wnikać, prościej będzie nie przedłużyć umowy.
Ten, kogo sprawa dotyczy bezpośrednio może mieć żal, ale reszta abonentów raczej z tego powodu nie będzie zrywać umów.


Zrywać pewnie nie. Stawiam tezę, że będą tacy, co nie przedłużą.

[quote="Susane"]
pugilares napisał/a:
Kowalski się sparzył, bo nie spodziewał się, że firma, której przez wiele lat płaci co miesiąc jakiś abonament udostępni jego dane bez pytania. I nie ważne, że być może udostępnienie było nawet zgodne z prawem (jeżeli to prokurator wystąpił o dane). Po prostu nie jest Kowalskiemu miło.
Jeśli Kowalski zrobił coś nielegalnego, to pewnie nie jest mu miło, że się wydało. Ale nadal nie rozumiem po co obwiniać o to dostawcę. Ustawowo musi on przechowywać logi i udostępniać je na żądanie uprawnionych do tego organów. Abonamentu nie płaci się na okoliczność ukrywania klienta przed odpowiedzialnością prawną za jego wyczyny w Internecie tylko za świadczenie usługi.

Susane napisał/a:
pugilares napisał/a:
Jeżeli dojdzie do rozprawy w sądzie, to UPC będzie świadkiem w sprawie przeciwko Kowalskiemu. Nie sądzę, żeby po czymś takim Kowalski dalej z uśmiechem na ustach płacił pieniądze UPC.
Wszystko będzie zgodnie z przepisami i UPC straci abonentów. Niezależnie od tego, czy sprawa zakończy się wyrokiem skazującym, czy też nie - sam fakt, że firma, której Kowalski płaci abonament jest świadkiem oskarżenia w sądzie wystarczy, żeby już więcej tej firmie nie płacić.
Dostawca wcale nie musi występować w sądzie, jego rola kończy się na dostarczeniu logów przypisanych do konkretnej osoby co już pewnie zostało przekazane prokuraturze i jest w aktach.


Pisałem kilka razy, to napiszę jeszcze raz, że Kowalski nie obwinia UPC. Ale tak to w życiu czasem bywa, że dostaje się niewinnemu. I to jest ten przypadek.
 
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 18-07-2014, 19:58   

Karol napisał/a:
Prokuratura nie posiłkuje się wynajętą kancelarią. Jeżeli prowadzi dochodzenie, robi to samodzielnie, sama wysyła wezwania i kieruje sprawy do sądów.
Natomiast kancelaria może być oskarżycielem posiłkowym i w związku z tym uzyskać dostęp do akt, gdzie jest komplet danych.

Karol napisał/a:
Do wysłana "zastraszenia" wiele danych nie potrzeba - wystarczy imię, nazwisko i adres. Kancelaria może wysyłać wezwania w ciemno, licząc, że ktoś się wystraszy i zapłaci. Przypomina to trochę sprawę pobieraczka.
Oni nie działają w ciemno, sami znają ustawę dotyczącą ochrony danych osobowych i stosują bardziej wyrafinowane chwyty. Wcześniejszy link do artykułu z Gazety Prawnej wiele wyjaśnia w kwestii zalania prokuratur wnioskami z kancelarii.

Karol napisał/a:
Działanie tego typu (udostępnianie materiałów chronionych prawami autorskimi) jest ścigane tylko na wniosek pokrzywdzonego. Są to sprawy cywilne a udowodnienie winy leży po stronie właścicieli praw autorskich. W Polsce samo pobieranie/oglądanie filmów nie jest naruszeniem praw autorskich. Skąd w ogóle pomysł, że ściganiem zajmuje się prokuratura?
Chodzi o rozpowszechnianie, a nie samo pobieranie i oglądanie.

pugilares napisał/a:
Zrywać pewnie nie. Stawiam tezę, że będą tacy, co nie przedłużą.
Nie przedłużysz dlatego, że ktoś z Twoich znajomych ma taki kłopot? Większość raczej interesuje cena usług niż cudze przygody.

pugilares napisał/a:
Pisałem kilka razy, to napiszę jeszcze raz, że Kowalski nie obwinia UPC. Ale tak to w życiu czasem bywa, że dostaje się niewinnemu. I to jest ten przypadek.
Jak nie obwinia UPC to skąd ten niesmak i niechęć do przedłużenia umowy. To chyba reakcja obronna psychiki, tylko, że ani UPC lub policja, prokuratura, czy kancelaria nie rozpowszechniali pliku w Internecie tylko ten lekkomyślny Kowalski. Do tego najprawdopodobniej chodzi o jakiś straszny gniot, bo dobrych filmów od dawna w Polsce się nie robi, a kancelarie "opiekują się" głównie takimi produkcjami.

[ Dodano: 18-07-2014, 20:59 ]
Jeśli już kierować negatywne emocje to bardziej w stronę tych kancelarii, które zrobiły sobie niezły biznes. Z tym, że wyjmują kasztany z ognia rękoma dostawców oraz policji i prokuratury. Przy czym nadmiernie obciążają te dwie instytucje pracą, która odciąga je od innych ważniejszych zadań. Chodzi również o element zastraszenia i wymuszenia kwoty do zapłaty, a przecież w zamian nie oferują nic, mogą nadal być stroną w prawie karnej, bo umorzenie jej zależy tylko od prokuratora. Natomiast w sądzie nie tak łatwo jest udowodnić, że z danego adresu IP korzystała konkretna osoba, stąd taki silny nacisk psychologiczny na ugodę przedprocesową.
 
 
pugilares 
classic master

Dołączył: 29 Sty 2014
Posty: 286
Wysłany: 18-07-2014, 20:25   

Susane napisał/a:
pugilares napisał/a:
Zrywać pewnie nie. Stawiam tezę, że będą tacy, co nie przedłużą.
Nie przedłużysz dlatego, że ktoś z Twoich znajomych ma taki kłopot? Większość raczej interesuje cena usług niż cudze przygody.


Jeżeli to jest człowiek, którego znam osobiście, a nie rozdmuchana informacja na portalu, to tak. Cena w tym przypadku okazała się wyższa niż zakładana.

Susane napisał/a:
pugilares napisał/a:
Pisałem kilka razy, to napiszę jeszcze raz, że Kowalski nie obwinia UPC. Ale tak to w życiu czasem bywa, że dostaje się niewinnemu. I to jest ten przypadek.
Jak nie obwinia UPC to skąd ten niesmak i niechęć do przedłużenia umowy. To chyba reakcja obronna psychiki, tylko, że ani UPC lub policja, prokuratura, czy kancelaria nie rozpowszechniali pliku w Internecie tylko ten lekkomyślny Kowalski. Do tego najprawdopodobniej chodzi o jakiś straszny gniot, bo dobrych filmów od dawna w Polsce się nie robi, a kancelarie "opiekują się" głównie takimi produkcjami.


Emocje rządzą się swoimi prawami, nie rządzą się logiką. Jest powiedzenie o ścinaniu posłańca przynoszącego złą nowinę. Czy to ma sens? Nie ma. Osobiście znam przypadki działania o poważnych konsekwencjach, które wynika tylko z emocji. Np. znajomej włamali się do mieszkania, ukradli 600 zł. Ukradli niewiele, ale szukając splądrowali dokładniusieńko całe mieszkanie m.in. wyrzucając bieliznę z szuflad na podłogę, rozpruwając poduszki, wszyściuteńko przemaglowali zostawiając po sobie obraz jak po bombie. Posprzątanie tego zajęło jeden dzień, 600 zł to dla tej osoby kilka dni pracy, więc jakoś przebolała. Ale już nigdy nie zanocowała w tym mieszkaniu, wyprowadziła się, straciła na tej nagłej przeprowadzce dużo więcej niż 600 zł. Kiedy parę lat później pytałem dlaczego nie mogła dalej mieszkać, okazało się, że chodziło o naruszenie poczucia prywatności i intymności.
Jeżeli operator udostępnia poufne informacje o abonentach (tak, zgodnie z prawem to robi, to już wiemy), to rodzi negatywne emocje tego typu. Zakładam się, że gdyby to była ta osoba, o której wspomniałem to natychmiast wyjęłaby kabel od UPC z gniazdka nie bacząc na to, że będzie płacić abonament do końca okresu umowy.

Susane napisał/a:
[ Dodano: 18-07-2014, 20:59 ]
Jeśli już kierować negatywne emocje to bardziej w stronę tych kancelarii, które zrobiły sobie niezły biznes.


I zapewne w stronę kancelarii takie negatywne emocje idą. Kancelaria nie oferuje jednak w ramach ugody możliwości stałej współpracy za niewielki miesięczny abonament.

To jest pierwsza sprawa tego typu, że dziesiątki tysięcy abonentów dostawców łączy internetowych dostają pisma grożące sądem, a niektórzy są wzywani na Policję i/lub do prokuratury. Oczywiście zawsze były sprawy, że ktoś dokonał działań nielegalnych, ISP na wniosek organów ścigania udostępnił dane osobowe abonenta i potem normalne ściganie. To były indywidualne przypadki. Myślę, że sprawcy tych czynów nie kontynuowali jednak dalszej współpracy z danym ISP. Tutaj mamy dziesiątki tysięcy abonentów usługi, którzy muszą się tłumaczyć przed prokuratorem. Ludzie zaczną się nad tym zastanawiać. Pomyślą - "nie ściągałem, ani nie udostępniałem Drogówki, ale ściągnąłem 150 innych filmów i płyt. Co prawda nie miałem czasu tego oglądać, i teraz nie wymieniają żadnego z tytułów, którzy ściągnęłam/em, ale nie wiadomo co na mnie mają i kiedy zaatakują." Takich ludzi są setki tysięcy. Niepewność odnośnie tego "co o mnie wiedzą" budzi dyskomfort. Jak go zmniejszyć? Nie da się skłonić ISP, aby wymazał dane. Ale rezygnacja z usług tego ISP da częściową ulgę poprzez odcięcie się od okoliczności kojarzących się z nieprzyjemną sprawą.
 
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 18-07-2014, 21:22   

Temat zszedł na jakieś emocje i inne nieuchwytne rzeczy. W ramach powrotu do bardziej racjonalnej rzeczywistości dodam, że większość jest jednak świadoma faktu nielegalności swoich działań przez P2P i nie sadzę, żeby w związku z opisywanymi nieprzyjemnościami nastąpiła fala zmian dostawcy, nieprzedłużania umów, zwłaszcza przez osoby postronne, bo tego rodzaju wrażliwość na obcą "krzywdę" prezentuje bardzo niewielu ludzi, podobnie jak przesądność, czy nadmierną lękliwość. Poza tym dane historyczne nadal pozostaną zarchizowane, o czym można się dowiedzieć od każdego prawnika, czy z sieci więc "ucieczka" od dostawcy nic nie da. Oczywiście poza zaspokojeniem psychicznej zupełnie nielogicznej potrzeby złudnego poczucia bezpieczeństwa poprzez taki akt zamiany siekierki na kijek. Zwracam uwagę na fakt, że ludzie masowo nie odwracają się od UPC nawet wtedy, kiedy ewidentnie jest winne, przykładem niech będą tu luki opisane w Niebezpieczniku.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 18-07-2014, 22:08   

Jeśli już poruszono ten temat, chciał bym zwrócić uwagę na to, że po otrzymaniu tego typu żądania okupu/haraczu pod żadnym pozorem nie należy nic, nie płacić.

Nie ważne czy ktoś jest winny czy niewinny - zapłacenie oznacza przyznanie się do winy. I dopiero wtedy rozpoczną się problemy.

Jeśli ktoś się przestraszy i zapłaci to sprawa z prokuratury i tak nie zniknie, bo po prostu żądający okupu nie ma takiej możliwości. Jeśli ktoś zgłosił popełnienie przestępstwa to prokurator musi doprowadzić sprawę do końca. Może się zdarzyć tak, że tym końcem będzie umorzenie jeśli nie wykryje sprawcy (na co są spore szanse - w końcu z jednego IP może korzystać wiele osób) a może będzie sprawa w sądzie.

Susane napisał/a:
Co najwyżej wzrośnie czujność i popularność rozwiązań typu Tor, VPN, anonimowe proxy.
Akurat te filmy przez które wybuchła cała ta afera można było pobrać zupełnie legalnie ze strony vod onetu, wygodniej i szybciej niż poprzez jakiekolwiek p2p

Wystarczyło by aby luzie którzy przepuszczali to przez torrenta przez chwilę się zastanowili po co to robią.
jacek12 napisał/a:
pamietajcie, ze korzystanie z TORa powoduje, ze NSA automatycznie traktuje cie jako potencjalnego terroryste
i tak jestem potencjalnym terrorystą bo korzystam z Linuksa
Ostatnio zmieniony przez Marek 18-07-2014, 22:35, w całości zmieniany 1 raz  
  marekd@jabberpl.org
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 18-07-2014, 22:34   

Nawet po umorzeniu sprawy przez prokuraturę kancelaria może wnieść sprawę z powództwa cywilnego i tylko tego może tyczyć się ta propozycja ugody. Natomiast do prokuratury teoretycznie mogą wnioskować o wycofanie zawiadomienia i niekaranie sprawcy (czego w ogóle nie obiecują), ale ostateczna decyzja i tak należy do prokuratora.

[ Dodano: 19-07-2014, 00:09 ]
Z płaceniem Marek ma rację, to stawia w dość niewygodnej sytuacji, bo jest przyznaniem się do winy co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza jeśli sprawa w prokuraturze nie została zamknięta.

[ Dodano: 19-07-2014, 03:14 ]
Tutaj treść wezwania do zapłaty: http://di.com.pl/pic/phot..._1405683711.jpg
Ewidentne działalność dla pozyskania pieniędzy polegająca na zastraszaniu po uprzednim wydobyciu danych z prokuratury, gdzie zresztą sprawy zakładane są tylko w tym celu, bo kancelarii zależy wyłacznie na profitach, a nie ściąganiu przestępstw. Gdzie w tym wszystkim podziała się etyka adwokacka, przecież mają swój kodeks. Zawód adwokata nie polega na hurtowym wysyłaniu pism tego rodzaju. Ciekawe, czy zarejestrowali bazę danych osobowych w GIODO, bo osoby, których dane są przetwarzane nie są klientami tej kancelarii więc obowiązek rejestracji istnieje.
 
 
ralf 
ultra master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Cze 2005
Posty: 911
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 19-07-2014, 06:27   

Dlatego trzeba unikać torrentów jak ognia.

W Polsce można ściągać filmy i muzykę ale nie wolno ich udostępniać.
  ralf
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 19-07-2014, 16:53   

No to w czym problem: ściągnij i NIE UDOSTĘPNIAJ, przegraj ściągnięty plik w inne miejsce, seeda wywal, obejrzyj i wywal plik.
_________________
 
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 19-07-2014, 17:01   

KOCUREK1970 napisał/a:
No to w czym problem: ściągnij i NIE UDOSTĘPNIAJ, przegraj ściągnięty plik w inne miejsce, seeda wywal, obejrzyj i wywal plik.
Problem w tym, że niektórzy mają złudną nadzieję, że tak można ukryć swoją aktywność przed serwerami monitorującymi P2P, które dostarczają tym kancelariom materiału.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 19-07-2014, 17:20   

Skoro nie udostępnia ktoś, to ...

Zgadzam się z tym, by nie płacić, a kancelaria sobie może twierdzić co tam tylko chce, chcą kasy, to do sądu i niech oceni sąd, czy im się te 750 zł należy.
I poprosiłbym o dokładne wyliczenia, skąd im się to 750 zł wzięło.
Bo to co tam piszą, że to część kwoty za licencję, która może iść w tyś zł, tylko, że zwykły człowiek, to nie firma i nie uzyskuje z tego tytułu żadnych przychodów.
To z powodzeniem kancelaria może kogoś wezwać do dobrowolnej zapłaty 40 tyś zł.....
I straszy jeszcze, że koszty sądowe są wysokie, ALE chcecie kasę, to WY kancelaria takie koszty poniesiecie, nie mając gwarancji, że kiedykolwiek kasę zobaczycie z powrotem...
Zanim kancelario coś wyjmiesz, musisz najpierw włożyć.
_________________
 
 
RadkoR
[Usunięty]

Wysłany: 20-07-2014, 23:13   

Mój znajomy, abonent UPC, dostał wezwanie do zapłaty z tej kancelarii. Widziałem list na własne oczy...
Ściągał z publicznego trackera torrentowego. Nie słyszałem o przypadku gdy ktoś dostał wezwanie a korzystał z zamkniętych trackerów na które dość ciężko się dostać aby założyć konto.
 
 
gbbsoft 
plus master

Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 302
Wysłany: 21-07-2014, 17:39   

Moim zdaniem adres IP to za mało, aby wskazać osobę, która popełniła przestępstwo. Ja bym napisał pismo zwrotne z prośbą o wskazanie konkretnej osoby, która popełniła przestępstwo, bo pod tym adresem IP jest kilka osób z rodziny oraz goście, którzy przychodzą w odwiedziny.
  gbbsoft
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 21-07-2014, 19:35   

RadkoR napisał/a:
Mój znajomy, abonent UPC, dostał wezwanie do zapłaty z tej kancelarii. Widziałem list na własne oczy...

Ale to by znaczyło, że sama kancelaria, albo ktoś na jej zlecenie musiał zrobić takiego torrenta "na wabia".
Czyli wszystko to podpucha ze strony samych zainteresowanych, poza tym, czy tamta pierwsza osoba miała tą licencję, kancelaria miała.
Więc ktoś tu sam "kłusuje", a potem następnych "kłusowników" próbuje łapać.
Dziwne, że kancelaria nie zwróciła się do właścicieli stron z torrentami, gdzie te wsady są dostępne o ich usunięcie.
Czyli co, ściągajcie, ściągajcie, im was więcej, tym lepiej (dla nas-kancelaria).
_________________
 
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 21-07-2014, 19:36   

gbbsoft, pismo dostaje właściciel łącza, do którego akurat wtedy był przypisany dany adres IP. Nikt nie wnika, czy właściciel udostępnił łącze swojej córci, czy zaprzyjaźnionej grupce piratów.
 
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 21-07-2014, 21:11   

Kancelaria może działać legalnie choć nieetycznie. Od dawna istnieją serwery i programy logujące ruch p2p i nie trzeba łamać prawa, żeby to monitorować. Spotkałam się z opinią, że niektóre aplikacje do torrentów również mogą wysyłać (czyli rozpowszechniać) części utworów już podczas jego pobierania, nawet, kiedy upload jest wyłączony: http://hideipvpn.pl/torre...anie-wolno-nie/
Nie wiem, czy tak jest i nawet nie chce mi się tego weryfikować, choć wydaje się to logiczne, bo takie jest założenie p2p. Jednak to są rzeczy sprawdzalne, wystarczy włączyć Wiresharka lub inny sniffer i zobaczyć, gdzie i jakie pakiety są wysyłane. Część tej pracy widać w logach u operatora, a podczas ewentualnej sprawy w sądzie biegły wyda opinię, czy doszło do złamania prawa, czy nie. Przypisać IP do danej osoby można na wiele sposobów, na przykład jeśli w tym samym czasie z tym IP logowała się do swojego konta bankowego, czy mailowego to już jest jakaś poszlaka wskazująca na osobę. Do tego przykładowy pakiet wysyłany z komputera w zawartości ma nie tylko IP, ale też inne informacje takie jak MAC urządzenia. Sam regulamin UPC zabrania udostępniania Internetu osobom postronnym więc prawidłowym jest wstępne założenie, że ten na kogo jest umowa jest tym, który z Internetu korzystał. Chodzi o zapis "Abonent nie ma prawa udostępniać Usług Internetowych osobom trzecim".

[ Dodano: 21-07-2014, 23:04 ]
Martwi mnie to, że nastąpiła taka zmiana obyczajów prawnych, która ustawia duże firmy (szczególnie te większe o zasięgu międzynarodowym) w bardziej uprzywilejowanej pozycji niż zwykłych ludzi. Bo kiedy przykładowo jakaś wytwórnia filmowa coś ukradnie zwykłemu człowiekowi, naruszając tym samym jego prawa autorskie to można się z nią sądzić jedynie na drodze cywilnej i trzeba samodzielnie dowieść jej winy. Natomiast w drugą stronę działa to inaczej, czyli kiedy zwykły człowiek rozpowszechni film będący własnością wytwórni filmowej, to jest ścigany przez prokuraturę, którą częściowo wysługują się różne kancelarie do ustalenia personaliów osób, od których chcą wyłudzić pieniądze. Praca prokuratury jest z naszych podatków więc sami współfinansujemy taki system, w którym równość stron wobec prawa nie istnieje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: