Forum MediaSwiat
Niezależny wortal informacyjny MediaŚwiat - wszystko o usługach dostępu do Internetu, telewizji, telefonie.

o UPC - UPC zabrania...

Lord Rayden - 28-07-2011, 21:17
Temat postu: UPC zabrania...
Witam !

Właśnie dostałem odpowiedź na moją korespondencję z UPC. Pisałem (już chyba tylko dla sportu) z pretensjami, że nie otrzymałem dekodera Philips HD z dwoma gniazdami SCART, co umożliwiłoby mi dołączenie do dekodera nagrywarki DVD-RW. Otrzymałem oczywiscie CISCO. Ale nie oto chodzi.
Pierwsza część maila jest zrozumiała :
"Szanowny Panie,
nawiązując do treści przesłanej korespondencji, uprzejmie informuję, iż wersja dekodera, jaką dostaje klient, zależy od aktualnej dostępności zasobów magazynowych. Nie ma możliwości wymiany sprzętu, zgodnie z życzeniem klienta. "

Trudno. Ale druga część maila już mnie położyła :
"Nadmienię, iż zgodnie z Regulaminem świadczenia usług telekomunikacyjnych przez UPC Polska, Abonent korzystający z usługi telewizji cyfrowej nie ma prawa do kopiowania programów w całości lub części za pomocą innych niż dekoder urządzeń. Sprzęt należy podłączyć bezpośrednio do odbiornika telewizyjnego.Wyrażam nadzieję, iż moje wyjaśnienia okażą się pomocne."

Czyżby regulamin UPC był ponad polskim prawem, które zezwala na nagrywanie programów telewizyjnych na własny użytek ? Inaczej nie byłoby na rynku stacjonarnych nagrywarek DVD a kiedyś magnetowidów. Na magnetowid nie można było skopiować płyty DVD (kod MAcrovision) ale program TV można było nagrać. Sądzę,że prawo nie zabrania również archiwizacji programu TV na płycie DVD do własnych potrzeb. Nie wolno go tylko rozpowszechniać w Sieci , sprzedawać.

Skoro UPC nie zezwala na przegrywanie programów TV na zewnętrzne DVD to po co rozprowadzało dekoder Philips z dwoma złączami SCART ? W tym jedno oznaczone VCR ? Jasne jest,że UPC nie dopuszcza do nagrywania programów HD na zewnętrzny sprzęt. Robi to technicznie, dekoder nie wypuści takiego sygnału na zewnątrz. Taką możliwość mają chyba tylko chińskie tunery satelitarne (jak Ferguson). Jednak sygnał SD z TV nagrywać można. Co za różnica czy nagram go "z powietrza" czy z kablówki. Mając starego srebrnego Mediaboxa (SD, bez HDD), oczywiscie mogłem nagrywać programy po SCARcie....

Susane - 28-07-2011, 21:31
Temat postu: Re: UPC zabrania...
Lord Rayden napisał/a:
Czyżby regulamin UPC był ponad polskim prawem, które zezwala na nagrywanie programów telewizyjnych na własny użytek ?
Przecież nie zabraniają tylko zastrzegają sobie, że to nagrywanie ma być za pomocą ich sprzętu, do tego w formacie, który poza ich urządzeniem nie da się nigdzie odtworzyć. Praktyki z lekka monopolistyczne.
Lord Rayden - 28-07-2011, 22:11

Ale mnie nie interesują pliki jakie leżą na dysku ich dekodera, ani przekaz HD, tylko normalny przekaz SD, który według polskiego prawa wolno mi nagrać. Nie zamierzam odkodowywać ich plików, walczyć o nagranie HD. Ale sygnał SD mam prawo nagrać, a ponieważ to oni mi go dostarczają i za to płacę, to mogę go sobie nagrać. Prawo jest ponad ich regulaminem.

Ciekawe czy dekoder platformy satelitarnej N, również ma takie obostrzenia. I czy N-ka tak samo zakazuje nagrywania na zewnętrzną nagrywarkę. Ale ma w ofercie dekodery z nagrywaniem na zewnętrzny dysk USB...

Susane - 28-07-2011, 22:36

Lord Rayden napisał/a:
Ale mnie nie interesują pliki jakie leżą na dysku ich dekodera, ani przekaz HD, tylko normalny przekaz SD, który według polskiego prawa wolno mi nagrać. Nie zamierzam odkodowywać ich plików, walczyć o nagranie HD. Ale sygnał SD mam prawo nagrać, a ponieważ to oni mi go dostarczają i za to płacę, to mogę go sobie nagrać. Prawo jest ponad ich regulaminem.
Prawo nie narzuca na nich obowiązku dostarczania sprzętu z takimi opcjami jakby sobie życzył klient, oni tylko korzystają z tej okazji, że nie muszą wcale dawać urządzenia, które pozwala na nagrywanie na własny użytek za pomocą innej, niezależnej nagrywarki.
Marek - 28-07-2011, 22:57

Lord Rayden napisał/a:
Taką możliwość mają chyba tylko chińskie tunery satelitarne (jak Ferguson).
Nie tylko chińskie ale i praktycznie wszystkie dostępne na rynku, a na pewno wszystkie z tych lepszych (linboksy, dreamboksy itp).

Zwyczajnie gdyby jakaś funkcja w dekoderze (kupionym w sklepie) nie działała równało by się to wadzie ukrytej a to oznacza konieczność usunięcia wady przez sprzedawcę albo zwrotu gotówki.

Jedynie tutaj mamy do czynienia z taką chorą sytuacją, że dekoder formalnie jest jedynie dzierżawiony mimo, że klient płaci za niego tak jak by go kupił (co jest nazywane opłatą instalacyjną). W życiu bym się na takie naciąganie nie zgodził.

Lord Rayden napisał/a:
Ciekawe czy dekoder platformy satelitarnej N, również ma takie obostrzenia.
Akurat z nimi to nie wiem jak jest (słyszałem, że też zajmują się wynajmem dekoderów ale nie wiem na jakich dokładnie zasadach)
Wiem, że z TNK (ta sama firma co N) żadnych ograniczeń nie ma, podobnie nie ma żadnych ograniczeń polsacie i w C+

Precelos - 29-07-2011, 16:53

Lord Rayden napisał/a:
tylko normalny przekaz SD, który według polskiego prawa wolno mi nagrać.

a mediabox ma zablokowana mozliwosc nagrywania kanalow sd?
nie
wiec jest zgodne z prawem
prawo nie nakazuje aby to dzialalo wg twojego "widzi mi sie"

po drugie jak czytales tak uwaznie ustawe to pewnie przed podpisaniem umowy przeczytales tez regulamin swiadczenia uslug (podpisujac go akceptujesz jego zapisy)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group