Forum MediaSwiat
Niezależny wortal informacyjny MediaŚwiat - wszystko o usługach dostępu do Internetu, telewizji, telefonie.

Inni dostawcy Internetu - T-Mobile i oferta światłowodowa!

Martinos - 21-03-2023, 09:11

Pielgrzym napisał/a:
Dla zwykłego wyjadacza chleba który ogląda Netflix i czyta wiadomości na necie... ok...
Dla reszty mordęga.
To ich prywatne IP zabija sens posiadania.


Jest to niezrozumiałe a szczególnie w ofercie firmowej. Wiadomo - najwięcej o tym mówi się w kontekście graczy ale z prywatnym IP chyba nic się nie zdziała np. przy monitoringu czy obsłudze z oddali "inteligentnego domu" (choćby sterowaniem ogrzewaniem, fotowoltaniką).
Dobrze myślę?

gabrychu - 21-03-2023, 10:22

Martinos napisał/a:

Jest to niezrozumiałe a szczególnie w ofercie firmowej. Wiadomo - najwięcej o tym mówi się w kontekście graczy ale z prywatnym IP chyba nic się nie zdziała np. przy monitoringu czy obsłudze z oddali "inteligentnego domu" (choćby sterowaniem ogrzewaniem, fotowoltaniką).
Dobrze myślę?

Można sprawdzić Tailscale lub ZeroTier.

adrjannn - 21-03-2023, 11:13

Jestem po montażu FTTH od T-Mobile na łączu Orange (a właściwie Światłowód Inwestycje).
W standardzie nie dają osobnego ONT, router od T-Mobile ma wbudowany swój ONT, więc światłowód jest wpięty bezpośrednio do routera T-Mobile (złącze na światło znajduje się pod spodem routera Sagemcom F@ST 5670).

marioking - 21-03-2023, 11:59

Ciekawe że według speedtest porównanie testów wynikowych stawia tmobile stacjonarny na pierwszym miejscu :P z najlepszymi wynikami up/down i ping :P
Pielgrzym - 21-03-2023, 12:34

marioking napisał/a:
Ciekawe że według speedtest porównanie testów wynikowych stawia tmobile stacjonarny na pierwszym miejscu :P z najlepszymi wynikami up/down i ping :P


Bo mają dobry routing ( lepszy niż ORANGE ) i niski ping. Tego akurat nikt nie neguje. Psują całokształt prywwatnym IP... jesteś w sumie na podwójnym NAT'em, ciągle niewidoczny...
Obecnie jestem w UPC i mnie wszędzie widać. Mam publiczne IP, niby zmienne...które nie zmieniło mi się o kilku miesiący a przynajmniej od kąd to monitoruje ;)

Martinos - 21-03-2023, 12:46

Z czego wynika u nich ta polityka odnośnie publicznego IP?
Nawet u mnie mały lokalny dostawca daje wyłącznie publiczne w cenie bez dodatkowych opłat.

RobZon - 21-03-2023, 13:40

adrjannn napisał/a:
Jestem po montażu FTTH od T-Mobile na łączu Orange (a właściwie Światłowód Inwestycje).

Pokażesz pingi do niektorych adresów. ??

Z czego wynika polityka IP? może z ilości klientów, taki Orange ma chyba 2 mln klientow
choć Netia tez nie ma mało klientow a IP daje.

Martinos - 21-03-2023, 16:23

RobZon napisał/a:


Z czego wynika polityka IP? może z ilości klientów, taki Orange ma chyba 2 mln klientow
choć Netia tez nie ma mało klientow a IP daje.


Klientów mają pewnie 10-20% co Orange. Nie mają swojej infrastruktury.
Cenowo jadą bo bandzie ale jednocześnie są tak stanowczy odnośnie IP.
Z tego co pytałem to nawet za dopłatą to nie ma ot tak. Towar spod lady. :mrgreen:
Nie wierzę, że nie tracą klientów już na starcie...
(Choć mi na poziomie oferty wmawiali kilka razy, że w Światłowód Biznes jest publiczne IP :lol: )

RobZon - 21-03-2023, 17:37

marioking napisał/a:
Ciekawe że według speedtest porównanie testów wynikowych stawia tmobile stacjonarny na pierwszym miejscu :P z najlepszymi wynikami up/down i ping :P

o tym mówisz?

johnny86 - 21-03-2023, 17:58

Martinos napisał/a:
Z czego wynika u nich ta polityka odnośnie publicznego IP?
Nawet u mnie mały lokalny dostawca daje wyłącznie publiczne w cenie bez dodatkowych opłat.

Pewnie dlatego ze IPv4 skończyło się.
Jakis operator musi zwolnić ip albo odsprzedać co pewnie wiąże się z sporymi kosztami.
Maly operator to pół biedy bo pewnie zakupil sobie zakres IP którego nie wykorzysta. Gorzej znduzym operatorem ktory jesli dalby taka możliwość to musiałby teoretycznie kazdemu klientowi umozliwic zakup stalego adresu ip. IPv4 to towar deficytoway,.im wieksza ilosc kl to ciezej operatorów zapewnić taki adres.

kiram - 22-03-2023, 11:35

IPv4 nie skonczylo sie doslownie tylko RIPE nie ma juz na biezaco puli do wydawania, wiec sie czeka az ktos zrezygnuje lub nie uisci oplat, wtedy moga przydzielac pule z odzysku, swoja droga mozna od kogos innego IPv4 dzierzawic lub kupic.
Jest tez mnostwo adresow u starych, duzych firm ktore nie sa wykorzystywane czy rozne rodzaju pule zarezerwowane czy eksperymentalne ktore mozna uwolnic.

Po prostu ludzie nie kwapia sie do IPv6 co podbija cene IPv4 nawet pomimo korzystania z nata, cgnata.

IPv4 to "tylko" około 4 miliardy adresow z hakiem a przeciez mnostwo adresow to nie sa publiczne adresy dla uzytkownikow tylko adresy od infrastruktury (routery), serwerow.

marioking - 22-03-2023, 11:46

korzystał ktoś z oferty tmobile przez panwybierak? bo za pakiet swiatłowod+tv+komorka jest oficjalnie 95 na 24 miesiace a przez wybierak podaja ze jest mozliwa promocja ze pierwsze 12miesiecy za 55zl... troszeczke za dobra oferta bym powiedział i zastanawiam sie gdzie jest haczyk??
Martinos - 24-03-2023, 10:13

Pierwszy etap za mną.

Najpierw jest sms z dzień później tel od instalatora.

1. Instalować bedzie FIBERHOST.
2. Nie ma problemu z ONT
3. Instalacja tam gdzie sobie zażyczę. Tylko muszę wyrazić zgodę na ewentualne wiercenie + dokumentację fotograficzną.
4. Fiberhost przyjeżdza już z umową i routerem od T-mobile. Jeden człowiek robi od A do Z.

Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce w przyszłym tygodniu. ;-)

baresi87 - 24-03-2023, 14:49

Jaki jest upload w t-mobile przy łączu 900Mb/s?
RobZon - 24-03-2023, 14:56

Martinos napisał/a:
Pierwszy etap za mną.
Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce w przyszłym tygodniu. ;-)

brzmi profesjonalnie, pozostaje czekac na szczegóły, stan sieci Tmobile, routing itp.
Fiberhost u mnie nie ma zasięgu. :(


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group