Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego wyłączyć firewall?
Autor Wiadomość
perzan 
Klikacz

Dołączył: 20 Mar 2005
Posty: 2
Wysłany: 15-10-2005, 18:52   Dlaczego wyłączyć firewall?

Wiem, że jest to w temacie przyklejonym przez administratora, ale czuję pewien niedosyt,bo jest tam mapisane wyłączyć i już i nie ma ani słowa czy komputer nie będzie narażony na ataki z zewnątrz.
Pytam co daje wyłaczenie firewalla, dlaczego powoduje on problemy w działaniu interneru, jaki jest tego mechanizm?
Czy nie bedzie to zamiana siekierki na kijek?
Czy komputer nie będzie zagrożony, bo przecież wszędzie podstawowa rada kiedy komputer jest w sieci to zainstalować choćby najprostszy firewall. Czy chello zapewnia jakąś swoją ochronę zewnętrzną i instalowanie dodatkowego oprogramowania nie jest nadgorliwością?
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-10-2005, 19:06   

perzan napisał/a:
nie ma ani słowa czy komputer nie będzie narażony na ataki z zewnątrz.

Zależy co rozumiesz przez "ataki", bo jest to zróżnicowane pojęcie.

Jeśli będziesz aktualizował system na bieżąco, to nie będzie w systemie i oprogramowaniu luk, przez co atak będzie bardzo ciężki do przeprowadzenia.

perzan napisał/a:
dlaczego powoduje on problemy w działaniu interneru, jaki jest tego mechanizm?

Nie chcę kopiować, dlatego podam pierwszy lepszy link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Firewall
Firewall filtruje pakiety. Te, które uzna za potencjalnie niebezpieczne (potencjalnie, dlatego iż istnieją falszywe alarmy) blokuje i nie dopuszcza ruchu do aplikacji/systemu.
W przypadku programów p2p ruch generowany jest na tyle specyficzny, iż większość pakietów jest blokowana, przez co następują zerwania połączeń, retransmisje, itd. Zablokujesz nieświadomie jakiś port/usługę i narzekasz iż "znowu chello..." - po wyłączeniu firewalla okazuje się, że znowu narzekasz, a sam jesteś winny (nie kieruję tego konkretnie do perzana, a do czytelnika).
Ponadto w 90% winni są sami użytkownicy, którzy nie potrafią poprawnie skonfigurować tych urządzeń/programów (bo firewall może być sprzętowy lub softwareowy).

Ten temat to jest rzeka - można o nim pisać w nieskończoność, ale i tak nigdy się go nie wyczerpie.

perzan napisał/a:
Czy chello zapewnia jakąś swoją ochronę zewnętrzną

Tak - w pewnym stopniu zapewnia ochronę. Dokładniej blokuje porty otoczenia sieciowego/netbios/CIFS/samba (i wiele innych nazw dla tego samego typu połączeń). Uniemożliwia to włamania wykorzystujące te porty oraz blokuje wirusy i trojany, które na tych portach działają.
 
 
antoni555 
classic master


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 265
Skąd: Warszawa - Mokotów
Wysłany: 16-10-2005, 00:20   

perzan, jeśli chodzi o mnie to mam tak - windę XP HE z włączonym firewallem systemowym, któremu zezwalam na wyjątki w postaci p2p, gier po necie i antywirusa KAV Personal Pro.
Takie ustawienie zabezpiecza mi kompa całkowicie :!:
KAV blokuje mi ponadto wszelkie ataki z netu, a jest ich multum.. Ponadto mam zainstalowany dodatek sp2 z aktualizacją automatyczną...
Poprzestaję na powyższym ustawieniu, ponieważ zdaje egzamin..
_________________
 
 
 
mizuk 
plus master


Dołączył: 06 Mar 2005
Posty: 378
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-10-2005, 08:48   

antoni555
właśnie niedawno zainstalowanłem sobie program typu p2p - Azereus`a, po to m.in. aby
mieć zapasowe narzędzie do ściągania.
pytam czy są potrzebne jakieś specjalne ustawienia tegoż względem podobnego zestawu zabezpieczeń jaki używasz?;
do kompletu zabezpieczeń używam spybota 1.4 ale musiałem mu wyłączyć (zalecany???)
rezydenta, bo mi tak muliło i praktycznie blokowało wszystko, nawet wejście na stronę
główną chello...
_________________
 
 
antoni555 
classic master


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 265
Skąd: Warszawa - Mokotów
Wysłany: 16-10-2005, 12:53   

mizuk, odpowiem ci na PW... :!:
_________________
 
 
 
egefege 
plus master

Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 508
Skąd: Warszawa (Gocław-Iskra)
Wysłany: 25-10-2005, 08:30   

ja nie mam firewala odkad mam chello jakies 4 lata :) czasami mi kaspersky pokaze informacje o jakims ataku helkeren ale to jak go wlacze bo tak to jest wylaczony i skanuje tylko poczte :) po co ci firewal masz cos do ukrycia ??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: