Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana okablowania UPC - czy warto?
Autor Wiadomość
omufo 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 318
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-06-2017, 20:38   

@gst
Wszystko rozchodzi się o to, by kable (i te od UPC, i te Ethernetowe) rozchodziły się jak "gwiazda", czyli w jednym miejscu je rozdzielasz, a następnie puszczasz po jednym do każdego punktu końcowego.

Nie dzielisz ich nigdzie dalej, czyli nie robisz tak (jak najchętniej zrobiłby elektryk), że puszcza tylko jeden koncentryk UPC do pewnego miejsca, tam daje puszkę, montuje rozdzielacz, jeden kabel łączy do TV a drugi "puszcza dalej" (i tak samo robi "dalej"). Zamiast tego od samego początku puszczasz 2-3 kable, wszystkie idą razem obok siebie pod podłogą/w listwie/na ścianie, tylko każdy kończy się w innym miejscu. Z Twojego rysunku (a zwłaszcza pomarańczowej, pojedyńczej kreski) domyślam się, że masz to źle zrobione (tzn. idzie tylko jeden kabel kolejno rozdzielany).

Najlepiej już na samym starcie przemyśleć miejsce, z którego kable będą rozchodzić się po całym mieszkaniu. Ja wymyśliłem np. coś takiego jak na załączonym rysunku.

Kolor zielony - koncentryk UPC, zółty - ethernet. Zielona kropka to rozdzielacz UPC, różowa - modem UPC, żółta - router. Za routerem mógłbyś jeszcze postawić switcha (i dopiero od niego puścić kable ethernet "na mieszkanie"). Jak dasz większy rysunek bez Twoich kresek, powiesz gdzie chciałbyś mieć "rozdzielnię/serwerownię" i będziesz chętny to zrobię lepszy schemat. Nie wiem czy użyte do tego celu przeze mnie "pomieszczenie" się do tego nadaje. Starałem się też puścić kable użytymi przez Ciebie "drogami" (wszystkie przewody idą oczywiście razem, użyłem "odległości" byś wiedział o co mi chodzi i że to kilka przewodów idących obok siebie jednym peszlem).

Na koniec krótki opis... Do mieszkania wchodzi jeden koncentryk, leci do "rozdzielni". Tam jest rozdzielany na 4. Trzy przewody idą do 3 telewizorów, jeden króciutki do modemu. Do modemu podłączony jest router, a od routera idą 4 przewody ethernet (po 1 do każdego TV i 1 do kompa). Jeśli kiedyś pojawi się u Ciebie światłowód, to trzeba go będzie tylko doprowadzić "do rozdzielni".

Instalacja jest najprostsza z możliwych. Generalnie sugerowałbym puścić dużo większą liczbę kabli. Do każdego pokoju po 2 koncentryki (na wypadek, gdyby kiedyś TV stał w innym miejscu). To samo z ethernetem - minimum po 4 na każdy pokój (w różne miejsca), kategoria minimum 6...

plan2.png
a
Plik ściągnięto 553 raz(y) 80,9 KB

 
 
 
gst 
classic master

Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 199
Wysłany: 28-06-2017, 23:02   

Ok, wszystko jasne, poza jednym. Od rozdzielni wychodzą kable światłowodowe? Bo piszesz, że w razie wymiany kabla na światłowód będę musiał wymienić tylko ten "do rozdzielni". A co z dalszymi kablami, tymi na odcinku "rozdzielnia - router"?
 
 
Radeckiii 
classic master

Dołączył: 22 Lut 2016
Posty: 160
Wysłany: 28-06-2017, 23:04   

MrPepka napisał/a:
Ty żeś przeczytał ten druk na dole? Bo ja ledwo potrafię.




Cytat:
Podana prędkość internetu dotyczy prędkości pobierania danych. Przesył danych w ramach usługi internetowej odbywa się z wykorzystaniem technologii FTTB, co oznacza że światłowód jest doprowadzony do budynku. Liczba kanałów wg. stanu na dzień 08.06.2017r. Ponad 2000 to liczba filmów i odcinków seriali dostępnych w usłudze My Prime. Lista dostępnych tytułów może ulec zmianie. Usługi Horizon Go oraz Replay TV dostępne na wybranych programach, szczegóły na www.upc.pl.
Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora sieci.


Jak się ma tutaj FTTB do FTTC? FTTC (Fiber To The Curb) to światłowód doprowadzony do tzw. "zielonej skrzynki" stojącej nieopodal bloku.
FTTB (Fiber To The Building) to światłowód wprowadzony bezpośrednio do budynku, gdzie w jakiejś skrzynce "rozchodzi się" już na miedź? Zrobienie z FTTB -> FTTH to chyba żaden problem dla UPC? Wystarczy pociągnąć światłowód "z piwnicy" do mieszkań.
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 28-06-2017, 23:12   

Cytat:
Zrobienie z FTTB -> FTTH to chyba żaden problem dla UPC? Wystarczy pociągnąć światłowód "z piwnicy" do mieszkań.

W niektórych miejscach już tak robią:
https://forum.mediaswiat.pl/viewtopic.php?p=186880#186880
 
 
brtk 
chello master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Mar 2017
Posty: 1621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-06-2017, 00:08   

Ale to i tak nie jest FTTH jako FTTH :) Bo wszystko ci działa tak samo jak na koncentryku.

U mnie w grudniu 2016r. doprowadzili światełko do bloku i dalej z piwnicy koncentryk. Dziwię się, że dalej pchają się w ten koncentryk, zamiast do nowych lokalizacji gdzie inwestują nie spróbować już FTTH jak robi np. orange.
 
 
omufo 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 318
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-06-2017, 21:15   

gst napisał/a:
Ok, wszystko jasne, poza jednym. Od rozdzielni wychodzą kable światłowodowe? Bo piszesz, że w razie wymiany kabla na światłowód będę musiał wymienić tylko ten "do rozdzielni". A co z dalszymi kablami, tymi na odcinku "rozdzielnia - router"?


W moim schemacie router (jak cała reszta sprzętu: modem, switch, kiedyś może NAS) jest umiejscowiony w rozdzielni. Z rozdzielni po całym mieszkaniu rozchodzą się już tylko na zasadzie "gwiazdy" przewody Ethernet (najlepiej kat. 6 lub lepiej) i koncentryczne (do dekoderów TV).

Zresztą to i tak nieistotne, bo zakładając że nawet jeśli kiedyś będziesz miał możliwość pociągnięcia światłowodu do mieszkania, to światłowód i tak będzie szedł tylko do rozdzielni. Tam będzie urządzenie, do którego go podłączysz (zapomniałem nazwy), do niego modem, dalej router, dalej switch i dalej kable do wszystkich urządzeń w mieszkaniu.

Generalnie chodzi o to, by wygospodarować sobie jedno miejsce w mieszkaniu gdzie doprowadzasz wszystkie media, a dalej po mieszkaniu rozsyłać to ethernetem/skrętką.

Możesz też pomyśleć o innych przewodach, np. do kolumn 5.1/7.1 (pomyśl, gdzie będzie amplituner i stamtąd do każdej kolumny).

To samo z sygnałem satelitarnym albo TV naziemnej. Nie wiem jak z przewodami TV Sat (nie korzystam i nigdy nie będę), ale te od TV naziemnej są takie same jak od kablówki. U mnie wygląda to tak, że przewód z balkonu idzie do rozdzielni, a stamtąd (gdyby kiedyś była taka potrzeba) sygnał puszczę po tym samym koncentryku, po którym teraz idzie sygnał kablowy (tylko przepnę kable na rozdzielaczu). Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi. Jeśli nie - pytaj.

Generalnie jakiś czas temu się przeprowadzałem i robiłem taką instalację od zera. Ekspertem nie jestem, ale trochę języka zasięgnąłem i póki co wszystko działa jak chciałem :)
Do rozdzielni (u mnie to garderoba) idą wszystkie media z klatki i balkonu (telefon, kablówka, koncentrym od anteny TV naziemnej, ethernet od lokalnego operatora internetowego, sygnał antenowy od internetu radiowego, itp.), a po mieszkaniu już tylko skrętka (po kilka sztuk na pomieszczenie) i koncentryk (po 2 do każdego miejsca z TV, na wypadek gdybym chciał mieć 2 źródła jednocześnie podłączone).

edit: Jak chcesz, to daj większy rzut mieszkania bez żadnych przewodów. Napisz, gdzie chcesz mieć modem, którędy chcesz poprowadzić przewody (bo już masz wykute rynienki), gdzie możesz zrobić "rozdzielnię" i coś wykombinujemy.
 
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 29-06-2017, 21:21   

omufo napisał/a:
Tam będzie urządzenie, do którego go podłączysz (zapomniałem nazwy)

Przypominam - mikrowęzeł (lub terminal GPON)
omufo napisał/a:
Do rozdzielni (u mnie to garderoba) idą wszystkie media z klatki i balkonu (telefon, kablówka, koncentrym od anteny TV naziemnej, ethernet od lokalnego operatora internetowego, sygnał antenowy od internetu radiowego, itp.)

:shock: Szacun
 
 
omufo 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 318
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-06-2017, 21:52   

MrPepka napisał/a:
Przypominam - mikrowęzeł (lub terminal GPON)

O to, to... Wyleciało mi z głowy.
MrPepka napisał/a:
:shock: Szacun

Dzięki :)

Wykańczając poprzednie mieszkanie nie zrobiłem żadnej instalacji i później musiałem "rzeźbić" -
dokładać przewody w suficie podwieszanym, dokupować dodatkowe routery, switche, itp. itd. W nowym starałem się już zrobić "jak trzeba". Prawdopodobnie dałoby się to zrobić jeszcze lepiej, ale ja jestem zadowolony.

Generalnie większość sygnałów "z klatki" doprowadził deweloper po tym, jak na planie mieszkania zaznaczyłem gdzie chciałbym mieć skrzynkę multimedialną. Ja musiałem dociągnąć do niej (po odbiorze mieszkania) tylko dodatkowe media (kable z balkonu od internetu radiowego i TV naziemnej) i porozsyłać to po mieszkaniu.

W efekcie do skrzynki wchodzi prawie kilkanaście kabli antenowych. Jeden dostarczający źródło sygnału od kablówki z klatki, dwa dostarczające sygnał TV naziemnej z balkonu (podobno wystarczyłby jeden, dla świętego spokoju puściłem dwa), jeden dostarczający sygnał do modemu który stoi ~metr nad skrzynką (skrzynka jest wkuta w ścianę i zamykana drzwiczkami, modem stoi w wiszącej szafie rackowej) i z 6-8, dostarczających sygnał do poszczególnych pokoi. W skrzynce są rozdzielacze, a ja tylko przepinam przewody, w zależności gdzie chcę doprowadzić sygnał antenowy. Kabel antenowy od internetu radiowego (w tej chwili nie korzystam, położyłem go "na zapas") kończy się w szafie rackowej, gdzie kiedyś być może będzie modem radiowy.

Podobnie ze skrętką. Za namową jednego z użytkowników forum w szafie rackowej mam patchpanel, z którego idzie po 6-10 przewodów do każdego pokoju. Śmieszne jest, że w tej chwili w większości gniazdek i tak nie ma sygnału, bo sieć obsługuje switch 8-mio portowy ;p

Rozumiem problem autora, bo jakiś czas temu sam przed nim stanąłem i też się zastanawiałem, gdzie i jakie kable poprowadzić (poprowadziłem jeszcze kilka dodatkowych na wypadek np. pseudo "inteligentnego domu" czy monitoringu). Generalnie na zwykłe mieszkanie zużyłem prawie dwie 300-metrowe szpule.
 
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 29-06-2017, 21:55   

Cytat:
jak na planie mieszkania zaznaczyłem gdzie chciałbym mieć skrzynkę multimedialną.

Deweloper dał ci taką możliwość czy to twoja inicjatywa?
 
 
omufo 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 318
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-06-2017, 21:58   

Kupowałem przysłowiową "dziurę w ziemi" i można było wprowadzić pewne poprawki (zmiana układu ścianek działowych, inny układ gniazdek, punktów świetlnych czy właśnie położenia skrzynki multimedialnej - był tylko warunek by była na ścianie stykowej od klatki - czyli tej co w oryginalnym planie, bo jest grubsza i można się do niej wkuć).
 
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 29-06-2017, 21:59   

Cytat:
właśnie położenia skrzynki multimedialnej

A jak wygląda ta skrzynka? Przyda mi się przy kupnie mieszkania od dewelopera i wprowadzeniu się na swoje ;)
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 29-06-2017, 22:05   

MrPepka, no co Ty, wujka :arrow: Google nie masz :?:
_________________
 
 
omufo 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 318
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-06-2017, 22:06   

U mnie to wygląda podobnie jak na załączonym obrazku:



Wpisz w googlu "skrzynka multimedialna" albo "rozdzielnica podtynkowa" i Ci znajdzie.

Z tego co się orientuję, to jest to teraz wymóg wg. jakiegoś rozporządzenia i musi być ona instalowana w każdym nowym bloku.

Nie wiem jak u innych deweloperów, ale u mnie jest ona podtynkowa. Wszystko jest schowane w grubej ścianie i od zewnątrz (frontu) zamykane drzwiczkami. W środku od dołu wchodzą wszystkie przewody dostarczające sygnał z klatki (+ te dołożone przeze mnie z sygnałem "z balkonu"), na tylnej ścianie przykręcone są rozdzielacze, a ja po bokach wypuściłem przewody które dostarczają sygnał do pokoi.

Zdjęcia niestety nie zrobię, bo sama skrzynka (jej drzwiczki) zasłonięta jest półkami, na których trzymam różne rzeczy i nie chcę o 23 robić porządków ;p
 
 
 
gst 
classic master

Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 199
Wysłany: 30-06-2017, 15:49   

omufo napisał/a:
edit: Jak chcesz, to daj większy rzut mieszkania bez żadnych przewodów. Napisz, gdzie chcesz mieć modem, którędy chcesz poprowadzić przewody (bo już masz wykute rynienki), gdzie możesz zrobić "rozdzielnię" i coś wykombinujemy.


Ok, więc chcę zrobić:

- Kabel niebieski wchodzi do mieszkania w tym miejscu (tam są drzwi wejściowe nienaniesione na projekt).

- Tam gdzie napis "ConnectBox" jest dziura w ścianie z półkami - tam musi stać także router/modem (2w1) ponieważ bardzo dużo urządzeń korzysta w domu z WiFi (smartfony, laptopy, tablety, osoby goście itp.)

- Tam gdzie żółta kropka chcę gniazdo Internetu kablowego (3 gniazda)

- Tam gdzie fioletowa kropka chcę końcówkę kabla TV (3 gniazda)

Miejsca na rozdzielnię nie mam... a przynajmniej nie w tym samym miejscu co będzie stał ConnectBox.

plan3.png
Plik ściągnięto 315 raz(y) 58,39 KB

 
 
omufo 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 318
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-06-2017, 20:19   

Ok, zrobiłem dwa plany (bardzo proste, myślałem, że zależy Ci na bardziej skomplikowanej "sieci"):

Niebieski kolor to kable antenowe, pomarańczowe to skrętka.

Od wejścia do mieszkania do Connectboxa idzie jeden przewód antenowy. Przy Connectboxie są dwie możliwości. Albo dajesz (a właściwie technik UPC "da" gdy przyjdzie z instalacją) od razu rozdzielacz na 4 wyjścia (jedno do modemu, trzy do 3 x TV) albo da jeden rozdzielacz na 2 i najpierw rozdzieli sygnał dla modemu, a w drugim rozdzielaczu potrójnym rozdzieli sygnał na 3 TV. Generalnie chodzi o to, by do każdego TV od rozdzielacza szedł oddzielny przewód (czyli na pewnym odcinku będą szły 2-3 obok siebie).

Dwie uwagi:

1. Przemyśl, czy nie chcesz położyć kolejnego przewodu do "czwartego" TV (na wypadek, gdybyś TV z ostatniego pomieszczenia chciał przenieść na drugą ścianę (duża kropka). Wtedy od Connectboxa do ostatniego pokoju puszczasz 2 przewody: jeden kończy się na "lewej" ścianie, drugi na "prawej".

2. Zastanów się, czy nie będziesz chciał w przyszłości korzystać z telewizji naziemnej. Wtedy od balkonu/tarasu puszczasz jeden dodatkowy przewód do miejsca przy Connectboxie.

Co do sieci Ethernet...

Od Connectboxa (routera, switcha - bez znaczenia) idą trzy przewody, po jednym do każdego pokoju. Tu znów uwaga... Przemyśl, czy wystarczy Ci tylko po jednym pojedyńczym gniazdku na pokój. Ja od Connectboxa puściłbym minimum kilkanaście kabli, które kończyłyby się w różnych miejscach w mieszkaniu.

Do każdego miejsca z TV puściłbym po min. 4 przewody ethernet (Smart TV, dekorer, amplituner, android player, konsola, itp. itd. - nigdy nie wiesz, co będzie potrzebowało internetu). Do komputera też po min. 2 przewody (i to w różne miejsca, gdyby kiedyś biurko stanęło w innym miejscu). Może kiedyś kupisz NASa (dysk sieciowy) - wtedy też przemyśl gdzie go postawisz (są głośne) i puść tam min. dwie skrętki. Dzisiaj tych wszystkich kabli nie wykorzystasz (i podepniesz tylko 3-4 do Connectboxa), ale kiedyś być może kupisz switch 24-portowy i położone kable Ethernet się przydadzą.

Ja jak mówiłem na niewielkie mieszkanie zużyłem prawie 600 metrów. Kable kładłem gdzie się tylko dało. Do sypialni, do gabinetu, do łazienki, na balkon, w miejsce przyszłych ewentualnych kamer od monitoringu, pod okna czy punkty świetlne/gniazdka, itp. itd.

I na koniec dwie ostatnie uwagi:

1. Co do umiejscowienia Connectboxa i sieci Wifi. Ja u siebie mam tak, że główny router mam w jednym końcu mieszkania, a w drugim postawiłem Access Pointa (podłączonego do głównego routera Ethernetem), który rozsyła sieć Wifi w drugiej części - mieszkanie jest długie. Patrząc na plan Twojego mieszkania obawiam się, że w dolnej części mieszkania sygnał Wifi może być słaby, dlatego puściłbym od Connectboxa w dolną część mieszkania kolejny przewód Ethernet (pomarańczowy) właśnie do Accesspointa (którego postawiłbyś np. w pokoju na prawo od tarasu).

2. Nie wiem jak sytuacja wygląda ze światłowodem (nigdy nie miałem - tu musisz pytać innych), tj. nie wiem, czy od mikro węzła do modemu idzie już zwykła skrętka, czy co...

Jeśli skrętka, to w sytuacji gdy kiedyś pojawi się u Ciebie światłowód nie będziesz musiał nic robić. Wystarczy tylko od wejścia do mieszkania do miejsca gdzie stoi Connectbox puścić jedną skrętkę (teraz, "na zapas", przed remontem - niezaznaczoną na moim planie). Jeśli połączenie wygląda inaczej - musisz pytać innych.

EDIT: Acha... Jeszcze jedno... Pisząc w poprzednich postach o rozdzielni, nie miałem koniecznie na myśli takiej rozdzielni jak u mnie (wkutej w ścianę). Chodziło mi po prostu o wygospodarowanie jednego miejsca w mieszkaniu:
- do którego będą dochodziły wszystkie media "z zewnątrz" (od UPC, Orange, TV naziemnej, itp.)
- od którego będą rozchodziły się wszystkie przewody na całe mieszkanie

planeth.png
Plik ściągnięto 252 raz(y) 56,05 KB

plankon.png
Plik ściągnięto 265 raz(y) 63,12 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,53 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: