Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwny problem z VPN
Autor Wiadomość
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 25-03-2017, 21:57   

No cóż, na to nic nie pomogę. Możesz ewentualnie założyć osobno konto i we właściwościach połączenia przychodzącego->Użytkownicy, zaznaczyć inne konto.
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 25-03-2017, 22:04   

A czy można na telefonie (lub tablecie) z androidem postawić serwer VPN?

[ Dodano: 25-03-2017, 22:19 ]
Dobra. Udało mi się połączyć.

[ Dodano: 25-03-2017, 22:22 ]
Dalej to samo. Po połączeniu z serwerem VPN na kompie ten dalej nie jest widoczny w otoczeniu sieciowym klienta VPN.

[ Dodano: 25-03-2017, 22:50 ]
Tak się właściwie zastanawiam czy aby na pewno trasa się zgadza.
Pitrek, Zerknij na to

route print.png
Plik ściągnięto 68 raz(y) 219,55 KB

 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 26-03-2017, 15:45   

MrPepka napisał/a:
Dobra. Udało mi się połączyć.
Dalej to samo. Po połączeniu z serwerem VPN na kompie ten dalej nie jest widoczny w otoczeniu sieciowym klienta VPN.
Czy pingi w tym wypadku, kiedy VPN jest postawiony na kompie, też są takie wysokie?

Zerknąć to ja zerknąłem, ale chyba chcesz żebym dostał wytrzeszczu oczu. :twisted:
Mniejszego obrazka nie było? :sad: , wystarczyło zrobić Alt+Print Screen, to jest tylko zrzut samego okna :P . A najlepiej do wrzucić do pliku tekstowego: "route print > Route_Z_VPN.txt" :idea:

No dobra dość narzekania.
Przede wszystkim to uciąłeś "Persistent Routes:", ale domyślam się, że tam jest:
Kod:
  Network Address          Netmask  Gateway Address  Metric
          0.0.0.0          0.0.0.0     192.168.8.1  Default

Jakoś to odszyfrowałem (mam nadzieję):
Przed połączeniem z VPN, masz tak: IP karty sieciowej (LAN lub Wi-Fi): 192.168.8.100, brama: 192.168.8.1 i to jest Twoje wyjście na internet (pisałeś, że router Orange).
Łączysz się z Twoim VPNem na adres 89.66.20.XXX (89-66-20-XXX.dynamic.chello.pl), od niego dostajesz adres IP: 192.168.1.7 i po metryce widać, że to teraz jest Twoje wyjście na internet.
Dobrze by było, żeby kompy w LANie (Asusa) miały też adresację 192.168.1.X.
Można sprawdzić przez "tracert wp.p", powinieneś wychodzić przez bramę VPN: 192.168.1.6, a nie przez 192.168.8.1.

Czy internet idzie z VPNu można sprawdzić też w "Stan sieci": "Masz połączenie z internetem", tam będzie rysunek:
Komputer--------------Nazwa_VPN-------------------Globus

Jak internet nie idzie przez VPN to będzie:
Komputer-------------Połaczenie lokalne--------------Globus
ewentualnie:
Komputer--------Połączenie bezprzewodowe----------Globus

Dziwne, że speedtest masz tak duży, nie może być większy niż Twój UPLOAD z internetu, do którego jest podłączony serwer VPN.
Na kompie z klientem VPN masz jakiś Download, to jest wykorzystywane do łączenia się z serwerem VPN, po połączeniu z VPN, Twój Download musi być mniejszy od Uploadu z UPC.

Teraz sprawa z widocznością komputerów z LANu do VPNu.
Sieć "VPN" nie może być "Publiczna" tylko "Prywatna"
Kliknąć w nazwę sieci VPN i "Opcje Zaawansowane" -> "Zezwalaj na znajdowanie tego komputera": Włączone
We właściwościach VPN ma byś włączony "Klient sieci Microsoft Windows"
We właściwościach VPN, TCP/IP mam na sztywno włączony NetBios
Grupa robocza powinna mieć taką sama nazwę.
Rozgłoszenie komputerów trochę trwa, więc chwilę poczekać.

Sprawdzić czy rozwiązywanie nazw komputerów lokalnych działa: "ping Nazwa_kompa_z_LANu".

Jeżeli w "Otoczeniu sieciowym" nie widać komputerów to i tak można się z nimi połączyć.

Z udostępnionym zasobem z komputera możesz się połączyć przez: "\\Nazwa_kompa_z_LANu", powinien zapytać o hasło,
lub "\\IP_Adr_kompa_z_LANu".

Blokować ruch mogą też firewall, jeżeli nie masz właściwych reguł to na czas próby wyłącz je, na komputerze klienta VPN, na komputerze z serwerem VPN i na komputerze na którym ma udziały, z którymi chcesz się połączyć.

No dobra, prościej już tego nie jestem w stanie napisać. :P
Szkoda, że inni forumowicze nie chcą się odezwać w tym temacie. Przecież wielu ludzi porobiło VPNy, żeby bez problemów mieć dostęp do programów "w domu" w Horizon GO. Coś może zostało przeoczone, jak to sam robiłem wiele razy to wszystko działało bez problemu.
_________________
 
 
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 29-03-2017, 22:43   

Myślę, że dla większości ludzi nie jest priorytetem widoczność komputerów w otoczeniu sieciowym. Co to za problem połączyć się z danym urządzeniem wpisując jego adres IP? Żaden. Z resztą sam nawet u siebie nie sprawdzałem, czy działa mi "widzenie się" komputerów, bo prościej mi odwołać się do konkretnej maszyny. Ale sprawdzę to przy okazji :D
Po za tym nie jestem na 100% pewien, czy w przypadku połączenia VPN przechodzą broadcasty. Podobnie jak nie przechodzą np. magic packets dla WOL
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 30-03-2017, 17:30   

Dobra. Już tłumaczę na czym stoję:
No więc sprawa wygląda tak, że byłem przez kilka dni na wyjeździe i nie miałem możliwości przetestowania VPN. W międzyczasie routerowi odbiło i z serwerem VPN w routerze nie da się połączyć mimo prawidłowej konfiguracji (póki co jestem połączony z serwerem VPN w komputerze).
Pitrek napisał/a:
Sieć "VPN" nie może być "Publiczna" tylko "Prywatna"

A jak to zmienić?
Pitrek napisał/a:
Kliknąć w nazwę sieci VPN i "Opcje Zaawansowane" -> "Zezwalaj na znajdowanie tego komputera": Włączone

Nie mam możliwości włączenia tej opcji.
Pitrek napisał/a:
We właściwościach VPN ma byś włączony "Klient sieci Microsoft Windows"
We właściwościach VPN, TCP/IP mam na sztywno włączony NetBios

Ani tego, ani tego nie mogę włączyć.
Pitrek napisał/a:
Sprawdzić czy rozwiązywanie nazw komputerów lokalnych działa: "ping Nazwa_kompa_z_LANu".

Nie działa (chociaż adres ip komputera na którym jest serwer VPN mogę pingować). Ping wtedy wynosi <1ms.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 30-03-2017, 19:13   

MrPepka napisał/a:
Pitrek napisał/a:
Sieć "VPN" nie może być "Publiczna" tylko "Prywatna"
A jak to zmienić?
Pitrek napisał/a:
Kliknąć w nazwę sieci VPN i "Opcje Zaawansowane" -> "Zezwalaj na znajdowanie tego komputera": Włączone
Nie mam możliwości włączenia tej opcji.

Musisz działać na koncie z uprawnieniami "Administratora".
To się robi na kliencie VPN już po połączeniu z serwerem VPN.
Przycisk "Start" (lewy dolny róg)>Ustawienia (taka zębatka)>Sieć i Internet Wi-F, tryb samolotowy, VPN (taki globus)>VPN (w lewej kolumnie)>klikasz w "Nazwe_VPN">Opcje zaawansowane>"Zezwalaj na znajdowanie tego komputera">takim suwakiem na: "Włączone"
Pitrek napisał/a:
We właściwościach VPN ma byś włączony "Klient sieci Microsoft Windows"
We właściwościach VPN, TCP/IP mam na sztywno włączony NetBios

To robić przed połaczeniem.
Przycisk "Start" (lewy dolny róg)>Ustawienia (taka zębatka)>Sieć i Internet Wi-F, tryb samolotowy, VPN (taki globus)>Zmień opcje karty (w prawej kolumnie),
lub tradycyjnie: Panel sterowania>Centrum sieci i udostępniania>Zmień ustawienia karty sieciowej>PPM (prawym klawiszem myszy) na połączeniu VPN>właściwości>U góry zakładka Sieć>zaznacz (taki ptaszek) "Klient sieci Microsoft Windows", Właściwości "Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)>Zaawansowane>"Użyj domyślnej bramy w sieci lokalnej">u góry zakładka "WINS">"Włącz system NetBIOS przez TCP/IP"
MrPepka napisał/a:
Pitrek napisał/a:
Sprawdzić czy rozwiązywanie nazw komputerów lokalnych działa: "ping Nazwa_kompa_z_LANu".
Nie działa (chociaż adres ip komputera na którym jest serwer VPN mogę pingować). Ping wtedy wynosi <1ms.
Na serwerze VPN:
We właściwościach "Protokołu internetowego w wersji 4 (TCP/IPv4)" ustawiasz "Zezwalaj komputerom na dostęp do mojej sieci lokalnej".

Ping super. Twoje komputery w LANie muszą już być dostępne, kwestia tylko czy ich karty sieciowe są prawidłowo ustawione i czy ich firewalle zezwalają na "Pingi", "Odnajdywanie sieci", "Udostępnianie plików" itp. Sprawdzisz to w "Panelu sterownia">Centrum sieci i udostępniania>Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania. Po ustawieniu na próbę wyłącz firewalle.
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 30-03-2017, 19:20   

Cytat:

Musisz działać na koncie z uprawnieniami "Administratora".

No to lipa. Laptop który jest klientem vpn jest wypożyczony ze szkoły i konto administratora jest zahasłowane. Hasło zna tylko nauczyciel i niestety nie może go ujawnić. A innego sprzętu nie mam.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 30-03-2017, 21:02   

Połączenie VPN robiłeś sam, więc właściwości tego połączenia możesz zmieniać.
Nie wiem jaki tam jest Firewall w tym Windows 10 (teraz widzę Windows 8.1), być może zezwala na ten ruch.
To, że nie dostawałeś się do innych komputerów w Twoim LANie, to brak opcji w serwerze VPN: "Zezwalaj komputerom na dostęp do mojej sieci lokalnej"

Po połączeniu, na kliencie:
Start>Eksplorator plików (taka dyskietka)>po lewej na dole "Sieć". Jak pojawi się okno: "Odnajdywanie sieci jest wyłączone...." to lipa. Po "Ok", na żółtej wstążce pojawi się: "Odnajdywanie sieci jest wyłączone. Komputery i ... nie sa widoczne. Kliknij, aby zmienić..", ale wtedy zapyta Cię o hasło.

Ale to wszystko nie zamyka drogi, żeby się połączyć z "Udostępnionymi zasobami" w Twoim LANie. Nie będziesz widział tylko nazw komputerów w "Otoczeniu sieciowym"

Pingi muszą chodzić, a jeśli nie da się połączyć w eksploratorze do udziałów przez: "\\Nazwa_kompa_z_LANu", to musi po IP: "\\IP_Adr_kompa_z_LANu".

No i musi się dać podłączyć do tego komputera, który jest serwerem VPN, chyba u Ciebie: \\192.168.1.6

A jeśli firewalle na komputerach w Twoim LANie blokują do siebie dostęp, to na chwilę wyłącz firewalle.
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 30-03-2017, 22:27   

Pitrek napisał/a:
To, że nie dostawałeś się do innych komputerów w Twoim LANie, to brak opcji w serwerze VPN: "Zezwalaj komputerom na dostęp do mojej sieci lokalnej"

Czy ta opcja w angielskim windowsie nie nazywa się przypadkiem:
"Allow callers to access my local area network"?
Bo jeśli tak to mam ją włączoną.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 30-03-2017, 22:49   

Tak.
No i jak z dostaniem się na udział serwera VPN: \\Adr_IP i inne co z pingami przy wyłączonych firewallach.
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 31-03-2017, 00:39   

Doszedł bug w windowsie 10. Po zmianie adresacji IP na jakimkolwiek serwerze VPN nie da się z nim połączyć kiedy klient vpn używa windows 10. Przywrócenie poprzedniej adresacji nic nie daje :shock:

[ Dodano: 31-03-2017, 01:01 ]
Fałszywy alarm. Po prostu zmienił się w międzyczasie adres ip mojej stacjonarki na której jest vpn i był konflikt adresacji vpn jaką przyznałem z adresacją dhcp z routera.

[ Dodano: 31-03-2017, 22:51 ]
Dobra już wszystko działa. Znowu jestem połączony z serwerem vpn w routerze i udało mi się połączyć z moim komputerem.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 02-04-2017, 19:30   

MrPepka napisał/a:
Dobra już wszystko działa. Znowu jestem połączony z serwerem vpn w routerze i udało mi się połączyć z moim komputerem.

Może oświeć nas co było nie tak i co zrobiłeś, że już Ci wszystko działa, łącznie z dostępem do Twojego komputera w LANie. :shock: W końcu trochę "namęczyłem" :P się powyższą "pisaniną". :mrgreen:
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2017, 19:44   

Serwer vpn w routerze nie działał bo... miałem włączone przekierowanie portów (na potrzeby komputera w którym działał serwer vpn) :shock: Czy to jest normalne? A z komputerem połączyłem się wpisując jego ip do eksploratora.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 02-04-2017, 19:56   

MrPepka napisał/a:
Serwer vpn w routerze nie działał bo... miałem włączone przekierowanie portów (na potrzeby komputera w którym działał serwer vpn) :shock: Czy to jest normalne?
Jak najbardziej normalne, w kliencie VPN podajesz adres IP zewnętrzny (publiczny). Klient łączy się do serwera na port 1723, a takowy przekierowałeś na adres IP lokalny Twojego VPNa i to do niego był kierowany ruch z zewnątrz. Jak usunąłeś/zmieniłeś przekierowanie portu 1723, to ruch był kierowany do wewnętrznego serwera VPN na Asusie.
MrPepka napisał/a:
A z komputerem połączyłem się wpisując jego ip do eksploratora.
Niestety bez hasła Administratora nie włączysz "Odnajdywanie sieci", więc w "Otoczeniu sieciowym" nie zobaczysz nazw komputerów, ale jak najbardziej da się z nimi połączyć przez adresy IP.

Czyli można uznać, że problem VPNu rozwiązałeś i wszystko Ci działa tak jak powinno.
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2017, 20:03   

Pitrek napisał/a:
Jak najbardziej normalne, w kliencie VPN podajesz adres IP zewnętrzny (publiczny).

W kliencie VPN podałem DDNS mojego routera.
Pitrek napisał/a:
Klient łączy się do serwera na port 1723, a takowy przekierowałeś na adres IP lokalny Twojego VPNa i to do niego był kierowany ruch z zewnątrz.

Ten port przekierowałem na IP mojego komputera
Pitrek napisał/a:
Niestety bez hasła Administratora nie włączysz "Odnajdywanie sieci", więc w "Otoczeniu sieciowym" nie zobaczysz nazw komputerów, ale jak najbardziej da się z nimi połączyć przez adresy IP.

Wcześniej je włączyłem. Gdzieś w elektrodzie natrafiłem na podobny problem i tam ktoś napisał, że to otoczenie sieciowe wykorzystuje multicast, a nie każdy VPN to przepuszcza. Może to było to.
Pitrek napisał/a:
Czyli można uznać, że problem VPNu rozwiązałeś i wszystko Ci działa tak jak powinno.

Dokładnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: