Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dekoder Mediabox HD + monitor - problem z płynnością obrazu
Autor Wiadomość
silentb33 
Klikacz

Dołączyła: 16 Mar 2017
Posty: 8
Wysłany: 16-03-2017, 22:40   Dekoder Mediabox HD + monitor - problem z płynnością obrazu

Witajcie.

Mam problem dotyczący płynności obrazu na monitorach podłączonych do dekodera. Zacznę od początku. Korzystam z pakietu telewizji UPC i posiadam dekoder UPC Mediabox HD. Nie posiadam telewizora, jako ekran służą mi: monitor FullHD DELL U2311Hb (podłączony do dekodera przez HDMI – przejściówka DVI -> HDMI) oraz SD monitor/TV Samsung SyncMaster 941MP (podłączony przez euro złącze). Oglądając kanały w jakości HD (nie wszystkie i nie zawsze – do tego przejdę później) zauważam brak płynności w wyświetlanym obrazie. Szczególnie widać to na kanałach sportowych (te głównie oglądam), w dynamicznych dyscyplinach jak piłka nożna, skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie etc. Obraz wydaje się „ciężki”, „powolny”, jakby brakowało klatek na sekundę. Problemu nie zauważam na kanałach w jakości SD. W ustawieniach dekodera mam możliwość wyboru jakości sygnału (720p, 1080i, Auto), ale nie zauważyłem żadnej różnicy przy zmianie ustawień. Co ciekawe niektóre kanały HD działają płynnie na Samsungu, podczas gdy na DELLu widać brak płynności. Są również kanały, na których nie ma płynności na DELLu, natomiast na Samsungu obraz niemalże się przycina (czyli jeszcze gorzej). Zdarza się również, że na obu monitorach tak samo „niepłynnie” wyświetla się obraz. Czy ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją lub wie co może być tego przyczyną? Czy to wina kabla, monitora, dekodera, a może jakichś błędów w sygnale? Czy to jest coś związanego z odświeżaniem albo czasem reakcji monitorów?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :) ,
pozdrawiam.
 
 
IQ 
classic master

Dołączyła: 07 Mar 2017
Posty: 241
Wysłany: 16-03-2017, 23:47   

myślę, ze są tu na forum lepsi ode mnie specjaliści, ale wydaje mi się, ze problem może być w monitorze. Chodzi o szybkość odświeżania. Biorąc pod uwagę że na dwóch monitorach czasem wypada to u Ciebie różnie i uwydatnia się podczas dynamicznych scen to jest to dość prawdopodobna wersja, gdyż każdy monitor ma inne pod tym względem możliwości techniczne. Mogę się jednak mylić...

edit:
przyszło mi tez do głowy, ze jednak może to być również problem ze strony UPC, bo miewałam na VOD problemy w swoim czasie, z tym że wyglądało na pixelizację (tez mam monitor)- byłoby dobrze jakbyś miał możliwość skołowania TV i podłączenia, mógłbyś zobaczyć jakby to było. Jeśli na TV tez będą problemy to oznaczałoby winę po stronie UPC.
 
 
silentb33 
Klikacz

Dołączyła: 16 Mar 2017
Posty: 8
Wysłany: 17-03-2017, 15:34   

Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli chodzi o odświeżanie, to sugerujesz, że moje monitory są za słabe (za niskie odświeżanie?) i po prostu nie radzą sobie z sygnałem z dekodera? Myślałam o tym, ale tu żadnej pewności nie mam, bo to tak naprawdę tylko gdybanie i jedna z wielu możliwości.

Co do telewizora - spróbuję i dam znać co za tego wynikło.
 
 
Nikt 
light master

Dołączył: 08 Mar 2017
Posty: 76
Wysłany: 17-03-2017, 16:28   

silentb33 napisał/a:
Jeśli chodzi o odświeżanie, to sugerujesz, że moje monitory są za słabe (za niskie odświeżanie
To nie jest problem odświeżania (w Hz) tylko parametru "czas reakcji matrycy" podawany w ms.
Ostatnio zmieniony przez Nikt 17-03-2017, 16:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
silentb33 
Klikacz

Dołączyła: 16 Mar 2017
Posty: 8
Wysłany: 17-03-2017, 16:31   

Nikt napisał/a:
To nie jest problem odświeżania tylko parametru "czas reakcji matrycy".


Coś więcej na ten temat?
 
 
Nikt 
light master

Dołączył: 08 Mar 2017
Posty: 76
Wysłany: 17-03-2017, 16:32   

Nie wiem jakie parametry ma twój monitor, może to coś pomoże:
http://www.komputerswiat....k-zakupowy.aspx

Dynamiczne sceny to jak dynamiczna gra.
 
 
IQ 
classic master

Dołączyła: 07 Mar 2017
Posty: 241
Wysłany: 17-03-2017, 17:16   

No nie wiem NIKT czy to kwestia czasu reakcji, bo jednak na płynność odtwarzania wpływa ponoć właśnie osdswieżanie. Poza tym jeśli faktycznie czas reakcji jest na tych monitorach tak kiepski, to sama nie wiem. Bo jednak gry to gry- inny poziom grafiki. Filmy aż tak wymagające chyba nie są. Choć może akurat w tym przypadku jedno i drugie ma znaczenie. Nie wiem, jak mówię znawcą nie jestem. Z reszta tak czy siak to ja stawiam jednak na wyminę monitorów. Ale oczywiście czekam na test z TV, choćby z ciekawości. Ja coś ustalisz SILENTB33 to napisz. Zawsze to może się przydać na przyszłość.

Edit:
SILENTB33: Tak na marginesie- niektóre monitory dają możliwość zmiany poziomu odświeżania (im wyżej tym lepiej). Jeśliby to nic nie dało tzn. że NIKT ma racje.
Ostatnio zmieniony przez IQ 17-03-2017, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kr@k@dyl 
light master

Dołączył: 15 Gru 2016
Posty: 103
Wysłany: 17-03-2017, 17:36   

Aby się dowiedzieć czy UPC ma problem z płynnością to wystarczy podpiąć do tv tuner tv naziemnej, lub satelitarnej lub podpiąć trójnik i do trójnika podpiąć kawałek kabla koncentrycznego a potem podpiąć ten kabel do tv albo monitora pod gniazdo tv naziemnej/lub analogowej. W upc w kablu jest jeszcze sygnał analogowy (a także cyfrowy naziemny) i można porównać płynność i szczegółowość obrazu.
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 17-03-2017, 18:29   

Cytat:
Aby się dowiedzieć czy UPC ma problem z płynnością to wystarczy podpiąć do tv tuner tv naziemnej, lub satelitarnej lub podpiąć trójnik i do trójnika podpiąć kawałek kabla koncentrycznego a potem podpiąć ten kabel do tv albo monitora pod gniazdo tv naziemnej/lub analogowej. W upc w kablu jest jeszcze sygnał analogowy (a także cyfrowy naziemny) i można porównać płynność i szczegółowość obrazu.

Do monitora? Niektóre monitory mają tuner telewizyjny, ale takich monitorów jest mało.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 17-03-2017, 19:49   

kr@k@dyl napisał/a:
W upc w kablu jest jeszcze sygnał analogowy (a także cyfrowy naziemny)

Naziemny cyfrowy sygnał - to musiało mnie sporo czasu w PL nie być :twisted
IQ napisał/a:
SILENTB33: Tak na marginesie- niektóre monitory dają możliwość zmiany poziomu odświeżania (im wyżej tym lepiej). Jeśliby to nic nie dało tzn. że NIKT ma racje.

Ale dekoder podaje na monitor/tv tylko 50 Hz.

Temat widzę na Elce też wylądował :mrgreen:
_________________
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 17-03-2017, 20:04   

IQ napisał/a:
... czy to kwestia czasu reakcji, bo jednak na płynność odtwarzania wpływa ponoć właśnie osdswieżanie.
Oczywiście czas reakcji, odświeżanie czyli migotanie to jest tylko ilość wyświetleń obrazu w sekundzie stąd jednostka w Hz. Czas reakcji to czas opóźnienia zmiany jasności piksela po zmianie napięcia sterującego tym pikselem. Stąd jednostka ms.
Jeżeli mi nie wierzycie to poczytajcie u wujka G. co to jest "czas reakcji", a "częstotliwość odświeżania".
_________________
 
 
IQ 
classic master

Dołączyła: 07 Mar 2017
Posty: 241
Wysłany: 17-03-2017, 20:32   

Na litość kota, dlaczego Pitrek miałby Ci ktoś nie wierzyć? :mrgreen:

niech Wam będzie, ja się i tak nie znam. Tylko szkoda bo chyba z tym czasem reakcji to nic nie da się zrobić poza wymiana monitora, więc współczuje właścicielce...
 
 
silentb33 
Klikacz

Dołączyła: 16 Mar 2017
Posty: 8
Wysłany: 21-03-2017, 17:32   

kr@k@dyl napisał/a:
Aby się dowiedzieć czy UPC ma problem z płynnością to wystarczy podpiąć do tv tuner tv naziemnej, lub satelitarnej lub podpiąć trójnik i do trójnika podpiąć kawałek kabla koncentrycznego a potem podpiąć ten kabel do tv albo monitora pod gniazdo tv naziemnej/lub analogowej. W upc w kablu jest jeszcze sygnał analogowy (a także cyfrowy naziemny) i można porównać płynność i szczegółowość obrazu.


Pomysł chyba dobry, ale tuner to jednak wydatek około 100 zł (nie mam znajomych, którzy używają telewizji naziemnej). Przypuszczam, że wizyta technika UPC kosztowałaby mniej. Poza tym, najbardziej zależy mi na monitorze z rozdzielczością full HD, a ten, jak wspomniałam wcześniej, nie ma wejścia antenowego.

Sprawdziłam czas reakcji głównego monitora (DELL) i wynosi 8 ms – wydaje mi się, że wystarczająco.

Jeśli chodzi o odświeżanie, to z poziomu monitora nie mogę nic zmieniać w tej kwestii, ale wg instrukcji dla rozdzielczości full HD jest to 60Hz.

Prawdopodobnie jednak w ogóle specyfikację techniczną monitorów jako przyczynę problemu można wykluczyć. Dlaczego? Otóż nagle przez 1 dzień wszystko zaczęło działać dobrze – miałam płynny obraz na głównym monitorze. Niestety drugiego dnia problem powrócił…

Udało mi się załatwić mały telewizor do testu. Sytuacja jest dokładnie taka sama jak w przypadku monitora/TV, o którym wspomniałam w pierwszym poście. Są kanały, które działają płynnie na TV, podczas gdy na monitorze płynność jest niższa. Są także kanały, które działają równie niepłynnie jak na monitorze i takie, które przycinają strasznie (nie da się oglądać) - na monitorze działąją niepłynnie, ale znośnie. Dla pewności TV podłączałam do dekodera dwoma różnymi kablami EURO.
 
 
kr@k@dyl 
light master

Dołączył: 15 Gru 2016
Posty: 103
Wysłany: 21-03-2017, 18:26   

Są dwie kwestie, tj w celu wyjaśnienia czy u ciebie jest wszystko dobrze ze strumieniem obrazu z UPC przydałoby się zabrać monitor do kogoś innego kto ma dostęp do tv UPC. Druga kwestia to możesz spróbować iść do kogoś z tym monitorem kto ma tv od innego operatora kablowego czy satelitarnego.

Ale jeżeli się okaże że nie to jest przyczyną twojej obserwacji problemów z płynnością, to może po prostu oglądałaś do tej pory obraz z tv kineskopowego (lub LCD ale z wyższej półki) a tv kineskopowe nie cierpią na podstawową przypadłość monitorów komputerowych LCD a także tanich telewizorów LCD z częstotliwością natywną matrycy która wynosi 50hz, co się objawia dość mocnym rozmazywaniem obrazu (obraz jest wtedy w takich krótkich chwilach nieczytelny, rozciągnięty i za mgłą) przy szybkich ruchach i także mikroskokowością ruchu.

Ta wada 50hz matryc LCD jest w dużym stopniu zminimalizowana w droższych tv LCD które mają matryce pracujące z częstotliwością 100hz, wtedy taki tv powinien mieć w menu ustawienia dla DE-BLUR i DE-JUDDER.

Dla zobrazowania o co chodzi :

Matryca 60hz tj taka jaka jest w monitorach komp i tanich tv LCD podczas testu szybko przemieszczającego się obiektu :

https://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/UH7707/m_3.jpg

Matryca 100hz (z włączonym systemem DE-BLUR, takie systemy działają tylko na 100hz matrycach) podczas testu szybko przemieszczającego się obiektu :

https://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/SonyX85C/m_02.jpg

EDIT:

Wzorcem odniesienia dla ostrości, szczegółowości i czytelności przy szybkim ruchu są kineskopowe monitory i telewizory 50hz, ale ich wadą jest migotanie obrazu. Niektóre systemy poprawy ostrości przy szybkim ruchu na matrycach LCD 100hz próbują symulować pracę monitorów kineskopowych przy pomocy strobowania podświetlaniem matrycy.


W kwestiach technicznych telewizorów polecam poniższe forum a także polecam zapoznanie się tam z testami telewizorów ponieważ jest tam sporo info o zagadnieniu odwzorowania ruchu (płynność i ostrość) w telewizorach LCD :

https://hdtvpolska.com/category/testy/telewizory-lcd/
 
 
silentb33 
Klikacz

Dołączyła: 16 Mar 2017
Posty: 8
Wysłany: 21-03-2017, 18:51   

kr@k@dyl, rozumiem o co ci chodzi, tyle że u mnie nie ma problemów z tym, że obraz jest rozmyty, czy za mgłą lecz poprostu nie jest płynny. I najtrafniejszym wg mnie określeniem jest to, że wygląda jakby liczba klatek była niska np. około 18-20 klatek/s. Ma się wrażenie, że obraz jest wolny, ciężki.

youtube. com/watch?v=AURWBEeF72Q - zobacz ten film, szczególnie przy zwolnieniu od 30 sek. Mój obraz wygląda właśnie podobnie jak to zwolnienie przy 24/30 klatkach. Widać przy dynamicznych scenach, że obraz nie jest płynny.

Telewizor, na którym dzisiaj robiłam test był kineskopowy.

Poza tym jak wyjaśnić, że przez 1 dzień wszystko było w porządku?

Sprawdzenie monitora na innym dekoderze to dobry pomysł i gdy tylko będę mieć możliwość postaram się to zrobić.

Aha, no i nie wiem czy wziąłeś pod uwagę, że problem występuje tylko na kanałach w jakości HD.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: