Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Minimalna wartość mocy nadawania
Autor Wiadomość
u563975 
Klikacz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2018
Posty: 18
Wysłany: 19-01-2018, 01:58   Minimalna wartość mocy nadawania

Dzisiaj mam pytanie mocno teoretyczne. ;)
Nie jest tajemnicą, że UPC wymaga aby moc nadawania modemu mieściła się pomiędzy 40 a 50 decybeli. O ile logiczna dla mnie jest ta górna wartość, to niespecjalnie rozumiem, dlaczego dolną wartością jest akurat 40 dB.
Sięgnąłem więc po dokumentacje dla standardu D3.1, gdzie można przeczytać:
5.2.3 Transmission Levels napisał/a:
The nominal power level of the upstream CM signal(s) will be as low as possible to achieve the required margin
above noise and interference. Uniform power loading per unit bandwidth is commonly followed in setting upstream
signal levels, with specific levels established by the cable network operator to achieve the required carrier-to-noise
and carrier-to-interference ratios.

Gdy piszą o wymaganym marginesie powyżej szumów i zakłóceń domyślam się, że chodzi o następujący parametr:
5.2.2.2 Transmission Upstream, Table 4 - Typical Upstream RF Channel Transmission Characteristics napisał/a:
Carrier-to-interference plus ingress (the sum of noise, distortion,
common-path distortion and cross modulation and the sum of
discrete and broadband ingress signals, impulse noise excluded)
ratio = Not less than 25 dB

Na początku myślałem, że specyfikacja oczekuje, aby aby wartość mocy nadawania była większa o 25 dB od wartości SNR, ale wtedy przy modulacji QAM16 minialny SNR to jest jak dobrze pamiętam 27 db, a 27 dB + 25 dB to jest dużo za dużo.
Teraz mi się wydaje, że SNR to jest właśnie wartość Carrier-to-inteference, ale przecież on jest inny dla różnych modulacji, a standard 3.1 zakłada możliwość różnych modulacji.
Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć skąd wzięła się liczba 40, o którą pytałem na poczatku to będę wdzięczny.
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 19-01-2018, 12:44   

UPC używa EuroDOCSIS 3.0 (i 2.0) a w tych wersjach inne są normy sygnału. Oczywiście upstream może być (w teorii) poniżej 40 dB i nic się nie stanie, ale lepiej żeby był wyższy.
 
 
u563975 
Klikacz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2018
Posty: 18
Wysłany: 19-01-2018, 13:22   

Moje cytaty z poprzedniego postu dla wersji 3.0 by się nie zmieniły. Te fragmenty są słowo w słowo takie same dla 3.0 i 3.1.
MrPepka napisał/a:
Oczywiście upstream może być (w teorii) poniżej 40 dB i nic się nie stanie, ale lepiej żeby był wyższy.

No właśnie pytam dlaczego jak w teorii nic się nie stanie to dlaczego upc ustawia (a przynajmniej stara się) upstream powyżej 40dB.
To przecież CMTS mówi CM jaką ma ustawić moc nadawania, aby wszystko śmigało należycie. Więc jak CMTS mówi, żeby ustawić 32db to chyba znaczy, że tak bedzie ok i nie należy oczekiwać negatywnych konsekwencji.
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 19-01-2018, 13:58   

Bo skoro jest niższa moc nadawania to i poziom odbieranego sygnału wzrasta, a to może oznaczać pewne problemy (zbyt wysoki sygnał może doprowadzić do niestabilności pracy modemu).
 
 
u563975 
Klikacz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2018
Posty: 18
Wysłany: 19-01-2018, 14:19   

No chyba nie. Na "gołym" kablu ze skrzynki abonenckiej możesz mieć na CM wartości Tx 35 Rx 7, a możesz równie dobrze mieć Tx 45 Rx 7. Przecież to nie są wartości na sztywno korelujące ze sobą. Za te parametry odpowiada sposób zaprojektowania sieci w danej lokalizacji i odpowiednie ustawienie nodów optycznych i ewentualnie wzmacniaczy.
To, że ktoś ma niską moc nadawania nie znaczy, że musi mieć wysoką moc odbierania.
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 19-01-2018, 14:21   

Tak, ale jeśli modem ma wysoki sygnał to nadaje z niższą mocą bo z wyższą nie musi. Mam nadzieję, że teorię stąd znasz?:
https://forum.mediaswiat.pl/viewtopic.php?p=14391#14391
 
 
u563975 
Klikacz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Sty 2018
Posty: 18
Wysłany: 19-01-2018, 21:57   

Dobra, ten link trochę wyjaśnił moje wątpliwości.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: