Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
1 Gb/s w UPC w 2018 r.?
Autor Wiadomość
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-08-2018, 14:57   

brtk napisał/a:
@pawelb chyba zadałeś im trudne pytanie na forum upc :D Bo brak odpowiedzi.


też widzę, że brak dokładnej informacji ale być może dlatego że to było pytanie dość techniczne którego szczegółów GMateusz może nie znać dlatego być może zwrócił się wewnętrznie z tym pytaniem albo po prostu nie udzielają takich szczegółowych informacji, wydawało mi się że warto zadać takie pytanie chociaż zdaje się że tu na forum jest osoba @aklement , która ma na testach nowy ConnectBox czyli TG3492 więc wystarczy że zaloguje się do modemu i napisze czy widzi większą liczbę kanałów DS czyli ponad 16 czy też zobaczy kanał z modulacją OFDM, który jest ściśle związany z D3.1
 
 
taggan 
plus master

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 428
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-08-2018, 16:11   

Mam 120/10. O ile download wystarcza mi aż nadto - nawet kilkugigabajtowe pliki ściągają się w kilka minut - to upload przydałby się większy. Często wysyłam spore paczki danych do chmury lub na serwery pracodawców i tutaj już nie ma takiego komfortu...
Kiedyś w ofercie bodajże warszawskiego Aster była możliwość dokupienia dodatkowego uploadu za powiedzmy +10-20 zł do rachunku. Usługą taką zainteresowaliby się tylko naprawdę potrzebujący dodatkowej przepustowości, a i UPC by zarobiło więcej. Ale niestety... typowo korporacyjne podejście do unifikacji oferty.
Jakbym miał możliwość - to bym zmienił operatora. O pomarańczowym światłowodzie nawet nie myślę, mam drgawki na wspomnienie ich routingu.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 02-08-2018, 18:16   

pawelb napisał/a:
zdaje się że tu na forum jest osoba @aklement , która ma na testach nowy ConnectBox czyli TG3492 więc wystarczy że zaloguje się do modemu i napisze czy widzi większą liczbę kanałów DS czyli ponad 16 czy też zobaczy kanał z modulacją OFDM, który jest ściśle związany z D3.1

Może się mylę, ale mam przeczucie, że tej osoby już tu nie "zobaczymy".
_________________
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 03-08-2018, 06:11   

pawelb napisał/a:
januszmk napisał/a:
Liberator napisał/a:
Mam nadzieję, że konkurencja mocno zaatakuje ich pod tym względem (i za internet "światłowodowy", który dostarczany jest na kablach koncentrycznych sprzed 20 lat).

w netii na ftth masz 100mbps up przy 900mbps down


Dają upload dlatego wyzszy bo na razie klientow GPON w stosunku do Docsis jest relatywnie mało a nalezy pamietac ze ta technologia tez wspoldzieli pasmo! W zaleznosci od operatora jest mniej lub więcej abonentow na splitterze a dopiero splitter wisi na pojedynczym porcie GPON. Pogadamy jak przybedzie abonentow :P


no i? patrzysz na to trochę z perspektywy ISP. klient nie wiąże się z ISP na całe życie, umowy są na max 2 lata, czasem na 1 rok, czasem krócej. w tym momencie oni dają atrakcyjniejszą ofertę, dają 900/100 i póki co działa. po jakimś czasie, jak będzie za dużo klientów to może zmodernizują? umowy też nie są z gwarantowaną prędkością 100mbps uploadu, nie wiem też jak wyglądają umowy, ale może mają jakiś zapis że jak wysyłasz torrenty 24h na dobe to wpadasz w kolejke z mniejszym priorytetem? może gwarantowana prędkość minimalna jest wkalkulowana tak aby przy większej ilości osób się to spieło? średnia prędkość dobowa wysyłania będzie wciąż wyższa niż w upc.
btw upc dla firm kiedyś dawał 600/30, teraz jest to 600/60. dlaczego? bo konkurencja go zmusiła.
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-08-2018, 09:48   

Oczywiscie ze patrze z punktu widzenia ISP i przede wszystkim patrze co dla abonenta jest najważniejsze czyli niezawodnosc uslugi, szybkosc, niski ping i dobry routing...ponieważ stosuje taka a nie inna technologie to nadrabiam czym moge, generalnie czasy mam lepsze niz w GPON Orange mimo ze mam Docsis i to jest jedną z przewag,
Abonenci nie uciekaja nam do swiatlowodowego Orange bo operator od ktorego biezemy pasmo ma bardzo dobre punkty stykow i bardzo niskie opóźnienia (Exatel), swiatlowod to nie wszystko, trzeba umieć wykorzystac te technologie a Orange na szczescie dla nas tego nie potrafi :P
Juz chyba Netia ma lepiej rozwiazane kwestie peeringu z innymi sieciami!
Ale oczywicie mam swiadomosc ze upload ma coraz wieksze znaczenie dlatego tez inwestyjemy w porty upstreamowe!
Powtorze jeszcze raz, dobrze zaprojektowana siec Docsis niewiele ustepuje technologii GPON, bardzo istotnym czynnikiem jest niedopuszczenie do przeciążenia kontrolerow cmts czyli odpowiednia segmentacja sieci
Docsis cały czas sie rozwija i to jest jego ogromnym atutem :)
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 03-08-2018, 13:38   

pawelb, tak z ciekawosci, jakie predkosci dw/up oferujecie w Twojej sieci?
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-08-2018, 19:45   

januszmk napisał/a:
pawelb, tak z ciekawosci, jakie predkosci dw/up oferujecie w Twojej sieci?

100/10, 200/20 i 300/30

Za miesiac bedziemy podnosic predkosci na sciaganie bo jestesmy po zmianie urzadzen :)
Jeszcze zastanawiamy sie nad predkosciami, na pewno wprowadzimy 500 albo 600 mbps
Generalnie zauwazamy te abonenci oczekuja spadku cen i zwiekszania predkosci a to nie bardzo chce chodzic ze sobą w parze :P
Mam tez swoje przemyślenia odnosnie problemu Puma 6, widac ze modemy na chipsecie Broadcoma pozbawione są tej przypadlosci ktora charakterystyczna jest dla Puma 6 ale tez modem z Puma 6 zdecydowanie lepiej sobie radzi w mniej obciazonyn srodowisku, czekam na zapowiedziane kolejne poprawki dla chipsetu Puma 6 od Arrisa

Jestem ciekaw jak wypadną testy nowego ConnectBoxa w UPC, choc osobiscie uwazam ze lepszym rozwiazaniem dla UPC byloby wprowadzenie modemu opartego na Broadcomie bo przecież nowy CB nie zastapi Compala i tu wiele osob moze sie rozczarowac, nie kazdy potrzebuje uslugi 1Gbps w domu za to wielu graczy z nizszym downloadem byloby zachwyconych rozwiazaniem problemu opoznien zwiazanych z Puma 6
 
 
ayufanpl 
classic master

Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 155
Wysłany: 03-08-2018, 21:44   

pawelb: co za siec prowadzisz? :)
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-08-2018, 22:24   

ayufanpl napisał/a:
pawelb: co za siec prowadzisz? :)


Nie ma znaczenia, mala kablówka jakich jeszcze wiele w Polsce!
Poki nie zostaną wykupione przez jakiegos molocha...
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 03-08-2018, 23:04   

Cytat:
Mam tez swoje przemyślenia odnosnie problemu Puma 6, widac ze modemy na chipsecie Broadcoma pozbawione są tej przypadlosci ktora charakterystyczna jest dla Puma 6 ale tez modem z Puma 6 zdecydowanie lepiej sobie radzi w mniej obciazonyn srodowisku, czekam na zapowiedziane kolejne poprawki dla chipsetu Puma 6 od Arrisa

A co myślisz o tym co napisałem na forum UPC? Czy to przypadek, że wyniki mam różne jak np. zaktualizuję firmware routera, stery do sieciówki, wgram update'y z Windows Update, a nawet jak zaktualizuję BIOS płyty głównej i przeglądarkę? Bo u niektórych wyniki są lepsze, a u mnie są gorsze nawet w godzinach porannych i nocnych czyli teoretycznie wtedy gdy jest mniejsze obciążenie CMTS-u
 
 
Azar 
plus master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 688
Skąd: Katowice
Wysłany: 04-08-2018, 07:34   

MrPepka, Ty się za bardzo tym przejmujesz serio ja mam ciągle wynik na czerwono na tym teście i nic nie da się z tym zrobić a mam wszystkie sterowniki aktualne jedyne co to pozostaje czekać na nowy modem i wywalczyć przy przedłużeniu umowy oczywiście znowu będzie gadanie konsultanta że system nie przepuszcza trzeba wybrać 1 giga internet ;)
_________________
 
 
ogromny 
chello master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 25 Wrz 2016
Posty: 1650
Wysłany: 04-08-2018, 19:19   

@Azar i wcale nie jest powiedziane, że to będzie rakieta ten modemoruter
_________________
  ogromny
 
Azar 
plus master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Mar 2015
Posty: 688
Skąd: Katowice
Wysłany: 05-08-2018, 08:18   

Zobaczymy jaki będzie trzeba być dobrej myśli może akurat UPC nas mile zaskoczy ^^
_________________
 
 
seb235 
Klikacz

Dołączył: 22 Cze 2018
Posty: 15
Wysłany: 05-08-2018, 09:58   

pawelb napisał/a:
Powtorze jeszcze raz, dobrze zaprojektowana siec Docsis niewiele ustepuje technologii GPON, bardzo istotnym czynnikiem jest niedopuszczenie do przeciążenia kontrolerow cmts czyli odpowiednia segmentacja sieci


Tutaj nie do końca się zgodzę, w przypadku GPON masz port 2,5Gb/s w kierunku do abonenta oraz 1,25Gb/s od abonenta który dzieli się na 64 potencjalnych abonentów. I tutaj biorąc pod uwagę resztę paramterów z świata telekomunikacji jak np parametr równoczesności (Overbooking) każdy z klientów sprawdzając przepływność swojego łącza zawsze będzie ją miał.

W przypadku DOCSISa sytuacja wygląda już znacznie mniej kolorowo, a inna sprawa że zwiększa się co raz to bardziej - download. Sam upload nawet zerkając na YT gdzie kablówki w innych krajach oferują już 1Gb/s z tym że parametrem uploadu już się nie chwalą bo jest to zaledwie 50Mb/s czyli 5% - Inaczej mówiąc powtarza się sytuacja znana z ADSL2+ którego każdy krytykował iż na 20Mb down mamy tylko 1Mb/s up. Uważam iż dzisiaj powinno się dawać upload chociaż na poziomie 50%. I na koniec najważniejsza np dla mnie kwestia, znasz jakiegoś dostawcę który w Polsce w technologi DOCSIS podłączał osiedla domków jednorodzinnych? Bo ja widziałem iż w stanach się to robi w polsce chyba żaden z operatorów. Inna kwestia jaka może być maksymalna długość kabla od CMTSa do modemu abonenta w technologii DOCSIS?

Aczkolwiek z jednym się z tobą muszę zgodzić lepiej oferować mniejsze pakiety nawet po wyższej cenie i mieć normalną jakość usługi. Sam jakiś czas temu zmieniałem netię 15,5/1 na lokalny światłowód 50/10 i różnica w jakości łączy - przepaść na korzyść netii. Niestety przepływność łącza to jedno, a działanie np transmisji live z youtube to już zupełnie inna kwestia. Na dzień dzisiejszy w mojej opinii światłowód od obecnego ISP ma tylko dwa plusy szybkość pobierania / wysyłania plików względem łącza netii, oraz cenę względem łącza netii - cała reszta na minus. Sama przepływność pomimo faktu iż zawsze mam więcej - nie zdaje się na nic.

I jeszcze chciałem się odnieść do orange i opłaty za światłowód 15zł/mc w przypadku domków jednorodzinnych, na internecie pojawiła się masa krytycznych opinii itd ... Oczywiście opłata nie jest mała bo jest to 360zł przez okres 24mcy a sama usługa orange powiedzmy sobie prawdę tania nie jest. Ale jak to mówią bogaty nie zrozumie biednego, a najedzony głodnego. Niestety są takie miejscowości gdzie dostęp do internetu na poziomie 20 Mb/s jest luksusem, a na obrzeżach można mieć realnie 1 - 2 Mb/s. W mojej miejscowości pomimo iż nie mała jak pisałem wcześniej mogę mieć netię 15,5/1 lub lokalny światłowód który w zasadzie nie stanowi żadnej oferty. Jeżeli pojawiło by się z ofertą orange (FTTH), netia (FTTH), UPC mogę zapłacić nawet 100zł/mc za 50Mb/s i sporą sumę za podłączenie.

I tak na koniec może moje przemyślenie, DOCSIS czy GPON prędzej czy później zaliczy swój upadek. W mojej opinii prędzej czy później i tak będzie konieczne przerobienie sieci na Point to Point (P2P). Dziwi mnie posunięcie niektórych dostawców którzy dostęp w technologi Ethernet przerabiają w blokach na GPON. Doprowadzając Gigabit Ethernet do klienta rozwiązujemy wszystkie problemy obu technologii, oraz co najważniejsze sam klient ma święty spokój - wpina kabel do swojego urządzenia i działa. W domkach jednorodzinnych pewnie zostanie światłowód, aczkolwiek każdy klient na swoim włóknie bądź dwóch (TX i RX osobno).

Ja swoją przygodę z stałym łączem zaczynałem 15 lat temu (jak dobrze liczę) i było to 128Kb/s, dzisiaj w tej samej cenie mamy łącza ok 200Mb/s. Za kolejne 15 lat łącza 10Gb/s pewnie nie będą niczym nadzwyczajnym aczkolwiek pewnie całkowicie zmieni się technologia w jakiej dostarcza sie internet do abonenta.
 
 
Liberator 
classic master

Dołączył: 19 Paź 2009
Posty: 152
Skąd: Żory
Wysłany: 05-08-2018, 10:27   

pawelb napisał/a:
Liberator napisał/a:

Współdzielenie pasma występuje w obu technologiach, ale w DOCSIS 3.0 ratio DL/UL wynosi 8:1, w GPON - 2:1, więc GPON jest lepiej przystosowany do szybszego wysyłania. Jeżeli zarządzanie siecią jest robione z głową, to nie ma żadnego problemu, żeby abonenci najwyższego pakietu mieli 100 Mbit/s uploadu (przy ratio DL:UL 9:1), tak jak w Netii.


A skąd wziąłeś tę wartość "w DOCSIS 3.0 ratio DL/UL wynosi 8:1" ?
wszystko zależy od obsadzenia kart w kontrolerze cmts i konkretnego modelu modemu, biorąc nawet modem Compala za przykład to masz 5:1 albo 6:1 bo 24DS x 8US (do 1320 x 240 Mbps)

Przy konfiguracjach 16:4 i 32:8 masz na EuroDOCSIS ~8:1. Tylko w 24:8 masz ok. ~6:1. A zmienia to coś w kwestii, że GPON jest lepiej przystosowany do zapewniania klientowi dostępu z sensowną prędkością wysyłania?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,58 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: