Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hitron CGNV4
Autor Wiadomość
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 27-07-2016, 19:41   

Funkcję DLNA realizują serwery, a nie routery czy switche. Nie ma więc żadnego znaczenia, czy podłączysz NAS bezpośrednio kablem rj-45 do telewizora i odpowiednio skonfigurujesz adresy IP - na 100% będzie działać. Pisanie o tym, że sprzęt UPC musi to mieć (jak twierdzi KOCUREK1970) jest zupełnie bez sensu
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 27-07-2016, 20:07   

przewaks napisał/a:
Pisanie o tym, że sprzęt UPC musi to mieć (jak twierdzi KOCUREK1970) jest zupełnie bez sensu

Jeśli o tym wspominam - to chyba logicznym jest, że to przez sprzęt UPC musi przejść jeśli z niego korzystamy - wtedy router (w tym wypadku UPC) musi to też obsługiwać, by taki "format" przesyłu przekazać dalej.
przewaks napisał/a:
Funkcję DLNA realizują serwery, a nie routery czy switche. Nie ma więc żadnego znaczenia, czy podłączysz NAS bezpośrednio kablem rj-45 do telewizora i odpowiednio skonfigurujesz adresy IP - na 100% będzie działać.

I co mu z takiego rozwiązania przyjdzie - po co mu SERWER pod tv tak podłączony - zwykły dysk na USB to też załatwi.
Jeśli tak podłączysz SERWER do tv nie wgrasz na niego żadnych danych, jeśli serwer ma tylko jedno wejście RJ45 (pomijam tu inne drogi wgrania danych - bo tych nie podano).
Już nie mówiąc o tym, że tv też musi DLNA wspierać.
_________________
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 27-07-2016, 20:48   

KOCUREK1970 napisał/a:
przewaks napisał/a:
Pisanie o tym, że sprzęt UPC musi to mieć (jak twierdzi KOCUREK1970) jest zupełnie bez sensu

Jeśli o tym wspominam - to chyba logicznym jest, że to przez sprzęt UPC musi przejść jeśli z niego korzystamy - wtedy router (w tym wypadku UPC) musi to też obsługiwać, by taki "format" przesyłu przekazać dalej.


musi przejść przez sprzęt UPC, ale sprzęt UPC nie wycina żadnego ruchu. więc jeżeli jest serwer - klient i urządzenia są w tej samej sieci, DLNA zadziała.
Urządzenie UPC musiałoby wspierać, jeżeli byś chciał wpiąć zwykły dysk na usb pod port w modemie tak jak ktoś wcześniej pisał, coś wtedy musi rzeczywiście posłużyć jako serwer DLNA. Ale jak jest urządzenie które rzeczywiście daje funkcje DLNA - to bez problemu ma działać.
 
 
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 27-07-2016, 21:35   

I właśnie o to mi chodziło. Sprzęt od UPC działa w tym wypadku jak zywkły switch i nie ma nic wspólnego z przekazywaniem ruchu na zewnątrz.
KOCUREK1970, na przyszłość nie łap mnie proszę za słówka i czytaj ze zrozumieniem - wiadomo, że takie podłączenie nie pozwoli na wgrywanie plików na serwer DLNA. Chodziło mi tu o pokazanie, że sprzęty UPC jest nie potrzebny aby to wszystko działało.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 28-07-2016, 02:31   

przewaks napisał/a:
Chodziło mi tu o pokazanie, że sprzęty UPC jest nie potrzebny aby to wszystko działało.

Jak najbardziej jest potrzebny - jeśli jako jedyny jest serwerem usługi DLNA.
januszmk napisał/a:
Ale jak jest urządzenie które rzeczywiście daje funkcje DLNA - to bez problemu ma działać.

I co w tym przypadku jest tym serwerem DLNA - skoro sprzęt jest tylko zwykłym switchem? i jako taki nie posiada takiej usługi ani funkcjonalności.
przewaks napisał/a:
na przyszłość nie łap mnie proszę za słówka i czytaj ze zrozumieniem

Ja czytam ze zrozumieniem - i dlatego wyszło co mi wyszło - na przyszłość wyrażaj się precyzyjnie, to Cię nikt za słówka łapał nie będzie (jak twierdzisz).
Dla ułatwienia dodam, że mam 2 serwery z prawdziwego zdarzenia - Synology DS713+/DX513 i Netgear Ultra 2 - więc wszelkie sprawy w tym kierunku znam, więc wiem na jakiej zasadzie w sieci to funkcjonuje.

A swoją drogą to ipv6 jest w UPC tak daleką pieśnią przyszłości - że można sobie te dywagacje odpuścić, bo jak znam życie i UPC, to na bank coś sknocą.
_________________
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 28-07-2016, 02:54   

KOCUREK1970 napisał/a:
I co w tym przypadku jest tym serwerem DLNA - skoro sprzęt jest tylko zwykłym switchem? i jako taki nie posiada takiej usługi ani funkcjonalności.

:D

serwerem usługi jest urządzenie / soft który pliki nadaje. Nie modem / router. Chyba że podpinasz pod ten router zwykłego pendrive'a to wtedy router może pełnić funkcję serwera.
Przykład serwerów: BubbleUPnP na androida, Windows Media Player

komunikacja się odbywa pomiędzy 2 urządzeniami, nie 3, czyli serwer - klient, nie klient - serwer - klient.

Dodam, że sam streamowałem pliki z użyciem BubbleUPnP na telefonie do komputera, a mój router nie miał jakiejś dodatkowej "obsługi dlna"
 
 
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 28-07-2016, 07:27   

KOCUREK1970 napisał/a:
Dla ułatwienia dodam, że mam 2 serwery z prawdziwego zdarzenia - Synology DS713+/DX513 i Netgear Ultra 2 - więc wszelkie sprawy w tym kierunku znam, więc wiem na jakiej zasadzie w sieci to funkcjonuje.

Gdybyś rzeczywiście wiedział, nie wypisywałbyś tych głupot. NAS-y trudno nazwać serwerami, ale w uproszczeniu można je nazwać serwerami plików. Każdy z nich ma wbudowany serwer, czy też raczej oprogramowanie (bo chyba mylisz pojęcia), które umożliwia strumieniowanie plików w sieci dla kompatybilnych odbiorników (telewizory, komputery z odpowiednim oprogramowaniem itp.).
Jak słusznie zauważył januszmk, urządzenie od UPC mogłoby być serwerem DLNA, gdyby bezpośrednio do niego podłączyć pamięć USB/dysk twardy i to ono by udostępniało materiał video dla innych urządzeń.
KOCUREK1970 napisał/a:
Ja czytam ze zrozumieniem - i dlatego wyszło co mi wyszło - na przyszłość wyrażaj się precyzyjnie, to Cię nikt za słówka łapał nie będzie

Ja się wytrażam precyzyjnie, bo jakoś tylko Ty nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Wszyscy inni nie mieli żadnych zastrzeżeń do sensu mojej wypowiedzi. Tak więc jaki z tego wniosek?
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28-07-2016, 07:59   

Zaczyna być nerwowo.
Każdy opisuje to po swojemu. Wszyscy mają rację, ale widać, że nawzajem się nie rozumiecie. Urządzenie NAS mogą mieć też funkcję serwera DLNA, akurat te KOCURKA1970 mają. Niektóre routery też mogą mieć funkcję udostępniania po DLNA zawartości np. podłączonego po USB dysku czy pendrive'a. Mogą też być w sieci (zawsze LAN) inne serwery DLNA sprzętowe jak i programowe. W Windowsach jest serwer DLNA: Usługa udostępniania w sieci programu Windows Media Player. Niektóre smartfony (np. Sony Xperie) bez instalacji dodatkowego softu mają serwer DLNA. Klientem może być TV, drugi smartfon lub komputer np. ze zwykłym Windows Media Playerem.
Może żeby trochę bardziej to wszystko zrozumieć warto poszukać, podaje jakieś przykładowe:
:arrow: http://pol.faq.panasonic....%82u%C5%BCy-%3F
:arrow: https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Living_Network_Alliance
_________________
 
 
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 28-07-2016, 10:39   

Pitrek, dla mnie sprawa jest jasna. I powiem szczerze, od osoby, która jak twierdzi ma dwa NAS-y i świetnie się na nich zna, mogę oczekiwać, że jednak rzeczywiście wie o co chodzi i trochę taki temat ogarnia...
Zgadzam się, że niektóre routery (np. mój poczciwy TP-Link TL-WDR4300) po podłączeniu pamięci USB są w stanie udostępniać zawartość. Ale to wszystko jest generalnie robione software'owo. Cała dyskusja wzięła się stąd, że padło stwierdzenie, że router UPC MUSI mieć w sobie serwer DLNA żeby można było korzystać z podłączonych do sieci (do portów LAN) urządzeń. O tym, że USB w routerach UPC nie działa nie wspominam bo logiczne, że tu się nic nie podłączy, ale gdyby działał, funkcja DLNA musiałaby by być obsługiwana przez soft żeby bez żadnych innych urządzeń można było streamować zawartość z pendrive bez dodatkowych urządzeń.
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28-07-2016, 11:41   

przewaks napisał/a:
Cała dyskusja wzięła się stąd, że padło stwierdzenie, że router UPC MUSI mieć w sobie serwer DLNA żeby można było korzystać z podłączonych do sieci (do portów LAN) urządzeń.

W tym co napisałeś masz masz super rację.

Wszystko zaczęło się od postu Accid: A co z portem USB do Hitrona?
Później Accid wspomniał o zwykłym dysku z Wi-Fi, który udostępnia pliki oczywiście nie po DNLA, ale można z niego oglądać treści multimedialne.
Dalej KOCUREK1970, trochę z przekąsem, :twisted: przekornie, ze swadą rzucił uwagę o DLNA.

No i od tego miejsca zaczęły się nieporozumienia i niepotrzebne napinki.
Nie chcę być adwokatem nikogo i nie stoję po niczyjej stronie, ale forum ma to do siebie, że niektóre wypowiedzi trzeba brać trochę na luzie.
_________________
 
 
przewaks 
light master

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2012
Posty: 148
Wysłany: 28-07-2016, 12:41   

Pitrek, dobrze przedstawiłeś skrót całej sytuacji. Podsumowując te off-topic'owe rozważania dodam tylko, że wydaje mi się jednak, że jeśli chce się uchodzić za znawcę jakiegoś tematu (np. na podstawie tego, jakim sprzętem się dysponuje), należy mieć trochę wiedzy. Ja wyznaję prostą zasadę - jeśli na jakiś temat nie mam wystarczającej wiedzy, to albo się nie wypowiadam wcale, albo też zaznaczam, że mogę się mylić. Ot i cały problem. Wiadomo, nikt nie jest wszechwiedzący i każdy może się mylić, ale sztuką jest się do tego przyznać i nie mieć z tym problemów.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 29-07-2016, 12:19   

Po skasowaniu moich poprzednich postów napiszę tylko tyle - podtrzymuję swoje zdanie w każdym moim poście tu uprzednio napisanym.
A zdanie moje opieram na wiedzy i doświadczeniu z moimi serwerami (Synology DS713+/DX513 i Netgear Ultra 2).

A tu moja analiza tego zamieszania:
Accid napisał/a:
Co do tego co piszesz to nie byłbym taki pewny. Dysk w obudowie będzie widziany jako komputer sieciowy (to chyba Hitron potrafi) bo można ją podłączyć po rj-45 lub Wi-Fi i inne urządzenia będą go widzieć w sieci. To wystarczy by chociaż oglądnąć film na miboxie czy przesłać jakieś pliki z komputera (karta wifi z ac)

Odpowiedziałem:
"To upewnij się, że w sofcie UPC jest opcja DLNA w tym sprzęcie - jeśli jej nie ma - to możesz sobie dalej marzyć :twisted: z Twoimi założeniami."
Następnie user
Accid napisał/a:
Podłączyłem obudowę Tracera z dyskiem 2,5 i działa. Obudowa tworzy własną sieć (jest routerem) ale połączyła się z siecią od Hitrona. Także mam co chciałem i to jeszcze przesył danych z komputera PC Wifi > Hitron > Obudowa sięga 100 mbit (11 MB/s) po FTP.

Nie napisał co to za obudowa i co dokładnie robi - a z wpisu o tej obudowie nic nie wynika.
Następnie user
Accid napisał/a:
Nie wiem na co DLNA z Hitrona skoro teraz np. MiBox z Kodi wykrywa zasoby dysku i odtwarza filmy jak powinno być.

Autor zapomniał, że KODI ma w sobie już zaimplementowany DLNA a i ponoć ta obudowa też to potrafi bo sama jest serwerem tej usługi - więc albo działa to z poziomu KODI, albo obudowy a i Hitron tego nie blokuje (bo dlaczego miałby to robić).
Ale odpowiedziałem:
"DLNA jest potrzebne, jeśli masz serwer/komputer i z niego streamujesz zasoby na dany sprzęt "
To chyba jest logicznym, że jeśli Hitron to potrafi, to reszta sprzętów nie musi tego mieć.
A jeśli tego nie ma, to coś musi rolę serwera DLNA spełnić.
przewaks napisał/a:
Funkcję DLNA realizują serwery, a nie routery czy switche.

To, że realizują to tylko serwery jest mijaniem się z prawdą - może to realizować też router.


Potem już "poleciało" o serwerach, podłączania czegoś do tv itd. - co już totalnie sprowadziło rozmowę do nieporozumień.

A to wyjaśnia wszystko:
przewaks napisał/a:
Cała dyskusja wzięła się stąd, że padło stwierdzenie, że router UPC MUSI mieć w sobie serwer DLNA żeby można było korzystać z podłączonych do sieci (do portów LAN) urządzeń.


Odpowiedziałem
Jak najbardziej jest potrzebny - jeśli jako jedyny jest serwerem usługi DLNA.


przewaks napisał/a:
Podsumowując te off-topic'owe rozważania dodam tylko, że wydaje mi się jednak, że jeśli chce się uchodzić za znawcę jakiegoś tematu (np. na podstawie tego, jakim sprzętem się dysponuje), należy mieć trochę wiedzy. Ja wyznaję prostą zasadę - jeśli na jakiś temat nie mam wystarczającej wiedzy, to albo się nie wypowiadam wcale, albo też zaznaczam, że mogę się mylić. Ot i cały problem. Wiadomo, nikt nie jest wszechwiedzący i każdy może się mylić, ale sztuką jest się do tego przyznać i nie mieć z tym problemów.

To przypominam co napisałem już wcześniej, co po tym wpisie widać co niektórym umknęło:
"Nie siedzę w każdym sprzęcie UPC (nie jestem ich pracownikiem ani firmą z nimi współpracującą - więc nie mam dostępu do wszystkich ich produktów, więc i siłą rzeczy nie jestem w stanie wiedzieć, znać co robi operator w swoim sprzęcie) - głowę mogę dać tylko za sprzęt który sam w domu posiadam (jako klient detaliczny ich usług). "

Ale serdecznie pozdrawiam osoby zarzucające mi brak wiedzy, wprowadzanie kogoś w błąd i, że nie potrafię się tam do czegoś przyznać.

A co do usera anty coś tam i jego stwierdzenia że wystarczy protokół TCP/UDP - to zadałem mu pytanie gdzie to wpisać w tv i jak w tv wskazać, by korzystał z tego protokołu - ale odpowiedzi się nie doczekałem - za to stek bzdur i kalumnii pod moim adresem.
_________________
 
 
januszmk 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 536
Wysłany: 29-07-2016, 16:32   

KOCUREK1970 napisał/a:
A co do usera anty coś tam i jego stwierdzenia że wystarczy protokół TCP/UDP - to zadałem mu pytanie gdzie to wpisać w tv i jak w tv wskazać, by korzystał z tego protokołu - ale odpowiedzi się nie doczekałem - za to stek bzdur i kalumnii pod moim adresem.

nie trzeba nic wpisywać dzięki SSDP:
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Plug_and_Play#Discovery
https://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Service_Discovery_Protocol
 
 
projupisi 
plus master


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 12 Lut 2016
Posty: 576
Skąd: Śląsk
Wysłany: 29-07-2016, 17:17   

Accid napisał/a:
KOCUREK1970 napisał/a:
Accid,
To upewnij się, że w sofcie UPC jest opcja DLNA w tym sprzęcie - jeśli jej nie ma - to możesz sobie dalej marzyć :twisted: z Twoimi założeniami.

Cóż podpis "guru" nie oznacza, że wie wszystko. Tym razem pomarzyłem i się udało.
Podłączyłem obudowę Tracera z dyskiem 2,5 i działa. Obudowa tworzy własną sieć (jest routerem) ale połączyła się z siecią od Hitrona. Także mam co chciałem i to jeszcze przesył danych z komputera PC Wifi > Hitron > Obudowa sięga 100 mbit (11 MB/s) po FTP.>
Dobrze, ze sam sprawdziles, a nie poprzestales na marzeniach.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 29-07-2016, 19:45   

januszmk napisał/a:
nie trzeba nic wpisywać dzięki SSDP:

Pod warunkiem, że serwer i/lub tv to obsługują i same mogą taką funkcjonalność uruchomić.
Jeśli tv tego nie obsłuży (bo nie generuje sam z siebie takiego protokołu) a do portu RJ45 w tv podłączysz zwykłą obudowę z dyskiem np. jakiegoś Tracera (która sama też nic z tych protokołów nie generuje) - to nic się kompletnie nie wydarzy - nie obejrzysz na tv żadnego filmu - ot podłączyłeś ze sobą dwa sprzęty i to wszystko.
DLNA to skrót z Digital Living Network Alliance i oznacza on standard rozpowszechniania mediów (audio/video/zdjęcia) w sieci domowej LAN.
DLNA działa tylko w obrębie sieci LAN, nie działa poprzez Internet.
Urządzenia wspierające DLNA nie wymagają praktycznie żadnej konfiguracji.
Aby korzystać z DLNA musimy mieć co najmniej jeden serwer DLNA którym zwykle jest PC z odpowiednim oprogramowaniem lub np dysk sieciowy ze wsparciem DLNA.
Aby oglądać materiały z serwera DLNA potrzebujemy klienta usługi jakim może być np. telewizor/player HD ze wsparciem dla DLNA.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: