Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe kanały w UPC - v.2
Autor Wiadomość
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 16-08-2018, 03:20   

GDA napisał/a:

o to by było świetne rozwiązanie dla miłośników cyferek - jaką od razu sugestia by się pojawiła który kanał jest ładny A który nie

Nie jest kwestia bycia miłośnikiem cyferek. Jakość końcowa zależy od wielu czynników, bitrate to tylko takie wiaderko: jak materiał źródłowy jest słaby to co z tego, ze duże wiaderko jak w połowie puste. Racja, to czy kanał jest ładny czy nie widać na oko, czy bitrate jest odpowiedni do treści również. Jeśli obraz jest ok w statycznej scenie, a potem w bardziej dynamicznej pojawia się macroblocking i pikseloza to od razu widać w czym tkwi problem.
blacha napisał/a:


Nie żartuj sobie z tymi kanałami TVP.

TVP nadaje z dosyć wysokim bitrate, do tego dosyć stałym. Jak materiał źródłowy jest to w stanie wykorzystać, to widać różnicę, zwłaszcza przy skalowaniu w górę.
Robin napisał/a:

I będą to jedynie wartości chwilowe. Trafisz na ciemną statyczną scenę na jakimś kanale (przykładowo napisy końcowe filmu na HBO HD) i będzie 2-3 Mbps. A później podniesie się larum - skandal, kanał premium nadawany w tak gównianej jakości! :lol:
Aby wyniki w miarę odzwierciedlały faktyczną jakość, trzeba by nagrać chociaż z godz. materiału z każdego kanału, a dopiero później zrobić rozpiskę z jakim średnim bitrate video nadawane są kanały.tóry kanał jest ładny A który nie

Dokładnie tak, ale chyba każda normalnie myśląca osoba będzie wiedziała jak te dane interpretować. Gdyby chcieć uzyskać całkowicie wiarygodne dane, każdy kanał trzeba by sprawdzić kilka razy w różnych odcinkach czasu i skrajne wartości odrzucić. Jeśli kiedyś zrobię taką listę, zrobię ją dla siebie, dla zaspokojenia własnej ciekawości i pewnie gdzieś zamieszczę by zaspokoić ciekawość innych.
stivi napisał/a:
Nie wnikając w żadne bitrate ostatnio na elevenie mecz eintracht Bayern miał super obraz a liga angielska na c+ jakością ustępowała przynajmniej na oko .Więc chyba te bitrate nie takie ważne dla końcowego widzą a to co widzi na telewizorze

Sama wartość średniego bitrate dla materiału video nie jest żadnym wyznacznikiem jakości i oczywiście często jest tak, że materiał z niższym bitrate wygląda lepiej niż ten z wyższym. Z drugiej strony, gdy bitrate jest zbyt niski dla danej sceny jakość leci na łeb na szyję. Dlatego najlatwiej zauważyć zbyt niski bitrate przy okazji transmisji sportowych czy filmów akcji.
Robin napisał/a:
Ja już kiedyś pisałem @marian_wierzbic gdzie popełnia błąd. ;)
@zylx: A w jaki sposób Ty sprawdzasz bitrate?

Puszczam sobie po lanie surowy stream z tv i sprawdzam bitrate materiału video, np w VLC.
 
 
marian_wierzbic 
light master

Dołączył: 18 Cze 2018
Posty: 91
Wysłany: 16-08-2018, 14:41   

zylx napisał/a:
^^źle liczysz ten bitrate


Źle to podałem wartości , powinno być 135 minut 19,5 GB i film 135 minut 6,5 GB
 
 
Robin 
ultra master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 1465
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-08-2018, 15:06   

zylx napisał/a:
Sama wartość średniego bitrate dla materiału video nie jest żadnym wyznacznikiem jakości i oczywiście często jest tak, że materiał z niższym bitrate wygląda lepiej niż ten z wyższym.

Zgadza się, zwłaszcza jak UPC bierze sygnał jakiegoś kanału z satelity, gdzie nadawany jest np. z bitrate 5 Mbps, po czym rekompresuje go i wpuszcza do siebie z bitrate 10 Mbps. :)

Dodam jeszcze, że takie bezsensowne pompowanie bitrate przez UPC można zauważyć np. na kanale CBA Action (bitrate waha się w przedziale 6-8 Mbps :shock: ) czy na kanale Red Carpet TV (bitrate waha się w przedziale 5-6 Mbps :shock: ). Oba kanały nadawane są w SD, w przestarzałym kodeku MPEG-2. Do tego jakość materiałów emitowanych na tych kanałach nie usprawiedliwia nadawania ich z tak wysokim bitrate, zwłaszcza, że niektóre kanały HD nadawane są z niższym bitrate video. Jest to zwykłe marnowanie pasma. Ja tam żadnej różnicy nie widziałem, gdy CBS Action nadawany był z bitrate 3 Mbps. Był dokładnie taki sam beznadziejny obraz. ;)

marian_wierzbic napisał/a:
Źle to podałem wartości

Nie tylko, źle wyliczasz też bitrate. Już kiedyś o tym pisałem, ale powtórzę - w swoich rachunkach błędnie zakładasz, że rejestrujesz tylko video. A zapisujesz przecież cały strumień, w skład którego wchodzą także ścieżki audio, txt, napisy - które też mają udział w tych GB na dysku.
 
 
marian_wierzbic 
light master

Dołączył: 18 Cze 2018
Posty: 91
Wysłany: 16-08-2018, 17:52   

Robin napisał/a:
Nie tylko, źle wyliczasz też bitrate. Już kiedyś o tym pisałem, ale powtórzę - w swoich rachunkach błędnie zakładasz, że rejestrujesz tylko video. A zapisujesz przecież cały strumień, w skład którego wchodzą także ścieżki audio, txt, napisy - które też mają udział w tych GB na dysku.

oczywiście masz rację ale jeśli np. audio 5.1 zajmuje 500 kb/s to przy strumieniu 19,5 Mb/s na wideo zostaje 19Mb/s a przy 6,5 Mb/s zostanie 6 Mb/s
a co do mojego liczenia to dałem przykład dla 135 minut nagrania = 8100 sekund.
przy nagraniu 133 minuty 20 sekund = 8000 sekund to ilość nagranych GB = dokładnie Mb/s.
Np: nagrane 15 GB będzie miało średni bitrate 15 Mb/s
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 16-08-2018, 19:17   

@marian_wierzbic, przyjmujesz za dużo założeń, co powoduje, że podawane przez Ciebie dane mocno mijają się z prawdą. Zobaczmy jak jest naprawdę. Przed chwilą rzuciłem 2 minutowy materiał na TVP2, dzieląc rozmiar pliku przez czas wszyło by że bitrate jest w okolicach 20mbs! A teraz popatrzmy dokładnie na ten plik, na początek vlc:

Jak można zauważyć, już tutaj widać, że coś jest nie tak: wejściowy bitrate faktycznie oscyluje wobec 20mbs, ale już bitrate treści (a więc to co faktycznie wykorzystuje odtwarzać i wyświetla na ekranie) to 14-15mbs. Różnica jest dosyć spora, za duża na same pominięte ścieżki audio. Szukamy więc dalej, ffmpeg:

Widzimy tutaj, że na cały plik składają się 3 ścieżki audio (w tym jedna Dolby), telegazeta, ścieżka video i jeszcze jakiś nierozpoznany stream (HbbTV??). Chyba mamy winowajcę!
No ale ile faktycznie wynosi bitrate video tej próbki? Może wyciągnijmy sobie sam stream video i sprawdźmy, media info:

Jak widać, dane pokrywają się z tym co na samym poczatku widzieliśmy w VLC jako bitrate treści.

Jasno tutaj widać, że wszystkie dodatki do kanału zawyżyły nam bitrate aż o około 5mbs! Porównywanie takich danych do kanału który ma tylko 1 ścieżkę audio i nie posiada telegazety i innych dziwnych dodatków mija się s celem. Tak np. wygląda zawartość Canal+ Sport 2:

 
 
marian_wierzbic 
light master

Dołączył: 18 Cze 2018
Posty: 91
Wysłany: 16-08-2018, 22:13   

F
zylx napisał/a:
Jak widać, dane pokrywają się z tym co na samym poczatku widzieliśmy w VLC jako bitrate treści.


Fajnie pokazałeś rzeczywiste dane zawarte w strumieniu nagranego materiału.
Ciekaw jestem jak wyglądały by te dane dla TVP-2 nadawanej przez NC+
 
 
Robin 
ultra master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 1465
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 17-08-2018, 13:14   

Zauważyłem, że do MUX-a zawierającego dotychczas kanały: Nicktoons HD, Epic Drama HD oraz wPolsce.pl HD dołożono 2 nowe serwisy o nazwach: "Service: 3508" oraz "Service: 3509", na których nadawane są plansze zwiastujące kanały Polsat Sport Premium 1 HD oraz Polsat Sport Premium 2 HD.
Jeśli na MUX-ie nadawanych będzie 5 kanałów HD, to ładne to będzie to "super HD". :lol:
 
 
GDA
[Usunięty]

Wysłany: 17-08-2018, 13:21   

super hade to tylko u słonecznego Zygmunta

A tak z ciekawości ile pasma zajmuje ten kanał z dysku wpolsce.pl ?

Kiedy nie trafię na niego to jest dopisek powtórka - Ile taka plansza z osobami może zajmować?
 
 
Robin 
ultra master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 1465
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 17-08-2018, 13:27   

Do momentu dołożenia tych 2 nowych serwisów wszystkie 3 kanały miały ustawione sztywne 12,45 Mbps. Teraz uruchomiona została już multipleksacja statystyczna i wszystkie kanały mają zmienny bitrate.
 
 
Ksiaze441 
plus master

Dołączył: 24 Sty 2018
Posty: 351
Wysłany: 17-08-2018, 13:28   

GDA A polsat news 2 to samo jest. Same powtórki.
_________________
 
 
kr@k@dyl 
light master

Dołączył: 15 Gru 2016
Posty: 103
Wysłany: 17-08-2018, 20:19   

Robin napisał/a:
Teraz uruchomiona została już multipleksacja statystyczna i wszystkie kanały mają zmienny bitrate.


Czyli teraz kanały w UPC mają większą kompresję względem streamów oryginalnych ?

[ Dodano: 17-08-2018, 20:21 ]
zylx napisał/a:
Puszczam sobie po lanie surowy stream z tv i sprawdzam bitrate materiału video, np w VLC.


Z tunera dvb-c z gniazdem Lan z włożonym CI ?
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 17-08-2018, 20:27   

Z telewizora z włożonym CI+. Oddzielnego tunera nie posiadam.
_________________
 
 
kr@k@dyl 
light master

Dołączył: 15 Gru 2016
Posty: 103
Wysłany: 17-08-2018, 22:59   

zylx napisał/a:
Z telewizora z włożonym CI+. Oddzielnego tunera nie posiadam.


Pytam bo mam dekoder Horizona i żeby z niego nagrać na komputer/Dysk twardy, to potrzebny jest do tego grabber, ale te co są dostępne to ponoć nagrywają ale niestety ze zmniejszonym bitrate czyli z kompresją stratną, były testy takich urządzeń w sat kurierze i było tam potwierdzenie że nie nagrywają bezstratnie.

Ale za to w Hollexie reklamują taki tuner dvb-c Opticum HD AX C501 CI+ i piszą że :

''Po zastosowaniu modułu UPC CI+ dekoder odbiera całą ofertę kodowanych i niekodowanych kanałów z UPC. Programy nagrywane na zewnętrzny dysk mają format TS i nie są kodowane co oznacza, że można je bez problemu odtwarzać na komputerze.''

Ale tego że można bezstratnie przesłać strumień z tv z CI po lanie na kompa, to tego nie wiedziałem.
 
 
zylx 
chello master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 01 Lip 2015
Posty: 2711
Wysłany: 17-08-2018, 23:34   

Człowiek uczy się całe życie.Jak nad tym zastanowić to wcale nie jest to nadzwyczajnego. Praktycznie każdy współczesny TV czy dekoder, nieważne czy Samsunga czy Panasonica (idę o zakład że ten Opticum również) to komputer z systemem, który bazuje na jądrze linuksa, a Linux to potęga! Wystarczy się do niego dostać, i możliwości są nieograniczone. Skoro każdy tv potrafi nagrywać na dysk i każdy to linux to wystarczy sobie uruchomić na nim server SMB albo FTP i już mamy dostęp "nagrań" z komputera czy telefonu. Można też iść o krok dalej i uruchomić sobie prosty serwer HLS który będzie buforował i puszczał po sieci jako m3u8. Najlepsze w tym jest to, że w żaden sposób nie modyfikujemy tutaj danych źródłowych. Proste kopiuj-wklej. Grabber to nie rozwiazanie. Te urzadzenia przechwytuja zdekodowany , przetworzony i wyrenderowany przez dekoder sygnał tylko po to by go od razu enkodować. Nie da się bez strat.
_________________
 
 
grzegorzcze 
classic master

Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 253
Skąd: Tychy
Wysłany: 18-08-2018, 11:53   

a ja mam pytanie czy poza 1 i 2 Polsat tzw( Super HD ) :mrgreen: , te pozostałe 4 kanały też będą w jakimś tam HD? :mrgreen:
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: