Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lista kanałów select HD - a minimalna ilość!
Autor Wiadomość
srasquasz 
light master

Dołączył: 25 Wrz 2013
Posty: 60
Wysłany: 01-11-2015, 10:48   Lista kanałów select HD - a minimalna ilość!

Cześć,
Dostałem przedwczoraj emaila od UPC po złożeniu zamówienia na internet i telewizję z jakimiś informacjami. W tym emailu był załącznik z ilością kanałów w telewizji select HD z mediaboxem.

Napisane jest, że mam 103 kanały ale minimalna ilość to 59!!!
Czytam w regulaminie a tam jest napisane, że póki UPC nie przekroczy minimalnego progu to nie można umowy rozwiązać. Czyli co zmniejszą mi do 60 kanałów i będę płacił ten sam hajs??

Czy Wy też tak macie, czy mam tą umowę podpisywać? WTF???
 
 
Pitrek 
chello guru


Pomógł: 211 razy
Dołączył: 08 Lis 2013
Posty: 4608
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 01-11-2015, 11:50   Re: Lista kanałów select HD - a minimalna ilość!

No niestety "Minimalną Ilość Programów" wprowadzili jakiś czas temu. W czerwcu też było ich 59. Regulamin to regulamin, nie godzisz się z nim to nie podpisujesz umowy. Kiedyś to był podział na kanały gwarantowane i dodatkowe. Już w kwietniu dla selecta tych gwarantowanych było 56 szt.
Teraz różnica jest taka, że nie ma określonych kanałów gwarantowanych, a tylko ich ogólna liczba.
_________________
 
 
GDA
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 14:59   Re: Lista kanałów select HD - a minimalna ilość!

srasquasz napisał/a:
Czyli co zmniejszą mi do 60 kanałów i będę płacił ten sam hajs??

tak
 
 
marcinosr
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 15:14   

Pitrek, nie do końca masz rację. Taki zapis w umowach jest nielegalny a tylko dlatego że nikt nie marudzi UPC sobie go używa. Prezes UOKiK sam nie podejmie działania. Skarg brak i wszystko się kręci i UPC szczęśliwe.

Żeby was utwierdzić w przekonaniu że UPC nie ma racji poniżej publikuje część odpowiedzi federacji konsumentów jaką otrzymałem w sprawie tych grup kanałów:
Kod:
"W ocenie Federacji Konsumentów, taka konstrukcja umowy jest niedopuszczalna. Zapisy, które umożliwiają operatorowi zmianę zakresu dostępnych kanałów w sposób niemal dowolny, będą stanowić klauzulę niedozwoloną, która nie wiąże konsumenta (art. 385(1) kodeksu cywilnego). Po podpisaniu takiej umowy, w skutek zmiany zakresu kanałów przez operatora konsument ma prawo do odstąpienia od umowy.

 

W opinii UOKiK, pakiet programów telewizyjnych oferowany przez danego operatora stanowi jeden z podstawowych czynników branych przez konsumenta pod uwagę przy wyborze danej oferty. Z tego względu wycofanie przez operatora określonego programu telewizyjnego z oferty programowej w trakcie trwania umowy może być niekiedy równoznaczne z ustaniem dla konsumenta celu, dla którego zawarł umowę. W związku z tym, określony zestaw programów telewizyjnych może w niektórych przypadkach stanowić jedno z zasadniczych postanowień umowy o świadczenie usług telewizji kablowej. Podobne stanowisko zajął Sąd Antymonopolowy (obecnie: Sad Ochrony Konkurencji i Konsumentów) w wyroku z dnia 6 grudnia 2000 r. (sygn. XVII Ama 101/99). Oferowany zestaw programów stanowi jedno z podstawowych dla konsumenta kryteriów wyboru kontrahenta. Dokonywane w tym zakresie zmiany należy traktować, jako istotną zmianę zakresu świadczenia i w związku z tym musi być zaakceptowana przez druga stronę umowy. Operator powinien, zatem na piśmie zawiadamiać każdorazowo abonenta o zmianie oferty programowej z wyprzedzeniem, umożliwiającym odstąpienie od umowy i znalezienie innego operatora. 22 maja 2003 r. Sad Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał analogiczny w brzmieniu wyrok, w którym uznał za niedozwolone postanowienie umowne zapis, uniemożliwiający abonentowi rozwiązanie umowy z uwagi na zmianę oferty programowej przez operatora telewizji cyfrowej i zakazał jego stosowania. Klauzule uznane za niedozwolone, oznaczają, że ich stosowanie wobec konsumentów jest zabronione. Jak wynika z przepisów Kodeksu cywilnego takie postanowienia nie wiążą klienta.

 

Operator nie ma prawa naliczać w takim wypadku kary umownej."


W geście podsumowania nikt się nie żali to jest ok :P a zacznijcie składać skargi do prezesa UOKiK tak żeby zwrócić jego uwagę na to, to zobaczycie ile kary dostanie za te zapisy UPC :P

[ Dodano: 01-11-2015, 15:17 ]
srasquasz, zasada prosta nie podpiszesz nie masz umowy. Jak podpiszesz zawsze możesz złożyć skargę do prezesa UOKiK. I nie prawdą jest stwierdzenie - jak się nie podoba to nie kupuj - którego tu niektórzy nadużywają. Produkt czy może raczej usługa jest dostępna i chcę z niej skorzystać więc mam prawo żądać by obsłużono mnie w zgodzie z obowiązującym prawem. Nikt nie żąda niczego dziwnego, żądamy jedynie tego co wynika z przepisów prawa.
 
 
GDA
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 15:33   

po raz któryś z rzędu wklejasz jakiś cytat który pewnie dotyczy czegoś innego

żaden UOKIK ci nie pomoże - podpisując umowę zgadzasz się na jej wszystkie warunki - operator gwarantuje Ci ilość kanałów - całą górka ponadto to gratis dla ciebie

i w takim układzie UOKIK może się wypchac ze swoimi interpretacjami
 
 
eLBeG 
chello master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1854
Wysłany: 01-11-2015, 16:53   

Po raz kolejny zakłamujesz rzeczywistość, takie klauzule zawierane w umowach traktowane są jako niedozwolone i jest to w tej odpowiedzi. (Już zresztą raz przedstawiłem ci takie klauzule na forum) Po raz kolejny napiszę, że takimi komentarzami utwierdzasz mnie w przekonaniu, że albo jesteś na usługach UPC, albo lubisz być ruchany przez korporacje.
Poza tym czytanie ze zrozumieniem nie boli.
GDA napisał/a:
po raz któryś z rzędu wklejasz jakiś cytat który pewnie dotyczy czegoś innego

Cytat:
Żeby was utwierdzić w przekonaniu że UPC nie ma racji poniżej publikuje część odpowiedzi federacji konsumentów jaką otrzymałem w sprawie tych grup kanałów:

Kolega wyraźnie napisał, że jest to odpowiedź na pytanie odnośnie grup ilości kanałów wprowadzonych przez UPC.
 
 
GDA
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 17:02   

od miesięcy piszesz ze to klauzula niedozwolona i co z tego wynika?

nic - wszyscy operatorzy łamią prawo wg ciebie, aż nie mozliwe aby jeszcze istniei na rynku i sprzedawali swoje uslugi
 
 
eLBeG 
chello master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1854
Wysłany: 01-11-2015, 17:14   

Mnie obowiązuje lista kanałów z kwietnia 2014, gdzie nie ma ilościowych wartości kanałów gwarantowanych. Jeżeli operator narzuci mi wprowadzone przez niego formy zapisu niezgodne z prawem, to zacznę interweniować, tak jak robi to marcinosr.
GDA napisał/a:
wszyscy operatorzy łamią prawo wg ciebie, aż nie mozliwe aby jeszcze istniei na rynku i sprzedawali swoje uslugi

M. in. dzięki takiemu podejściu jak Twoje czują się bezkarni.
 
 
GDA
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 17:17   

jak ci operator prześle nowe OWU to będziesz miał 2 wyjścia

przyjąć to do wiadomości
lub
rozwiązać umowę bez konsekwencji
 
 
eLBeG 
chello master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1854
Wysłany: 01-11-2015, 17:19   

Tak i po przyjęciu wykazać, że zapisy w nowym regulaminie nie są zgodne z prawem.
 
 
marcinosr
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 17:40   

GDA, czy ty jesteś debilem czy po prostu pracownikiem UPC? Hym to nawet nabiera sensu, zawsze bronisz UPC nawet przy podwyżkach, twierdziłeś że WRU XX jest wycofane itp.

Przypomnę Ci bo może nie ogarnąłeś że nie było mnie na forum od lutego tego roku, więc jak mogłem od kilku miesięcy coś tam wklejać?

Cytat który widzisz jest z odpowiedzi wysłanej do mnie przez FK z dnia 12.10.2015 tym bardziej nie wiem gdzie go widziałeś. I bardzo proszę przytocz mi qrwa gdzie jak coś cytowałem takiego.

Chętnie także opublikuje zarówno moje pytanie do FK jak i pełną odpowiedź żeby zadowolić twoje przerosłe EGO.

[ Dodano: 01-11-2015, 17:43 ]
Pytanie wysłane przez mnie:
Kod:
"Dzień dobry,

kilka dni temu przedłużałem umowę u jednego z dostawców usług telekomunikacyjnych - UPC Polska. Dotychczas przedłużając umowę z tym dostawca zawsze otrzymywałem coś takiego jak lista kanałów gwarantowanych i nie gwarantowanych, i tu sprawa była jasna wiedziałem co kupuję. Jednak przy ostatnim przedłużeniu umowy otrzymałem listę jak w załączniku. Jak widać tym razem utworzone są jakieś grupy kanałów w których usługodawca świadczy minimalną ilość kanałów. Czy to jest legalne? Jak mogę kupować produkt z danej grupy zamiast konkretnej pozycji? Przecież kanał kanałowi nie jest równy, spójrzmy np. na kanały sportowe jeden ma prawa załóżmy do ligi angielskiej drugi do niemieckiej a trzeci do polskiej. Trochę to tak jak bym kupował produkt z grupy słodycze - przecież czekolada to co innego niż np. landrynki ale oba produkty to jedna grupa.

 

Proszę o wyjaśnienie tej kwestii ponieważ wydaje mi się, że w tym przypadku UPC Polska narusza zbiorowy interes konsumentów."


Odpowiedź FK:
Kod:
"Szanowny Panie,

 

W ocenie Federacji Konsumentów, taka konstrukcja umowy jest niedopuszczalna. Zapisy, które umożliwiają operatorowi zmianę zakresu dostępnych kanałów w sposób niemal dowolny, będą stanowić klauzulę niedozwoloną, która nie wiąże konsumenta (art. 385(1) kodeksu cywilnego). Po podpisaniu takiej umowy, w skutek zmiany zakresu kanałów przez operatora konsument ma prawo do odstąpienia od umowy.

 

W opinii UOKiK, pakiet programów telewizyjnych oferowany przez danego operatora stanowi jeden z podstawowych czynników branych przez konsumenta pod uwagę przy wyborze danej oferty. Z tego względu wycofanie przez operatora określonego programu telewizyjnego z oferty programowej w trakcie trwania umowy może być niekiedy równoznaczne z ustaniem dla konsumenta celu, dla którego zawarł umowę. W związku z tym, określony zestaw programów telewizyjnych może w niektórych przypadkach stanowić jedno z zasadniczych postanowień umowy o świadczenie usług telewizji kablowej. Podobne stanowisko zajął Sąd Antymonopolowy (obecnie: Sad Ochrony Konkurencji i Konsumentów) w wyroku z dnia 6 grudnia 2000 r. (sygn. XVII Ama 101/99). Oferowany zestaw programów stanowi jedno z podstawowych dla konsumenta kryteriów wyboru kontrahenta. Dokonywane w tym zakresie zmiany należy traktować, jako istotną zmianę zakresu świadczenia i w związku z tym musi być zaakceptowana przez druga stronę umowy. Operator powinien, zatem na piśmie zawiadamiać każdorazowo abonenta o zmianie oferty programowej z wyprzedzeniem, umożliwiającym odstąpienie od umowy i znalezienie innego operatora. 22 maja 2003 r. Sad Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał analogiczny w brzmieniu wyrok, w którym uznał za niedozwolone postanowienie umowne zapis, uniemożliwiający abonentowi rozwiązanie umowy z uwagi na zmianę oferty programowej przez operatora telewizji cyfrowej i zakazał jego stosowania. Klauzule uznane za niedozwolone, oznaczają, że ich stosowanie wobec konsumentów jest zabronione. Jak wynika z przepisów Kodeksu cywilnego takie postanowienia nie wiążą klienta.

 

Operator nie ma prawa naliczać w takim wypadku kary umownej.

Jeśli przedsiębiorca będzie piętrzył problemy, może się Pan zgłosić do Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Konsumentów, który zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o ochronie konkurencji i konsumentów może w szczególności wytaczać powództwa na rzecz konsumentów oraz wstępować, za ich zgodą, do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów. Warto nadmienić, iż właściwego Rzecznika Praw Konsumentów ustala się według miejsca zamieszkania konsumenta. Dane kontaktowe znajdzie Pan na http://www.konsumenci.org/pomoc-konsumencka,znajdz-pomoc,2,1.html

Gdyby samodzielne próby załatwienia tej sprawy nie przyniosły rezultatu, to bezpośrednią interwencję w Pana sprawie może podjąć Federacja Konsumentów, która świadczy tego typu pomoc w ramach realizacji zadania publicznego "Prowadzenie bezpłatnego poradnictwa i pomocy prawnej w zakresie uprawnień konsumentów oraz dochodzenia ich roszczeń oraz sporządzanie pism procesowych na rzecz konsumentów" finansowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dane teleadresowe znajdzie Pan na stronie: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/63,tu-znajdziesz-pomoc.html

-----

 

 

Zbliżony zapis umowny wpisany jest do rejestru klauzul niedozwolonych Prezesa UOKIK.

 

1022 z 2007-02-19 SO w Warszawie – SOKiK, XVII AmC 55/06

„Operator Cyfry+ zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w treści programów, oraz zmian liczby i rodzaju programów wchodzących w skład poszczególnych pakietów wymienionych, odpowiednio w załącznikach nr 2, 3, 4, 5, 6 i 7 do umowy. Wyżej wymienione zmiany wynikające z faktu zaistnienia siły wyższej, zastąpienia danego programu programem o porównywalnej tematyce, rezygnacji z danego programu ze względu na jego niską oglądalność, zaprzestania nadawania programu z przyczyn obciążających jego nadawcę”.

 

1082 z 2007-03-27 SO w Warszawie – SOKiK, XVII AmC 90/05

„Operator może zmienić zawartość Pakietu programów. O zmianie zawartości pakietu programów operator powiadomi abonenta poprzez kanał informacyjny ŚTK, z co najmniej czternastodniowym wyprzedzeniem. Abonent ma prawo wypowiedzieć umowę zgodnie z §9 ust. 1 i 3 Regulaminu, jeżeli nie zgadza się na zmianę zawartości pakietu programów”

 

Integralnym elementem umowy jest „Oferta programowa”. Zawierająca opis programów wchodzących w skład poszczególnych pakietów. Oferta programowa opisuje produkt, którego wartość określa cena pakietu zgodnie z umową abonamentową. Konsument zawierając umowę wybiera wartość abonamentu, który ma bezpośrednie przełożenie na ilość i rodzaj otrzymywanych programów. Zmiana oferty programowej w ramach danej opłaty abonamentowej jest istotną zmianą cech oferowanego świadczenia.

Zamieszczanie informacji dotyczących zmiany zawartości pakietu programów na kanale informacyjnym narusza interesy Konsumentów. Konsument nie ma bowiem obowiązku dowiadywać się o zmianach warunków umowy na kanale informacyjnym. Konsumenci nie mają obowiązku śledzenia zmian, kontrolowania czy zamieszczona jest informacja, że zawartość pakietu programów ulegnie zmianie. W istocie konsumenci mogą się nie dowiedzieć o zmianie zawartości pakietu programów , a tym samym nie odstąpią od umowy choćby mieli taki zamiar.

Biorąc pod uwagę zarówno sposób określenia terminu zobowiązującego przedsiębiorcę do poinformowania konsumenta o wprowadzeniu zmian, przyjęty sposób komunikacji oraz krótki termin na złożenie wniosku o zmianę wykupionego pakietu należy zdaniem powoda dojść do przekonania iż konsument może zostać pozbawiony możliwości powiadomienia o zamiarze zmiany pakietu programów.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 24.11.2006 r. sygn akt XVII AmC 163/05 „Zdaniem sądu przyjęte rozwiązanie pozostaje w sprzeczności z ogólną zasadą skutecznego doręczania oświadczeń woli, określoną w art. 61 KC. Aby być całkowicie pewnym, że oświadczenie o zmianie przedmiotu umowy dotarło do konsumenta pozwany powinien posiadać dowód doręczenia każdemu konsumentowi tego zawiadomienia.” – forma listu zwykłego takiej możliwości nie zapewnia.

 

 

Proponuję wysłać do Prezesa UOKiK stosowne zawiadomienie w tej sprawie. Zawiadomienie o możliwości stosowania przez przedsiębiorcę nieuczciwych praktyk rynkowych oraz naruszenia zbiorowych praw konsumentów należy kierować do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na adres: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, plac Powstańców Warszawy 1 pok. 116, 00-950 Warszawa lub w Delegaturach UOKiK.

 

Skarga od zainteresowanego – jeśli jest zasadna – może, ale nie musi być przyczynkiem do wszczęcia postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Prezes UOKiK nie ma bowiem obowiązku wszczynania na wniosek skarżącego postępowania w każdej takiej sprawie.

 

Jeżeli Urząd uzna, że bezprawne działanie przedsiębiorcy narusza interes nieograniczonej liczby osób, będzie mógł nałożyć na niego karę finansową i zobowiązać go do zaprzestania stosowania takich działań.

 

W razie dalszych problemów lub wątpliwości proponuję osobiście skontaktować się z powiatowym lub miejskim rzecznikiem konsumentów lub Oddziałem Federacji Konsumentów. Podmioty te będą mogły dokonać pogłębionej analizy stanu faktycznego i prawnego, a następnie podjąć właściwe działania (porada, interwencja lub pomoc w sporządzeniu pisma procesowego, pozwu do sądu powszechnego lub wniosku do sądu polubownego).

Dane teleadresowe można ustalić poprzez wyszukiwarkę na stronach: www.mapaporadnictwa.org lub www.uokik.gov.pl. "


I co teraz wymyślisz?
Ostatnio zmieniony przez marcinosr 01-11-2015, 17:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
eLBeG 
chello master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1854
Wysłany: 01-11-2015, 17:58   

Szach-mat, widzisz GDA, Federacja Konsumentów przytoczyła te same klauzule niedozwolone co ja swego czasu Tobie. A Ty dalej żyj w nieświadomości. Dzięki tym zapisom o ilości kanałów UPC zrobiła sobie kuku, bo w tej chwili wycofanie każdego kanału powoduje możliwość rozwiązania umowy. No ale żeby nie dać się ruchać, to trzeba poświęcić trochę czasu... a nie wierzyć w korporacyjne przyśpiewki.
 
 
marcinosr
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 18:12   

GDA po prostu doskonale wie że jeżeli jedna - dwie osoby złożą skargę do UOKiK to nic to nie da, ale jeżeli namówimy więcej osób i takich skarg będzie dużo, to zajmą się UPC jak to już nie raz robili. Pytanie brzmi jaki interes ma GDA w obronie UPC?
 
 
eLBeG 
chello master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1854
Wysłany: 01-11-2015, 18:17   

Też mnie ciekawi sprawa zbijania z tropu forumowiczów, wnioski niech wyciągnie każdy sam...
 
 
GDA
[Usunięty]

Wysłany: 01-11-2015, 19:12   

@marcinosr - debila to sobie zrób i wychowaj

eLBeG napisał/a:
Tak i po przyjęciu wykazać, że zapisy w nowym regulaminie nie są zgodne z prawem.

no i?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,27 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: