Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
HD, bardziej HD (?), 4k
Autor Wiadomość
swat997 
plus master

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 624
Skąd: 3City
Wysłany: 10-07-2015, 18:27   

Tak się dzieje, gdyż Polska będąc krajem zazwyczaj opóźnionym w rozwoju, wdraża od razu nowsze technologie. Jaki byłby sens wprowadzania czegoś co jest już stare?

Jak dla mnie MPEG4 zamiast 2-ki, czy DAB+ zamiast DAB, to dobre i logiczne posunięcie.
Ja bym narzekał gdyby było odwrotnie.
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 10-07-2015, 21:08   

swat997 napisał/a:
Polska będąc krajem zazwyczaj opóźnionym w rozwoju, wdraża od razu nowsze technologie. Jaki byłby sens wprowadzania czegoś co jest już stare?

Skoro to same korzyści - to dlaczego w tej części Europy jest tylko u nas...?.
A skoro już wdrożono MPEG4, to dlaczego nie stworzono tego z pomysłów i doświadczeń (rozwiązań i sprzętu) tych co taki system wprowadzili u siebie?.
Inne kraje naszego pokroju też są opóznione w rozwoju...
Przecież bogaty zachód, też mógł przejść na MPEG4 - co to dla nich.

Zobacz choćby Niemców z ich tv sat - jakoś nie słychać, by zamierzali całkowicie przejść na MPEG4 - mają też stary system, a tylko co niektórzy wprowadzają nowszy.

A u nas Polonia1 MPEG4, tele5 MPEG4 - było po staremu miałeś przepływowość na poziomie 5 Mb, a teraz są momenty, że MPEG4 jest 3 Mb - no jak to ma tak wyglądać, to ja dziękuje.
Niemieckie SD wygląda 1000 razy lepiej niż nasze HD.
Oglądanie Astry to była i jest przyjemność.
Oglądanie "duchów", albo "latających pikseli" na HotBirdzie gdzie są nasze stacje w MPEG4 - pozostawię bez odpowiedzi...
_________________
 
 
swat997 
plus master

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 624
Skąd: 3City
Wysłany: 11-07-2015, 00:09   

KOCUREK1970 napisał/a:
Przecież bogaty zachód, też mógł przejść na MPEG4 - co to dla nich.
I tu się mylisz. Bogaty to nie znaczy od razu że rozrzutny. W tym czasie gdy u nas rozważano wprowadzenie cyfrowego radia DAB+ w UK trwały konsultacje ze społeczeństwem na temat upgrade do DAB+. Ludzie bez względu na zasobność portfela byli strasznie oburzeni, że będą ponownie musieli wymieniać sprzęt na nowy. W mediach aż szumiało, wysyłano zapytania do mieszkańców. Niestety nowsze technologie nie są ze sobą kompatybilne. A że złożyło to się razem z kryzysem w całej Europie dlatego zaniechano wprowadzenia nowszej technologii. Mieszkałem wówczas w UK i byłem z tym na bieżąco.

A dlaczego u nas wprowadzane są nowsze technologie? Ano dlatego, że w Europie cyfryzacja trwała kilkadziesiąt lat wcześniej niż u nas. To chyba logiczne.

Co do bitrate i masz rację, i jej nie masz.

Faktycznie poziom sygnału jest u nas szokująco niski. To tylko świadczy o tym, że albo jesteśmy biednym narodem, albo nadawcy łupią nas niemiłosiernie wciskając kit, że mamy cyfrowe cudo. Wystarczy spojrzeć na jakość niektórych audycji w TVP1HD czy PolsatHD. Czasami jest to klasyczna tragedia.

Co do poziomu bitrate np. w UK, to jeszcze w latach 2006/2007 radio BBC1 czy BBC2 miało bardzo wysokie wartości i jakość audycji była rewelacyjna. Niestety w ciągu kilku lat wartość ta systematycznie zmniejszała się, aż osiągnęła jakość porównywalną jaka jest teraz u nas. Pojawiało się coraz więcej stacji, niestety odbywało się kosztem jakości. Poza tym należy pamiętać, że przy kodowaniu MPEG4 czy DAB+ potrzeba mniejszych bitrate niż MPEG2 czy DAB, aby osiągnąć tę samą jakość obrazu czy dźwięku.
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 11-07-2015, 01:15   

swat997 napisał/a:
W tym czasie gdy u nas rozważano wprowadzenie cyfrowego radia DAB+ w UK trwały konsultacje ze społeczeństwem na temat upgrade do DAB+. Ludzie bez względu na zasobność portfela byli strasznie oburzeni, że będą ponownie musieli wymieniać sprzęt na nowy. W mediach aż szumiało, wysyłano zapytania do mieszkańców.

U nas się wprowadza DAB+, i już są pomysły wprowadzenia DVB-T2 - czy nas, mnie się ktoś pytał o zdanie, czy ktoś się mnie zapytał, czy mam ochotę (czy będę ją miał), by znowu wymienić sprzęt - nie przypominam sobie - więc porównując "tamtych" do "naszych", brakuje naszym tyle, by mówiąc "pyry' mieć na myśli ziemniaki.
swat997 napisał/a:
Niestety nowsze technologie nie są ze sobą kompatybilne

A dlaczego - ano gospodarka się musi rozwijać i musi być ruch w interesie.
A i to nie do końca jest prawdą, wiele nowszej technologii jest wstecznie kompatybilne. Zależy wszystko kto za to płaci, by ją (technologię) wymyślono...
swat997 napisał/a:
Bogaty to nie znaczy od razu że rozrzutny

Rozbawiłeś mnie - bogaci potrafią być rozrzutni i to w różnych "segmentach" życia.
swat997 napisał/a:
Faktycznie poziom sygnału jest u nas szokująco niski. To tylko świadczy o tym, że albo jesteśmy biednym narodem, albo nadawcy łupią nas niemiłosiernie wciskając kit, że mamy cyfrowe cudo

Śmiem twierdzić, że i jedno i drugie.
swat997 napisał/a:
Poza tym należy pamiętać, że przy kodowaniu MPEG4 czy DAB+ potrzeba mniejszych bitrate niż MPEG2 czy DAB, aby osiągnąć tę samą jakość obrazu czy dźwięku.

Czy słuchał Kolega czegokolwiek w 64 kilobitach, a słuchał tego samego w 128 kilobitach - jak my chcemy wprowadzić DAB+ i oferować jakość przekazu na 64 kilobitach (jak obecnie) - to ja za to dziękuję - radio analogowe zniknie w ogóle, to nie będę słuchał radia w ogóle - tyle.
Skoro nie stać nas na tanie rzeczy, stare technologie, to do jasnej ciasnej, dlaczego to co jest dzisiaj to takie gówno, że się tego ani słuchać, ani oglądać nie da - więc pytanie, za co my w Polsce tak za wszystko przepłacamy.
Jesteśmy chyba ewenementem w skali światowej - wszystko co najgorsze, w cenie fortuny...
To Anglików, Niemców, Holendrów na to nie stać, a mnie biednego Polaka ma być na to stać...
_________________
 
 
Pawop 
ultra master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 956
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-07-2015, 19:38   

Przy MPEG4 przepływowość może być niższa, przy zachowaniu tej samej jakości.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 11-07-2015, 19:50   

Tylko, że taka sama jakość nie idzie w parze z technologią - jest słyszalnie gorsza jakość.
_________________
 
 
swat997 
plus master

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 624
Skąd: 3City
Wysłany: 11-07-2015, 20:43   

KOCUREK1970 napisał/a:

U nas się wprowadza DAB+, i już są pomysły wprowadzenia DVB-T2 - czy nas, mnie się ktoś pytał o zdanie, czy ktoś się mnie zapytał, czy mam ochotę
W UK był ten sam problem, tam pytano się ludzi, dlatego pozostano przy starszej technologii, czy u nas będą się pytać? Obawiam się, że nie.

Że nowsze technologie nie są kompatybilne wstecz ja tylko stwierdziłem fakty ( i nie dotyczy to tylko Polski).
Czy jest to zabieg marketingowy czy technologiczna niemoc- nie wiem.

KOCUREK1970 napisał/a:

Czy słuchał Kolega czegokolwiek w 64 kilobitach, a słuchał tego samego w 128 kilobitach - jak my chcemy wprowadzić DAB+ i oferować jakość przekazu na 64 kilobitach (jak obecnie) - to ja za to dziękuję
Oczywiście że słuchałem w 128kbps w DAB kodowanej w MPEG Audio Layer II i tego samego w 64kbps w DAB+ z kodekiem HE-AAC v2 i stwierdzam, że różnica jest słyszalna i zdecydowana na korzyść DAB+. Duża większa przestrzeń, szczegółowość i dynamika. Sprzęt audio to Rotel RT-09/ Rotel RT-12, wzmacniacz Rotel RA-980BX/RA-1570 i kolumny Dynaudio Focus 160.

[ Dodano: 11-07-2015, 20:53 ]
KOCUREK1970 napisał/a:

Skoro nie stać nas na tanie rzeczy, stare technologie, to do jasnej ciasnej, dlaczego to co jest dzisiaj to takie gówno, że się tego ani słuchać, ani oglądać nie da - więc pytanie, za co my w Polsce tak za wszystko przepłacamy.
Jesteśmy chyba ewenementem w skali światowej - wszystko co najgorsze, w cenie fortuny...
To Anglików, Niemców, Holendrów na to nie stać, a mnie biednego Polaka ma być na to stać...
Trochę nie zrozumiałeś, albo ja nie skumałem o co Ci chodzi. My właśnie mamy te najnowsze technologie, lepsze niż niektóre kraje zachodnie. Tylko co z tego, niestety marketing, chęć jak największych zysków poprzez ograniczenie bitrate i wpakowania większej liczby stacji w pasmo powoduje to co mamy. radio jakoś działa, ale szału nie ma, a mogło być dużo lepiej. Do dupy sygnał telewizyjny i nędzna jakość ( tak jakby jakość nie miała znaczenia, albo że mnóstwo Polaków odbiera TV na tak nędznym sprzęcie, że lepszy bitrate nie miałby sensu-i tak nie dostrzegą różnicy).

To tak jakby kupić sobie najnowsze Evo i założyć mu 14 calowe stalowe kółka z wulkanizowanymi chińskimi oponami; nie odjedziesz a na pierwszym zakręcie wylecisz.
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 11-07-2015, 21:02   

Niestety w Polsce jest tak, że się wszystko robi na "odpierdol", po kosztach, byle jak ale za grube miliony - a potem kolejne miliony na kampanie społeczne wydaje, by ludzi do tego przekonać...

Najpierw wprowadzono umowy śmieciowe, a teraz się trąbi, że się będzie z nimi walczyć - no żesz KJM - miliony stracone na ich wprowadzeniu i miliony wydane na walkę z nimi...
swat997 napisał/a:
Oczywiście że słuchałem w 128kbps w DAB kodowanej w MPEG Audio Layer II i tego samego w 64kbps w DAB+ z kodekiem HE-AAC v2 i stwierdzam, że różnica jest słyszalna i zdecydowana na korzyść DAB+. Duża większa przestrzeń, szczegółowość i dynamika.

Pomyśl, co można by "przekazać" w DAB+ w 128 bitach.
swat997 napisał/a:
Że nowsze technologie nie są kompatybilne wstecz ja tylko stwierdziłem fakty

Przecież DVB-T2, jest kompatybilne z DVB-T, SATA 3 kompatybilna z SATA 2, port SAS kompatybilny z SATA.

Marzeniami warto żyć - tylko, potem przychodzi twarde życie, rzeczywistość i łzy w oczach - "mogło być tak pięknie, a znowu to zje.bali"...
_________________
 
 
swat997 
plus master

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 624
Skąd: 3City
Wysłany: 11-07-2015, 22:02   

KOCUREK1970 napisał/a:

Pomyśl, co można by "przekazać" w DAB+ w 128 bitach.
Szacuję, że w przypadku większości odbiorników radiowych zamontowanych w samochodzie, tych typu przenośnego typu jamnik nikt nie będzie w stanie odróżnić między sobą sygnału 64 a 128 przy identycznym kodowaniu. Po prostu budowa odbiornika na to nie pozwoli. Dodatkowo naprawdę ciężko będzie odróżnić te jakokości na większości amplitunerów AV podłączonych do budżetowych zestawów kolumn. Ćwiczyłem to i nie byłem w stanie. A głuchoty stwierdzonej nie mam.

Za to różnica jest słyszalna przy dużo droższym sprzęcie, można powiedzieć audiofilskim.
Różnice tę trochę już można usłyszeć w przypadku budżetowego sprzętu audio, choć na zwykłych przenośnych tranzystorkach czy samochodowych pierdziawkach będą to niuanse, zazwyczaj niedostrzegalne.

[ Dodano: 11-07-2015, 22:12 ]
KOCUREK1970 napisał/a:
To Anglików, Niemców, Holendrów na to nie stać, a mnie biednego Polaka ma być na to stać...
Widać, że jednak stać:

Niemcy po migracji z DVB-T MPEG-2 do DVB-T2 HEVC wejdą w zupełnie nową erę dystrybucji naziemnej telewizji cyfrowej (więcej tutaj). Już wkrótce na niemieckim rynku zaczną pojawiać się w sprzedaży pierwsze odbiorniki DVB-T2 HEVC, a emisja testowa w tym standardzie ruszy w połowie 2016 roku. Zakończenie procesu migracji do DVB-T2 jest planowane na połowę 2019 roku.

A nawet sceptycznych do wszystkiego nowego Anglików :

In March 2014, the BBC announced that it would undertake a trial of DAB+ in the UK later in the year ....On September 1, 2014, Folder Media began a four month trial of DAB+ on the North East Wales and West Cheshire ensemble.

Choć wcześniej zarzekali się, że :

The United Kingdom Government has ruled out any transition from DAB to DAB+ for the foreseeable future, a decision backed by the radio industry and the Department for Culture, Media and Sport.
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 11-07-2015, 22:43   

Cytat:
Szacuję, że w przypadku większości odbiorników radiowych zamontowanych w samochodzie, tych typu przenośnego typu jamnik nikt nie będzie w stanie odróżnić między sobą sygnału 64 a 128 przy identycznym kodowaniu. Po prostu budowa odbiornika na to nie pozwoli

No jeśli na takim sprzęcie ktoś chce się "rozkoszować" DAB+ w 128 bitach - to też współczuję.
swat997 napisał/a:
Dodatkowo naprawdę ciężko będzie odróżnić te jakokości na większości amplitunerów AV podłączonych do budżetowych zestawów kolumn. Ćwiczyłem to i nie byłem w stanie. A głuchoty stwierdzonej nie mam.

Tylko widzisz, mając stworzoną możliwość skorzystania, doświadczenia realnego takiej transmisji - ludzie na taki sprzęt się zdecydują.

Pamiętasz co się działo z 3D, pamiętasz co się obecnie dzieje z 4K - jedno i drugie to niewypał (zastosowana technologia, i brak na dzień dzisiejszy odpowiedniej ilości materiałów, jak i jednych tak i drugich w przystępnej dla każdego cenie) a i tak ludzie to kupują - a tutaj miałbyś to na wyciągniecie ręki, namacalne - ale zapewne wszystko zostanie "spieprzone" przez cięcie kosztów po stronie nadawców - ale, pomarzyć zawsze warto 8)

Co do drugiej części Twojej wypowiedzi - kto nic nie robi, cofa się w rozwoju...

Wychodzi na to, że Polska przoduje w dziedzinie nowoczesnych technologii - tylko dlaczego mam nieodparte wrażenie, że cały czas stoję na gnojniku :sad:
_________________
 
 
swat997 
plus master

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 624
Skąd: 3City
Wysłany: 11-07-2015, 23:05   

KOCUREK1970 napisał/a:
Pamiętasz co się działo z 3D....
3D od razu skazane było na porażkę, był to wyłącznie chwyt marketingowy, gadget montowany do każdego nowego odbiornika. 4K to już jest coś innego, to realny postęp jakości, tylko jak zwykle marketingowcy manipulują nami. Jeżeli z wprowadzeniem tej technologii pojawiłyby się kanały w znacznej ilości to tak, ale co mi z 4K skoro na programy nie ma co liczyć.

No i to o czym wspominałeś, dla ciągłego zysku producenci kroją możliwości każdego nowego sprzętu, potrafią zabić własne dziecko, aby tylko na tym zarobić. Rzygam tym również jak i Ty.
_________________
 
 
eLBeG 
chello master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 30 Mar 2013
Posty: 1854
Wysłany: 12-07-2015, 14:01   

Dla lepszego samopoczucia nową technologia 4K, a w Japonii nawet 8K proponuje włączyć w tym momencie transmisję meczu Lechia-Wolfsburg za TVP Regionalna. Aż się chce miło spędzić popołudnie niedzielne oglądając meczyk. :mrgreen:
 
 
swat997 
plus master

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 624
Skąd: 3City
Wysłany: 14-07-2015, 10:57   

Znaczy się nasze Orły grali w 4K? :mrgreen:
_________________
 
 
JANUARY 
plus master

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 303
Skąd: IIImiasto
Wysłany: 28-07-2015, 21:56   

http://wyborcza.biz/bizne...-kanal-uhd.html
_________________
  Yar13
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 28-07-2015, 22:20   

JANUARY,
Wystarczy przeczytać komentarze pod artykułem - trudno się z nimi w 100% nie zgodzić...
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,33 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: