Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
30-50 Mb/s zamiast 250; wyższa prędkość po WiFi niż na kablu
Autor Wiadomość
gharas 
Klikacz

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 2
Wysłany: 28-02-2015, 01:12   30-50 Mb/s zamiast 250; wyższa prędkość po WiFi niż na kablu

Cześć,

przeczytałem kilkadziesiąt stron na forum, nie znalazłem jednak rozwiązania mojego problemu.

Otóż w ubiegły poniedziałek się przeprowadziłem i by nie być odcięty od świata, musiałem znaleźć dostawcę internetu. Wybór padł na UPC, ze względu na najwyższy transfer na rynku - żona w celach zawodowych potrzebuje jak najszybszego internetu (zarabia, kupując pewne towary, gdzie popyt do podaży wynosi ok. 100 do 1 - trzeba więc być szybkim).

Monter podłączył do gniazdka w ścianie Ubee EVW3226. Gdy technicy poszli, a internet popłynął w moim nowym urządzeniu, podekscytowany włączyłem speed testa, by zobaczyć tą magiczną liczbę 250 Mb/s. Niestety, spotkało mnie rozczarowanie: różne testy wskazywały zaledwie 40-50 Mb/s. Gdy podłączyłem laptopa kablem, prędkość była jeszcze słabsza. Zgłosiłem sprawę UPC, przyszedł technik, włączył swojego laptopa... i było 250.

Wina musi leżeć więc po stronie mojego laptopa. Na jednym z forów znalazłem podobny problem - wówczas pomógł program o nazwie Auslogics BoostSpeed. Kupiłem, włączyłem "Internet Optymalizer", lecz nic to nie zmieniło. Sprawdzałem, czy moja karta sieciowa spełnia wymagania UPC - wg moich informacji spełnia. Zanim dokonam kolejnej dużej inwestycji i kupię jakiś router za 500 PLN, który też nie rozwiąże mojego problemu, chciałbym zapytać Was o zdanie - może ktoś będzie wiedział jak pomóc mi osiągnąć "chociaż" 180 Mb/s. Mam jeszcze kilka dni na zrezygnowanie z UPC - gdyby okazało się, że mój komputer nie jest w stanie osiągnąć takiej prędkości.


Podam kilka parametrów. Po pierwsze testy prędkości (wykonane dzisiaj - 28 lutego - o godzinie 00:30):
Wifi - Prędkość pobierania 50,86; Prędkość wysyłania 18,95; Ping 32 ms
Ethernet - Prędkość pobierania 36,12; Prędkość wysyłania 18,97; Ping 18 ms


Tutaj jest druga rzecz, która mnie dziwi: dlaczego internet jest szybszy przez Wifi niż kabel? Tutaj akurat trochę się wyrównało, ale w szczycie (ok. godz. 18) wifi daje 48/18, a ethernet 25/10. Co prawda pingi na wifi są wówczas ogromne (40-200 ms), a przy kablu zazwyczaj 18-30 ms, ale ta różnica prędkości jednak dziwi.

Mój sprzęt:

Toshiba Satelite C50A
8192 MB RAM
Intel Pentium CPU N3520 2.16 GHz, 4 cores
Windows 8.1 (x64)

WiFi:
Qualcomm Atheros AR956x Wireless Network Adapter
Adapter Type: Ethernet 802.3
Manufacturer: Qualcomm Atheros Communications Inc.
Product Name: Qualcomm Atheros AR956x Wireless Network Adapter
Service Name: athr
Adapter Index: 5
Interface Index: 4
MAC Address: 28:E3:47:87:AF:94
Physical Adapter: Yes
Installed: Yes
Speed: 108 Mbps
Network Connection ID: Wi-Fi
Network Connection GUID: {FA4AF0FE-1E9D-4614-BAD4-ED414429252E}
Network Connection Status: Connected
Network Enabled: Yes


Ethernet:
Name, Value
Realtek PCIe FE Family Controller
Adapter Type: Ethernet 802.3
Manufacturer: Realtek
Product Name: Realtek PCIe FE Family Controller
Service Name: RTL8168
Adapter Index: 0
Interface Index: 3
MAC Address: 00:8C:FA:97:8A:21
Physical Adapter: Yes
Installed: Yes
Speed: 100 Mbps
Network Connection ID: Ethernet
Network Connection GUID: {F3B3A537-3ED0-43F1-B046-6A9A9691581B}
Network Connection Status: Connected
Network Enabled: Yes

Będę wdzięczny za pomoc :)

Pozdrawiam!

Edit: Oczywiście, zastosowałem się do zasad zamieszczania postów: wyłączyłem firewalla, a następnie usunąłem antivirus (Avira). Nic to jednak nie dało (no, może kilka mega - zanim to zrobiłem nie przekraczało 50)
 
 
marbet 
Klikacz


Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 17
Skąd: Kraków City
Wysłany: 28-02-2015, 01:35   

Witaj masz zbyt obciążoną sieć to jedno, drugie to karta sieciowa w laptopie musi być szybsza i mieć wartość do 1Gb/s czyli mieć opis 10/100/1000 a nie jaką masz 10/100 to za mało. Jak to zmienisz kartę lub laptop o takich paramentach pozwoli ci to rozpędzić na kablu przy najniższym obciążeniu przez siec kablową bo użytkowników pewnie masz wielu w bloku lub w pobliżu no do max 230 Mb/s jak u mnie w blokowisku. Ale jak gościom z UPC wyszło w tym czasie gdy byli u ciebie tyle ile opisujesz wina leży raczej w karcie sieciowej musisz mieć taką jak opisywałem wyżej i musi śmigać pozdro.
Ostatnio zmieniony przez marbet 28-02-2015, 02:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 28-02-2015, 01:41   

Przyczyn może być wiele. Zainstaluj najnowsze sterowniki do karty Wi-Fi i LAN, a potem zrób reset TCP: http://support.microsoft.com/kb/299357/pl
Po tym zabiegu restart komputera i test polegający na równoczesnym pobieraniu wielu plików z szybkich serwerów, a do podglądu speedtest UPC: http://ipv4.upcspeedtest.pl/

[ Dodano: 28-02-2015, 01:51 ]
gharas napisał/a:
Otóż w ubiegły poniedziałek się przeprowadziłem i by nie być odcięty od świata, musiałem znaleźć dostawcę internetu. Wybór padł na UPC, ze względu na najwyższy transfer na rynku - żona w celach zawodowych potrzebuje jak najszybszego internetu (zarabia, kupując pewne towary, gdzie popyt do podaży wynosi ok. 100 do 1 - trzeba więc być szybkim).
Do zakupów online nie trzeba 250 Mb/s, inne parametry są istotne - niski ping po protokołach, które służą do komunikacji z portalami, serwerami od tych zakupów. Podejrzewam, że pakiet 60 Mb/s w zupełności wystarczy również do normalnego użytkowania Internetu, chyba, że masz jeszcze jakieś inne wymagania.

[ Dodano: 28-02-2015, 02:03 ]
marbet napisał/a:
karta sieciowa w laptopie musi być szybsza i mieć wartość do 1Gb/s czyli mieć opis 10/100/1000 a nie jaką masz 10/100 to za mało
Nawet gdyby to była karta obsługująca tylko 100 Mb/s (co jest dość dziwne w nowszym laptopie z systemem Windows 8.1, ale niewykluczone) to i tak transfer powinien być wyższy, około 80-90 Mb/s.
 
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 28-02-2015, 10:17   

gharas, na karcie 100Mbps na pewno jest możliwe osiąganie prędkości około 90Mbps. To, że jest to karta 100Mb zupełnie nie tłumaczy niskich prędkości, które osiągasz. Oprócz rzeczy do sprawdzenia podane przez Susane możesz zobaczyć, czy w ustawieniach karty sieciowej możesz zmieniać parametr Duplex. Czasem kiedy jest ustawiony na "auto", to nie dogada się ze sprzętem po drugiej stronie, a może masz go ustawiony na "half" i efekt będzie podobny. Jeśli więc się da to przestaw fo na "full". Co byś nie zrobił, to osiągniesz prędkości nie przekraczające 100Mbps na tej karcie.

Co do WiFi, to wszystko działa jak trzeba na twojej karcie. Ona może maksymalnie na 150Mbps się podłączyć, co oznacza, że będziesz uzyskiwał prędkości transfery ok 50-60Mbps.

Kupowanie routera przy tym laptopie mija się z celem. Musiałbyś zainwestować raczej w nowego laptopa z kartą przewodową 1000Mbps (tu mógłbyś osiągnąć prędkości ok 240Mbps) i wifi co najmniej 300Mbps (przy czym uzyskiwałbyś tutaj 120-130 Mbps). Żeby na wifi uzyskiwać więcej rzeczywiście musiałbyś kupić i router i laptopa, które powinny pracować w standzie wifi AC.
 
 
gharas 
Klikacz

Dołączył: 28 Lut 2015
Posty: 2
Wysłany: 28-02-2015, 11:22   

Cześć,

dzięki za wszystkie podpowiedzi :)

Zainstalowałem najnowsze sterowniki, zarówno do Realteka jak i Atherosa.
Zrobiłem reset TCP.
Zmieniłem szybkość/duplex karty sieciowej na full 100 Mb/s.

Po każdej czynności uruchamiałem komputer ponownie. Niestety, nie zauważyłem żadnych zmian, wciąż na WiFi jest 40-50 Mb/s i pingi ok. 40-50 ms, a na kablu 25-32 Mb/s i pingi 17-19 ms.

Skoro mówicie, że na WiFi więcej nie pójdzie niż te 50 Mb/s, to jestem w stanie to zaakceptować. Jednak na kablu potrzebuję wyższej prędkości, co najmniej te 80 Mb/s. Co mógłbym jeszcze zrobić?
 
 
beny8989 
ultra master

Pomógł: 12 razy
Dołączył: 08 Sty 2013
Posty: 901
Skąd: Szczecin
Wysłany: 28-02-2015, 11:34   

karta 100mb/s więcej nie pociągnie. Albo kupno karty pod usb albo wymiana laptopa z karta 1Gb/s
_________________
 
 
hsurim 
ultra master


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 1215
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-02-2015, 13:45   

gharas napisał/a:
(...) Co mógłbym jeszcze zrobić?

Uruchom komputer z dowolnej dystrybucji Linuksa live - będziesz widział, gdzie szukać przyczyny.
 
 
Susane
[Usunięty]

Wysłany: 28-02-2015, 14:29   

gharas napisał/a:
Jednak na kablu potrzebuję wyższej prędkości, co najmniej te 80 Mb/s. Co mógłbym jeszcze zrobić?
Może kabel sieciowy jest uszkodzony, wymień na inny, w pudełku po Ubee powinieneś mieć taki żółty na zamianę. A jeśli ten masz już podłączony to w każdym sklepie dostaniesz za niewielką kwotę. Sprawdź jeszcze jak działa Windows w trybie awaryjnym z obsługą sieci: http://spece.it/windows-s...ows-server-2012
Jeśli i to zawiedzie, zgodnie z poradą wyżej pobierz jakiegoś Linuxa, nagraj na pendrive (program Unetbootin umie pobrać i nagrać za pomocą kilku kliknięć) i uruchom z niego system.

PS. Zakup karty LAN 1000 Mbps ma sens, ale USB 3.0, o ile masz takie również w laptopie. Jeśli masz ExpressCard 34 lub 54 to można szukać karty w tym standardzie. Obecna Wi-Fi jest na złączu miniPCIe lub MiniPCI więc można kupić coś wydajnego i obsługującego dwa pasma (2.4 i 5 GHz) z pełnym N 300 Mb/s, a najlepiej AC.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: