Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
brak pełnej prędkości FP 250
Autor Wiadomość
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 28-01-2017, 01:01   

Przejrzałem tak sobie ofertę firmy avm (ich polskiego oddziału) i zauważyłem to:
https://pl.avm.de/produkty/fritzbox/fritzbox-6490-cable/
Czy kablówki opamiętają się i pozwolą swoim abonentom na używanie swojego sprzętu? W FTTH większość operatorów pozwala na używanie własnego sprzętu więc kablówki będą miały potem problem. Swoją drogą jak to jest robione w USA, że kablówki pozwalają na używanie własnych modemów, a u nas nie?
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 28-01-2017, 01:41   

MrPepka napisał/a:
zauważyłem to:

Ale to nie tylko oni produkują sprzęt do netu kablowego - Netgear też ma taki sprzęt.
MrPepka napisał/a:
Czy kablówki opamiętają się i pozwolą swoim abonentom na używanie swojego sprzętu?

W europejskim kołchozie - wątpię.
MrPepka napisał/a:
W FTTH większość operatorów pozwala na używanie własnego sprzętu

No nie tak do końca - modem GPON firma musi ci dać a do tego dopiero podepniesz swój router.
MrPepka napisał/a:
Swoją drogą jak to jest robione w USA, że kablówki pozwalają na używanie własnych modemów, a u nas nie?

Prosto - kupujesz modem jaki tobie odpowiada a kablówka robi dla ciebie twojego konfiga na nowy modem (mają już to obcykane, bo nie ty pierwszy z tym do nich przychodzisz).
Oni tam mają DOCSIS a w UE jest EuroDOCIS
Zresztą, kiedyś już tu poruszaliśmy ten temat w innym wątku.
_________________
 
 
trustworthy 
Klikacz

Dołączył: 14 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: 28-01-2017, 10:56   

Panowie, dziękuję za tak intensywne uaktywnienie się ;)

Jak w takim razie rozplanowalibyście sieć? Gdzie i jak to wszystko połączyć? Gdzie switche? Moglibyście rozpisać, jak byście to wszystko umiejscowili i podłączyli?

Ps
1043 ma sprzętowy nat od wersji 2.1, a już od v3 na pewno.
Fritz fajny, ale nie chcę płacić za sprzęt z wifi. No płacę za 5ghz ac. A to mi niepotrzebne.
_________________
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-01-2017, 11:20   

KOCUREK1970 napisał/a:
MrPepka napisał/a:
zauważyłem to:

Ale to nie tylko oni produkują sprzęt do netu kablowego - Netgear też ma taki sprzęt.
MrPepka napisał/a:
Czy kablówki opamiętają się i pozwolą swoim abonentom na używanie swojego sprzętu?

W europejskim kołchozie - wątpię.
MrPepka napisał/a:
W FTTH większość operatorów pozwala na używanie własnego sprzętu

No nie tak do końca - modem GPON firma musi ci dać a do tego dopiero podepniesz swój router.
MrPepka napisał/a:
Swoją drogą jak to jest robione w USA, że kablówki pozwalają na używanie własnych modemów, a u nas nie?

Prosto - kupujesz modem jaki tobie odpowiada a kablówka robi dla ciebie twojego konfiga na nowy modem (mają już to obcykane, bo nie ty pierwszy z tym do nich przychodzisz).
Oni tam mają DOCSIS a w UE jest EuroDOCIS
Zresztą, kiedyś już tu poruszaliśmy ten temat w innym wątku.


Może powiem tak, żadna szanująca się kablówka nie pozwoli na podpinanie prywatnych modemów kablowych :evil: a dlaczego? To oczywiste, otóż większość ustawień abonenckich w tym prędkości ustawiane są na modemie kablowym a nie na kontrolerze CMTS, w przeciwieństwie do technologii DSL gdzie prędkości ustawiane są na kontrolerze DSLAM, w momencie kiedy abonent dokona skutecznego złamania zabezpieczeń modemu kablowego (np. poprzez podmiane oprogramowania albo pliku konfiguracyjnego itd.) otwiera to drogę do bardzo różnych działań, i wszystko jasne 8)
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 28-01-2017, 12:26   

trustworthy napisał/a:
Fritz fajny, ale nie chcę płacić za sprzęt z wifi. No płacę za 5ghz ac. A to mi niepotrzebne.

Płacisz też za gigabitowy LAN/WAN i za sprzętowy nat.
Cytat:
No nie tak do końca - modem GPON firma musi ci dać a do tego dopiero podepniesz swój router.

No nie do końca. Niektórzy dostawcy internetu FTTH pozwalają na używanie własnego modemu i to bez łaski.
pawelb, No a w USA się nie boją takiego kombinowania?
 
 
trustworthy 
Klikacz

Dołączył: 14 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: 28-01-2017, 12:45   

Ok. A jak najlepiej to wszystko że sobą zestawić? Co i gdzie podłączyć? Router, switch/e, drugi router i cały sprzęt?
_________________
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 28-01-2017, 12:50   

Do modemu podłącz fritza i do fritza drugi router w trybie ap, switch i do switcha podpinasz NAS, TV, PS3 i centralkę.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 28-01-2017, 13:32   

pawelb napisał/a:
otwiera to drogę do bardzo różnych działań, i wszystko jasne

Amerykanie jakoś się tego nie wystraszyli, a biorąc pod uwagę, że jest ich chyba 300 mln ludzi, to klientów kablówek w całych USA mają więcej niż nas Polaków w Polsce - przykład Twój chybiony.
Zresztą, to tylko przygotowanie konfiga a nie pisanie oprogramowania do modemu (tym zajmuje się sam producent modemu).
pawelb napisał/a:
Może powiem tak, żadna szanująca się kablówka

Czyli amerykańskie kablówki się nie szanują? - Polskie, a nawet europejskie UPC to dla nich większa dzielnica, więc ryzykują znacznie więcej, niż całe to nasze UPC.
trustworthy napisał/a:
A jak najlepiej to wszystko że sobą zestawić? Co i gdzie podłączyć? Router, switch/e, drugi router i cały sprzęt?

Twój router w skrzynkę, potem jakiś switch, kable do pokoi, tam gdzie potrzebujesz kolejne switche a do nich już urządzenia końcowe (serwery, komputery, AP).
To nie jest skomplikowane.
Ja np. wprowadziłem u mnie zasadę, że w pierwszy port w danym switchu podaję sygnał a z ostatniego portu przekazuję go dalej (nie mam okablowania "na gwiazdę" jak u Ciebie) - warto sobie też zrobić rozpiskę i powiesić w skrzynce, który kabel skąd idzie i w jakim jest gdzie porcie, łatwiej wtedy odszukać problem)
trustworthy napisał/a:
Fritz fajny, ale nie chcę płacić za sprzęt z wifi. No płacę za 5ghz ac. A to mi niepotrzebne.

No to kupujesz Cisco RV320, Cisco RV180 - czysty router bez żadnego wifi.
Choć wydać 800 zł, jak można 400 zł na FritzBoxa - musisz Sam przemyśleć.
Wolałbym wydać 400 zł i wyłączyć wifi - tak jak zrobiłem u mnie.
_________________
 
 
trustworthy 
Klikacz

Dołączył: 14 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: 28-01-2017, 13:42   

MrPepka napisał/a:
Do modemu podłącz fritza i do fritza drugi router w trybie ap, switch i do switcha podpinasz NAS, TV, PS3 i centralkę.


A czy do fritza nie powinienem podpiąć switcha i dopiero do niego kable do 2 sypialni i 2 pozostałe - jeden to router jako ap, a drugi switch i do niego cały sprzęt?
Wydaje mi się, że tak swego czasu sugerował KOCUREK1970.
Inaczej router główny (fritz) robi jeszcze za switch, co może obniżać wydajność. Jak to widzicie?
_________________
 
 
pawelb 
ultra master

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Gru 2015
Posty: 1260
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-01-2017, 14:22   

KOCUREK1970 napisał/a:
pawelb napisał/a:
otwiera to drogę do bardzo różnych działań, i wszystko jasne

Amerykanie jakoś się tego nie wystraszyli, a biorąc pod uwagę, że jest ich chyba 300 mln ludzi, to klientów kablówek w całych USA mają więcej niż nas Polaków w Polsce - przykład Twój chybiony.
Zresztą, to tylko przygotowanie konfiga a nie pisanie oprogramowania do modemu (tym zajmuje się sam producent modemu).
pawelb napisał/a:
Może powiem tak, żadna szanująca się kablówka

Czyli amerykańskie kablówki się nie szanują? - Polskie, a nawet europejskie UPC to dla nich większa dzielnica, więc ryzykują znacznie więcej, niż całe to nasze UPC.

Znane są przypadki podmiany oprogramowania dlatego modemy mają oprogramowanie z podpisem cyfrowym :P , nie mówiąc już o pliku konfiguracyjnym i możliwości nieautoryzowanej zmiany ustawień na modemie...pomijam już fakt iż typów modemow jest mnóstwo...dopiero zaczęły by się reklamacje ze komuś coś nie działa :evil:
 
 
MrPepka
[Usunięty]

Wysłany: 28-01-2017, 14:30   

W USA mieszka wiele ludzi (318,9 mln) i tam kablówki pozwalają na używanie własnych modemów. Oczywiście nie wszystkich bo mają listy zgodnych modemów. Tu taka przykładowa lista:
http://www.approvedmodems.com/comcast-xfinity.html
I moje pytanie jest takie. Jak to jest technicznie robione? Czy te modemy mają zabezpieczenia autoryzacji, mają soft dla danego operatora czy jest tylko konfig niemodyfikowalny przez abonenta?
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 28-01-2017, 14:34   

pawelb napisał/a:
Znane są przypadki podmiany oprogramowania dlatego modemy mają oprogramowanie z podpisem cyfrowym , nie mówiąc już o pliku konfiguracyjnym i możliwości nieautoryzowanej zmiany ustawień na modemie...pomijam już fakt iż typów modemow jest mnóstwo...dopiero zaczęły by się reklamacje ze komuś coś nie działa

Powtarzam - kilkanaście milionów klientów kablówek w USA ma swoje własne modemy - Twoje tezy mnie nie przekonują (u nas terroryzmu nie ma, a tam jest i to w wielkiej skali).
trustworthy napisał/a:
A czy do fritza nie powinienem podpiąć switcha i dopiero do niego kable do 2 sypialni i 2 pozostałe - jeden to router jako ap, a drugi switch i do niego cały sprzęt?

Wydaje mi się, że tak swego czasu sugerował KOCUREK1970.

Dokładnie tak.
trustworthy napisał/a:
Inaczej router główny (fritz) robi jeszcze za switch, co może obniżać wydajność. Jak to widzicie?

Dlaczego miałby obniżać wydajność?
Ja też mam podłączony switch 8 portowy do Fritza, ale z powodu, że nie muszę restartować sieci, kiedy wprowadzam zmiany we Fritzu, albo resetuję Frytkę po updacie softu - reszta sieci pracuje sobie nadal a tracę tylko połączenie z netem. Przesyłać pliki, grać, oglądać filmy w LAN nadal mogę, jak i drukować dokumenty.

[ Dodano: 28-01-2017, 16:56 ]
MrPepka napisał/a:
Czy te modemy mają zabezpieczenia autoryzacji, mają soft dla danego operatora czy jest tylko konfig niemodyfikowalny przez abonenta?

https://www.timewarnercab...-buy-modem.html

A tu jak autoryzować w tej sieci własny modem
https://youtu.be/UIlCt442-ZM
https://youtu.be/h98ZI2Nba0Y
https://www.timewarnercab...d-modem-eng.pdf

1.Connect your new modem according to the instructions provided in the Easy Connect Kit.
2.Locate the modem ID (MAC address) for your new modem, typically located on the bottom of the modem.
3.Contact us to activate your new modem.
4.Provide our agent with the modem ID (MAC address) and our agent will activate your modem.

Albo załatwiasz to telefonicznie.
_________________
 
 
trustworthy 
Klikacz

Dołączył: 14 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: 28-01-2017, 21:38   

KOCUREK1970 napisał/a:

trustworthy napisał/a:
A czy do fritza nie powinienem podpiąć switcha i dopiero do niego kable do 2 sypialni i 2 pozostałe - jeden to router jako ap, a drugi switch i do niego cały sprzęt?

Wydaje mi się, że tak swego czasu sugerował KOCUREK1970.

Dokładnie tak.
trustworthy napisał/a:
Inaczej router główny (fritz) robi jeszcze za switch, co może obniżać wydajność. Jak to widzicie?

Dlaczego miałby obniżać wydajność?
Ja też mam podłączony switch 8 portowy do Fritza, ale z powodu, że nie muszę restartować sieci, kiedy wprowadzam zmiany we Fritzu, albo resetuję Frytkę po updacie softu - reszta sieci pracuje sobie nadal a tracę tylko połączenie z netem. Przesyłać pliki, grać, oglądać filmy w LAN nadal mogę, jak i drukować dokumenty.


KOCUREK1970, takie wnioski wysnułem po przeczytaniu jednego z Twoich postów:
KOCUREK1970 napisał/a:
sfx napisał/a:
Z czystej ciekawości zapytam czy jeśli sygnał przejdzie przez obecny router tak jak to opisałeś to nie powinien zmaleć, tak jak ma to miejsce aktualnie?

Jeśli masz router jaki masz, to oczywiście to on będzie tym "wąskim gardłem".
Jak podłączysz do dobrego switcha, to router będzie tylko "dawał" internet gdzie potrzeba, a to switch będzie "rządził i dzielił" - i tylko internet pójdzie przez router, a cała reszta ruchu sieciowego - przez switcha.


Z powyższego zrozumiałem, że podłączanie urządzeń pod lan routera wpływa na jego wydajność. Dlatego też lepiej podłączyć to w sposób, w jaki opisujesz: modem-router-switch-urządzenia/switche-switche-kolejne urządzenia.
W takim przypadku to switche biorą na siebie ruch sieciowy, dzielenie, przekierowywanie pakietów, etc. Natomiast router faktycznie wyłącznie dystrybuuje Internet :)

Czy dobrze zrozumiałem? Jezeli nie, to po co switch za routerem, z którego idą 4 skrętki do pomieszczeń?
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 28-01-2017, 21:49   

trustworthy napisał/a:
Czy dobrze zrozumiałem?

Bardzo dobrze zrozumiałeś.
_________________
 
 
trustworthy 
Klikacz

Dołączył: 14 Sie 2015
Posty: 11
Wysłany: 29-01-2017, 10:20   

@KOCUREK1970, mam do Ciebie 2 pytania:
1. Skrzynka na sprzęt - czy coś polecasz, czegoś konkretnie szukać?
2. Czy AP i cały sprzet w salonie mam podpiąć do jednego switcha? Czy sprzęt do switcha, a ap bezpośrednio do drugiego gniazdka, czyli do pierwszego switcha? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Wpływ na prędkości, etc.?
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: