Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
chello light a neostrada 128
Autor Wiadomość
marekw11 
Klikacz

Dołączył: 27 Sie 2005
Posty: 4
Wysłany: 27-08-2005, 11:33   chello light a neostrada 128

Witajcie,

Mam problem bo temt który chcę poruszyć mógłbybyć również w innej kategorii, mam nadzieję że mi to wybaczycie.

Mam aktualnie neostradę 128 za 72 zł. Umowa kończy mi się za ponad miesiąc. Uważam że to b. wysoka cena jednak telekomuna omyłkowo za tą cenę dostarczała mi omyłkowo przez 10,5 miesiąca neostradę 512 :P więc byłem zadowolony. Teraz jednak kiedy przyszedłem przedłużyć umowę na kolejny rok zorientowali się że za dużó mi podawali do domu i obniżyli do włąściwej prędkości, co jak jużwspomniałem przy tej cenie mnie nie satysfakcjonuje.
ZObaczyłem że za raptem 7 zł więcej mogę mieć w UPC 1 MB więc mocno zastanawiam się nad przeniesieniem od złodzieji do firmy dostarczającej mi tv kablową.

ALe zanim to zrobię mam takie pytania:

Neostradę mam podłączoną do stacjonarnego komputera za pomocą kablowego Sagema f@st800. Ponieważ w domu często powstają róznice zdań kto ma zasiąść przed kompem, więc przy pomocy karty WIFI b/g USB podłączałem się sporadycznie na kilkadziesiąt minut tygodniowo średnio z moim firmowym laptopem który ma WIFI wbudowane. Dzięki temu można zażegnać źródło domowych konfliktów ;)

Jeżeli chodzi o chello to informują na stronie UPC że można rozdzielać tylko najdroższą wersję chello. Mam w zwiążku z tym pytanie, nie można bo nie ma takich technicznych możliwości, czy też taki jest po prostu regulamin ? Jeżeli to drugie to czy dotychczasowy sposób przyłączania laptopa do sieci będzie w przypadku chello będzie mógł funkcjonować ?? Czy też technicznie z jakichś względów nie będzie to działać. Drugie pytanie to czy przy takich sporadycznych podłączeniach drugiego komputera, mocno bym się narażał (chodzi o podłączenie go na max 2-3 godzinki w tygodniu na terenie mieszkania) NIe kalkuluje mi się po prostu podłączanie tego łącza jeżeli miałbym wykupić najdroższą i najszybszą wersję.

Proszę o Wasze opinie.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-08-2005, 12:17   

Cytat:
Mam w zwiążku z tym pytanie, nie można bo nie ma takich technicznych możliwości, czy też taki jest po prostu regulamin ?

Tylko regulamin. Jaka sieć by nie była nie da się fizycznie uniemożliwić podziału łącza tak jak nie da się uniemożliwić dzielenia się wodą gazem czy prądem, można to co najwyżej nieco utrudnić np przy pomocy limitu który w przypadku podłączenia całego bloku szybko by się wyczerpał.
Cytat:
Jeżeli to drugie to czy dotychczasowy sposób przyłączania laptopa do sieci będzie w przypadku chello będzie mógł funkcjonować ?
Jeśli dobrze rozumiem masz podłączony jeden komputer bezpośrednio i ten komputer posiada kartę wifi przy pomocy której czasem udostępnia połączenie laptopowi, jeśli tak to będzie to nadal działało.
Cytat:
Drugie pytanie to czy przy takich sporadycznych podłączeniach drugiego komputera, mocno bym się narażał (chodzi o podłączenie go na max 2-3 godzinki w tygodniu na terenie mieszkania) NIe kalkuluje mi się po prostu podłączanie tego łącza jeżeli miałbym wykupić najdroższą i najszybszą wersję.
Najbardziej narażasz się pisząc tu o tym publicznie.

Jednak istnieje rozwiązanie pozwalające korzystać z internetu w kilka osób jednocześnie w tanim pakiecie bez naruszania regulaminu, zamiast udostępniać połączenie sieciowe można udostępnić jedynie usługę terminalową do większości zastosowań to wystarczy a nie narusza regulaminu (wówczas drugi komputer robi jedynie za dodatkowy monitor i klawiaturę do pierwszego na którym pracują dwie osoby jednocześnie).
  marekd@jabberpl.org
 
marekw11 
Klikacz

Dołączył: 27 Sie 2005
Posty: 4
Wysłany: 27-08-2005, 13:32   

Marek napisał/a:

Jeśli dobrze rozumiem masz podłączony jeden komputer bezpośrednio i ten komputer posiada kartę wifi przy pomocy której czasem udostępnia połączenie laptopowi, jeśli tak to będzie to nadal działało.


Dokładnie o to mi chodziło.

Cytat:
Jednak istnieje rozwiązanie pozwalające korzystać z internetu w kilka osób jednocześnie w tanim pakiecie bez naruszania regulaminu, zamiast udostępniać połączenie sieciowe można udostępnić jedynie usługę terminalową do większości zastosowań to wystarczy a nie narusza regulaminu (wówczas drugi komputer robi jedynie za dodatkowy monitor i klawiaturę do pierwszego na którym pracują dwie osoby jednocześnie).


NIe specjalnie się orientuję co to dokładnie oznacza. Jakie ograniczenia ma więc ta usługa terminalowa ??? Czym różni się w normalnym użytkowaniu od sytuacji w której udostępniam połączenie sieciowe?
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-08-2005, 14:36   

Cytat:
NIe specjalnie się orientuję co to dokładnie oznacza. Jakie ograniczenia ma więc ta usługa terminalowa ??? Czym różni się w normalnym użytkowaniu od sytuacji w której udostępniam połączenie sieciowe?

Opiszę więc jak to rozwiązałem u siebie, mam w domu 4 komputery z czego jeden jest to wmiarę nowy i szybki athlon a pozostałe to kolekcja staroci począwszy od laptopa 486 a na p200mmx z 32MB ram kończąc. Aby na wszystkich można było wygodnie pracować połączyłem je w sieć lokalną a na najlepszym komputerze uruchomiłem lokalny serwer ssh tak aby można się tam zalogować z każdego ze starszych komputerów i robić coś siedząc kilka metrów dalej (np w innym pokoju 2 piętra niżej). Każdy ze starych komputerów wymaga do tego jedynie klienta ssh aby się mógł połączyć i własny xserwer aby można było korzystać z dowolnych programów graficznych. Komfort jak na nowym athlonie a jednocześnie można leżeć w łóżku z malutkim ileciutkim 12letnim laptopem. Dodatkowo do internetu podłączony jest tylko jeden komputer więc nie naruszam regulaminu. Inaczej mówiąc roswiązanie stare i sprawdzone (wykorzystywane w świecie uniksów od dziesiątków lat) jednak ssh+zdalnyX to nie jedyna możliwość (choć jeśli na głównym komputerze zainstalowany jest linux lub inny system uniksopodobny jest to najlepsze i najprostsze rozwiązanie) można też wykorzystać vnc lub nawet jakieś windowsowe usługi terminalowe (słyszałem, że też takowe istnieją ale nie miałem z tym nigdy do czynienia więc nie wiem jak się to zachowuje w praktyce i jakie ma wymagania).
  marekd@jabberpl.org
 
marekw11 
Klikacz

Dołączył: 27 Sie 2005
Posty: 4
Wysłany: 27-08-2005, 16:25   

Świat komputerów to jednak dla mnie coś b. skomplikowanego, ale pokaże to mojemu kumplowi który zna się na tym co nieco, może wykuma o co biega i nie będę musiał łamać prawa :)

Pozdr
 
 
clarkkent 
Moderator



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 1664
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-08-2005, 16:28   

Dla mnie wyglada to jak dzielenie lacza, wiec jest to niezgodne z regulaminem... Co z tego, ze kompy masz jako terminale, ale przeciez sciagaja i wysylaja dane do netu. Dla mnie to nieuczciwe podejscie, jezeli mamy trzymac sie regulaminu. A przeciez na tym forum kwestia dzielenia lacza w chello (ponizej chello plus) jest ostro krytykowana przez adminow.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-08-2005, 17:26   

Cytat:
Co z tego, ze kompy masz jako terminale, ale przeciez sciagaja i wysylaja dane do netu.

NIC NIE ŚCIĄGAJĄ z internetu ANI NIE WYSYŁAJĄ jeden z nich nie ma nawet dysku twardego więc gdzie miały by to robić.

Jeśli ktoś woli inaczej może podłączyć sobie dodatkowe klawiatury po usb i dodatkowe monitory (poprzez dwugłową kartę graficzną lub kilka kart graficznych) będzie miał dokładnie to samo.
  marekd@jabberpl.org
 
clarkkent 
Moderator



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 1664
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-08-2005, 21:58   

Rozumiem, ze sa to terminale, ktore zdalnie przejmuja kontrole nad serwerem, wiec wynika z tego, ze w danej chwili mozna korzystac tylko z jednego terminala(wowczas z serwera juz nie). Zastanawiam sie co daje takie udogodnienie (poza dostepem z innego pokoju), skoro w danej chwili z kompa (co za tym idzie z netu), moze korzystac tylko jedna osoba. Jesli kilka osob naraz to przeciez jest generowany o wiele wiekszy ruch w sieci, co w efecie dziala jak lacze podzielone...Czyli jest to juz niezgodne z regulaminem.
Ostatnio zmieniony przez clarkkent 28-08-2005, 00:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 27-08-2005, 23:11   

Cytat:
Rozumiem, ze sa to terminale, ktore zdalnie przejmuja kontrole na serwerem, wiec wynika z tego, ze w danej chwili mozna korzystac tylko z jednego terminala(wowczas z serwera juz nie)

Ale nie rozmawiamy o dosie tylko o prawdziwych systemach operacyjnych, w systemach unixowych (podobno również w nowszych wersjach windowsa) przy jednym komputerze może pracować wiele osób jednocześnie jest to sytuacja normalna i nie jest niczym niezwykłym. Co więcej możliwość jednoczesnej pracy wielu osób na jednym drogim komputerze była jedną z głównych przyczyn powstania w latach 70tych ubiegłego wieku tych właśnie nowoczesnych systemów operacyjnych z których korzystamy dzisiaj. Na przykład u mnie na uczelni do jednego komputera podłączonych jest aż 100 takich terminali graficznych i mimo, że ma on tylko dwa procesory i 4GB ramu nic się nie blokuje i nie zacina.
Warto przy tym wspomnieć, że 100 osób przy jednym komputerze powoduje znacznie mniejsze obciążenie niż 100osób przy 100różnych komputerach (głównie dla tego, że gdy kilka osób korzysta z tego samego programu jest on wczytywany do pamięci tylko raz, oraz tego, że procesor zwykłego komputera przez większość czasu się nudzi a tak jest możliwość efektywniejszego jego wykorzystania).

Myślę, że kwestię wzajemnego nieprzeszkadzania a nawet pomagania wyjaśniłem dość dokładnie jeśli nadal będziesz miał problemy ze zrozumieniem pisz śmiało podam więcej przykładów i wyjaśnień. (i nie kieruj się tym, że jeszcze 3lata temu na komputerze z windowsem mogła pracować tylko jedna osoba a zdalna kontrola wiązała się z zablokowaniem "serwera" teraz już tak nie jest a nawet kiedyś na długo zanim powstał dos istniały już systemy pod którymi było to możliwe, powiem nawet więcej było to sensem ich istnienia)

A o ruch generowany w sieci się nie martw wedle regulaminu o nadmiernym wykorzystaniu łącza decyduje licznik pobranych danych a nie ilość osób siedząca jednocześnie przy komputerze podłączonym do internetu.


Tak przy okazji istnieją jeszcze inne przykłady w których wiele blaszanych puszek połączonych szybką wewnętrzną siecią może zostać podłączonych do taniego pakietu chello bez naruszania regulaminu, np słyszałeś kiedyś o czymś takim jak klaster ?
  marekd@jabberpl.org
 
clarkkent 
Moderator



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 1664
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-08-2005, 00:06   

To w takim razie wyjasnij mi, jesli jest limit pobieranych danych, czemu lacza chello (z wyjatkiem plusa) nie mozna podzielic. Przeciez jedno IP generuje jeden strumien danych...O klastrach slyszalem - nie jest to dla mnie nowy termin.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 28-08-2005, 00:43   

Nie można dzielić ponieważ taki zostało zapisane w regulaminie, nie ja wymyślałem ten regulamin dlatego pozostaje mi tylko domyślać się dlaczego został wprowadzony taki zakaz.
Pierwszą rzeczą która przychodzi mi do głowy jest pomoc techniczna a właściwie pogadanka na partyline, gdyby nie było sztywnych zasad czego nie wolno robić na pewno pojawiły by się zbędne pytania typu jak skonfigurować ruter, albo udostępniłem w windowsie łącze i mi nie chce działać a tak jest spokój (zauważ, że chello plus działa na innej zasadzie tam dostępne są osobne numery ip dla każdego komputera i wymagany jedynie prosty switch którego nie trzeba konfigurować).
Kolejna z oczywistych przyczyn to czysty marketing (samo będziesz miał 3 zewnętrzne numery ip mało znaczy dla potencjalnego klienta, napewno lepsze i bardziej sugestywne jest będziesz mógł podłączyć 3 komputery - ale aby miało to sens w pozostałych pakietach trzeba będzie tego zabronić)
Więcej jednocześnie podłączonych komputerów to też większa szansa, że któryś złapie jakiegoś babola i potem tłumacz dlaczego internet nie działa na żadnym z komputerów mimo, że zarażony jest tylko jeden.
Jak już pisałem nie sposób przewidzieć motywów wprowadzenia zakazu przyczyna może równie dobrze okazać się błaha lub zagmatwana, przy podłączeniu wielu komputerów jednocześnie na słabszym łączu internet będzie działał wolniej na tych komputerach a chcą być postrzegani jako dostawca szybkiego internetu, lub że gdy trzeba będzie się dzielić niskim limitem ludzie będą narzekać, że im nie starcza. Pewnie możliwych przyczyn jest jeszcze znacznie więcej wiadomo tylko, że podjęli taką decyzję i trzeba to uszanować, byćmoże kiedyś zmienią zdanie i zezwolą tak jak kiedyś zabraniali tworzenia publicznie dostępnych serwerów a potem zmienili zdanie (i też były dyskusje co jest już publicznie dostępnym serwerem a co tylko serwerem na własny użytek).
  marekd@jabberpl.org
 
clarkkent 
Moderator



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 1664
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28-08-2005, 10:57   

To teraz wedle Twojego rozumowania, jesli u Ciebie siedzi kilka osob przy necie, to internet bedzie im dzialal wolniej na slabszym laczu, a chello chce byc postrzegane jako dostawca szybkiego internetu. Analogicznie jest z niskim limitem, bo czym wiecej osob korzysta z sieci, tym szybciej limit bedzie wyczerpany, a co za tym idzie, beda narzekac, ze im nie wystarcza. Mozna tez podac przyklad samego marketingu, skoro niektorzy ludzie placa spore pieniadze za chello plus (aby miec 3 kompy w sieci), to dlaczego, jesli jest zabronione dzielenie lacza, chello mialoby sie zgadzac na dostep do sieci wiecej niz jednego uzytkownika naraz (w usludze o slabszym pakiecie), tak jak jest u Ciebie (terminale).
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 28-08-2005, 12:22   

Już pisałem, że niewiadomo co nimi kierowało wprowadzając taki zakaz, z podobnymi sytuacjami niezrozumiałych dla nas zakazów spotykamy się na co dzień, na przykład mamy 10000 darmowych programów oraz kilkanaście bardzo tanich aż tu nagle trafia się nam bardzo drogi więc musimy zdecydować albo za niego płacimy albo nie używamy wcale (ew tylko u kolegi który zapłacił) i motywy dla których autor programu ustalił taką cenę nie są ważne. Stoi przy drodze 30stka mimo, że droga prosta i równa więc albo jedziemy tą drogą nie więcej niż 33 albo wybieramy inną drogę gdzie nie ma ograniczeń i nie ma znaczenia dlaczego jest tu takie ograniczenie a gdzie indziej nie ma.

Wracając do szybkości i limitu to nie ma u mnie z tym problemu wręcz z tego powodu przeszedłem na wiosnę z classic na light, mając tylko jeden komputer podłączony o internetu mimowszystko mniej korzysta się z łącza niż w przypadku gdyby to były 4 różne komputery, tylko na jednym instalowane są programy tylko jeden wymaga stałych aktualizacji (pozostałe mogą być dowolnie dziurawe nikt się tam nie włamie), no i nie ma też różnicy (przynajmniej jeśli chodzi o limit) czy 4 osoby skorzystają jednocześnie czy po kolei.

Aby rozwiać do reszty twoje wątpliwości dodam że pytałem czy tak wolno (w końcu do komputera podłączona jest dodatkowa druga sieć wewnętrzna a różnica między udostępnia a nie udostępnia jest tylko na jednym bicie w pamięci ulotnej konkretnie to w /proc/sys/net/ipv4/ip_forward gdyby nie było wolno podłączył bym drugą kartę graficzną i postawił drugi monitor w pokoju za ścianą) i nie ma z tym problemu nikt nawet przez chwile się nie zastanawiał jeśli nie naruszasz regulaminu możesz sobie u siebie w domu robić co chcesz. Choć przyznaję ze mało kto słyszał o stosowanym wtedy przezemnie rozwiązaniu (w końcu był rok 2003 i linux nie był wtedy tak popularny jak dzisiaj a wielu ludzi traktowało go jak taki trochę inny windows którego nie wiadomo czym się je nie zdając sobie sprawy z całego mnóstwa różnych rzeczy których w windowsach nigdy nie było, dlatego chwaliłem im się tym gdzie się tyko da) .
  marekd@jabberpl.org
 
clarkkent 
Moderator



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 12 Cze 2005
Posty: 1664
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-08-2005, 00:53   

Zakaz w regulaminie jest dla mnie niezrozumialy, skoro pozwalaja udostepniac lacze w taki sposob jak opisales, a juz nie wolno podzielic go za pomoca switcha(routera) lub ICS. Sam mowisz, ze roznica jest w jednym bicie pamieci. Dla mnie to po prostu paradoks, albo chora polska rzeczywistosc. Czym tak na prawde kierowano sie przy takim zapisie w regulaminie, chyba pozostanie niewyjasnione. A tak a propo: Polak zawsze potrafi... :D
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 29-08-2005, 01:14   

Cytat:
skoro pozwalaja udostepniac lacze w taki sposob jak opisales,
Wyjaśnijmy to w końcu raz na zawsze łącza udostępniać nie pozwalają i to w żaden sposób.

Z resztą nie są jedynym dostawcą internetu nie pozwalającym dzielić łącza, za to nikt nigdy zarówno u nas jak i gdziekolwiek indziej na świecie nie zabraniał korzystania z jednego komputera przez wiele osób jednocześnie.
  marekd@jabberpl.org
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: