Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
TV z Vectry - czy i jak zawalczyc z vectrą o jakość obrazu?
Autor Wiadomość
covo 
Klikacz

Dołączył: 11 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: 21-01-2013, 03:13   TV z Vectry - czy i jak zawalczyc z vectrą o jakość obrazu?

ufam, że wyjasnicie moje watpliwosci, tym bardziej,że sa proste, jestem zielony "w te klocki" :)
U mnie tv do tej pory byla zwykla kablowka.
Od wczoraj: telefon, internet i tv z vectry. Do tego - dekoder STB HD VECTRA-3830CD.

To zapewne znacie
jest jakas ograniczona ilosc kanalow, ktore nadal mozna ogladac tradycyjnie, czyli wybierac pilotem tv po zwyklym wlaczeniu telewizora, bez udzialu dekodera (wylaczony). Ale zdecydowana wiekszosc kanalow jest do ogladania z uzyciem tylko dekodera i jego pilota. A te kanaly, ktore daje sie ogladac bez dekodera, tradycyjnie - takze sa w puli kanalow do ogladania przez dekoder. Czyli wypada juz wszystko ogladac przez dekoder.

pytanie 1
dlaczego pewne kanaly sa mozliwe do ogladania i tradycyjnie (bez dekodera), i takze poprzez dekoder? One sa i "cyfrowe", i "analogowe"?
Czegos oczywiscie nie rozumiem... Np.: jaki "status technologiczny" ma w Vectrze chocby TVP 1, skoro jest do ogladania i poprzez dekoder, i tradycyjnie, przy wylaczonym dekoderze? tvp 1 jest zapewne cyfrowym przekazem, wiec po co "puszczaja" i w dekoder, i w tradycyjna metode ogladania.

pytanie 2 - NAJWAZNIEJSZY PROBLEM - JAKOŚĆ OBRAZU
kazdy kanal tv, ktory moge ogladac i poprzez dekoder vectry, i nadal tradycyjnie (czyli omijam dekoder) - ma ewidentnie gorszy obraz gdy jest z dekodera, porownanie jest natychmiastowe, zero pomyłki. Obraz "z dekodera" jest jakby lekko ciemniejszy, bardziej miekki, kolory wyprane, kontrast kiepski, czern szarawa, biel brudna.

O co chodzi?
Dlaczego w ogole WSZYSTKIE kanaly ogladane via dekoder maja przygaszony w barwach obraz, kontrast,biel/czern kiepskiej jakosci?
Dlaczego kanal ogladany tradycyjnie, z ominieciem dekodera, jest lepszy jakosciowo od samego siebie ogladanego via dekoder?

Jak zawalczyc z vectra o jakosc? W koncu vectra miala dostarczyc tv cyfrowa i lepsza jakosciowo niz dotychczasowa zwykla kablowka z UPC...
 
 
jutek 
easy master

Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 26
Wysłany: 21-01-2013, 05:18   

Odnośnie jakości obrazu, to po prostu taka już jest jakość TV "cyfrowej" Vectry, która to jakość znacznie się pogorszyła po modernizacji w maju 2012, kiedy to Vectra poupychała zbyt dużo kanałów na poszczególnych częstotliwościach i zaczęła stosować zbyt dużą kompresję (wprowadzenie słynnych już transkoderów). Powszechne narzekania na ten fakt można poczytać na forum oficjalnego profilu Vectry na Facebooku: http://www.facebook.com/cyfrowavectra Nic się nie zawalczy, będą tylko zwodzić, pozostaje się przyzwyczaić lub zmienić operatora.
 
 
covo 
Klikacz

Dołączył: 11 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: 21-01-2013, 10:24   

jutek napisał/a:
Odnośnie jakości obrazu, to po prostu taka już jest jakość TV "cyfrowej" Vectry

rozumiem, co napisales, dzieki;
ale dla prezyzji: czy takie upchanie kanalow metoda kompresji - jak piszesz - nie powinno dawac w obrazie efektow podobnych do wystepujacych w nadmiernie skompresowanych filmach chocby w kontenerze avi/xvid, czyli jakies makrobloki,artefakty, ewidentne upakowanie informacji o video? A tego efektu w obrazie vectry nie ma. Mozna powiedziec, ze obraz jest gładki, ale za to kiepski co do nasycenia kolorow (wyblakle), kontrastu, swiatla, jest "wyprany" - o wiele gorszy od tradycyjnej kablowki (mialem dotad upc).
No ale zakladam, że to Ty sie znasz, a nie ja, wiec wierzę, ale dopytuje.

Jeszcze jedno:
pytalem tez o powod takiej roznicy: kiepska, o wiele gorsza jakosc obrazu w kanale ogladanym z dekodera w porownaniu z dokladnie tym samym kanałem ogladanym "ze sciany", z ominieciem dekodera (pewna porcja programow-kanalow jest tak rozprowadzana).
Czym te kanaly technicznie roznia sie?
Ta roznica jakosci jakos zgadza sie z tym, o czym piszesz?
 
 
harnaś 2145 
easy master

Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 44
Skąd: szczecin
Wysłany: 21-01-2013, 10:55   

Mam tv.cyfrową upc polska. Czy telewizja cyfrowa upc polska ma lepsza jakosc kanałów niż telewizja cyfrowa vectra. Prosze was o szybką odpowiedż. Dziękuje Harnaś 2145.
 
 
 
jutek 
easy master

Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 26
Wysłany: 21-01-2013, 11:39   

harnaś 2145 napisał/a:
Mam tv.cyfrową upc polska. Czy telewizja cyfrowa upc polska ma lepsza jakosc kanałów niż telewizja cyfrowa vectra.


Odpowiedź brzmi: tak.

[ Dodano: 21-01-2013, 11:48 ]
covo napisał/a:
jutek napisał/a:
Odnośnie jakości obrazu, to po prostu taka już jest jakość TV "cyfrowej" Vectry

rozumiem, co napisales, dzieki;
ale dla prezyzji: czy takie upchanie kanalow metoda kompresji - jak piszesz - nie powinno dawac w obrazie efektow podobnych do wystepujacych w nadmiernie skompresowanych filmach chocby w kontenerze avi/xvid, czyli jakies makrobloki,artefakty, ewidentne upakowanie informacji o video? A tego efektu w obrazie vectry nie ma. Mozna powiedziec, ze obraz jest gładki, ale za to kiepski co do nasycenia kolorow (wyblakle), kontrastu, swiatla, jest "wyprany" - o wiele gorszy od tradycyjnej kablowki (mialem dotad upc).
No ale zakladam, że to Ty sie znasz, a nie ja, wiec wierzę, ale dopytuje.

Jeszcze jedno:
pytalem tez o powod takiej roznicy: kiepska, o wiele gorsza jakosc obrazu w kanale ogladanym z dekodera w porownaniu z dokladnie tym samym kanałem ogladanym "ze sciany", z ominieciem dekodera (pewna porcja programow-kanalow jest tak rozprowadzana).
Czym te kanaly technicznie roznia sie?
Ta roznica jakosci jakos zgadza sie z tym, o czym piszesz?



Nie jestem ekspertem od tego, mogę Ci napisać na podstawie tego, co ludzie piszą na forach, że tak, to że obraz jest kiepski co do nasycenia, kontrastu, światła itp. to również jest wina vectrowych transkoderów. Sygnał analogowy (oglądany z pominięciem dekodera) zapewne przez rzeczone transkodery nie przechodzi.
 
 
covo 
Klikacz

Dołączył: 11 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: 21-01-2013, 12:08   

harnaś 2145 napisał/a:
Mam tv.cyfrową upc polska. Czy telewizja cyfrowa upc polska ma lepsza jakosc kanałów niż telewizja cyfrowa vectra. Prosze was o szybką odpowiedż. Dziękuje Harnaś 2145.

zanim wszedlem w vectre - mialem aster-upc. Tez z dekoderem. tv lepsza.
Musialem wziac vectre, bowiem w tym budynku, w ktorym mieszkam, upc nie zaklada internetu (!). vectra potrafila zalozyc internet - upc gadalo, ze ze śmakich owakich powodow nie sa w stanie zalozyc sieci.
Chociaz uwaga: upc napisalem, ze lepsze, ale... lekko wycofam sie. Obraz w kanalach upc tez nie jakis cud, mieli kanaly, ktore juz w analogu byly u nich tak "makroblokowe", czyli skompresowane, że do śmiechu doprowadzalo. Ale najogolniej - opisujac wrazenie z calosci kanalow - nie bylo takiego spadku kontrastu/nasycenia barw/jasnosci, jak jest w vectrze...
 
 
wertyks 
light master

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Wrz 2005
Posty: 128
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-01-2013, 12:42   

W zeszłym roku jeszcze miałem Vectre,
potwierdzam, że TV maja zdecydowanie gorszej jakości od UPC, "cyfrowa" była na tyle gorsza, że dekoder leżał... w szafie :)
Natomiast mieli trochę stabilniejszy internet, w Vectrze nie musiałem czekać np na youtube, w upc nawet w jakości 480 często nie mam płynności.
 
 
covo 
Klikacz

Dołączył: 11 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: 21-01-2013, 13:42   

wertyks napisał/a:
W zeszłym roku jeszcze miałem Vectre,
potwierdzam, że TV maja zdecydowanie gorszej jakości od UPC, "cyfrowa" była na tyle gorsza, że dekoder leżał... w szafie :)

u mnie z upc dekoder moze nie lezal w szafie, za to (prawie) w ogole nie byl uzywany, bowiem akurat te kanaly, ktore byly potrzebne, byly w analogu, a reszte uznano za nieobecne :) rowniez dlatego, ze pilot dekodera byl max nieporeczny.
 
 
kvs 
Moderator


Pomógł: 43 razy
Dołączył: 09 Mar 2005
Posty: 1586
Skąd: Mokotów / Białołęka
Wysłany: 21-01-2013, 20:10   

Na profilu vectry Na facebooku można znaleźć forum techniczne. Ludzie tam na okrągło narzekają na jakość kanałów SD z dekodera. Praktycznie nie ma dnia. Lektura jest bardzo obszerna i to co ludzie tam piszą jest prawdą, sam widziałem na własne oczy jakość odbioru kanałów SD Vectry i woła to o pomstę do nieba. Na dużym telewizorze oglądanie tego jest wątpliwą przyjemnością. Jest to globalnie występujące zjawisko.
_________________
 
 
kubawojcik 
light master

Dołączył: 01 Paź 2012
Posty: 109
Wysłany: 22-01-2013, 12:49   

Moi rodzice mają Vectre i będąc u nich nie zauważam jakiejś tragedii przy SD.
Teściowie też mają i nie widzę żeby była tragedia.

Ich sprzęty to dekodery HD podłączone przez HDMI do TV LCD 37" i 40".

Żeby nie było że jakiś fanboy jestem to sam mam UPC :D
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 22-01-2013, 15:06   

kubawojcik, jakość u jednego i u drugiego operatora jest słaba (z powodu kilkukrotnej stratnej kompresji tego samego materiału) więc ciężko oceniać mając taki materiał do porównań.

Jeśli już chcesz do czegoś porównywać to do naziemnej tv cyfrowej albo do tego co odbiera się bezpośrednio z satelity (tam też nie ma rewelacji ze względu na niski bitrate ale przynajmniej nie ma wielokrotnej rekompresji).
  marekd@jabberpl.org
 
Yaper 
light master

Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 76
Skąd: Głowno<->Warszawa
Wysłany: 24-01-2013, 13:16   

Covo, przede wszystkim powinieneś zacząć od tego jak masz ten dekoder Vectry podłączony do TV. Przez EURO czy przez HDMI. Wyprane kolory i słaby kontrast to częsta przypadłość przy podłączeniach analogowych (EURO, chinch).

Jeżeli takie cuda dzieją sie przy dekoderze podłączonym przez HDMI. To całe szczęście, że nie uległem pokusie i nie przeszedłem z UPC do Vectry.
_________________
 
 
kvs 
Moderator


Pomógł: 43 razy
Dołączył: 09 Mar 2005
Posty: 1586
Skąd: Mokotów / Białołęka
Wysłany: 24-01-2013, 16:45   

Jeśli nie chcesz oglądać kanałów SD w jakości gorszej jak Youtube 360p to lepiej od vectry trzymaj się zdala. Oni kuszą ceną i na tym kończy się ich zaleta.
_________________
 
 
covo 
Klikacz

Dołączył: 11 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: 25-01-2013, 21:45   

kubawojcik napisał/a:
Moi rodzice mają Vectre i będąc u nich nie zauważam jakiejś tragedii przy SD.

rzuc okiem na moj root post: ja pisze o fatalnej jakosci obrazu w HDTV, przez dekoder, nie SD; SD w vectrze jakos zasadniczo nie rozni sie od SD np. w upc i jak na garbatego - moze byc. U mnie chodzi o efekt taki: w upc obraz przez ich dekoder byl jednak zdecydowanie lepszy niz teraz przez dekoder vectry, skad emituja obraz szmatę. Czyli tv cyfrowa z vectry jest jednak gorsza niz z upc. A czy upc jest ok... Oczywiscie, ze nie. Z rozbawieniem widzialem makrobloki na wielu kanalach SD w upc, jakby filmy kompresowali dociskajac kolanem do podlogi.
tv cyfrowa dystrybuowana przez "operatorow" w PL, to max hucpa.

[ Dodano: 25-01-2013, 21:48 ]
Yaper napisał/a:
Covo, przede wszystkim powinieneś zacząć od tego jak masz ten dekoder Vectry podłączony do TV. Przez EURO czy przez HDMI. Wyprane kolory i słaby kontrast to częsta przypadłość przy podłączeniach analogowych (EURO, chinch).

Jeżeli takie cuda dzieją sie przy dekoderze podłączonym przez HDMI. To całe szczęście, że nie uległem pokusie i nie przeszedłem z UPC do Vectry.

podlaczenie jest przez HDMI.
Oczywiscie nie przechodz do vectry, to tandeciarze, gorzej niz upc, poza tym - to ich BOK...

[ Dodano: 29-01-2013, 20:48 ]
Marek napisał/a:
kubawojcik, jakość u jednego i u drugiego operatora jest słaba (z powodu kilkukrotnej stratnej kompresji tego samego materiału) więc ciężko oceniać mając taki materiał do porównań.

Jeśli już chcesz do czegoś porównywać to do naziemnej tv cyfrowej albo do tego co odbiera się bezpośrednio z satelity (tam też nie ma rewelacji ze względu na niski bitrate ale przynajmniej nie ma wielokrotnej rekompresji).

no to w takim razie prosba moja o fachowy komentarz do przyslanej mi nastepujacej odpowiedzi vectry w sprawie kiepskiej jakosci obrazu we wszystkich ich kanalach:

"Jakość obrazu jest taka jaką otrzymujemy od nadawców tych kanałów z satelit. "

Dlaczego podejrzewam,ze to bzdurna odpowiedz? co tutaj nie jest prawdą?
I dalej: co, z kanalem przejetym z satelity, robia dodatkowo zanim pchna w kabel,że wizja traci na jakosci? jesli ktos wie w dwoch slowach cos bardzo konkretnego - bede zobowiazany (bo najogolniej,że "kompresuja", to czytamy w watku, ale...)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: