Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wydajny router do domu?
Autor Wiadomość
Solos 
light master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-12-2012, 20:11   Jaki wydajny router do domu?

Witam,

Mam w domu na razie Thomsona TWG870.

W chwili obecnej mam do niego podłączone cztery urządzenia przez kable Cat 5e (wyjście 1: kabel do PC; wyjście 2: kabel do switcha, a dalej kablami do TV, PS3 i odtwarzacza multimedialnego Xtreamer) i trzy przez WiFi (dwa smartfony i tablet).

Planuję zakupić niedługo dysk NAS. Oprócz słabego zasięgu WiFi zauważyłem, że transfer danych po kablu np. filmu w jakości HD z kompa do odtwarzacza multimedialnego jest różny i waha się od 40MB/s do 115MB/s. To jest transfer po LANie więc nie mam pojęcia dlaczego jest tak różny na łączach gigabitowych po obu stronach i kablu Cat 5e. Myślę, że to może być wina routera - dobrze mi się zdaje?

Niemniej jednak - jeśli dobrze myslę, że to wina routera, to zacząłbym walczyć z UPC o wymianę go na modem i kupiłbym sobie jakiś routerek zdolny obsłużyć tak dużą liczbę urządzeń i duże transfery po LANie po kablu, tym bardziej, że planuję zakup NAS-a.

Myślałem o dwóch modelach: Netgear WNDR4500 (N900) i Draytek Vigor 2130n.

Po pierwsze chciałbym Was prosić o utwierdzenie (bądź zaprzeczenie) jako to router jest winny tak zmiennym transferom danych po LANie?

Po drugie mam prośbę o pomoc w wyborze routera. Który z tych dwóch byście wybrali i dlaczego? Będę wdzięczny również za opinie właścicieli tych routerów. Przyznam, że interfejs Netgeara wydaje się być dużo bardziej intuicyjny, a ja jakimś specem w dziedzinie sieci nie jestem :)
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 31-12-2012, 20:48   

Solos napisał/a:
transfer danych po kablu np. filmu w jakości HD z kompa do odtwarzacza multimedialnego jest różny i waha się od 40MB/s do 115MB/s. To jest transfer po LANie więc nie mam pojęcia dlaczego jest tak różny na łączach gigabitowych po obu stronach i kablu Cat 5e. Myślę, że to może być wina routera - dobrze mi się zdaje?

Nie, żle Ci się wydaje
Nie myl pojęć gigabity z gigabajtami......a megabajtów z megabitami...
115 MB/s (megabajta, gdzie MB to megabajty a Mb to megabity), to dokładnie prawie 1 gigabit a dokładnie 920 megabita, a więc wszystko działa na granicy maxymalnych wartości
Poza tym te zmienne wartości w Lanie wynikają z tego, że masz tyle gratów podpiętych do sieci i w różnych momentach masz różne zapotrzebowanie na przesył (transfer), musiałbyś to sprawdzić odłączając totalnie wszystko i zostawiając tylko to na czym będzie pomiar
Solos napisał/a:
Myślałem o dwóch modelach: Netgear WNDR4500 (N900) i Draytek Vigor 2130n

i tu i tu masz panel sterujący po polsku
O ile dobrze wyczytałem to Vigor ma wifi TYLKO w paśmie N, i Bóg raczy wiedzieć czy połączy się z wlanem w B i G (połączyć to pewnie i da radę, ale z wydajnością będzie lipa), gdzieś trafiłem na opinię, że Vigor to strasznie kapryśny sprzęt, że jak się coś pokitrasi w routerze, albo trzeba go zresetować hard resetem....to musisz na nowo wszystko ustawiać, bo nie działa prawidłowo i do końca dobrze przywrócenie ustawień z pliku z dysku :shock: :?
Solos napisał/a:
Będę wdzięczny również za opinie właścicieli tych routerów

I tutaj może być problem, bo cena spooora za taki sprzęt, a większość nie potrzebuje TAKIEGO sprzętu, bo im starcza routerek za 100-150 zł....ja za swojego Netgeara 3700 v2 dałem coś koło 350 zł z przesyłką
Solos napisał/a:
tym bardziej, że planuję zakup NAS-a.

;) to witamy w klubie
_________________
Ostatnio zmieniony przez KOCUREK1970 31-12-2012, 21:15, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
ralf 
ultra master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Cze 2005
Posty: 911
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 31-12-2012, 21:02   

Przecież 3700 v2 z OpenWrt miażdzy pod każdym względem tego Vigora.
  ralf
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 01-01-2013, 13:03   

ralf napisał/a:
Przecież 3700 v2 z OpenWrt miażdzy pod każdym względem tego Vigora.

No tak tylko nie każdy sobie poradzi z tym softem...... ;)
Bardziej bezpieczne będzie Gargoyle PL :mrgreen:
_________________
 
 
mateush 
Klikacz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Sty 2013
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-01-2013, 11:50   

Bierz wndr4500, super wifi, mega mocny procek i dużo ramu. Można go kupić już za 460 zeta, nie mało ale starczy na lata i napewno nie zawiedzie. Tak wsumie to kabel cat6 jest standardem gigabita. Ja mam to tak połączone TV > hdmi > player > cat6 > router > cat6 > NAS i wszystko pięknie śmiga.

PS. Polecam NASy synology, świetny sprzęt, rewelacyjne forum wsparcia pronas :)
 
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 02-01-2013, 16:33   

Solos, powinieneś przeprojektować sobie trochę sieć. Nie wiem jakiego masz switcha, ale jest duża szansa na to, transfer zamknięty w jego obrębie będzie szybszy niż w sytuacji, kiedy ma przechodzić przez Thomsona. Ja bym podłaczył urządzenia nie wymagające super szybkiej transmisji do Thomsona, a resztę do switcha. Np. 1 - TV, 2 - WiFi, 3 - switch, do którego podpiąłbym PC, PS3, Xtreamer i NAS.

Z jednostkami jak wspomniał KOCUREK1970 pewnie zamieszałeś... nie wiem w końcu czy miałeś na myśli megabity, czy megabajty. Podejrzewam, że chodziło ci jednak o megabity Mb/s, bo osiąganie 115 MB/s = 920 Mb/s choć możliwe nie jest tak wcale łatwo uzyskać. Zakładam więc, że to było 40-115 Mb/s. Rzeczywiście to nie jest zbyt szybko. Na prędkość oprócz wydajności samego Thomsona może mieć wpływ wiele czynników. Być może któreś z twoich urządzeń źle wynegocjowało sobie duplex w sieci LAN (najlepiej ustawić na sztywno full, ewentualnie half). Pamiętaj też, że same urządzenia jak twój PC, czy xtreamer może się zwyczajnie nie wyrabiać, żeby przesyłać w prędkościach prawie-gigabitowych. Czasem zmiana protokołu przesyłania (np. z windows share na ftp) może pomóc.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 02-01-2013, 21:27   

bulek napisał/a:
Solos, powinieneś przeprojektować sobie trochę sieć. Nie wiem jakiego masz switcha, ale jest duża szansa na to, transfer zamknięty w jego obrębie będzie szybszy niż w sytuacji, kiedy ma przechodzić przez Thomsona

Ale Thomson ma LAN GIGABITOWY, więc nie powinno być z tym problemu, i możemy przyjąć, że ten Jego switch też jest 1 Gb
Choć jak ktoś dał za to 80 zł (bez urazy) no to o czym tu mówić, ja za samego switcha dałem 199 zł jak pojawił się tylko na rynku, router to 350 zł, Devolo pawerline 500 Mb smart+ dałem prawie 200 zł :mrgreen: (fart aukcyjny, bo sprzedający nie potrafił tego ustawić by działało)
Ja mam tak-
-modem kablowy i z routerem połączenie zestawione na 1 Gbita.
-WNDR 3700 v2 i do niego podpięty komp żony na 1 Gbita, i drugi kabel idzie do pawerline Devolo 500 Mbita smart+,
-na drugim końcu mieszkania ten drugi Devolo podpięty do switcha Netgear GS 108 GIGABIT i podpięte 3 kompy, NAS Netgear Stora, voip Linksys PAPT, odtwarzacz multimedialny Ferguson Ariva
i wszystko śmiga na maxymalnych wartościach jakie w danej chwili są możliwe
_________________
 
 
Solos 
light master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-01-2013, 21:40   

bulek, nie bardzo mogę zrobić tak, jak mówisz. Wejście UPC do mieszkania mam w garderobie i stamtąd mam pociągniętę kable Cat 5e w ścianach do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. W tej chwili jeden kabel z routera idzie do gniazdka nr 1 w ścianie (sypialnia: tam stoi komp). Drugi kabel z routera idzie do gniazdka nr 2 w ścianie (salon: tam stoi switch, a do niego wpięte są TV, PS3 i Xtreamer). NAS-a chciałem postawić w garderobie obok routera i podpiąć go do routera.

Dlaczego transfer w obrębie switcha miałby być szybszy niż w przypadku, gdyby miało to iść przez Thomsona?

Z jednostkami oczywiście mi się pomyliło. Chodziło o megabity, nie o megabajty :oops:

Switch mam Netgear GS105GE.
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 02-01-2013, 22:21   

A możesz te wszystkie graty podpiąć "na sucho" w jednym pokoju omijając kable w ścianach i wtedy popróbować
Solos napisał/a:
Dlaczego transfer w obrębie switcha miałby być szybszy niż w przypadku, gdyby miało to iść przez Thomsona?

Bo switch zajmuje się wtedy tylko ruchem sieciowym wewnątrz sieci i tylko tych sprzętów bezpośrednio pod niego podpiętych a i odcinki kabli są dużo krótsze, a przez Thomsona to nie dość, że musi obsłużyć ruch po LAN to i jeszcze mu WAN (internet) dochodzi, czyli musi robić więcej niż switch i jeszcze piszesz, że wifi też masz odpalone, po prostu Thomson musi się bardziej napracować
_________________
 
 
bulek 
ultra master

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 865
Skąd: 3city
Wysłany: 07-01-2013, 18:23   

Solos napisał/a:
Dlaczego transfer w obrębie switcha miałby być szybszy niż w przypadku, gdyby miało to iść przez Thomsona?

W zasadzie KOCUREK1970 większość wyjaśnił. Ja nie mam Thomsona, więc trudno mi się wypowiadać na jego temat, ale tyle złych opinii o nim tu widziałem, że trudno być pewnym co do jego wydajności. Router nie powinien właściwie spowalniać działania wbudowanego switcha, bo przy transferze w obrębie LAN cała jego funkcjonalność routera nie jest wykorzystywana.

Rzeczywiście nie masz jak zmienić w prosty sposób konfiguracji. Mógłbyś natomiast wykonać kilka testów, które być może wskazałyby na "najsłabsze ogniwo":
- Przypięcie PC do switcha w salonie i testowanie transferu
- Przypięcie Xtremeare do switcha w sypialni i testowanie transferu
- Podpięcie PC i Xtreamera kablem bezpośrednio. Tu może się zdarzyć (jeśli porty nie obsługują tego automatycznie) specjalny kabel crossover.

Jeśli w trzecim teście będziesz miał te same osiągi, to najwyraźniej ograniczeniem twojego transfery w LAN jest albo PC, albo Xtreamer. Kiedy kupisz NAS być może będziesz miał okazję przekonać się który z tych dwóch.
 
 
Solos 
light master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-01-2013, 22:31   

Na razie jutro przychodzi technik z UPC wymienić mi Thomsona na modem bez WiFi. Mam nadzieję, że będzie miał Cisco EPC3212. Wkurzyłem się tylko, że Pani na infolinii powiedziała, że wizyta technika będzie kosztować mnie 50zł. Na nic zdały się tłumaczenia, że Thomson nie daje mi publicznego IP na kompie, a takie coś UPC gwarantuje. No nic, przeboleję jakoś te 50zł.

Zamówiłem też router Netgear WNDR4500. Mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania. Mocno też się zastanawiałem nad Linksysem E4200, podobno ma nawet lepszy zasięg niż WNDR4500, ale ostatecznie zdeydowałem się na Netgeara.

NAS-a planuję kupić Synology. Jakie macie transfery do i z NASa? Boję się niskich transferów, rzędu kilkunastu MB/s (megabajtów na sekundę).
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 08-01-2013, 01:31   

Solos napisał/a:
Zamówiłem też router Netgear WNDR4500.

No to kolega zdrowo pocisnął :mrgreen:
Solos napisał/a:
NAS-a planuję kupić Synology

No to szykuj kasiorkę.....-będzie bolało
Solos napisał/a:
Jakie macie transfery do i z NASa? Boję się niskich transferów, rzędu kilkunastu MB/s (megabajtów na sekundę).

Ja miałem DS 109j i powiem szczerze, że woda z kranu mi szybciej leciała
Jak chcesz mieć dobre/szybkie transfery to musisz wydać co najmniej 1000-1500 zł zł na serwerek i pamiętaj by koniecznie w nazwie miał+ (plus+ bo można w nich dokładać pamięć), a tym samym jeszcze bardziej zwiększać transfery
Ja polecam DS 713+
_________________
 
 
Solos 
light master

Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 56
Skąd: Warszawa
Wysłany: 08-01-2013, 06:19   

KOCUREK1970 napisał/a:
No to kolega zdrowo pocisnął :mrgreen:


Pomyślałem, że lepiej kupić coś dobrego na lata, niż coś co by zaraz było stare lub za wolne. Biorąc pod uwagę ilość sprzętów podłączonych do sieci nie chcę, żeby to router był słabym ogniwem.

KOCUREK1970 napisał/a:
Ja miałem DS 109j i powiem szczerze, że woda z kranu mi szybciej leciała. Jak chcesz mieć dobre/szybkie transfery to musisz wydać co najmniej 1000-1500 zł zł na serwerek i pamiętaj by koniecznie w nazwie miał+ (plus+ bo można w nich dokładać pamięć), a tym samym jeszcze bardziej zwiększać transfery
Ja polecam DS 713+


Myślałem o DS213, zależy mi na RAID1 dla bezpieczeństwa danych. Tak naprawdę, to wolałbym jakiś taki zewnętrzny dwudysk pod USB 3.0, ale nie ma takich :(

P.S. Na razie po wymianie Thomsona na Cisco EPC3212 mam same problemy z netem :( Zachciało mi się zmian :(
 
 
kowal-dr 
light master


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Lut 2012
Posty: 139
Wysłany: 10-01-2013, 10:41   

Jakie problemy? Możesz uściślić?
_________________
 
 
KOCUREK1970 
chello guru


Pomógł: 67 razy
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 5625
Skąd: a żebym to ja wiedział:)
Wysłany: 10-01-2013, 14:12   

Solos napisał/a:
Pomyślałem, że lepiej kupić coś dobrego na lata, niż coś co by zaraz było stare lub za wolne. Biorąc pod uwagę ilość sprzętów podłączonych do sieci nie chcę, żeby to router był słabym ogniwem.

Bardzo dobre podejście.
Solos napisał/a:
Myślałem o DS213, zależy mi na RAID1 dla bezpieczeństwa danych. Tak naprawdę, to wolałbym jakiś taki zewnętrzny dwudysk pod USB 3.0, ale nie ma takich

Welland TERA ME-280J, co prawda obsługuje tylko dyski 2,5 cala, i usb 2.0 ale resztę ma to co dokładnie potrzebujesz
Cytat:
Na razie po wymianie Thomsona na Cisco EPC3212 mam same problemy z netem Zachciało mi się zmian

Ale sam w innym wątku piszesz, że to wina TWOJEGO kompa a nie UPC, podłączyłeś firmowego kompa i jest all ok
http://forum.mediaswiat.p...p=110468#110468
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: