Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
CO potrzebne do podziału?
Autor Wiadomość
jawoks 
light master

Dołączył: 16 Gru 2004
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-12-2004, 21:23   CO potrzebne do podziału?

Witam wszystkich chciałbym zakupić chello light :/ poniewaz siec lokalna w ktorej jestem sie rozpada :( I odrazu pytanko:
Jak podzielić chello? czy sa z tym problemy? Co jest potrzebne do podziału?

Nie wiem jak jest w chello czy wystarczy zwykły switch czy trzeba zakupić router (co do routera to jestem zainteresowany tanim i dobrym D-Linkiem DI-604)

I czy internet jest przypisywany do karty sieciowej (MAC karty)?

Z góry dziękuje za odpowiedzi
 
 
Jacek 
Administrator


Pomógł: 45 razy
Dołączył: 31 Paź 2004
Posty: 1441
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16-12-2004, 22:20   Re: CO potrzebne do podziału?

jawoks napisał/a:
Jak podzielić chello? czy sa z tym problemy? Co jest potrzebne do podziału?

Ekhm. chello light nie można dzielić ;)
jawoks napisał/a:
Nie wiem jak jest w chello czy wystarczy zwykły switch czy trzeba zakupić router (co do routera to jestem zainteresowany tanim i dobrym D-Linkiem DI-604)

Ale gdybyś wybrał chello plus :roll: to, można udostępnić połącznie na 2 sposoby:
1. komputer, który jest włączony 24/7 i który udostępnia połączenie dla innych komputerów
2. router sprzętowy, który obsługuje protokół DHCP (dynamiczne przypisanie adresu IP) oraz posiada możliwość przypisania adresu MAC na stałe.
jawoks napisał/a:
I czy internet jest przypisywany do karty sieciowej (MAC karty)?

Już nie (z tego co niektóre osoby sprawdzały). Jest on przypisany do MAC adresu modemu. Ponieważ sam tego nie sprawdzałem, stąd tylko powtarzam za inną osobą.

Jacek
 
 
jawoks 
light master

Dołączył: 16 Gru 2004
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16-12-2004, 23:18   modemik?

hymm nie wiedzialem ze jest jakis modem :? muglbys mi wytlumaczyc o co tu chodzi myslalem ze dostaje kabelek bezposrednio to karty sieciowej a tu jest jakis modem :/ czyli sadze ze:
------internet------moj dom-----modemik----------karta sieciowa w moim kompie??
 
 
FlashMan 
classic master


Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 157
Skąd: Szczecin
Wysłany: 16-12-2004, 23:34   

Dokladnie, modem (w uproszczeniu) jest po to zeby przetlumaczyl sygnal z kabla od ktorego masz doprowadzony do mieszkania (a wiec i do budynku) na sygnal rozumiany przez karty sieciowe. Bez tego nie zadzialalby internet, nawet nie byloby mozliwosci dopiecia go do karty sieciowej z racji innych wtyczek i kabli.

A w sieci LAN (siec lokalna) - w calej sieci jest uzyty ten sam kabel stad nie jest potrzebny zaden modem.

Mniej wiecej rozumiesz? :)
_________________
 
 
jawoks 
light master

Dołączył: 16 Gru 2004
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 17-12-2004, 08:55   modemik

Dzienki juz zrozumialem :)
 
 
yes2mike 
Klikacz

Dołączył: 13 Gru 2004
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-12-2004, 14:07   Re: CO potrzebne do podziału?

Jacek napisał/a:

Już nie (z tego co niektóre osoby sprawdzały). Jest on przypisany do MAC adresu modemu. Ponieważ sam tego nie sprawdzałem, stąd tylko powtarzam za inną osobą.


To ja tak troche OFF topic ;)

A to Ci frajda 8) Jakis rok temu nagle przestal mi dzialac net (cos tam sie pingowalo), wiec po 4 dniach zaczalem dzwonic do shitdesk'u... Po 15 minutach w koncu odebrala jakas 'madra' glowa i zaczela mi tlumaczyc, ze NAPEWNO wymienilem przynajmniej karte sieciowa... Zaczal mi tlumaczyc jak zmienic konfig na stronie... Niestety. Po pierwszym kroku, przegladarka z przyczyn bezpieczenstwa zrywala mi sesje... Wiec ta madra glowa, zaczela mi mowic, zeby kliknac ustawienia, bla bla bla... Ja oczywiscie wiedzialem co jest przyczyna, ale jezeli juz dzwonie do Biura Olewania Klienta - chce uzyskac pomoc jak ktos, kto ma przed soba pierwszy komputer w zyciu.
Pan oczywiscie zrozumial, ze niebardzo sie znam i zaproponowal mi swoja (o dzieki wielkie) fachowa pomoc... Niestety jego radosc nie trwala dlugo, bowiem wychodze z zalozenia, ze windowz jest do grania... a ja mam Linuksa. Niestety, przez nastepne 20 minut bylem bezskutecznie przelaczany miedzy kolejnymi 'madrymi' glowami, ktore na szkoleniach (zapewne microsoft'u) byly uczone, ze jedynym OS'em jest windowz...


I wlasnie wtedy dowiedzialem sie, ze dla celow "statystyczno-diagnostycznych" zostala wprowadzona rejestracja kazdej - nowej - karty sieciowej.

Jezeli faktycznie zrezygnowali z rejestracji, napewno nie jest to ich dobra wola, ale ciagle telefony od zdenerwowanych uzyszkodnikow i brak kompetencji... do tego ich zmusil ;)


Sorry za OFF topic, ale po przeczytaniu tego tematu przypomnialem sobie ta historyjke :twisted:
 
 
jawoks 
light master

Dołączył: 16 Gru 2004
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 17-12-2004, 18:57   MAC

To jest + ze nie ma przypisywania MAC karty w sieci lokalnej mnie to wkurzalo :/
 
 
elddir
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 8
Wysłany: 17-12-2004, 23:50   

D-link Di-604 styka w zupelnosci :) podlanczasz wyjscie WAN do dostarczonego modemu, kompy do zawartego w nim switcha i juz w zasadzie na fabrycznych ustawieniach internet powinien ruszyc na wsyztskich kompach (oczywiscie kompy musza byc ustawione pod DHCP).

oczywiscie moze sie pojawic maly problem z MAC'iem (ciagle go rejetruja - dokladnie tydzien temu sie z tym uzeralem ehh), ale D-link moze sklonowac MAC adress twojej karty sieciowej wiec nie ma problemu...
ewentualnie dzwonisz do biura obslugi klienta i zglaszasz nowy MAC, a obsluga techniczna poszerzy twoja pule MAC adresow (robia tak jakby ktos np podlanczal raz jednego kompa innym razem laptopa itd).

Osobiscie uwazam rejestrownie MAC adresow z bardzo upierdliwe...
 
 
jawoks 
light master

Dołączył: 16 Gru 2004
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 18-12-2004, 13:14   router

Dzienki bardzo
 
 
TankeR 
easy master

Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 31
Skąd: W-wa Bródno
Wysłany: 30-12-2004, 19:42   

W sieciach typu Broadband(kablówki) autoryzacja następuje poprzez adres MAC - tzn. rejestracja k.sieciowej na stronie technicznej UPC nie służy tylko celom informacyjnym.
1. Serwer musi posiadać w swoich zbiorach wasz adres MAC aby dopuścić wasz komputer(a właściwie k.sieciową w jego środku) do internetu(czyli przypisać adres IP).

2. Serwer musi znać adres MAC modemu aby przesłac mu plik konfiguracyjny(plik ten mówi modemowi jakie ma przyjąć parametry działania - Light, Classic, Plus).

Mam nadzieję że opisałem problem w miarę jasno i udało mi się rozwiać wszelkie wątpliwości :)

Pozdr :D
 
 
Puck 
classic master


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 294
Skąd: From the Light
Wysłany: 01-01-2005, 15:57   

Hej, zaraz... to znaczy, że...
MAC musi być znany, ale można go w każdej chwili dodać do bazy. Więc jedyną formą identyfilacji jest, de facto, MAC, ale żeby go dodać, trzeba się zalogować swoim username. To dalej oznacza, że jeśli zaloguje się jako iksiński, który ma chello Plus, to dostanę config: gold.bin zamiast bronze.bin... Odkryłem Amerykę?
 
  maciej@lebkowski.info
 
elddir
Klikacz

Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 8
Wysłany: 03-01-2005, 18:32   

Zakończe ta rozmowe na temat MAC'ow.

Sam pisalem wczesniej ze trzeba rejestrowac MAC'a w bazie danych UPC (telefonicznie badz porzez internet), pisałem tak bo mnie tak poinformowano trzykrotnie na "niedouczonej" infolini UPC, wkurzyc sie idzie na tych cieci juz tyle sprzecznych informacji od nich dostalem :( wreszcie trafil sie jeden rozsadny TYP ktory uswiadomil mi ze rejestracja MAC'a jest niepotrzebna !!!! WYSTARCZY ZRESETOWAC LINIE !! czyt. ODLACZYC ZASILANIE Z MODEMU na sekunde poczym odczekac 30 sekund!!

ale sie wkurzylem ehhh tyle problemow o tych macach slyszalem i to z samego UPC ze myslalem ze to cos grubszego...

ICH WALI JAKI MASZ MAC !! poprostu raz zestawiona linia jest dla konkretnego adresu przy jego zmianie trzeba przeresetowac linie :P

ehhh i sie okazuje ze tyle krzyku o nic :P

PS. oni jak dzwonisz do nich robia to samo :P znaczy sie resetuja modem od ich strony :P a wystarczy zresetowac jeden :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: