Forum MediaSwiat Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Router, wifi, stabilność.
Autor Wiadomość
walerian 
light master

Dołączył: 07 Cze 2008
Posty: 105
Wysłany: 07-07-2011, 14:51   Router, wifi, stabilność.

Witam,
niestety na routerach nie znam się kompletnie, więc muszę poprosić Was o pomoc.
Modem webstar, 10MB, podział łączna na stacjonarkę i laptopa/.

Urządzenia musi spełniać kryteria:

- stabilność, stabilność i jeszcze raz stabilność- Internet na komputerze stacjonarnym ma być idealny-> żadnych zawieszeń, utraceń połączenia, wzrostu pingu, wolniejszego wczytywania stron itp.

- umożliwić zabezpieczenie wifi hasłem, tak żeby nikt z sąsiadów nie mógł podkradać ode mnie łącza

- laptop będzie używany do pierdół typu komunikator, strony www (e-mail'e, jakieś nasze klasy itp)- chciałbym móc przydzielić laptopowi na sztywno transfer np 50KB/s . Tak jak pisałem wcześniej -> u mnie na komputerze nie chcę żadnych spowolnień nawet jak na przenośnym coś będzie ściągane

- w miarę logiczna/prosta obsługa lub dobra instrukcja żeby to ogarnąć

- router od razu gotowy do pracy- żadnych tuningów firwmare itp itd

- ściągam dużo przez torrenty (prywatne i publiczne) - ma działać tak jak bez routera

Wiem, że z racji tego sztywnego podziału łącza i możliwości ograniczania transferu, router może być drogi. Prosiłbym o jakieś rozsądne propozycje, gdy ceny okażą się zaporowe to wtedy się pomyśli.

Pozdrawiam.
 
 
Snowman 
light master

Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 76
Wysłany: 07-07-2011, 16:30   

tp-link 1043nd - polecam. warty swojej ceny
 
 
Q 
classic master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 07 Maj 2011
Posty: 288
Skąd: CK
Wysłany: 07-07-2011, 17:01   

Nie wiem czy 1043 ma w oficjalnym firmware mozliwosc sztywnego podzialu lacza, jesli tak to fajnie, jednak jesli by Ci cena nie odpowiadala to za mniej niz 100 zl masz mr3420 ktory praktycznie niczym sie nie rozni. Co do mozliwosci to jest roznie im wieksze tym router drozszy jednak mozna sobie to odrobic kupujac tanszy i wgrywajac alternatywne oprogramowanie, ale jak widac nie chcesz sie w to bawic trudne to nie jest ale czasami wymaga poszperania w internecie roznych roziwazan :)

P.S czasami lepiej sobie qos ustawic dobrze bo na 50 Kb/s nawet nk zbytnio nie bedzie wczytywac :)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Q 07-07-2011, 17:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
walerian 
light master

Dołączył: 07 Cze 2008
Posty: 105
Wysłany: 07-07-2011, 17:09   

W takim razie zrezygnuje z tego sztywnego podziału, ech :sad: (chodziło mi o 50KB a nie 50Kb ;)
Może Negear N150? (jego chyba daje UPC w pakiecie WIFI)
ablo jakiś Linksys: http://www.ceneo.pl/9266575
(ten ma ta zaletę, że jak mi się zachcę to wgram tego pomidora czy open coś tam)

BTW ingerencja w firmware oznacza utratę gwarancji?
 
 
Q 
classic master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 07 Maj 2011
Posty: 288
Skąd: CK
Wysłany: 07-07-2011, 17:26   

Ten linksys to juz przestarzala kupa zlomu i nawet "n" nie wspiera poza tym oparty jest o chipset Broadcom a on nie z kazda karta sieciowa sie lubi , ogolnie linksys to teraz tylko na opinii jedzie bo niczym sie nie wyroznia. Szukaj cos z TP-Linka lepiej przyzwoite ceny i dobra jakosc. I tylko w standardzie n lub n-lite (lepsza jakosc sygnalu), netgear tak - ale nei te najtansze modele.
Osobiscie jestem calkowitym przeciwnikiem brania pakietu wifi od upc, lepiej miec wlasny router i nie doplacac za wifi te 16 zl czy ile oni sobei tam wolaja.
Ingerencja w firmware tak oznacza utrate gwarancji ale a) musza ja wykryc b) zawsze mozesz wrocic do oryginalnego firmware kiedy tylko chcesz. No chyba ze sie router uwali wczesniej ;p . Na Gargoyle daloby rady zrobic taki sztywny podzial pasma i to juz z poziomu www ale szczerze powiem nigdy tego nie testwalem i nie wiem jak sie spisuje w praktyce.
_________________
 
 
 
PawSie 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 172
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 07-07-2011, 17:34   

U mnie przy WR1043ND (oryginalne firmware) nie ma różnicy czy kabel do modemu czy przez wi-fi. Karta w kompie to TL-WN951N. Zestaw, który działa od pierwszej konfiguracji. I USB, które posiada w/w router jest atutem.

Badanie 192.168.1.1 z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 192.168.1.1: bajtów=32 czas=1ms TTL=64
Odpowiedź z 192.168.1.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=64
Odpowiedź z 192.168.1.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=64
Odpowiedź z 192.168.1.1: bajtów=32 czas<1 ms TTL=64
po wi-fi.
 
 
walerian 
light master

Dołączył: 07 Cze 2008
Posty: 105
Wysłany: 07-07-2011, 17:37   

Cytat:
Osobiscie jestem calkowitym przeciwnikiem brania pakietu wifi od upc, lepiej miec wlasny router i nie doplacac za wifi te 16 zl czy ile oni sobei tam wolaja.

Popieram, dlatego szukam na własną rękę

może te:
http://www.ceneo.pl/;0156668619-10.htm
http://www.ceneo.pl/;0151540973-10.htm

Chociaż z drugiej strony- wątpie, żebym w ciągu 5- 10 lat miał neta o szybkości 150, 300Mb, może nie potrzebuje tego standardu N.

Co do WiFi- ma tylko działać (nie koniecznie szybko i z dobrym pingiem, priorytetem jest komp stacjonarny po kablu) i być zabezpieczone, żeby żaden z sąsiadów nie podkradał ani nic nie mógł zrobić.
 
 
PawSie 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 172
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 07-07-2011, 17:43   

Ale bez N nie poleci Ci 25Mb net po wi-fi.
Ten tp-link też dobry ale w WR1043ND masz 4 porty LAN 10/100/1000M.

NETGEAR DGN2200 w cenie WR1043ND, a nie ma LAN 1000M i słabsze anteny i tylko dwie.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-07-2011, 17:53   

W większości ruterów które nawet nie posiadają możliwości rezerwacji pasma dla konkretnego komputera jest możliwość ręcznego ustawienia bitrate wifi - Ustawiasz sobie np na 1Mbit i po wifi nie będzie się dało przesyłać szybciej danych, wprawdzie za dużych możliwości ustawienia prędkości to nie daje (do wyboru są tylko prędkości związane z konkretnymi sposobami kodowania danych czyli 1Mbit, 2mbity, 5Mbitów) ale do prostych domowych zastosowań zazwyczaj to wystarcza.
  marekd@jabberpl.org
 
walerian 
light master

Dołączył: 07 Cze 2008
Posty: 105
Wysłany: 07-07-2011, 17:55   

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=21530
ten tp link ma jakąś formę ograniczenia pasma po wifi na oryginalnym sofcie.
jak na razie wygrywa
 
 
PawSie 
classic master

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 172
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 07-07-2011, 17:57   

http://www.tp-link.com/si...043ND/index.htm

Symulator routera, można poćwiczyć.
 
 
Q 
classic master

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 07 Maj 2011
Posty: 288
Skąd: CK
Wysłany: 07-07-2011, 17:57   

Jesli nie masz zamiaru i tak ladowac sie w "N" to wez sobie cos z "n-lite" tansze bo juz za 60 zl taki dorwiesz ale przynajmniej daja antenke 5dbi co sie odrazu na jakosci sygnalu po calym domu odbija pozytywnie.

np. cos takiego: http://www.ceneo.pl/11039914

dodatkowo usb wiec jakby Cie wzielo natchnienie kiedys to zawsze mozesz sie pobawic podlaczajac pendrive lub dysk usb :) . Jesli zalezy Ci na oblsudze po kablu co i tak watpie bys zauwazyl roznice to faktycznie pomysl nad 1043 ktory ma switch z dedykowanym chipsetem.
_________________
 
 
 
walerian 
light master

Dołączył: 07 Cze 2008
Posty: 105
Wysłany: 07-07-2011, 18:06   

pewnie, że mi zależy na obsłudze po kablu. router będzie stał koło stacjonarnego, więc po co przez te 50 cm słać sygnał po wifi. Wifi będzie tylko do laptopa (powtarzam, priorytetem jest stabilność pracy, pinga i transferów po kablu dla stacjonarnego)
 
 
KeFaS 
ultra master

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1286
Wysłany: 07-07-2011, 18:06   

Limit prędkości po Wi-Fi można zrobić tak jak Marek napisał, a jak coś konkretniejszego to tylko zmiana firmware. Z routerów polecam wcześniej wymienione TP-Linki.
Jakość i stabilność sygnału Wi-Fi zależy od wielu czynników (odległość, ilość przeszkód na drodze sygnału, inne sieci Wi-Fi w pobliżu, itp).
Konfiguracja nie jest trudna, wystarczy przeczytać instrukcje obsługi. Jak chcesz alternatywne firmware w stylu OpenWRT lub Tomato to też jest pełno poradników w sieci.
Gwarancja zależy już od konkretnego producenta i modelu urządzenia.

Po kablu to zawsze będzie stabilny o ile kabla nikt nie uszkodzi, czy karty sieciowej ;)
Ping zależy od odległości do serwera z którym się łączysz, więc sam router ma na to najmniejszy wpływ.
 
 
Marek 
Moderator



Pomógł: 241 razy
Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 7120
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 07-07-2011, 22:18   

To o czym pisałem tp-linkach ustawia się w tym miejscu co na obrazku

w d-linkach


Praktycznie każdy ruter z wifi ma możliwość ograniczenia tx rate, pierwotnie ustawienie to miało inne zastosowanie - im niższa prędkość tym większy zasięg i stabilniejsze połączenie, ale tak się składa, że w przypadkach takich jak ten można rozwiązać dwie rzeczy za jednym zamachem.
  marekd@jabberpl.org
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Komentarze napisane przez użytkowników tego forum są ich prywatnymi opiniami.
Wortal chelloPL oraz MediaŚwiat jak również żaden z administratorów/moderatorów nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Polecane serwisy

Grupa


Aktualności: